Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη μου: Ξεκίνα με 200 ppt (τυχαίο νούμερο αρκεί να είναι >140, δεν έχει σημασία γιατί δεν θα το φτάσεις ποτέ, αρκεί να μην σε κόβει), 95 tdc 140 edc και ξεκίνα να ρίχνεις το edc κατά 10, βλέποντας που είσαι καλύτερα. Αν τυχόν θες καλύτερες θερμοκρασίες με μια μικρή θυσία επιδόσεων, ξεκίνα να ρίχνεις το ppt κάτω από 140 μέχρι να είσαι ικανοποιημένος από επίδοσεις/θερμοκρασίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Γνώμη μου: Ξεκίνα με 200 ppt (τυχαίο νούμερο αρκεί να είναι >140, δεν έχει σημασία γιατί δεν θα το φτάσεις ποτέ, αρκεί να μην σε κόβει), 95 tdc 140 edc και ξεκίνα να ρίχνεις το edc κατά 10, βλέποντας που είσαι καλύτερα. Αν τυχόν θες καλύτερες θερμοκρασίες με μια μικρή θυσία επιδόσεων, ξεκίνα να ρίχνεις το ppt κάτω από 140 μέχρι να είσαι ικανοποιημένος από επίδοσεις/θερμοκρασίες.

Σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω μόλις τελειώσω από την δουλειά.  

Και με ραμ έχω τεράστιο θέμα δεν Μπουτάρη καν 3800 1900 και 3733 βγάζει error tm5 έχω δοκιμάσει τα πάντα τάσεις timing δεν βγάζω άκρη... παλιά με 3700χ ίδια μητρική έπεζα 3733 χωρίς error .

H ram ειναι g skill f4 3200c14gtz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2021 στις 9:05 ΠΜ, Lelosxxx είπε

Καλησπέρα έχω έναν 5800χ έχω παίξει λίγο με τα limit ppt edc tdc δεν βγάζω άκρη έχετε να προτείνετε τπτ και γενικά κάποιος που να έχει 5800χ να μου δόση μια συμβουλή?

Δοκίμασε EDC 120 και CO-10 all core

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Devastor είπε

Θα τον πάρεις στο χέρι έτσι

Λίγο που το έψαξα σε manual overclock εκει ειναι μη πω και πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alldaynews said:

Δωσα τα φωτα σου τοτε εφοσον το βλεπεις λαθος και μην τρώγεσαι.σε 1-2 σαιτ που ειδα ετσι ελεγαν 

Δεν τρώγομαι, απλά γελάω με κάτι τέτοια site που τα λένε αυτά :) και επίσης με κάτι άτομα που πατάνε κάτι τέτοια voltage και έρχονται μετά απο 3-4 μήνες και λένε οτι το CPU τους δεν ειναι πλέον σταθερό ούτε σε stock :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ασχολούμαι χρόνια με το overclock δες το βιντεο ποσο το εχει το voltage για 4.25 ghz και πες μου αν ειναι πολύ για 4.5 το 1.388.Και φυσικά δεν θα ειναι 24/7 στα 4.5 αλλα στα 4ghz  απλα ηθελα να δω που φτανει το τσιπακι

 

Επεξ/σία από alldaynews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alldaynews said:

Επειδη ασχολούμαι χρόνια με το overclock δες το βιντεο ποσο το εχει το voltage για 4.25 ghz και πες μου αν ειναι πολύ για 4.5 το 1.388

 

Ναι και τι να λέει αυτό? Τέτοια χαζά videos στο YT υπάρχουνε εκατοντάδες δεν έχει να λέει κάτι 

Δικό σου ειναι το CPU κάντο οτι θές στην τελική

Υ.Γ: Το οτι λές οτι ασχολείσαι χρόνια με το Overclock και έβαλες 1.38V σε 7nm που το max safe voltage ήτανε 1.375 σε 12nm (και αυτό ήτανε SET VOLTAGE οχι GET,  οπότε...) δεν σε τιμά ιδιαίτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις σε 8370 voltage να σου πεσουν τα μαλλια και το τσιπάκι μια χαρα ηταν οσα χρονια το ειχα.Αν υπάρχει καλή μητρική και καλή ψύξη κυριως υδροψυξη και custom μάλιστα να ορια ανεβαινουν.Γνώμη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...