Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Για 3866 είχα καταφέρει με GD ON και trcdrd 17, με χειρότερο latency από αυτά που έχω τώρα αλλά λίγο καλύτερο bw.

Αφού το IF δεν παραπονιέται στα 3866 θα καταφέρεις και το GD=off και το tRCDRD=16 με παραπάνω τάση και δοκιμές στις αντιστάσεις. Και το ClkDrvStr = 120 μέσα στο πρόγραμμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 hours ago, ioannis__ said:

απλά έκανα clean install τα 11αρια και γύρισα σε XMP σε περίπτωση που υπάρχει κάνα instability στα timings λόγω νέου λειτουργικού, το δούλεψα λίγες μέρες έτσι και μετά έκανα ένα quick 'n' dirty 3800c16 αφήνοντας πολλά στο auto και πέρασε αμέσως τα stability tests. Οπότε αν δεν αξίζει κάτι τα αφήνω έτσι. Για 3866 είχα καταφέρει με GD ON και trcdrd 17, με χειρότερο latency από αυτά που έχω τώρα αλλά λίγο καλύτερο bw.

Δοκίμασε με 2Τ αφού το 1Τ δεν σου είναι σταθερό

Το GDM κάνει πολλά παραπάνω απο οτι λέει και το κατάλαβα με τον δύσκολο τρόπο δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια μεθοδολογία βρίσκετε τις βέλτιστες ρυθμίσεις για το CO; Έτρεχα για καιρό σε όλα -10 χωρίς πρόβλημα, είπα να κάνω λίγο optimize, έβαλα σε κάποια -20 και σε κάποια -30 (ανάλογα το rating που είχαν οι πυρήνες), για αρκετές μέρες φαινόταν ΟΚ αλλά τελικά είχα ένα reboot on idle και ένα reboot σε AIDA64 mem test. Υπάρχει τρόπος να τεστάρεις τις ρυθμίσεις, ειδικά για να μην έχεις reboot on idle; Τώρα έχω γυρίσει όλα τα -20 σε -16 και όλα τα -30 σε -20 και περιμένω να δω αν θα ξανασυμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, malakudi είπε

Με ποια μεθοδολογία βρίσκετε τις βέλτιστες ρυθμίσεις για το CO; Έτρεχα για καιρό σε όλα -10 χωρίς πρόβλημα, είπα να κάνω λίγο optimize, έβαλα σε κάποια -20 και σε κάποια -30 (ανάλογα το rating που είχαν οι πυρήνες), για αρκετές μέρες φαινόταν ΟΚ αλλά τελικά είχα ένα reboot on idle και ένα reboot σε AIDA64 mem test. Υπάρχει τρόπος να τεστάρεις τις ρυθμίσεις, ειδικά για να μην έχεις reboot on idle; Τώρα έχω γυρίσει όλα τα -20 σε -16 και όλα τα -30 σε -20 και περιμένω να δω αν θα ξανασυμβεί.

με το corecycler το έκανα εγώ αλλά θέλει να τρέξεις όλα τα FFTs για κάθε πυρήνα για να είσαι σίγουρος. Στον 5600Χ παίρνει 6 ώρες, στον 5900Χ τα διπλά :P Αλλά και πάλι πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι; Είναι λίγο dodgy το stability testing στο CO. Και να πω την αλήθεια δεν είδα κάποια διαφορά σε πραγματική χρήση (σε games δηλαδή και σε all core τύπου handbrake). Την διαφορά στα games την είδα με τα tuned vs XMP (95%+ gpu usage στο BF 2042 με tuned ενώ με XMP έπεφτε και στο 84%, και καμιά 10% μικρότερη cpu usage στο Zero Dawn με tuned). Τώρα θα μου πεις σε δύο games; Ε ναι, και αν πας να βρεις το benchmark που νιώθει από το παραμικρό MHz boost ή tick στα timings θα βρεις και άλλες διαφορές αλλά what's the point στην τελική;

Προσωπικά 3800c16 + stock cpu είναι μια χαρά και παίρνεις το 95% των μέγιστων χωρίς να ξεφεύγει και η κατανάλωση με PBO. Το CO καλή φάση είναι αλλά δεν ξέρεις πότε θα σου σκάσει..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο CoreCycler θα πρότεινα να μελετήσετε τις παραμέτρους στο .ini αρχείο του. By default χρησιμοποιεί SSE instructions, όταν το άλλαξα σε AVX μου βρήκε instability στο BCLK OC μου που δεν συνέβαινε με SSE.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήθηκα και εγώ με το ini αρχείο. Για το CO θέλει SSE όμως. Με AVX "άντεχε" και μεγαλύτερα offset (κατά απόλυτη τιμή) φαντάζομαι επειδή boostάρει πιο χαμηλά λόγω AVX..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ioannis__ μπορεί να είναι «μία ή άλλη» φάση. Με AVX ανεβαίνουν παραπάνω core temps, που μπορεί να προκαλέσουν έξτρα αστάθεια παρά τα χαμηλότερα ρολόγια. Γι' αυτό είσαι πιο σίγουρος αν τεστάρεις με διάφορες ρυθμίσεις στο .ini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CoreCycler θα βρει αν για το single core boost κάθε πυρήνα είναι αρκετό το voltage που δίνεις. Δε θα βρει όμως αν είναι λίγο για idle. Εκτός κι αν τα reboot on idle είναι στην ουσία στιγμιαία boost που απέτυχαν και όχι πραγματικό idle. Προσωπικά νομίζω είναι και τα δύο, οπότε υπάρχει κίνδυνος να βγάλεις όλο το CoreCycler και μετά από κάποιες μέρες να φας reboot on idle.

