Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 minutes ago, yiannis1991 said:

Τι κοιτάω σε αυτό;

Απλά πατάς το Play και το αφήνεις εκεί ακούγοντας μουσική ή με απλό σερφάρισμα και κοιτάς να σου λέει οτι το συστημά σου δεν έχει θέμα (Να μην πετάξει κόκκινα δηλαδή)

Επίσης ακούστηκε η φήμη οτι στο blender benchmark το Koro scene μπορεί να βρεί unstable CO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Επίσης ακούστηκε η φήμη οτι στο blender benchmark το Koro scene μπορεί να βρεί unstable CO

Παίζει να ισχύει, είναι θεόβαρυ. Η μόνο φορά που πήγε λίγο πάνω από 120w o 5600X..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

Παίζει να ισχύει, είναι θεόβαρυ. Η μόνο φορά που πήγε λίγο πάνω από 120w o 5600X..

Καλό θα ήτανε η αγαπημένη μας MSI να βάλει κάτι σαν το Active Τuner που έβαλε η Gigabyte το οποίο είναι Hybrid OC και μπορείς να το ρυθμίσεις όπως θές. Δηλαδή μπορείς να έχεις PBO/CO σε Light/medium workloads και manual OC σε heavy workloads

Πάντως απο όσο βλέπω το boost override πάνω απο +100 δεν δουλεύει ή είναι ιδέα μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πάντως απο όσο βλέπω το boost override πάνω απο +100 δεν δουλεύει ή είναι ιδέα μου?

Εγώ δοκίμασα με το core cycler SSE huge, ξεκινώντας με +200 που φυσικά δεν τα έκανε κανένας πυρήνας και άρχιζα να βάζω negative offset να δω μέχρι που θα φτάσουν. Στην αρχή ανεβαίνουν τα boost αλλά ένα σημείο και έπειτα επειδή είναι αρνητικό το offset δεν φτάνει το voltage και πέφτει η συχνότητα. Αυτό λένε και στο thread του CC στο overclock.net. Οπότε τους άφησα εκεί που έχουν το καλύτερο boost και τέλος. Οι δύο καλοί χτυπάνε 4800, 3 άλλοι μέχρι λίγο πάνω από 4750 και ο τελευταίος λίγο κάτω από 4750. Έριξα και ένα CC SSE all FFTs (6 ώρες παίρνει) και μια χαρά. Κανονικά θέλει και τα AVX/2 αλλά θέλουν πάνω από 12 ώρες το καθένα, θα τα κάτω κάποια άλλη στιγμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, yiannis1991 said:

Εγώ δοκίμασα με το core cycler SSE huge, ξεκινώντας με +200 που φυσικά δεν τα έκανε κανένας πυρήνας και άρχιζα να βάζω negative offset να δω μέχρι που θα φτάσουν. Στην αρχή ανεβαίνουν τα boost αλλά ένα σημείο και έπειτα επειδή είναι αρνητικό το offset δεν φτάνει το voltage και πέφτει η συχνότητα. Αυτό λένε και στο thread του CC στο overclock.net. Οπότε τους άφησα εκεί που έχουν το καλύτερο boost και τέλος. Οι δύο καλοί χτυπάνε 4800, 3 άλλοι μέχρι λίγο πάνω από 4750 και ο τελευταίος λίγο κάτω από 4750. Έριξα και ένα CC SSE all FFTs (6 ώρες παίρνει) και μια χαρά. Κανονικά θέλει και τα AVX/2 αλλά θέλουν πάνω από 12 ώρες το καθένα, θα τα κάτω κάποια άλλη στιγμή..

