Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, yiannis1991 said:

Για να συνοψίσουμε:

1. Ανεβάζω TDC και EDC ώστε να μην βαράνε 100%

2. Ανεβάζω PPT μέχρι η Τ να είναι ~75

3. Παίζω με negative per core για να βρω τα ιδανικά 

4. Testing; P95 128K in place 1 min; ή κάτι άλλο, πχ OCCT;

Τρέχω 128K τώρα με 90w, 70A, 110A και negative per core 30,30,30,15,30,30 και πάει κανονικά. 1.1v, 4.185 all core, 72 βαθμοί. Τα vrm αράζουν στους 48..

1) Θές να σε κόβουνε αυτά και οχι το PPT οπότε ναι
2) Ψυχαναγκαστικός γίνεσαι με την θερμοκρασία, ανεβάζεις PPT για να μην σε κόβει η κατανάλωση και να σε κόβουνε αυτά τα 2
3) Καλό ψάξιμο
4) P95 per core stability testing, google it

20 minutes ago, elpenor said:

Το δοκίμασα και είχα το πιο περίεργο αποτέλεσμα. Με το που ξεκινάει το P95 128K FFT γίνεται εντελώς disable το boost και το VID μένει στο 1.05V με το CPU στους 51 βαθμούς. Ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με το PBO on ή off, δοκίμασα διάφορα settings πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.

Μπορεί να φταίει το custom bios που έχω ή μπορεί στο τελευταίο beta AGESA που χρησιμοποιώ η AMD να αποφάσισε να πάρει ακραία μέτρα για τα powervirus workloads. Παλαιότερα δεν ήταν έτσι, κάτι κοντά στο 1.2V θυμάμαι.

Αν κάποιος έχει χρόνο και διάθεση μπορεί να μου πει αν του συμβαίνει το ίδιο (disabled boost / CPU σε base speed / 1.05 VID).

Χωρίς να έχω 3700Χ εμένα βαράει τέρμα vdroop αλλά δεν έχουμε και την ίδια ψύξη ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερο το temp limit και αύξηση των PBO limits ώστε να μην χτυπάνε 100%. Δηλαδή λες στο cpu "δώσε μου ότι καλύτερο μπορείς με αυτό το curve optimizer αλλά μην περάσεις τους 70 ή 75 ή ότι θέλει ο καθένας". Οπότε υπάρχει η δικλείδα ασφαλείας της θερμοκρασίας και από τη στιγμή που κανονίζει μόνο του την τάση να είναι safe, είμαστε οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, elpenor said:

Έκανα clear cmos και έτρεξα ξανά P95 128K FFT με PBO on scalar 10X.

P95_128K.jpg.2cc32f6e5509ad8bed6921d346100b48.jpg

Πραγματικά δεν ξέρω αν το 1.27V είναι safe για αυτό το workload, δεν έχω ξαναδεί το CPU μου να ανεβάζει τέτοια θερμοκρασία....

Είναι γκρίζα τα πράγματα γιατί δεν υπάρχει σταθερή απάντηση, με σκέτο PBO χωρίς scalar ξέρω οτι είναι "safe"

Το scalar πιστεύω αλλάζει τα δεδομένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το scalar απ' ότι έχω καταλάβει λέει στον cpu ότι είναι καλύτερης ποιότητας απ' ότι πραγματικά είναι οπότε μπορεί να δώσει επιπλέον τάση. Οπότε λογικά φεύγει έξω από τα FIT..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Devastor είπε

Άστο 8, κάτι θα κόψει απο voltage, σε μεγάλα φορτία θα το δείς

Πάντος μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι είδα και καμία μεγάλη διαφορά σε σχέση με πριν,  ίδιες θερμοκρασίες βαράει στο cb20 70 με 71 βαθμούς   και έπεσε στο γκειμ αλλά πολύ λιγο . Μήπως για να κάνει δουλειά θέλει και undervolt ? 