Δε δουλεύει το CoreCycler σε Windows 11 με greek locale , το HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Perflib\009 έχει ελληνικά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Το CoreCycler θα βρει αν για το single core boost κάθε πυρήνα είναι αρκετό το voltage που δίνεις. Δε θα βρει όμως αν είναι λίγο για idle. Εκτός κι αν τα reboot on idle είναι στην ουσία στιγμιαία boost που απέτυχαν και όχι πραγματικό idle. Προσωπικά νομίζω είναι και τα δύο, οπότε υπάρχει κίνδυνος να βγάλεις όλο το CoreCycler και μετά από κάποιες μέρες να φας reboot on idle.

Δε δουλεύει το CoreCycler σε Windows 11 με greek locale , το HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Perflib\009 έχει ελληνικά μέσα.

Απ' ο,τι διαβάζω στο documentation του, έχει επίτηδες παύσεις για να πιάσει και τις αστάθειες σε transition από load σε idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, parsifal είπε

Απ' ο,τι διαβάζω στο documentation του, έχει επίτηδες παύσεις για να πιάσει και τις αστάθειες σε transition από load σε idle.

Ναι ισχύει αυτό. Το θέμα είναι πως εγώ είχα 2-3 idle reboots με τα -30 χωρίς να κάνει τίποτα απολύτως το σύστημα και πως δε μπορώ να ξέρω αν το reboot προκλήθηκε από κάποιο single thread task που ξεκίνησαν τα windows ενώ ήταν idle, ή ήταν σε transition από core park σε idle.

Πάντως αυτά τα -25 και -30 νομίζω δουλεύουν μόνο στα single CCD (όχι σε 5900Χ/5950Χ). Τώρα είμαι δύο μέρες με -10 στα καλά, -16 στα μέτρια και -20 στα χειρότερα cores, δεν είχα καμία αστάθεια. Η διαφορά βέβαια από το όλα -10 δεν είναι σημαντική, ένα 2% το πολύ σε κάποια benchmark.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Να δοκιμασω tertiaries 1441661?

868100441_2021-11-2301_46_28-NVIDIAGeForceOverlay.png.1c94a551750da11042f2e05f9b76b669.png

δεν εχει κανενα νοημα, καλυτερα να δοκιμασεις μπας και παει το tcwl14 και πεσει λιγο το latency ανεβαζοντας το twrrd

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως διαφορά στο bw του aida64 τουλάχιστον δεν είδα μεταξύ 44/66 και 55/77. Τα άφησα 44/66 που είναι το auto της μητρικής.

Δοκίμασα να βρω το ελάχιστο voltage και αυτά τα 3 για να κατέβουν θέλουν τουλάχιστον 1,41 (στο 1,4 failαρε το hci γρήγορα γρήγορα, στο 10%). Νομίζω στο 1,38 είναι καλύτερα, δεν ξέρω αν δίνουν κάτι εμφανές αυτά τα 3. Το tRFC που είχα δοκιμάσει και παλιότερα για 272 με 1,44v failάρε, οπότε από 1,38 σε 1,45 τουλάχιστον, για να κατέβει ένα βήμα το tRFC ούτε καν..

latest-stable-timings.png

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Εγώ πάντως διαφορά στο bw του aida64 τουλάχιστον δεν είδα μεταξύ 44/66 και 55/77. Τα άφησα 44/66 που είναι το auto της μητρικής.

Δοκίμασα να βρω το ελάχιστο voltage και αυτά τα 3 για να κατέβουν θέλουν τουλάχιστον 1,41 (στο 1,4 failαρε το hci γρήγορα γρήγορα, στο 10%). Νομίζω στο 1,38 είναι καλύτερα, δεν ξέρω αν δίνουν κάτι εμφανές αυτά τα 3. Το tRFC που είχα δοκιμάσει και παλιότερα για 272 με 1,44v failάρε, οπότε από 1,38 σε 1,45 τουλάχιστον, για να κατέβει ένα βήμα το tRFC ούτε καν..

latest-stable-timings.png

τι διαφορα να δεις απο αυτα ,η μονη διαφορα που μπορει να δεις ειναι να χασεις Bw αντι να κερδισεις αν τα κατεβασεις πολυ

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...