Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, yiannis1991 said:

Πως γίνεται να έχει clock stretching σε stock;

Γιάννη με λίγο ψάξιμο και 10 λεπτά απο τον χρόνο σου θα βρείς τις απαντήσεις που ψάχνεις. Όλοι οι vermeer το έχουνε αυτό το θέμα, ΟΛΟΙ οι vermeer κάνουνε autocorrect 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι fine-tuning τα voltages  να το ελαχιστοποιήσεις. Δεν φταίει ούτε το BIOS (παράδοξο αλλά ναι), ούτε η μητρική ούτε τίποτα 

Φταίει το V/F Curve  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα guys θα ήθελα μια βοήθεια όσον αφορά τις ρυθμίσεις PBO  για R5 3600XT σε tomahawk b450 . Εδώ και 6 μήνες περίπου το δουλεύω στο auto. Yπάρχει κάποια προτεινόμενη  ρύθμιση για το advanced η να το βάλω απλά enabled και αν θα υπάρξουν τυχόν διαφορές.. 

Εχω κάνει και ενα μικρό offset cpu voltage -0.0750 για να ρίξω λίγο θερμοκρασίες λόγω καλοκαιριού.  και soc voltage 1.0500v 

ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Χαρμανης είπε

Καλησπέρα guys θα ήθελα μια βοήθεια όσον αφορά τις ρυθμίσεις PBO  για R5 3600XT σε tomahawk b450 . Εδώ και 6 μήνες περίπου το δουλεύω στο auto. Yπάρχει κάποια προτεινόμενη  ρύθμιση για το advanced η να το βάλω απλά enabled και αν θα υπάρξουν τυχόν διαφορές.. 

Εχω κάνει και ενα μικρό offset cpu voltage -0.0750 για να ρίξω λίγο θερμοκρασίες λόγω καλοκαιριού.  και soc voltage 1.0500v 

ευχαριστώ πολύ 

Τις περισσότερες φορές αξίζει να βάλεις ένα χαμηλό limit στο EDC (κοντά στο default όριο) και συγκεκριμένη τιμή (μετά από πειραματισμούς) στο AutoOC για καλύτερα αποτελέσματα στα benchmark.

Το scalar δεν υπάρχει λόγος να είναι πολύ ψηλά, δοκίμασε κοντά στο 4Χ να δεις αν χρειάζεται παραπάνω ή αν δεν χάνεις ιδιαίτερες επιδόσεις με λιγότερο (το scalar έχει μεγάλη σχέση με τη κατανάλωση/θερμοκρασία/θόρυβο αφού ανεβάζει την τάση).

Το PPT και TDC μπορείς να τα αφήσεις με ένα πολύ μεγάλο όριο ή να δεις πόσο φτάνουν στα stress test και να βάλεις το όριο λίγο παραπάνω απλά για ασφάλεια στη σπάνια περίπτωση βλάβης.

Το -0.075 offset δεν είναι μικρό και εμένα μου έχει δημιουργήσει προβλήματα κατά καιρούς ιδίως με τις RAM σε μεγάλες συχνότητες όσο παράλογο και αν ακούγεται.

Το SOC voltage γενικά είναι πολύ καλά στο 1.05V, αν όμως θελήσεις να κάνεις περισσότερο RAM OC θα σου πρότεινα να το βάλεις στο 1.1V.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Τις περισσότερες φορές αξίζει να βάλεις ένα χαμηλό limit στο EDC (κοντά στο default όριο) και συγκεκριμένη τιμή (μετά από πειραματισμούς) στο AutoOC για καλύτερα αποτελέσματα στα benchmark.

Το scalar δεν υπάρχει λόγος να είναι πολύ ψηλά, δοκίμασε κοντά στο 4Χ να δεις αν χρειάζεται παραπάνω ή αν δεν χάνεις ιδιαίτερες επιδόσεις με λιγότερο (το scalar έχει μεγάλη σχέση με τη κατανάλωση/θερμοκρασία/θόρυβο αφού ανεβάζει την τάση).