πειράζει που σε Idle μπαίνει καμιά φορά σε sleep 1 core ? Αυτο λογικά γίνεται επειδή έχω enable το c-states

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάλω Motherboard PBO Limits [1000W, 114A, 168A] (που νομίζω είναι και τα μέγιστα που μπορείς να βάλεις) τότε αφού πρακτικά δεν υπάρχει όριο στην κατανάλωση ο cpu πάει να πιάσει τα TDC, EDC αλλά με την δικιά μου ψύξη χτυπάει αμέσως 80άρι στο cinebench και το σταματάω. Οπότε αν δεν έχεις ικανή ψύξη ώστε ο CPU να μπορεί να τερματίζει τα EDC, TDC μένοντας σε φυσιολογικές Τ, ε κάπου πρέπει να τραβάς τη γραμμή. Οπότε θεωρώ καλύτερο να παίξεις με motherboard limits ώστε να μην σε κόβουν αυτά και να ορίσεις μία θερμοκρασία που αισθάνεσαι οκ. Με αυτόν τον τρόπο ξέρεις ότι και να γίνει, Χειμώνα καλοκαίρι, σε οτιδήποτε load δεν θα ξεπεράσεις αυτή την κρίσιμη Τ. Και από εκεί και πέρα ο cpu κανονίζει μόνος του το boost αναλόγως την ambient T..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Χαρμανης@yiannis1991 Από τη στιγμή που σας απασχολούν οι θερμοκρασίες και αφιερώνετε χρόνο στο tuning κλπ γιατί δεν βελτιώνετε την ψύξη;

Ένα Phanteks Enthoo 2 Pro με 6-7 extra case fans ή κάποιο άλλο αντίστοιχο κουτί και ένα πολύ καλό cpu cooler ή AIO με το ψυγείο μπροστά intake και θα δείτε όλες τις θερμοκρασίες (GPU/CPU/MB) να πέφτουν πολλούς βαθμούς.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, elpenor είπε

@Χαρμανης@yiannis1991 Από τη στιγμή που σας απασχολούν οι θερμοκρασίες και αφιερώνετε χρόνο στο tuning κλπ γιατί δεν βελτιώνετε την ψύξη;

Ένα Phanteks Enthoo 2 Pro με 6-7 extra case fans ή κάποιο άλλο αντίστοιχο κουτί και ένα πολύ καλό cpu cooler ή AIO με το ψυγείο μπροστά intake και θα δείτε όλες τις θερμοκρασίες (GPU/CPU/MB) να πέφτουν πολλούς βαθμούς.

Εντάξει ναι, αλλά ο τρόπος που είπα δουλεύει σε όλες τις περιπτώσεις. Όσο καλύτερη ψύξη έχεις, τόσο πιο πολύ θα boost-άρει μέχρι να χτυπήσει τα EDC, TDC ή το όριο που έχεις θέσει στην Τ. Εκτός αν έχεις όπως είπα αρκετά καλή ψύξη ώστε ο cpu να χτυπάει EDC, TDC με καλές Τ. Τώρα να αλλάξω ολόκληρο το κουτί και να βάλω AIO που σημαίνει ~200 ευρώ, ε εντάξει τώρα, σιγά. Άλλωστε με όριο στους 75 και motherboard pbo limits που δεν τα πιάνει ποτέ, κρατάει λίγο πάνω από 4,5 all core σε blender..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι, αλλά ο τρόπος που είπα δουλεύει σε όλες τις περιπτώσεις. Όσο καλύτερη ψύξη έχεις, τόσο πιο πολύ θα boost-άρει μέχρι να χτυπήσει τα EDC, TDC ή το όριο που έχεις θέσει στην Τ. Εκτός αν έχεις όπως είπα αρκετά καλή ψύξη ώστε ο cpu να χτυπάει EDC, TDC με καλές Τ. Τώρα να αλλάξω ολόκληρο το κουτί και να βάλω AIO που σημαίνει ~200 ευρώ, ε εντάξει τώρα, σιγά. Άλλωστε με όριο στους 75 και motherboard pbo limits που δεν τα πιάνει ποτέ, κρατάει λίγο πάνω από 4,5 all core σε blender..

Σωστά είναι αυτά που λες, σίγουρα δεν χρειάζεται το κουτί και η ψύξη που περιγράφω ( και είναι 160 + 80 + 110 ευρώ) αλλά για ένα enthousiast που χάνει ώρες πάνω στα benchmarks και στο tuning αξίζει αν του περισσεύουν τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Σωστά είναι αυτά που λες, σίγουρα δεν χρειάζεται το κουτί και η ψύξη που περιγράφω ( και είναι 160 + 80 + 110 ευρώ) αλλά για ένα enthousiast που χάνει ώρες πάνω στα benchmarks και στο tuning αξίζει αν του περισσεύουν τα χρήματα.

