Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, petasis είπε

Υποστηρίζει η AMD μέχρι 128GB RAM @ 3200 στον 5950Χ; Ναι, επίσημα.

για την ακρίβεια στο site της AMD λέει "up to 3200". Είναι δύσκολα τα 128GB, ο επεξεργαστής ίσως να μπορεί ίσως και όχι (αναλόγως τι bin σου έχει κάτσει) αλλά η μητρική όχι, ή να πρέπει να πειράξεις αντιστάσεις κτλ για να δουλέψει. Είσαι στο όριο με τα 128GB, δεν είναι εύκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα η Corsair δεν φτιάχνει μνήμες, AiB είναι. Αν πάρεις ακριβές Corsair και έχουν Samsung b-die ICs τότε θα είναι τούμπανες, δεν το συζητάμε. Αλλά αν πάρεις φθηνές και έχουν cjr ΙCs τότε είναι απ' τον πάτο του βαρελιού. Με αυτήν την έννοια είπα ότι επειδή είναι corsair δεν σημαίνει ότι είναι πάντα καλές. Η Crucial έχει micron e-dies πάντα που είναι πολύ καλά, όχι σαν τα b-dies, αλλά πολύ καλά still και φυσικά 10 φορές καλύτερα από τα cjr. Προβλήματα με το XMP υπήρχαν στις αρχές στους zen πρώτης γενιάς, από εκεί και ύστερα όλα είναι μια χαρά. Τώρα βέβαια αν πας να τρέξεις XMP 3600 4 dimms 128GB σε μέτρια μητρική και δεν δουλέψει ε εντάξει εκεί δεν φταίνε οι μνήμες. Και βασικά πολύ πιθανότερο είναι να δουλέψουν οι crucial παρά οι φθηνές corsair..

Αν πάρεις corsair με τσιπ από τον πάτο του βαρελιού, δεν θα παίξουν στο XMP;

Επίσης το ότι δοκίμασα 4 dimms 128GB σε μέτρια μητρική, τι πάει να πει, δεν καταλαβαίνω. Και δεν είναι μόνο τα 3600, είναι και τα 3200. Η asus dark hero είναι η μητρική, τουλάχιστον βάση τιμής μέτρια δεν θα την έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

για την ακρίβεια στο site της AMD λέει "up to 3200". Είναι δύσκολα τα 128GB, ο επεξεργαστής ίσως να μπορεί ίσως και όχι (αναλόγως τι bin σου έχει κάτσει) αλλά η μητρική όχι, ή να πρέπει να πειράξεις αντιστάσεις κτλ για να δουλέψει. Είσαι στο όριο με τα 128GB, δεν είναι εύκολο..

Αν υπάρχει μία πιθανότητα να τρέξει, αυτή είναι με e-die πάντως. Το E-die είναι το μόνο που βγαίνει και σε τόσο μεγάλο density και παράλληλα οι Ryzen IMC το αγαπάνε περισσότερο από κάθε άλλο die. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, petasis είπε

Αν πάρεις corsair με τσιπ από τον πάτο του βαρελιού, δεν θα παίξουν στο XMP;

Επίσης το ότι δοκίμασα 4 dimms 128GB σε μέτρια μητρική, τι πάει να πει, δεν καταλαβαίνω. Και δεν είναι μόνο τα 3600, είναι και τα 3200. Η asus dark hero είναι η μητρική, τουλάχιστον βάση τιμής μέτρια δεν θα την έλεγα.

H μητρική μια χαρά είναι. Ναι αν τα τσιπάκια είναι απ' τον πάτο του βαρελιού ίσως δυσκολευτούν. Μπορεί να χρειαστεί να παίξεις λίγο με αντιστάσεις, procODT, κτλ γιατί καμιά φορά οι μητρικές βάζουν ότι να 'ναι. Απλά είναι δύσκολα τα 128GB γι' αυτό θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

@petasis Βασικά ποιο cpu και μνήμες (τον κωδικό) έχεις;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ πάλι με crucial ram δεν είχα ποτέ απολύτως κανένα πρόβλημα σε 7 διαφορετικους κωδικούς, αντιθέτως με corsair είχα 2 στα 2 θέμα. Τι σημαίνει αυτο; Να βγαίνω και να λέω μην πάρετε corsair μνήμες ποτε;

Επισης το xmp που έχει γίνει πιπίλα γενικά κατά την εμπειρία μου είναι σαπίλα σκέτη, σε ΟΛΑ ανεξαιρετως τα κιτακια που έχω δουλέψει. 

 

Μα δεν βγήκα εγώ να πω πάρτε την τάδε μάρκα. Εγώ διάβασα "πάρτε μνήμες crucial", και είπα την εμπειρία μου από δίσκο της εταιρίας (που και αυτός μνήμη είναι). Η corsair αναφέρθηκε σαν "όλοι αγοράζουν μνήμες corsair, και είναι χάλια". Η δική μου εμπειρία είναι ότι δεν ξέρω αν είναι χάλια, όπου τις έβαλα (καμιά 20αριά συστήματα) έπαιξαν.

