Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Devastor είπε

Καθόλου. Η corsair στα LPX πραγματικά βάζει οτι υπάρχει στο πάτωμα ή στον κάδο σκουπιδιών εκείνη την ημέρα

Είχα πριν λίγο καιρό ένα set lpx 3200cl16 νομίζω micron από σύστημα ενός φίλου το έκανα ένα check γιατί στο δικό του σύστημα με xmp σε memtest πέταγε errors μετά από ώρα.
Σε εμένα δεν έβγαλε, η gigabite  που είχε σε xmp έσφιγγε λίγο παραπάνω κάποια secondary timings σε σχέση με την asus που τα δοκίμασα 

Tα chip πρέπει να ήταν bining rejects  με το παραμικρό σφίξιμο στα timings τα errors έπεφταν βροχή, από συχνότητα bootare μόνο ένα step πάνω από 3200 και έβγαζε errors 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Deu164 είπε

Είχα πριν λίγο καιρό ένα set lpx 3200cl16 νομίζω micron από σύστημα ενός φίλου το έκανα ένα check γιατί στο δικό του σύστημα με xmp σε memtest πέταγε errors μετά από ώρα.
Σε εμένα δεν έβγαλε, η gigabite  που είχε σε xmp έσφιγγε λίγο παραπάνω κάποια secondary timings σε σχέση με την asus που τα δοκίμασα 

Tα chip πρέπει να ήταν bining rejects  με το παραμικρό σφίξιμο στα timings τα errors έπεφταν βροχή, από συχνότητα bootare μόνο ένα step πάνω από 3200 και έβγαζε errors 

Αααααχχχχ Vengence LPX, το κιτάκι που παίζουν 5 διαφορετικά dies, 40% πιθανότητα για λάθος SPD, να μην ξέρεις τι έχεις και 80% πιθανότητα να σου τύχει σάπιο bin. 

Η συνταγή της επιτυχίας για ένα από τα μεγαλύτερα best seller σε μνήμες apparently 😛

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Η συνταγή της επιτυχίας για ένα από τα μεγαλύτερα best seller σε μνήμες apparently 😛

Βασικά γράφει corsair από μπροστά γι' αυτό τις παίρνουν όλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ειχα παρει 80 ευρω (32GB - 3600Mhz) σφραγισμενο εναντι των 170+ που κοστιζαν αναλογες RAM στο Amazon τοτε, αλλα εν τελει προτιμαω να τα σκασω να ηρεμισω και να φυγουν στον καδο οι LPX.

 

Αν οι Crucial Ballistix 32GB - 3600Mhz ηταν αμεσα διαθεσιμες, δεν θα το σκεφτομουν, αλλα δυσκολα τις βρισκεις χωρις αναμονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DionGR είπε

To ειχα παρει 80 ευρω (32GB - 3600Mhz) σφραγισμενο εναντι των 170+ που κοστιζαν αναλογες RAM στο Amazon τοτε, αλλα εν τελει προτιμαω να τα σκασω να ηρεμισω και να φυγουν στον καδο οι LPX.

 

Αν οι Crucial Ballistix 32GB - 3600Mhz ηταν αμεσα διαθεσιμες, δεν θα το σκεφτομουν, αλλα δυσκολα τις βρισκεις χωρις αναμονη.

Δες Amazon FR/DE. Από FR τις πήρα εγώ έκαναν 5 μερούλες να έρθουν, πριν 1.5 μήνα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δες Amazon FR/DE. Από FR τις πήρα εγώ έκαναν 5 μερούλες να έρθουν, πριν 1.5 μήνα. 

To ειχα δει αλλα ξεφευγει αρκετα η τιμη, 50ρι πανω αποτι κοστιζουν εδω. Θα το σκεφτω και θα ζυγισω τις επιλογες μου.