Σίγουρα ναι. Αλλά και το 4.5 all core με το συγκεκριμένο κακό σε airflow κουτί και μια 12αρα ψήκτρα δεν το λες και άσχημο. Και το χειμώνα που θα έχω και 4-5 βαθμούς κάτω εσωτερική θερμοκρασία θα μπορεί να κρατάει 75 βαθμούς με πιο ψηλά όρια άρα και μεγαλύτερο boost.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, elpenor είπε

@Χαρμανης@yiannis1991 Από τη στιγμή που σας απασχολούν οι θερμοκρασίες και αφιερώνετε χρόνο στο tuning κλπ γιατί δεν βελτιώνετε την ψύξη;

Ένα Phanteks Enthoo 2 Pro με 6-7 extra case fans ή κάποιο άλλο αντίστοιχο κουτί και ένα πολύ καλό cpu cooler ή AIO με το ψυγείο μπροστά intake και θα δείτε όλες τις θερμοκρασίες (GPU/CPU/MB) να πέφτουν πολλούς βαθμούς.

Δεν ασχολούμαι με tuning απλά είπα ότι σε cb20  μου βγάζει 70 βαθμούς  και μ προτείνετε να αλλάξω το loadline calibration Αλλά εντάξει μικρές διαφορές σε σχέση με πριν.  Cooler εχω 200 εύρο πολύ καλό Δεν νομίζω να είναι θέμα το cooler απλά ήθελα να δω την διαφορά από το loadline calibration από auto που το είχα.  Mode 8 μου έριξε πολύ λίγο σε γκειμ τα temps Αλλά μ έβγαλε χειρότερα αποτελέσματα σε cb20 Όχι τπτ τρελό λίγους βαθμούς κάτω σε multicore Και μου αύξησε τo single core...

Τεσπα Δεν ασχολούμαι άλλο γτ κούρασε αυτό και άκρη Δεν βγάζω,  θα τα γυρίσω όπως τα είχα και πριν και θα το δουλέψω έτσι ούτος ή άλλος Δεν έχω και τπτ τρελά θέματα με θερμοκρασίες, έτσι κ αλλιώς έτσι δουλεύουν αυτοί οι επεξεργαστές και έχουμε και 27 με 28 βαθμούς ambient τώρα σιγά σιγά όποτε Κλάιν,  το πολύ πολύ να κάνω offset αρνητικό Αλλά και πάλι αν χρειαστεί και αυτό γιατί θέλει δοκιμές αρκετές και αυτό και δεν ψήνομαι να μπω σε αυτή τη διαδικασία για να κερδίσω 2 -3 βαθμούς. Δεν πρόκειται να πάθει και τπτ το pc άλλοι έχουν idle θερμοκρασίες 45 άρια με αυτό το CPU

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είναι καλύτερο; Να βρω πρώτα τα καλύτερα negative offsets και μετά να δώσω AutoOC ή το ανάποδο; Ή απλά να μην ασχοληθώ καθόλου με AutoOC;

Y.Γ. Υπάρχει νόημα στα high/ultimate performance power plans ή το αφήνω στο balanced;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι είναι καλύτερο; Να βρω πρώτα τα καλύτερα negative offsets και μετά να δώσω AutoOC ή το ανάποδο; Ή απλά να μην ασχοληθώ καθόλου με AutoOC;

Y.Γ. Υπάρχει νόημα στα high/ultimate performance power plans ή το αφήνω στο balanced;

Τίποτα απ τα 2 δεν μπορεί να γίνει. Μόνο ταυτόχρονα μπορεί να γίνει ή καθόλου.

Ούτε η cpu σταματάει να boostαρει αν χτυπήσει EDC η ακόμα και TDC. Πρέπει να έχει ξεμείνει από όλα τα headrooms για να γίνει αυτό.

Άσε balanced.

Γνώμη μου, αφού και το 7% που είδες κάπου, δεν σου έκατσε, άφησε τον τελείως stock. Το σωστό tuning ανταμείβει αλλά είναι χρονοβόρο πολύ.

