Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, alldaynews said:

Να δεις σε 8370 voltage να σου πεσουν τα μαλλια και το τσιπάκι μια χαρα ηταν οσα χρονια το ειχα.Αν υπάρχει καλή μητρική και καλή ψύξη κυριως υδροψυξη και custom μάλιστα να ορια ανεβαινουν.Γνώμη μου πάντα.

Άλλη αρχιτεκτονική, τα 7ΝΜ μισούν το voltage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, alldaynews είπε

Ναι.Πολύ????

Με τόσο voltage υπάρχουν συγκεκριμένα workloads που επιβεβαιωμένα μπορούν να κάνουν κακό στα περισσότερα Zen2/3 chip ακόμα και αν έχεις φροντίσει να έχεις καλή ψύξη. Σε αυτά τα workloads οι επεξεργαστές με stock settings πέφτουν αρκετά κάτω από 1.3v και ακόμα και με τόσο χαμηλή τάση βλέπεις ότι μερικές φορές μπαίνει στη μέση άλλη προστασία που έχει σχέση με την ένταση.

Εμένα μου άρεσε το OC σου, έχεις πετύχει καλό bin όμως είναι κρίμα να το κρατήσεις daily και να ρισκάρεις το degrade. Είναι ευαίσθητα chip, όταν είχαν βγει ήταν μεγάλο θέμα συζήτησης στα OC forums το degrade με τάση κοντά στα 1.3v.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, elpenor είπε

Με τόσο voltage υπάρχουν συγκεκριμένα workloads που επιβεβαιωμένα μπορούν να κάνουν κακό στα περισσότερα Zen2/3 chip ακόμα και αν έχεις φροντίσει να έχεις καλή ψύξη. Σε αυτά τα workloads οι επεξεργαστές με stock settings πέφτουν αρκετά κάτω από 1.3v και ακόμα και με τόσο χαμηλή τάση βλέπεις ότι μερικές φορές μπαίνει στη μέση άλλη προστασία που έχει σχέση με την ένταση.

Εμένα μου άρεσε το OC σου, έχεις πετύχει καλό bin όμως είναι κρίμα να το κρατήσεις daily και να ρισκάρεις το degrade. Είναι ευαίσθητα chip, όταν είχαν βγει ήταν μεγάλο θέμα συζήτησης στα OC forums το degrade με τάση κοντά στα 1.3v.

Φυσικά δεν θα ειναι καθημερινό.4ghz με 4.1 θα ειναι το καθημερινο μου.Σιγουρα με τέτοιο voltage θα είχε επιπτώσεις στο τσιπάκι και δεν θα το ηθελα κατι τετοιο.

Απλά οταν εισαι του ψαξιματος στο oc θελεις να δεις που μπορεί να φτάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, alldaynews είπε

4ghz με 4.1 θα ειναι το καθημερινο μου.

γιατί τόσο λίγο; Γιατί δεν παίζεις με PBO + curve (άκυρο νόμιζα έχεις 5800Χ);

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

γιατί τόσο λίγο; Γιατί δεν παίζεις με PBO + curve (άκυρο νόμιζα έχεις 5800Χ);

δοκιμασα και pbo αλλα δεν.Καρφωτά όλα χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εμένα καρφωτά δούλευε καλύτερα. 

4350/4375 ο 3700Χ με 1.325V (1.312V under load), από Αύγουστο του '19 και δεν έχω δει εμφανές degrade μέχρι στιγμής. Όσοι με ξέρετε, ξέρετε και τι ζόρι τραβάνε όλα τα τσιπάκια που έχω, δεν κάθονταν και ποτέ άνετα :P 

Γενικά είναι να πετύχεις bin με καλό voltage tolerance. Οι περισσότεροι Zen 2 1.275 με 1.290 έχουν σαν safe για 24/7, μπορώ να πω πως ήμουν κάπως τυχερός στο συγκεκριμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Kαι εμένα καρφωτά δούλευε καλύτερα. 

4350/4375 ο 3700Χ με 1.325V (1.312V under load), από Αύγουστο του '19 και δεν έχω δει εμφανές degrade μέχρι στιγμής. Όσοι με ξέρετε, ξέρετε και τι ζόρι τραβάνε όλα τα τσιπάκια που έχω, δεν κάθονταν και ποτέ άνετα :P 

Γενικά είναι να πετύχεις bin με καλό voltage tolerance. Οι περισσότεροι Zen 2 1.275 με 1.290 έχουν σαν safe για 24/7, μπορώ να πω πως ήμουν κάπως τυχερός στο συγκεκριμένο. 

Κώστα τώρα στο 4.1ghz ειμαι στο 1.15 που θεωρώ αρκετά καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4.1 δεν χάνει πολύ από το single core; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι με PBO ώστε να μην τον κόβουν τα limits και καλή ψύξη δεν κάνει τουλάχιστον 4.1 all core..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yiannis1991 said:

Κάτι κάνεις λάθος. Είσαι πιο κάτω και από stock 3700X. Και γιατί δεν χρησιμοποιείς hwinfo64;

Έχει πόσα πράγματα ανοιχτά και κάνει και record με το OBS

Το HWmonitor ητανε για τα μπάζα απο την εποχή των FX 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Control (το παιχνίδι) έχω παρατηρήσει ότι είναι αρκετά καλό στο να πιάνει τα instabilities. Πιάνει πάντα το unstable oc στην gpu και επίσης είδα σπασίματα στον ήχο, ανέβασα το VDDG 25mV και είναι μια χαρά. Ίσως βαράει και την μνήμη αρκετά, γιατί την gpu την βαράει πολύ, ειδικά με το RT..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, yiannis1991 said:

Το Control (το παιχνίδι) έχω παρατηρήσει ότι είναι αρκετά καλό στο να πιάνει τα instabilities. Πιάνει πάντα το unstable oc στην gpu και επίσης είδα σπασίματα στον ήχο, ανέβασα το VDDG 25mV και είναι μια χαρά. Ίσως βαράει και την μνήμη αρκετά, γιατί την gpu την βαράει πολύ, ειδικά με το RT..

LatencyMon για audio crackling issues 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...