Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προς το παρόν επειδή φτιάχνω τις μνήμες, έκανα ένα πατροπαράδοτο undervolt με offset -0.0125V και όλα stock στο cpu για να είναι κάπως δροσερά στα ram τεστ. To undervolt το τέσταρα με p95 small και occt cpu extreme. Στο μέλλον ίσως ασχοληθώ με pbo co όταν τελειώσω με τις μνήμες.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παίδες.
Μου σκάει δωράκι 5900Χ από φίλο, τον βάζω στην Asus B550-E και λέω κάτσε να δω πόσο πάει το fabric μιας και ο 3600 που είχα δεν πήγαινε πουθενά, ήταν unstable ακόμη και στα 1800.
Με ελάχιστα ψάξιμο είδα ότι πάει ακόμη και 2000 (με whea)  αλλά δεν είχα ακουμπήσει ρεύματα τίποτα.

Σκέφτομαι ότι αφού δεν πέσαμε πάλι σε μπανάνα, ας κάνουμε ένα upgrade και στις μνήμες να δούμε τι θα κάνουμε.

Για κάντε καμμιά πρόβλεψη, που λέτε να φτάσουμε ;; Νομίζω 1993 και τις μνήμε με 16άρια τις έχουμε άνετα...
 

IMG_20210820_165412.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, winters είπε

Για κάντε καμμιά πρόβλεψη, που λέτε να φτάσουμε ;; Νομίζω 1993 και τις μνήμε με 16άρια τις έχουμε άνετα...

1900 άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμες Ηynix CJR, τερμάτισα όσο μπορούσα τα timings για 3800:

ZenTimings_Screenshot.png.4d5a03eb14ee107c1155f52709a2d8da.png

Θέλω να δοκιμάσω το GD off 1Τ και από συμβουλές που τσίμπησα εδώ και κει στο θέμα, έβαλα tRCDRD 20, tRDWR 9, ClkDrvStr μέχρι 120Ω και τάση μέχρι 1.45V:

ZenTimings_Screenshot.png.519bd5b86a8ffcac8954e45b8190bb38.png

Με το ζόρι μπουτάρει και το latency είναι σχεδόν ίδιο. Αξίζει να το προσπαθήσω, και αν ναι πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, bebius said:

Μνήμες Ηynix CJR, τερμάτισα όσο μπορούσα τα timings για 3800:

ZenTimings_Screenshot.png.4d5a03eb14ee107c1155f52709a2d8da.png

Θέλω να δοκιμάσω το GD off 1Τ και από συμβουλές που τσίμπησα εδώ και κει στο θέμα, έβαλα tRCDRD 20, tRDWR 9, ClkDrvStr μέχρι 120Ω και τάση μέχρι 1.45V:

ZenTimings_Screenshot.png.519bd5b86a8ffcac8954e45b8190bb38.png

Με το ζόρι μπουτάρει και το latency είναι σχεδόν ίδιο. Αξίζει να το προσπαθήσω, και αν ναι πώς;

tRP = tRCDRD+WR/2 δηλαδή 18 στην περίπτωση σου
tRAS πολλά και διάφορα μπορεί αλλά προσωπική μου εμπειρία βάζω πάντα tRCDRD+TCL δηλαδή 36 στην περίπτωση σου

Άμα με καθαρό  1T δεν βλέπεις διαφορά τότε τρέξε 3 φορές linpack με 4GB και δές τα GFlops 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα προτεινόμενα του DRAM Calc fast με gdm enabled και λίγο υψηλότερο trfc (1.45v).
Δεν έχει βγάλει κάποιο error ακόμη, θα το άφησω αύριο το πρωί να τρέξει ένα primeblend χωρίς avx.

Τα ρεύματα τα άφησα στο αυτόματο και μου έβαλε vddp στο 1v.
Τα υπόλοιπα είναι τα κλασσικά, 1.1 vsoc, 1.05 iod, 0.95 ccd ΑΛΛΑ το vsoc από το cpu read δείχνει ότι πέφτει στα 1.075.
Αν περάσει αύριο το blend το πρωί όσο θα είμαι δουλειά, θα ανεβάσω στα 1933 και βλέπουμε.

 

ZenTimings_Screenshot.png

aidas.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, winters said:

Έβαλα τα προτεινόμενα του DRAM Calc fast με gdm enabled και λίγο υψηλότερο trfc (1.45v).
Δεν έχει βγάλει κάποιο error ακόμη, θα το άφησω αύριο το πρωί να τρέξει ένα primeblend χωρίς avx.