Μου φαίνεται πρέπει να ασχοληθώ και εγώ με τον 3600 σε αυτό το θέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα, ενας φιλος ειναι σε αναζητηση μνημων. CPU:3950X M/B: B550 Tomahawk. ως τωρα εχει δανεικες 3200c14 gskill oc στα 3800 αν θυμαμαι καλα. θελει να παρει 2x16gb. τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mariosfx είπε

καλησπερα, ενας φιλος ειναι σε αναζητηση μνημων. CPU:3950X M/B: B550 Tomahawk. ως τωρα εχει δανεικες 3200c14 gskill oc στα 3800 αν θυμαμαι καλα. θελει να παρει 2x16gb. τι προτεινετε?

Νομίζω από τις πιο φθηνές με Samsung B-die στην ελληνική αγορά:

https://www.skroutz.gr/s/8572850/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-F4-3200C14D-32GVK.html

Micron RevE/B για πιο οικονομική λύση:

https://www.skroutz.gr/s/21974232/Crucial-Ballistix-Black-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-BL2K16G32C16U4B.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3800c14 έχουν 334 ευρά. Αξίζει να δώσεις τόσα πολλά για τόσο καλό bin; Μετράνε τόσο πολύ τα timings στους zen2; Πιο πολύ η συχνότητα μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mariosfx είπε

δεν αξιζει να δωσει το κατι παραπανω και να παρει 3800c14 ωστε να πατησει ενα xmp και να μην ψαχνεται?

 

Αν το δανεικό κιτ το έχει κάνει OC μόνος του, όχι.

Συν το γεγονός ότι 3800 XMP δεν είναι δεδομένο ότι θα κάνει POST και θα παίξει σταθερά παντού χωρίς σκάλισμα, λόγω Infinity Fabric. Για peace of mind, πας σε 3600 XMP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το fclk να δω αν μπορεί να πάει πάνω από 1900 σταθερά, χωρίς WHEA. Τι προσέχω γενικά; vsoc και vddg; cad_bus, termination;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yiannis1991 said:

Λέω να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το fclk να δω αν μπορεί να πάει πάνω από 1900 σταθερά, χωρίς WHEA. Τι προσέχω γενικά; vsoc και vddg; cad_bus, termination;

Κοίτα πρώτα το Fabric αν είναι σταθερό και μετά κοιτάς μνήμες

3 hours ago, mariosfx said:

καλησπερα, ενας φιλος ειναι σε αναζητηση μνημων. CPU:3950X M/B: B550 Tomahawk. ως τωρα εχει δανεικες 3200c14 gskill oc στα 3800 αν θυμαμαι καλα. θελει να παρει 2x16gb. τι προτεινετε?

Ανάλογα το Budget του. Μπορεί να βρεί αυτές που σου είπε ο parsifal ή τις Patriot Viper 4400 CL19 αλλά απο οτι βλέπω και οι 2 είναι σε έλλειψη

Θα ασχοληθεί με Overclock ή θα περάσει απλά ένα XMP? Μπορεί να κοιτάξει και τις 3600 CL16 Ballistix η οποίες είναι το ποιο VFM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ΤΜ5 που έτρεξα με αυτά έβγαλε error 8 στον 12o κύκλο, το οποίο όμως δεν το έχει στη λίστα με τα errors, οπότε τον ήπιαμε :P

ZenTimings_3800.png.fd194621ecdd7c38f98294b3f9246a9d.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yiannis1991 said:

Ένα ΤΜ5 που έτρεξα με αυτά έβγαλε error 8 στον 12o κύκλο, το οποίο όμως δεν το έχει στη λίστα με τα errors, οπότε τον ήπιαμε :P

ZenTimings_3800.png.fd194621ecdd7c38f98294b3f9246a9d.png

Το Error 8 είναι ίδιο με το 1.

Επίσης υπάρχει λίστα για όλα τα errors και στην έχω κάνει και Link :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Το Error 8 είναι ίδιο με το 1.

Επίσης υπάρχει λίστα για όλα τα errors και στην έχω κάνει και Link :)

στην λίστα δεν υπάρχει το 8, αλλά αφού είναι το ίδιο με το 1 οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...