 

btw, μιας και εχω την ευκαιρια, μπραβο για το καναλι, εχει ποιοτητα, φαση και τα βιντεο (ειδικα τα μαυραγορητικα) ειναι αρκετα αστεια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DionGR είπε

To ειχα δει αλλα ξεφευγει αρκετα η τιμη, 50ρι πανω αποτι κοστιζουν εδω. Θα το σκεφτω και θα ζυγισω τις επιλογες μου.

 

btw, μιας και εχω την ευκαιρια, μπραβο για το καναλι, εχει ποιοτητα, φαση και τα βιντεο (ειδικα τα μαυραγορητικα) ειναι αρκετα αστεια

H πλάκα είναι ότι της πήρα 15 ευρώ φθηνότερα από εδώ, γιατί μου φαίνονταν ακριβές xD
Υποθέτω μέσα σε τόσο καιρό άλλαξαν αρκετά οι τιμές... 

Επίσης ευχαριστώ, το προσπαθούμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Deu164 said:

Είχα πριν λίγο καιρό ένα set lpx 3200cl16 νομίζω micron από σύστημα ενός φίλου το έκανα ένα check γιατί στο δικό του σύστημα με xmp σε memtest πέταγε errors μετά από ώρα.
Σε εμένα δεν έβγαλε, η gigabite  που είχε σε xmp έσφιγγε λίγο παραπάνω κάποια secondary timings σε σχέση με την asus που τα δοκίμασα 

Tα chip πρέπει να ήταν bining rejects  με το παραμικρό σφίξιμο στα timings τα errors έπεφταν βροχή, από συχνότητα bootare μόνο ένα step πάνω από 3200 και έβγαζε errors 

Κανά Micron A-Die της φωτιάς θα ήτανε, απο αυτά που ούτε τα αδέσποτα των εξαρχείων δεν τρώνε 😂

5 hours ago, yiannis1991 said:

Βασικά γράφει corsair από μπροστά γι' αυτό τις παίρνουν όλοι..

Στις μνήμες όμως είναι epic failure

2 hours ago, DionGR said:

To ειχα παρει 80 ευρω (32GB - 3600Mhz) σφραγισμενο εναντι των 170+ που κοστιζαν αναλογες RAM στο Amazon τοτε, αλλα εν τελει προτιμαω να τα σκασω να ηρεμισω και να φυγουν στον καδο οι LPX.

 

Αν οι Crucial Ballistix 32GB - 3600Mhz ηταν αμεσα διαθεσιμες, δεν θα το σκεφτομουν, αλλα δυσκολα τις βρισκεις χωρις αναμονη.

Ε  μόνο και μόνο η τιμή λέει πολλά, με 80 ευρώ 32GB αυτομάτως καταλαβαίνεις οτι θα είναι τίποτα για τα μπάζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Κανά Micron A-Die της φωτιάς θα ήτανε, απο αυτά που ούτε τα αδέσποτα των εξαρχείων δεν τρώνε 😂

Στις μνήμες όμως είναι epic failure

Ε  μόνο και μόνο η τιμή λέει πολλά, με 80 ευρώ 32GB αυτομάτως καταλαβαίνεις οτι θα είναι τίποτα για τα μπάζα

Δεν κανει τοσο κανονικα, ουτε εκανε τοσο. Εγω την πηρα σε αυτη την τιμη αλλα ειναι μεγαλη ιστορια, κατευθειαν απο Amazon DE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Devastor είπε

Στις μνήμες όμως είναι epic failure

That's my point. O κόσμος βλέπει το Corsair που είναι "συνυφασμένο" με την premium-ιλα. Βέβαια οι dominator platinum δεν είναι καλές; b-dies δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

That's my point. O κόσμος βλέπει το Corsair που είναι "συνυφασμένο" με την premium-ιλα. Βέβαια οι dominator platinum δεν είναι καλές; b-dies δεν είναι;

Εχει και μερικές καλές σειρούλες, μην κράζουμε μόνο. Απλώς οι "διάσημες" τους είναι σάπιες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