Τα ρεύματα τα άφησα στο αυτόματο και μου έβαλε vddp στο 1v.
Τα υπόλοιπα είναι τα κλασσικά, 1.1 vsoc, 1.05 iod, 0.95 ccd ΑΛΛΑ το vsoc από το cpu read δείχνει ότι πέφτει στα 1.075.
Αν περάσει αύριο το blend το πρωί όσο θα είμαι δουλειά, θα ανεβάσω στα 1933 και βλέπουμε.

 

ZenTimings_Screenshot.png

aidas.png

Βάλε SoC LLC τότε. Δεν μπορείς να έχεις 1.05 VDDG και 1.075 SoC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Devastor είπε

Βάλε SoC LLC τότε. Δεν μπορείς να έχεις 1.05 VDDG και 1.075 SoC

Το έγραψα λάθος. Δεν πέφτει, απλά είναι 0.025 offset. Ίσως φταίει το bios.
Το έβαλα στα 1.125 και πήγε καρφί στο 1.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, winters said:

Το έγραψα λάθος. Δεν πέφτει, απλά είναι 0.025 offset. Ίσως φταίει το bios.
Το έβαλα στα 1.125 και πήγε καρφί στο 1.1.

Δεν φταίει το BIOS. Όλες οι μητρικές έχουνε vdroop στο SOC/Core και το Auto LLC το κάνει αυτό

Παίξε με τα LLC settings, δεν ξέρω πώς πάνε στην Asus, σε MSI to 8 έχει το μεγαλύτερο vdroop, σε Asus νομίζω πάει το αντίστροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν φταίει το BIOS. Όλες οι μητρικές έχουνε vdroop στο SOC/Core και το Auto LLC το κάνει αυτό

Παίξε με τα LLC settings, δεν ξέρω πώς πάνε στην Asus, σε MSI to 8 έχει το μεγαλύτερο vdroop, σε Asus νομίζω πάει το αντίστροφο

Δεν είναι vdroop γιατί δεν πέφτει με το load. 1.075 σε idle, 1.075 και σε load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2021 στις 1:13 ΠΜ, Devastor είπε

tRP = tRCDRD+WR/2 δηλαδή 18 στην περίπτωση σου
tRAS πολλά και διάφορα μπορεί αλλά προσωπική μου εμπειρία βάζω πάντα tRCDRD+TCL δηλαδή 36 στην περίπτωση σου

Άμα με καθαρό  1T δεν βλέπεις διαφορά τότε τρέξε 3 φορές linpack με 4GB και δές τα GFlops 

To tRP δεν πάει παρακάτω.

Το tRAS το έβαλα σύμφωνα με αυτό tRAS = tRCD(RD) + tRTP και  είναι stable.

Για τη δεύτερη παράγραφο, που είναι η αποτυχημένη προσπάθεια για GD off, έχεις κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bebius said:

To tRP δεν πάει παρακάτω.

Το tRAS το έβαλα σύμφωνα με αυτό tRAS = tRCD(RD) + tRTP και  είναι stable.

Για τη δεύτερη παράγραφο, που είναι η αποτυχημένη προσπάθεια για GD off, έχεις κάποια πρόταση;

Το τόσο χαμηλο TRAS με τόσο πολύ TRC δεν κάνει καμία διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα σετάκι Hynix C-die, rated 3600 17-19-19-19, σε ένα Β450 Tomahawk με 2700x CPU. Στα 3400 16-19-19-19 είναι σταθερό με 20 runs TM5 1usmus v3 και 3-4 iterations y-cruncher. Το πρωί όμως όταν το ανοίγω το pc δεν είναι σταθερό, χωρίς να βλέπω αλλαγές στα timings που δείχνει το ZenTimings. Άμα κάνω restart είναι πάλι σταθερό.

πως μπορώ να ελαχιστοποιήσω αυτό το cold boot issue ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cleeverblade αν δεν απατώμαι cold boot issues είναι ένδειξη ότι δεν έχεις βέλτιστες τιμές στις αντιστάσεις τερματισμού. Μπορείς να δείξεις ένα ZenTimings screen;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, parsifal said:

@cleeverblade αν δεν απατώμαι cold boot issues είναι ένδειξη ότι δεν έχεις βέλτιστες τιμές στις αντιστάσεις τερματισμού. Μπορείς να δείξεις ένα ZenTimings screen;

είναι 2x16 DR παρεμπιπτόντως

Screenshot 2021-08-26 202514.jpg

Επεξ/σία από cleeverblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...