Δεν προτείνω να αγοράσει κανείς κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, petasis είπε

Αν πάρεις corsair με τσιπ από τον πάτο του βαρελιού, δεν θα παίξουν στο XMP;

Aπό τα 9 συστήματα που έχω στήσει τον τελευταίο χρόνο και οι ιδιοκτήτες τους ήταν ξεροκέφαλοι και επέμεναν σε Vengance γιατί, όπως λες και εσύ "ειΝαΙ ΚοΡΣαΙΡ1!!1!!", τα 4 με XMP βάραγαν μόνο reset. 

Από την άλλη έχω και κάτι Vengeance 2666MHz, που κάνουν 4400 ξέρω γω με ευκολία (Micron F-die εντελώς τυχαία). 

Γενικά τα κολλήματα με τις εταιρείες αποτινάξτε τα... 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

για την ακρίβεια στο site της AMD λέει "up to 3200". Είναι δύσκολα τα 128GB, ο επεξεργαστής ίσως να μπορεί ίσως και όχι (αναλόγως τι bin σου έχει κάτσει) αλλά η μητρική όχι, ή να πρέπει να πειράξεις αντιστάσεις κτλ για να δουλέψει. Είσαι στο όριο με τα 128GB, δεν είναι εύκολο..

Διαφωνώ. Τα 3200 *πρέπει* να δουλεύουν, πάντα και παντού. Διαφορετικά, δεν το επικαλείσαι.

Δηλαδή, μέχρι δικαστήριο την πας αν δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ διάβασα "πάρτε μνήμες crucial", και είπα την εμπειρία μου από δίσκο της εταιρίας (που και αυτός μνήμη είναι).

ε ναι είναι μνήμη αλλά δεν είναι ram ρε συ. Καμία σχέση, δεν έχουν ίδια συμπεριφορά..

5 λεπτά πριν, petasis είπε

Διαφωνώ. Τα 3200 *πρέπει* να δουλεύουν, πάντα και παντού. Διαφορετικά, δεν το επικαλείσαι.

Δηλαδή, μέχρι δικαστήριο την πας αν δεν...

Αν είναι στο qvl μνήμες σου, αλλιώς όχι υποχρεωτικά, ειδικά για 128GB..

Και δεν υπάρχει θέμα δικαστηρίου για την AMD αφού λέει "up to". Δεν επικαλείται ότι πάντα τρέχουν 3200..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ε ναι είναι μνήμη αλλά δεν είναι ram ρε συ. Καμία σχέση, δεν έχουν ίδια συμπεριφορά..

Αν είναι στο qvl μνήμες σου, αλλιώς όχι υποχρεωτικά, ειδικά για 128GB..

Είναι στο QVL, και πάλι δεν είναι σταθερά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, petasis είπε

Είναι στο QVL, και πάλι δεν είναι σταθερά...

Ίσως θέλει λίγο πείραγμα στις αντιστάσεις. Τι συμπεριφορά έχει όταν φορτώνεις το XMP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

H μητρική μια χαρά είναι. Ναι αν τα τσιπάκια είναι απ' τον πάτο του βαρελιού ίσως δυσκολευτούν. Μπορεί να χρειαστεί να παίξεις λίγο με αντιστάσεις, procODT, κτλ γιατί καμιά φορά οι μητρικές βάζουν ότι να 'ναι. Απλά είναι δύσκολα τα 128GB γι' αυτό θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

@petasis Βασικά ποιο cpu και μνήμες (τον κωδικό) έχεις;

Έχω δοκιμάσει 2:

 

Αυτά δεν παίξανε ποτέ σταθερά (ούτε και με ρυθμίσεις που μου έστειλε η g.skill).

Τα έχω αλλάξει με μνήμες από το QVL της μητρικής:

https://www.kingstonmemoryshop.co.uk/hyperx-fury-hx436c18fb3k4-128-128gb-32gb-x4-ddr4-3600mhz-non-ecc-memory-ram-dimm

Το μοναδικό κιτ στο QVL που παίζουν και τα 4 dimm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Καλημέρα, καλό μήνα.

Βγάζει και αυτό 20χΤΜ5:

image.png.77b30e39157daf6316351a9c01e355db.png

Από τάσεις έχω τα rec του dramcalc, αλλά με παραπάνω vdimm

Θα δοκιμάσω να δω πως συμπεριφέρεται με τα κανονικά και αν δεν το'χει το 1900 θα πάω 3733 τέρμα σφιγμένα που κατά 99% θα είμαι οκ.

Δεν κάνει τίποτα το tm5. Δεν χτυπάει fclk, 25 κύκλους θα σου βγάλει άνετα, εκτός αν είναι χάλια τα timings. Πρέπει να τρέχει φορτίο σε κάρτα γραφικών. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ίσως θέλει λίγο πείραγμα στις αντιστάσεις. Τι συμπεριφορά έχει όταν φορτώνεις το XMP;

Η συμπεριφορά είναι τρέχει ο υπολογιστής για 2-3 μέρες, και μετά κολλάει. Με τις HYPER-X είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, σήμερα είναι στις 7 μέρες, αλλά δεν το στρέσαρα.

Δεν νομίζω ότι το θέμα μου θα λυθεί ποτέ... 🙃

Το debug/testing δεν είναι εύκολο. Και η AMD δεν έχει κατασταλάξει ακόμα...

Βλέπω νέο beta bios με AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...