 

*Παιδιά το scalar κάνει αυτό ακριβώς που αναφέρει το hwinfo, "Reliability Reduction" και βγάζει βέβαια έκτος το silicon fitness. spacer.png

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ επειδή το VDDCR_CPU συνεχίζει και με το scalar να είναι auto, αντί ας πούμε το silicon fitness να επέτρεπε 1.30V για cb και πχ 1.10V για prime όπου θα ήταν safe, τώρα με ένα x10 Reliability Reduction που θα φάει απ το scalar θα επιτρέψει ας πούμε 1.40V για cb και 1.20V για prime. (Αυτά βέβαια για να τα επιτρέψει και να μετατραπούν σε επιδόσεις πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη ψύξη και τα κατάλληλα headrooms, αλλιώς μιλάμε μόνο για σπάταλη ενέργειας και degrade).
Το 1.50V που θα επέτρεπε το silicon fitness σε κάτι με πολύ χαμηλό current, θα συνεχίζει να είναι 1.50V γιατί είναι το absolute maximum αν δεν υπάρχουν θετικά offset κτλ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ούτε η cpu σταματάει να boostαρει αν χτυπήσει EDC η ακόμα και TDC. Πρέπει να έχει ξεμείνει από όλα τα headrooms για να γίνει αυτό.

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Εγώ πιστεύω ότι αν χτύπησει οποιοδήποτε limit (PPT, EDC, TDC ή thermal limit) τότε σταματάει να boostάρει. Μπορείς να το τεστάρεις βάζοντας ένα πολύ μικρό limit, π.χ. thermal limit 50 ή PPT 50w ή TDC 30A και θα κόψει παρόλο που στα άλλα limits υπάρχει headroom..

10 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Τίποτα απ τα 2 δεν μπορεί να γίνει. Μόνο ταυτόχρονα μπορεί να γίνει ή καθόλου.

Άμα τα κάνω ταυτόχρονα και crashάρει πως θα ξέρω από τι κράσαρε;

13 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

spacer.png

Αυτό που είναι στο hwinfo; δεν το βλέπω. Μήπως είναι από άλλο πρόγραμμα;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Εγώ πιστεύω ότι αν χτύπησει οποιοδήποτε limit (PPT, EDC, TDC ή thermal limit) τότε σταματάει να boostάρει. Μπορείς να το τεστάρεις βάζοντας ένα πολύ μικρό limit, π.χ. thermal limit 50 ή PPT 50w ή TDC 30A και θα κόψει παρόλο που στα άλλα limits υπάρχει headroom..

Έγραψα για EDC και TDC, όχι για κάτι άλλο, κανένα απ τα 2 δεν σταματάει το boost. Για το EDC εντάξει τι να γράψω τώρα αν σταματάει το boost;

Αλλά και τα amps του TDC να βρουν ταβάνι, αν υπάρχει περιθώριο από PPT και σιλικόνη ο αλγόριθμος θα αλλάξει το v/f curve δίνοντας κι άλλη τάση.

Βασικά ο λόγος που τρώμε χρόνο βάζοντας τις λεγόμενες "custom τιμές" στο pbo είναι αυτός ακριβώς, περιορίζεις μια τιμή πχ edc και ο αλγόριθμος προσπαθεί να ανεβάσει μια άλλη, με κέρδος το boost.

42 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άμα τα κάνω ταυτόχρονα και crashάρει πως θα ξέρω από τι κράσαρε;

Χωρίς πλάκα, για να καταλάβω τι μου λες, έχεις ένα stock max boost, ας πούμε ότι έχει 4.75 η cpu σου, πάνω στο 4.75 θα βρεις τα "καλύτερα negative offsets" που αφορούν το 4.75 και αφού τα βρεις θα δώσεις +100 boost να πάει στα 4.85;

Του 4.85 πότε θα τα βρεις, πιο μετά; Επίσης που θα ξέρεις που φτάνει το AutoOC στην σιλικόνη σου αν δε βάλεις "negative offset"; Οι φόλες πυρήνες δεν σηκώνουν συχνότητα χωρίς negative curve.

44 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που είναι στο hwinfo; δεν το βλέπω. Μήπως είναι από άλλο πρόγραμμα;

Άνοιξε ρε συ το hwinfo σου και πήγαινε summary και CPU, όχι sensors.

Απ όσο θυμάμαι από τότε που πρωτομπήκε, οδηγία του Stilt ήταν το Reliability Reduction.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...