Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Έχει λόγο η MSI που τα βάζει έτσι, ας το αφήσουμε εκεί το θέμα αυτό 

Στο SOC παίζει autocorrection και μάλιστα στα vermeer άστο.. θα κάνουνε autocorrect οτι και να κάνεις.. δεν υπάρχει τρόπος να το φτιάξεις. Sisoft sandra είναι η μόνη λύση που έχω βρεί να δουλεύει 

Άλλα πράγματα κοιτάει το OCCT και άλλα το Y-Cruncher, εντελώς διαφορετικές τεχνικές

Γενικά οτιδήποτε πείραγμα θέλει χρόνο και όρεξη αλλά για εμένα προσωπικά είναι αρκετά διασκεδαστικό. Ένα σωστό PBO δεν έχει ανάγκη απο offset (ακόμα και σε Ζεν+ που όλοι έβαζαν offset) 

Μαζί σου αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανα με PBO και δεν ξέρω και πολλά . Καλύτερα να το κάνω με κάποιον που μπορεί να με κατατοπίσει 

το global c-state που αναφέρατε πιο πάνω εγώ το έχω Enable αν θυμάμαι καλά , δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο άμεσα

επίσης παρατήρησα στο Ryzen Master όταν αφήνω σε Idle Κατάσταση το Pc οι 3 απο τους 6 cores μπαίνουν σε sleep Mode , Ειναι κακό αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Χαρμανης said:

Μαζί σου αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανα με PBO και δεν ξέρω και πολλά . Καλύτερα να το κάνω με κάποιον που μπορεί να με κατατοπίσει 

το global c-state που αναφέρατε πιο πάνω εγώ το έχω Enable αν θυμάμαι καλά , δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο άμεσα

επίσης παρατήρησα στο Ryzen Master όταν αφήνω σε Idle Κατάσταση το Pc οι 3 απο τους 6 cores μπαίνουν σε sleep Mode , Ειναι κακό αυτό ?

Άλλο πράγμα οι Ζεν2 (Matisse) και άλλο οι Ζεν3 (Vermeer) 

Το Ryzen Master δεν το χρησιμοποιώ και δεν το χρειάζεσαι.. περισσότερα προβλήματα κάνει παρά λύνει. Το HWInfo έχει τα πάντα

14 minutes ago, yiannis1991 said:

Οπότε αφήνω το soc στο 1.1 llc2  και θα δω αν πάνε πιο κάτω τα vddg. Τώρα το vddp αν είναι χαμηλό θα πειράξει το latency και το tPHYRDL θα πάει 28 αν θυμάμαι καλά. PBO έχω βρει, βρήκα και CO που να δουλεύει με +100MHz offset που να το κάνουν και οι 6 cores, οπότε νομίζω δεν έμεινε κάτι άλλο. Τα timings είναι αυτά, αξίζει να πειράξω τίποτα άλλο; Κάνα tRRDL, tWR;

ZenTimings_Screenshot.png.1328a966355ee5efd1fe64dccf61c0be.png

Οχι μια χαρά είναι τα timings σου, δοκίμασε 0.9 VDDP μιάς και είναι εύκολο να φανεί αν είναι σταθερό ή οχι. Προσωπικά τα ρεύματα που δίνει το calculator τα θεωρώ χαζά. Σιγά μην θές 1.05 VDDG για 3600 mhz μη τρελαθούμε τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2021 στις 3:33 ΜΜ, winters είπε

Δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο αλλά πιστεύω ότι στα 2000 μπορώ να είμαι rock stable με λίγο ψάξιμο στα ρεύματα, λίγο πάνω - λίγο κάτω.
Στα 2033 και στα 2066 σε normal ρεύμα ανεβαίνει το latency άρα θέλει και άλλο ρεύμα, δεν έχει νόημα να "λιώσω" το cpu (δεν είναι και φθηνό).
Το ότι bencharei στα 2033+2066 (2100 κρασάρει πριν μπει windows) είναι καλό δείγμα μέχρι στιγμής.

21.png

στα 2000
χαμήλωσα IOD στο 1, vddp στο 0.9, proc 40 + ανέβασα στο 1.75 το soc
μηδέν whea idle αλλά έχω whea στα benchmarks.
με λίγο ψάξιμο ακόμη ίσως καταφέρω να μην έχω whea σε gaming αλλά σε bench νομίζω είναι αδύνατο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, yiannis1991 said:

108ΜHz πάνω σε all-core μόλις κατέβασα τα VDDG/VDDP από 1.05/0.950 σε 1/0.9. Μωρέ μπράβο..

Όταν εγώ φώναζα και τα έλεγα δεν με άκουγες όμως :)

1 hour ago, winters said:

στα 2000
χαμήλωσα IOD στο 1, vddp στο 0.9, proc 40 + ανέβασα στο 1.75 το soc
μηδέν whea idle αλλά έχω whea στα benchmarks.
με λίγο ψάξιμο ακόμη ίσως καταφέρω να μην έχω whea σε gaming αλλά σε bench νομίζω είναι αδύνατο...

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, είναι κάτι σαν κάποτε που ήταν της μόδας το "είμαι CB stable αλλά όχι P95"? 