Το PPT και TDC μπορείς να τα αφήσεις με ένα πολύ μεγάλο όριο ή να δεις πόσο φτάνουν στα stress test και να βάλεις το όριο λίγο παραπάνω απλά για ασφάλεια στη σπάνια περίπτωση βλάβης.

Το -0.075 offset δεν είναι μικρό και εμένα μου έχει δημιουργήσει προβλήματα κατά καιρούς ιδίως με τις RAM σε μεγάλες συχνότητες όσο παράλογο και αν ακούγεται.

Το SOC voltage γενικά είναι πολύ καλά στο 1.05V, αν όμως θελήσεις να κάνεις περισσότερο RAM OC θα σου πρότεινα να το βάλεις στο 1.1V.

Το έβαλα στο -0,0750 μετά από μερικές δοκιμές που είδα ότι δεν χάνω και τόσο σε απόδοση  και έχω και καλές θερμοκρασίες.. με -0.0500 Δεν είχα καλές μετρήσεις ούτε με -0.0625 Και πάει λέγοντας . Θέλουν δοκιμές όλα άνοιξε κλείσε restarts κλπ. Απλά όταν το έχω στο auto έχει spikes τρελά ορισμένες φορές αλλά φυσιολογικό είναι.  Το θέμα είναι να μην χάνω τόσο σε απόδοση γενικά με το offset...

Τώρα για το soc voltage δεν έχω κάποιο θέμα τόσο καιρό.  Με xmp που δουλεύω τις RΑΜ. 3200 4x8 dimms 

Για το PBO πρέπει να παίξω λίγο με δοκιμές απ ότι κατάλαβα.  Θα δοκιμάσω αυτά που μ είπες και θα δω τι γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Χαρμανης said:

Το έβαλα στο -0,0750 μετά από μερικές δοκιμές που είδα ότι δεν χάνω και τόσο σε απόδοση  και έχω και καλές θερμοκρασίες.. με -0.0500 Δεν είχα καλές μετρήσεις ούτε με -0.0625 Και πάει λέγοντας . Θέλουν δοκιμές όλα άνοιξε κλείσε restarts κλπ. Απλά όταν το έχω στο auto έχει spikes τρελά ορισμένες φορές αλλά φυσιολογικό είναι.  Το θέμα είναι να μην χάνω τόσο σε απόδοση γενικά με το offset...

Τώρα για το soc voltage δεν έχω κάποιο θέμα τόσο καιρό.  Με xmp που δουλεύω τις RΑΜ. 3200 4x8 dimms 

Για το PBO πρέπει να παίξω λίγο με δοκιμές απ ότι κατάλαβα.  Θα δοκιμάσω αυτά που μ είπες και θα δω τι γίνεται. 

Το offset πρέπει να το τεστάρεις σε συγκεκριμένα workload με συγκεκριμένους πυρήνες δεν είναι απλή υπόθεση της φάσης "Βγάζω παραπάνω Cinebench score οπότε είμαι καλύτερο" θέλει heavy/light workloads σε 1/2/4/6/8/10/12 cores για να πείς οτι είσαι οκ

Το SOC σου είναι μια χαρά για 3200

Για το PBO θέλεις Y-Cruncher με stock settings και HWInfo να δείς ποιο απο τα 3 βαράει 100% (PPT/TDC/EDC) μετά δίνεις +30 PPT/+10 TDC/+20-25 EDC. Αν το CPU σου φτάσει αυτά τα limits: 

Στο EDC θα αρχίσει να κατεβάζει το voltage όλων των core , που σημαίνει οτι αργότερα θα κατεβάσει και το frequency
Στο TDC θα κατεβάσει το max boost voltage, οπότε αργότερα θα κατέβει και το max boost frequency

Το PPT είναι το πόσο θα τραβήξει το CPU, και παίζει ρόλο 1) Το τροφοδοτικό 2) Την ψύξη που έχεις στο σύστημα σου (Όλη την ψύξη εκτός απο την GPU)

To Scalar άστο X1 και μην ασχοληθείς παραπάνω

Καλό ψάξιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

P95 Large + OCCT VRAM είναι καλό για fabric test ή μπα; Θα ήθελα να μην χρησιμοποιήσω το mining software αν γίνεται.

