Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@warwick Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις σε ποια rpm αρχίζουν τα γίνονται ενοχλητικά τα fans της ψήκτρας, αν ας πούμε είναι στο 80%, μπορείς να βάλεις για παράδειγμα στους 80 ή 85 βαθμούς να πηγαίνουν 75% και να βάλεις και ένα thermal limit στους 80 ή 85 αντίστοιχα. Βάζεις και PBO Motherboard limits (με auto voltage και ratio) οπότε ο cpu θα boostαρει μέχρι τους 80/85 βαθμούς και ανάλογα το load θα παίζει η τάση και η συχνότητα και δεν θα έχεις και φασαρία. Και σίγουρα να ασχοληθείς και με την ram.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, ioannis__ είπε

@warwick Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις σε ποια rpm αρχίζουν τα γίνονται ενοχλητικά τα fans της ψήκτρας, αν ας πούμε είναι στο 80%, μπορείς να βάλεις για παράδειγμα στους 80 ή 85 βαθμούς να πηγαίνουν 75% και να βάλεις και ένα thermal limit στους 80 ή 85 αντίστοιχα. Βάζεις και PBO Motherboard limits (με auto voltage και ratio) οπότε ο cpu θα boostαρει μέχρι τους 80/85 βαθμούς και ανάλογα το load θα παίζει η τάση και η συχνότητα και δεν θα έχεις και φασαρία. Και σίγουρα να ασχοληθείς και με την ram.

τα fans ολα τα έχω μόνιμα στο 100% 24/7 δεν με απασχολει καθόλου ο θόρυβος, το μονο που με ενδιαφέρει είναι οι απολυτες επιδόσεις γιατί βαζω συνεχως το συγκεκριμένο pc να κάνει rendering 3D animations η αλλες δουλειες παρόμοιες και δεν μπορω να το αφηνω να ψηνεται. Τελικα όμως βάζοντας το LLC σήμερα στο auto από το level 3 που το είχα οι θερμοκρασίες μου επεσαν κάτω απο τους 90C και μέχρι στιγμης δεν έχει κρασάρει οποτε νομίζω ότι θα είναι οκ το μηχανημα να το αφήσω έτσι. Εχω ενεργοποιημένο επίσης το dynamic overclocking και το PBO 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, warwick είπε

Εχω ενεργοποιημένο επίσης το dynamic overclocking και το PBO 

αφού έχεις βάλει static oc το PBO δεν δουλεύει αν δεν κάνω λάθος. Καλύτερα βάλε auto voltage και auto ratio, PBO motherboard limits και ένα thermal limits στους 80 αν θέλεις για να μην είναι ψηλά οι Τ συνέχεια αφού κάνεις rendering. Όχι ότι θα πάθει κάτι και με υψηλότερες Τ αλλά για ψυχολογικούς λόγους αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

αφού έχεις βάλει static oc το PBO δεν δουλεύει αν δεν κάνω λάθος. Καλύτερα βάλε auto voltage και auto ratio, PBO motherboard limits και ένα thermal limits στους 80 αν θέλεις για να μην είναι ψηλά οι Τ συνέχεια αφού κάνεις rendering. Όχι ότι θα πάθει κάτι και με υψηλότερες Τ αλλά για ψυχολογικούς λόγους αν θέλεις.

Το PBO δουλευει γιατι έχω την dark hero η οποια έχει dynamic OC, οποτε εχω ορισει ενα threshold στα 90A να κανει switch σε OC mode και όταν οι απαιτήσεις σε ισχυ ειναι κατω απο 90A μου ανεβαζει single core μεχρι και 5.0ghz από οτι ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tι τσιπακια εχουν οι μνημες ? γτ cr2 ?

bro !! b-die  ειναι ετσι για πλακα το ετρεξα σε cr2 να δω τι νουμερα θα παρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !! b-die  ειναι ετσι για πλακα το ετρεξα σε cr2 να δω τι νουμερα θα παρω

γτ δεν τα κατεβαζεις λιγο ρε 3800c14 η 15, ο if παει 2000Mhz η μπα?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ultraex2003
Με ποια Windows είναι αυτά τα αποτελέσματα;
Έχεις ακόμα διαφορές και με 5800x; (αν δεν κάνω λάθος τα προηγούμενα συγκριτικά σου είναι με 3600)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, godslayerxp είπε

@ultraex2003
Με ποια Windows είναι αυτά τα αποτελέσματα;
Έχεις ακόμα διαφορές και με 5800x; (αν δεν κάνω λάθος τα προηγούμενα συγκριτικά σου είναι με 3600)

bro!! Με win 10 είναι το  Run 

Είχα παίξει παλιότερα και με 3600 και με τον 5600Χ

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 12:20 ΜΜ, ultraex2003 είπε

1 run σε  3800 cas 15 +aida 64 5819 beta

vgvhvvb.JPG.5c75b4af296f821ec25ac925ace5d6bd.JPG

τα 2 scl πιστευω πως θα σου παιξουν και 4αρια και στο trfc θα μπορει ανετα να πας στρογγυλα στα 140 ns

το twr ανετα και αυτο σε 12αρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από εκατοντάδες δοκιμές και υπολογισμούς σε excel και χαμένο χρόνο 😂 για να πετύχω τα μέγιστα με timings & subtimings τελικά τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά. Με τα περισσότερα subtimings στο auto, απλά και όμορφα έχω την απόλυτη σταθερότητα.

image.png.f631d80aee05d400eee747dabe619850.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...