That's my point. O κόσμος βλέπει το Corsair που είναι "συνυφασμένο" με την premium-ιλα. Βέβαια οι dominator platinum δεν είναι καλές; b-dies δεν είναι;

Ναι αλλά στα "low-end" βάζουνε κυριολεκτικά ότι είχε πέσει στο πάτωμα εκείνη την ημέρα ενώ πχ με Crucial ξέρεις οτι θα είναι Micron rev E (Συνήθως)

Είναι αυτό που είχε πεί και ο buildzoid, μακριά απο 3200 C16 και 3600 C16 kits εκτός αν είναι Crucial

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Ναι αλλά στα "low-end" βάζουνε κυριολεκτικά ότι είχε πέσει στο πάτωμα εκείνη την ημέρα ενώ πχ με Crucial ξέρεις οτι θα είναι Micron rev E (Συνήθως)

Είναι αυτό που είχε πεί και ο buildzoid, μακριά απο 3200 C16 και 3600 C16 kits εκτός αν είναι Crucial

 

Αυτό έλεγα και στα παιδιά στο discord το μεσημέρι, οι Crucial είναι οι καλύτερες μνήμες στην αγορά. 

Χαμηλή τιμή, ξέρεις ακριβώς τι παίρνεις, τεράστιες δυνατότητες με αποτέλεσμα να κάνουν για όλες τις χρήσεις πρακτικά, παίζουν πολύ καλά και με τις δύο πλατφόρμες, από τάση δεν νιώθουν, από θερμοκρασίες επίσης. Τι άλλο θες από ένα κιτάκι για να είναι επιτυχημένο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kostas_anes said:

Αυτό έλεγα και στα παιδιά στο discord το μεσημέρι, οι Crucial είναι οι καλύτερες μνήμες στην αγορά. 

Χαμηλή τιμή, ξέρεις ακριβώς τι παίρνεις, τεράστιες δυνατότητες με αποτέλεσμα να κάνουν για όλες τις χρήσεις πρακτικά, παίζουν πολύ καλά και με τις δύο πλατφόρμες, από τάση δεν νιώθουν, από θερμοκρασίες επίσης. Τι άλλο θες από ένα κιτάκι για να είναι επιτυχημένο; 

Την είδα την συζήτηση αλλά είπα να μην μιλήσω

το Kitaki μου το οποίο είναι απο τα πρώτα E-Die (3000 CL15) κάνει με άνεση 3733 cl16 με 1.35 vDIMM 

Και 3800 με 1.37 αλλά δεν πολυαρέσει στο CPU το 1900 FCLK 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2021 στις 9:51 ΜΜ, kostas_anes είπε

Αυτό έλεγα και στα παιδιά στο discord το μεσημέρι, οι Crucial είναι οι καλύτερες μνήμες στην αγορά. 

Χαμηλή τιμή, ξέρεις ακριβώς τι παίρνεις, τεράστιες δυνατότητες με αποτέλεσμα να κάνουν για όλες τις χρήσεις πρακτικά, παίζουν πολύ καλά και με τις δύο πλατφόρμες, από τάση δεν νιώθουν, από θερμοκρασίες επίσης. Τι άλλο θες από ένα κιτάκι για να είναι επιτυχημένο; 

Να μην είναι crucial? 🙃

Δεν ξέρω, μου χτύπησε άσχημε η μάρκα. Άλλαξα τον ssd στο vaio pro 13 που έχω (με μόλις 4GB ram άτιμη σόνυ), και έβαλα δίσκο crucial, και σε λιγότερο από 6μηνο άρχισαν τα blue screens. Ποιος το ξανανοίγει το ρημάδι να ξαναλλάξει δίσκο;

Καταλαβαίνω και αυτά που γράφονται για τις μνήμες της corsair, αλλά όλα μου τα pc corsair μνήμες έχουν, και στο μοναδικό που είχα αστάθεια, ήταν ένα με g.skill (που τελικά τις άλλαξα με hyperx, και αυτό επειδή ήταν στο QVL της μητρικής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...