NVIDIA κάρτα γραφικών έχεις, για εσένα το DPM LCLK είναι πάντα active (αν έχεις prefer maximum performance) οπότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, yiannis1991 said:

Εμ δεν το έχω, δεν χρειάζεται στο desktop..

Μπορείς να το βάλεις και να ενεργοποιήσεις το DPM LCLK αλλά ναι. P95 large (απλά βάζεις large δεν είναι ανάγκη να πειράξεις τα fft size) και OCCT VRAM θα την κάνουνε την δουλειά 

btw, η MSI έβγαλε AGESA 1.2.0.4 με νέα SMU οπότε περίμενε γιατί σε βλέπω να κάνεις πάλι stress test 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Devastor είπε

η MSI έβγαλε AGESA 1.2.0.4 με νέα SMU οπότε περίμενε γιατί σε βλέπω να κάνεις πάλι stress test 

ναι το είδα, μέχρι στιγμής για τις ΜΑΧ. Πάντως έριξα τα VDDG και τα δύο στο 1V και πέρασε 1 ώρα VRAM OCCT + P95 Large. Σαν πολύ εύκολα δεν έπεσε από το 1.05v που το είχα; Ή όχι; Περίμενα να φάω WHEA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yiannis1991 said:

ναι το είδα, μέχρι στιγμής για τις ΜΑΧ. Πάντως έριξα τα VDDG και τα δύο στο 1V και πέρασε 1 ώρα VRAM OCCT + P95 Large. Σαν πολύ εύκολα δεν έπεσε από το 1.05v που το είχα; Ή όχι; Περίμενα να φάω WHEA.

Μια χαρά, δοκίμασε 0.975 τώρα να δείς τι παίζει, επίσης έχε το νού σου στο ZenTimings αν σου πετάξει 28 TPHYRDL τότε τα voltages είναι χαμηλά αν και δεν νομίζω

Προσωπικά εμένα η άποψη μου είναι οτι Ζεν2/3 δεν έχουνε διαφορές στα VDDG Voltages, έχουνε ακριβώς το ίδιο 12nm global foundries IO Die απλά διαφορετικό substrate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και για το vsoc μετά; Πάλι fabric tetst και θέλει και y-cruncher, OCCT; (Το OCCT Large Extreme έχει τύχει να μου βρει instability που δεν βρήκαν 5 Iterations y-cruncher)

Με το global c-state control τι παίζει; Εμένα disabled το έχει by default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Devastor είπε

Το offset πρέπει να το τεστάρεις σε συγκεκριμένα workload με συγκεκριμένους πυρήνες δεν είναι απλή υπόθεση της φάσης "Βγάζω παραπάνω Cinebench score οπότε είμαι καλύτερο" θέλει heavy/light workloads σε 1/2/4/6/8/10/12 cores για να πείς οτι είσαι οκ

Το SOC σου είναι μια χαρά για 3200

Για το PBO θέλεις Y-Cruncher με stock settings και HWInfo να δείς ποιο απο τα 3 βαράει 100% (PPT/TDC/EDC) μετά δίνεις +30 PPT/+10 TDC/+20-25 EDC. Αν το CPU σου φτάσει αυτά τα limits: 

Στο EDC θα αρχίσει να κατεβάζει το voltage όλων των core , που σημαίνει οτι αργότερα θα κατεβάσει και το frequency
Στο TDC θα κατεβάσει το max boost voltage, οπότε αργότερα θα κατέβει και το max boost frequency