Ή έχεις WHEA ή δεν έχεις, ένα σύστημα το οποίο bencharei δεν λέει και πολλά, έχω δεί και 5600Χ να bencharei με 2133 FCLK 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Όταν εγώ φώναζα και τα έλεγα δεν με άκουγες όμως :)

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, είναι κάτι σαν κάποτε που ήταν της μόδας το "είμαι CB stable αλλά όχι P95"? 

Ή έχεις WHEA ή δεν έχεις, ένα σύστημα το οποίο bencharei δεν λέει και πολλά, έχω δεί και 5600Χ να bencharei με 2133 FCLK 

stress test ήθελα να πω.
2 ώρες destiny και 1 ώρα pubg δεν είχα θέμα στα 3866, ούτε σε browsing/vlc.
το να μου βγάζει whea όταν τρέχω prime δεν λέει και τίποτα.
(δεν λέω για error στο prime, αλλά καθαρά για warning whea)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, winters said:

stress test ήθελα να πω.
2 ώρες destiny και 1 ώρα pubg δεν είχα θέμα στα 3866, ούτε σε browsing/vlc.
το να μου βγάζει whea όταν τρέχω prime δεν λέει και τίποτα.
(δεν λέω για error στο prime, αλλά καθαρά για warning whea)

Δεν λέει και τίποτα αν σου βγάλει WHEA στα stress test? 

Έμαθα και κάτι νέο σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν λέει και τίποτα αν σου βγάλει WHEA στα stress test? 

Έμαθα και κάτι νέο σήμερα

Αν σε ότι κάνω στο pc, 24/7 έχω 0 whea. Έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, winters είπε

Αν σε ότι κάνω στο pc, 24/7 έχω 0 whea. Έχω πρόβλημα;

Ναι αφού είναι ασταθές. Κάποια στιγμή θα στο σκάσει. Τα stress tests αυτό το σκοπό έχουν, να προκαλέσουν αστάθεια αν αυτή υπάρχει. Δεν τα τρέχουμε ως παράδειγμα καθημερινής χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, winters said:

Αν σε ότι κάνω στο pc, 24/7 έχω 0 whea. Έχω πρόβλημα;

Α οκ, βγήκε νέο τώρα "Αν σε ότι κάνω στο PC είμαι stable αλλά δεν είμαι P95 stable"

Κλαίω

Just now, yiannis1991 said:

Ναι αφού είναι ασταθές. Κάποια στιγμή θα στο σκάσει. Τα stress tests αυτό το σκοπό έχουν, να προκαλέσουν αστάθεια αν αυτή υπάρχει. Δεν τα τρέχουμε ως παράδειγμα καθημερινής χρήσης.

Οχι οχι εμείς είμαστε μαζόχες και τρέχουμε stress test επειδή δεν έχουμε τι να κάνουμε με τα PC μας

Είπαμε, αμα είσαι daily stable δεν έχει σημασία αν το stress test όποιο και αν είναι αυτό στα σκάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ρίξε λίγο τους τόνους. Τα φόρουμ δεν είναι για να δείχνουμε ποιος το έχει μεγαλύτερο (το δίκιο του).

Και για το L3 package throttle που σε ρώτησα μου είπες να κάνω search σε ένα θέμα 5000+ μηνυμάτων γιατί το έχεις πει 50 φορές.
Το είχες πει και στον p_under και το παιδί σε ρώτησε 2 φορές και ούτε του απάντησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, winters said:

Καλά, ρίξε λίγο τους τόνους. Τα φόρουμ δεν είναι για να δείχνουμε ποιος το έχει μεγαλύτερο (το δίκιο του).

Και για το L3 package throttle που σε ρώτησα μου είπες να κάνω search σε ένα θέμα 5000+ μηνυμάτων γιατί το έχεις πει 50 φορές.
Το είχες πει και στον p_under και το παιδί σε ρώτησε 2 φορές και ούτε του απάντησες.

Ναι, γιατί ο φίλος μπορούσε να πάει μια σελίδα πίσω να βρεί την απάντηση

Αν βαριέσαι μάντεψε ποιος άλλος βαριέται να εξηγεί 50 φορές το ίδιο πράγμα

ΕΓΩ

Τώρα αν εσύ θές να μπαίνεις εδώ μέσα να ποστάρεις το πόσο ωραία βγάζει AIDA το σύστημα σου και να μας λές αηδίες και να παίζεις με την νοημοσύνη μας είσαι σε λάθος post φίλος. Εδώ προσπαθούμε να έχουμε τα συστήματα μας σταθερά όσο περισσότερο μπορούμε ;)

Επίσης μη ξεχάσω και το βασικότερο ε: Δεν είμαι υποχρεωμένος να απαντάω στον καθένα που μπορεί να πατήσει στο google την ερώτηση σου επειδή δεν μπορεί να κάνει ένα search ή να πάει 2 posts πίσω

 

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω έναν 5800χ έχω παίξει λίγο με τα limit ppt edc tdc δεν βγάζω άκρη έχετε να προτείνετε τπτ και γενικά κάποιος που να έχει 5800χ να μου δόση μια συμβουλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Lelosxxx είπε

Καλησπέρα έχω έναν 5800χ έχω παίξει λίγο με τα limit ppt edc tdc δεν βγάζω άκρη έχετε να προτείνετε τπτ και γενικά κάποιος που να έχει 5800χ να μου δόση μια συμβουλή?

Με τι ψύξη παίζεις και σε τι motherboard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...