Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Τα 3800 15-15-15-15-30-46 παίζει να είναι παλούκι ε; Δοκίμασα, στην αρχή δεν έκανε καν post, ανέβασα vdim, μετά μπλε οθόνη οπότε και άλλο vdim, τελικά έβγαλε error 12, ανέβασε vdim και μετά έβγαζε error 6, άρα imc. Τώρα τι να θέλει; vsoc, procODT;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Devastor είπε

Βάζει χαζές τιμές η MSI σε αυτο VDDP/VDDG .. κάτι 1.1 VDDP και 1.15 VDDG

To SOC δεν το πάει πάνω απο 1.1 (τουλάχιστον στην Tomahawk)

1.1v στο soc δεν ειναι και λιγο μια χαρα ειναι αντε να θελει 1.1125για τα 4000 παραπανω δεν νομιζω ,αναλογως και ποσο vdroop εχει  ,αλλα θελει δοκιμες, το vddg io μεχρι 1.1v θα ειναι οκ ,το θεμα εθναι οτι θα εχει whea στα 4000 ,ισως αν αραζε στα 3800 να ηταν καλυτερα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

1.1v στο soc δεν ειναι και λιγο μια χαρα ειναι αντε να θελει 1.1125για τα 4000 παραπανω δεν νομιζω ,αναλογως και ποσο vdroop εχει  ,αλλα θελει δοκιμες, το vddg io μεχρι 1.1v θα ειναι οκ ,το θεμα εθναι οτι θα εχει whea στα 4000 ,ισως αν αραζε στα 3800 να ηταν καλυτερα

Ε ναι έχω τα settings στα 3800 cl16 που έχουν περάσει τα πάντα από stress tests και gaming εδώ και 3 βδομάδες σχεδόν που έχω τον cpu. Απλά όταν έχω χρόνο ψήνομαι να πάω για παραπάνω έτσι για τη φάση, να δω τι μπορεί να κάνει. Είναι fun να πω την αλήθεια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, akoinonitos said:

1.1v στο soc δεν ειναι και λιγο μια χαρα ειναι αντε να θελει 1.1125για τα 4000 παραπανω δεν νομιζω ,αναλογως και ποσο vdroop εχει  ,αλλα θελει δοκιμες, το vddg io μεχρι 1.1v θα ειναι οκ ,το θεμα εθναι οτι θα εχει whea στα 4000 ,ισως αν αραζε στα 3800 να ηταν καλυτερα

Το vSoC παίζει απο 1.081 μέχρι 1.087 έχει αρκετούτσικο vdroop (Αυτό σε 1.1 vsoc με Auto LLC)

Η tomahawk δεν έχει κάποιο "Flat LLC" όλα παίζουνε, το 2 είναι "σχεδόν flat" (1.094-1.1106)

Γενικά αυτό που λένε οτι το 2000 FCLK σε Ζεν3 είναι σαν τα 3800 σε Ζεν2 δεν το πολυπιστεύω. Το 3800 σε Ζεν2 το τραβάγανε σχεδόν όλα τα CPU ενώ 4000 έχω δεί μόνο καμια 10αριά σταθερά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τα 3800 15-15-15-15-30-46 παίζει να είναι παλούκι ε; Δοκίμασα, στην αρχή δεν έκανε καν post, ανέβασα vdim, μετά μπλε οθόνη οπότε και άλλο vdim, τελικά έβγαλε error 12, ανέβασε vdim και μετά έβγαζε error 6, άρα imc. Τώρα τι να θέλει; vsoc, procODT;

Γιατί;

Γιατί να χάνεις το χρόνο σου για να πάρεις 0,3%;

Καλύτερα δοκίμασε την τύχη σου 3866 16-16-16.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Γιατί να χάνεις το χρόνο σου για να πάρεις 0,3%;

Εμένα το 3800/15 στις ballistix δεν μου πήρε ούτε 60 ώρες δοκιμών για να το καταφέρω, ξεκινούσε να είναι stable από 1.125 vsoc και 1.49 vdimm και το όφελος στο latency ήταν σχεδόν 0.7% 🤪🤪🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, elpenor said:

Εμένα το 3800/15 στις ballistix δεν μου πήρε ούτε 60 ώρες δοκιμών για να το καταφέρω, ξεκινούσε να είναι stable από 1.125 vsoc και 1.49 vdimm και το όφελος στο latency ήταν σχεδόν 0.7% 🤪🤪🤪

Εγώ πάντως όταν δοκίμασα τα 3733 cl15 δεν είδα καθόλου διαφορές, η μόνη διαφορά ήτανε οτι ήθελε 60mv παραπάνω στο VDIMM οπότε ήμουν σε φάση fuck it και έμεινα με τα 3733 cl16 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δοκιμάζω να βρω τα PBO limits. Έχω βάλει 110W, 70A, 120A. Στο cinebench βλέπω στο Ryzen Master ότι πάνε μέχρι 94%, 87%, 93% αντίστοιχα και θερμοκρασία στους 76. Γιατί δεν τερματίζει κάποιο όριο; Είναι φυσιολογική συμπεριφορά; Έχει φτάσει δηλαδή το max voltage για το συγκεκριμένο load και απλά δεν χρειάζεται να τραβήξει παραπάνω; Δεν έχω κάποιο curve ή scalar ή autoOC.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, Devastor είπε