Το PPT είναι το πόσο θα τραβήξει το CPU, και παίζει ρόλο 1) Το τροφοδοτικό 2) Την ψύξη που έχεις στο σύστημα σου (Όλη την ψύξη εκτός απο την GPU)

To Scalar άστο X1 και μην ασχοληθείς παραπάνω

Καλό ψάξιμο

οπότε θέλει και αυτό ψάξιμο απ' ότι κατάλαβα..δεν είμαι σε φάση τώρα να μπώ σε τέτοια διαδικασία οπότε θα το αφήσω auto προς το παρόν το PBO..  Το θέμα ειναι αν σου δίνει και τίποτα παραπάνω η διαδικασία..

Για την ψύξη που ανέφερες έχω υδρόψυξη και τροφοδοτικό 750 αρι

offset δεν θα έκανα καθόλου απλά παρατήρησα αρκετά spikes σε νορμαλ χρήση και είπα να τεστάρω μερικές τιμές χωρίς να είμαι πολύ ειδικός 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, οταν βρώ χρόνο θα κάτσω να πειραματιστώ πάντος θέλει χρόνο και υπομονή η όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, yiannis1991 said:

Ωραία και για το vsoc μετά; Πάλι fabric tetst και θέλει και y-cruncher, OCCT; (Το OCCT Large Extreme έχει τύχει να μου βρει instability που δεν βρήκαν 5 Iterations y-cruncher)

Με το global c-state control τι παίζει; Εμένα disabled το έχει by default.

Έχει λόγο η MSI που τα βάζει έτσι, ας το αφήσουμε εκεί το θέμα αυτό 

Στο SOC παίζει autocorrection και μάλιστα στα vermeer άστο.. θα κάνουνε autocorrect οτι και να κάνεις.. δεν υπάρχει τρόπος να το φτιάξεις. Sisoft sandra είναι η μόνη λύση που έχω βρεί να δουλεύει 

Άλλα πράγματα κοιτάει το OCCT και άλλα το Y-Cruncher, εντελώς διαφορετικές τεχνικές

10 minutes ago, Χαρμανης said:

οπότε θέλει και αυτό ψάξιμο απ' ότι κατάλαβα..δεν είμαι σε φάση τώρα να μπώ σε τέτοια διαδικασία οπότε θα το αφήσω auto προς το παρόν το PBO..  Το θέμα ειναι αν σου δίνει και τίποτα παραπάνω η διαδικασία..

Για την ψύξη που ανέφερες έχω υδρόψυξη και τροφοδοτικό 750 αρι

offset δεν θα έκανα καθόλου απλά παρατήρησα αρκετά spikes σε νορμαλ χρήση και είπα να τεστάρω μερικές τιμές χωρίς να είμαι πολύ ειδικός 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, οταν βρώ χρόνο θα κάτσω να πειραματιστώ πάντος θέλει χρόνο και υπομονή η όλη διαδικασία.

Γενικά οτιδήποτε πείραγμα θέλει χρόνο και όρεξη αλλά για εμένα προσωπικά είναι αρκετά διασκεδαστικό. Ένα σωστό PBO δεν έχει ανάγκη απο offset (ακόμα και σε Ζεν+ που όλοι έβαζαν offset) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αφήνω το soc στο 1.1 llc2  και θα δω αν πάνε πιο κάτω τα vddg. Τώρα το vddp αν είναι χαμηλό θα πειράξει το latency και το tPHYRDL θα πάει 28 αν θυμάμαι καλά. PBO έχω βρει, βρήκα και CO που να δουλεύει με +100MHz offset που να το κάνουν και οι 6 cores, οπότε νομίζω δεν έμεινε κάτι άλλο. Τα timings είναι αυτά, αξίζει να πειράξω τίποτα άλλο; Κάνα tRRDL, tWR;

ZenTimings_Screenshot.png.1328a966355ee5efd1fe64dccf61c0be.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...