Παλιότερα είχαμε το RAM Overclock τώρα πλέον θα έχουμε το "Ψάχνοντας τα σωστά limits" :P

xaxax. Απλά είχες αναφέρει ότι τα όρια τα βρήκες με το P95. Δηλαδή που στοχεύεις; Στο να μην βαράει κανένα όριο 100%, στο πόσο αυξάνεται η συχνότητα όσο τα ανεβάζεις; Στην θερμοκρασία; Αυτό το σκεπτικό δεν έχω καταλάβει. Εμένα στο p95 όσο ανεβάζω το TDC πάντα το πάει 100% ενώ σε άλλα workloads όχι. Ας πούμε τα όρια 110W, 65A,120A σε cinebench, blender, handbrake πάνε μέχρι ~95% και θερμοκρασία 80-81 με 23 ambient. Λίγο πάνω από 4.5 all-core με all-core negative 15, χωρίς scaler και χωρίς autoOC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, yiannis1991 said:

xaxax. Απλά είχες αναφέρει ότι τα όρια τα βρήκες με το P95. Δηλαδή που στοχεύεις; Στο να μην βαράει κανένα όριο 100%, στο πόσο αυξάνεται η συχνότητα όσο τα ανεβάζεις; Στην θερμοκρασία; Αυτό το σκεπτικό δεν έχω καταλάβει. Εμένα στο p95 όσο ανεβάζω το TDC πάντα το πάει 100% ενώ σε άλλα workloads όχι. Ας πούμε τα όρια 110W, 65A,120A σε cinebench, blender, handbrake πάνε μέχρι ~95% και θερμοκρασία 80-81 με 23 ambient. Λίγο πάνω από 4.5 all-core με all-core negative 15, χωρίς scaler και χωρίς autoOC..

Θέλει δουλειά, ο 5600Χ έχει και fused limits. Τα limits τα είχα βρεί στον 2600Χ, είχα βάλει για αρχή μια κατανάλωση που μπορούσα να ψύξω και μετά ανέβαζα σταδιακά ΤDC/EDC μέχρι να δώ οτι είναι περίπου 95-97%. Τον 3600 τον έχω stock αφού το 4.2 all core boost το πατάει σε κάθε game 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Fused limits, δηλαδή; 

Βασικά αφού με τα limits που βρήκα δεν τα 100% σε φυσιολογικά workloads (κυρίως για το handbrake με νοιάζει που το χρησιμοποιώ κιόλας κάθε μέρα) είναι ΟΚ. Τώρα το p95, ε εντάξει είναι ακραίο. Το negative offset μέχρι -15 είναι stable σε όλους τους πυρήνες και με βάση ένα scriptάκι για per core stability που το έτρεξα overnight. Με -20 σκάει ένας πυρήνας οπότε πρέπει να πάω σε per core offset και θα φάω τα νιάτα μου, βαριέμαι :P 4.5 all-core σε βαριά workloads και 4,55-4,6 σε cyberpunk που είναι και βαρύ στον cpu είναι μία χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, yiannis1991 said:

Fused limits, δηλαδή; 

Βασικά αφού με τα limits που βρήκα δεν τα 100% σε φυσιολογικά workloads (κυρίως για το handbrake με νοιάζει που το χρησιμοποιώ κιόλας κάθε μέρα) είναι ΟΚ. Τώρα το p95, ε εντάξει είναι ακραίο. Το negative offset μέχρι -15 είναι stable σε όλους τους πυρήνες και με βάση ένα scriptάκι για per core stability που το έτρεξα overnight. Με -20 σκάει ένας πυρήνας οπότε πρέπει να πάω σε per core offset και θα φάω τα νιάτα μου, βαριέμαι :P 4.5 all-core σε βαριά workloads και 4,55-4,6 σε cyberpunk που είναι και βαρύ στον cpu είναι μία χαρά..

Fused limits δηλαδή πάει μέχρι κάποια συγκεκριμένη τιμή. Αν θυμάμαι καλά ο 5600Χ έχει μέχρι 120-122Α EDC, μπορείς να δείς από HWInfo (Ξε-tickareis και τα 2 κουτάκι και πάς εδώ) image.png.2b20d7a269f9ff66db707823af4c6814.png

Εγώ προσωπικά στην θέση σου θα έβρισκα πρώτα το μέγιστο δυνατό max boost override μέσα από boost tester και HWinfo (κοιτάς το effective) και μετά θα έβαζα negative all core 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Devastor Στο hwinfo βγάζει fused 76W, 60A, 90A αλλά πάνε και παραπάνω κανονικά.

Spoiler

Capture2.PNG.3ce66133f841351a1d9b47a2c94deb41.PNG

To boost tester ακόμη και σε stock τελείως είναι 2 πυρήνες που δεν χτυπάνε 4650. Αυτό είναι φυσιολογικό; Δηλαδή το boost clock είναι up to 4650;

Spoiler

Capture1.PNG.98b65008a40a81a75ff567514ae237fe.PNG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφαγε WHEA Error 18 στο Crysis Remasted. Xωρίς curve optimizer, χωρίς AutoOC μόνο PBO limits είχα πειραγμένα. Άρα λογικά είναι από μνήμες; Τρέχα γύριβε τι να είναι ενώ έχει περάσει πόσα stability tests για μνήμες. Ίσως να θέλει λίγο vsoc παραπάνω (ή LLC στο vsoc ξέρω 'γω)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...