Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@NiKoSmile για δοκίμασε μία τα δικά μου και δες αν παίρνεις τίποτα καλύτερο σε AIDA64 και λοιπά benchmarks.

image.png.30ee1a84a892dd375fba91a857e9541d.png

btw με τον 4650G προσπάθησες καθόλου για 4266-4400 CL18;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, parsifal είπε

@NiKoSmile για δοκίμασε μία τα δικά μου και δες αν παίρνεις τίποτα καλύτερο σε AIDA64 και λοιπά benchmarks.

image.png.30ee1a84a892dd375fba91a857e9541d.png

btw με τον 4650G προσπάθησες καθόλου για 4266-4400 CL18;

Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω και το δικό σου κόπο asap, αν και θυμάμαι όσο χαλάρωνα τα subs έβλεπα αύξηση επιδόσεων, γιαυτό τα περισσότερα τα άφησα σε auto! Μέχρι τα 4133 μπαίνει στα windows αλλά έχω σφάλματα και με χαλαρά timings. Πάνω από τα 4133 βγαίνουν artifacts και κρασάρουν τα windows με το καλημέρα ή πριν το καλημέρα :ph34r:. Σε επόμενο bios θα τεστάρω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Για το twr στο overckock.net προτείνουν twr=tcl. Και εννοώ γνωστά άτομα, όχι τυχάρπαστοι.

το προτεινουν για ποιο λογο? δινουν καποια εξηγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το tWR, όσα έχω μαζέψει για να βγάλω άκρη είναι τα παρακάτω.

tWR =(tRAS-tRCDRD)*2 for DR or 2*tWTRL or 2*tRTP
Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Μέχρι τα 4133 μπαίνει στα windows αλλά έχω σφάλματα και με χαλαρά timings. Πάνω από τα 4133 βγαίνουν artifacts και κρασάρουν τα windows με το καλημέρα ή πριν το καλημέρα :ph34r:. Σε επόμενο bios θα τεστάρω πάλι.

Νομίζω πρέπει να τιγκάρεις Vsoc. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, parsifal είπε

Νομίζω πρέπει να τιγκάρεις Vsoc. :)

Το φοβάμαι αυτό :ph34r:, ήδη by default είναι 1,10 λόγω ενσωματωμένων όσο έχω διαβάσει. Πόσο είναι το max super safe;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Το φοβάμαι αυτό :ph34r:, ήδη by default είναι 1,10 λόγω ενσωματωμένων όσο έχω διαβάσει. Πόσο είναι το max super safe;

1.2-1.25V νομίζω, αλλά ο buildzoid με 4750G έπαιζε 5500MHz στα 1.15V, single rank βέβαια.

https://youtu.be/BdGL-df86ew?t=570

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, ioannis__ said:

Για το twr στο overckock.net προτείνουν twr=tcl. Και εννοώ γνωστά άτομα, όχι τυχάρπαστοι.

Το προτείνουν όταν τα TWTR είναι αρκετά χαμηλά σε φάση 3/8 πχ κλπ κλπ, η και χαμηλότερα, επίσης το να έχει κάποιος TWR 12 με tRTP 8 δεν κάνει απολύτως τίποτα

Καλύτερα να ασχοληθεί κάποιος να ρίξει tCWL απο το TWR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2021 στις 8:02 ΜΜ, akoinonitos είπε

δεν εχει κανενα νοημα, καλυτερα να δοκιμασεις μπας και παει το tcwl14 και πεσει λιγο το latency ανεβαζοντας το twrrd

Ανεβασα ενα step vsoc/vddp/g και αφου ανεβασα twrrd/trrdl στο 6, δοκιμασα tcwl 15, gdm off και 3866/1933 και δεν bootαρε κανενα (οχι και τα 3 μαζι). Ευτυχως εκανε μονο του reset και δεν ασχοληθηκα με clear cmos.

Καμια ιδεα?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ανεβασα ενα step vsoc/vddp/g και αφου ανεβασα twrrd/trrdl στο 6, δοκιμασα tcwl 15, gdm off και 3866/1933 και δεν bootαρε κανενα (οχι και τα 3 μαζι). Ευτυχως εκανε μονο του reset και δεν ασχοληθηκα με clear cmos.

Καμια ιδεα?

Δεν πρεπει να δεχονται μονο tcwl οι amd αν θυμαμαι καλα ,14 βαλε οχι 15  στα 3800 ,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Αυτή η αναβάθμιση bios τι ρόλο παίζει; Την βλέπω μόνο στο MSI center, δεν υπάρχει στη σελίδα της μητρικής!

image.png.ad51e1a394d93f6a84e510c42020737e.png

το λεει ρε ,led firmware update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Δηλαδή δε θα επηρεαστεί το bios, δε θα χάσω ρυθμίσεις; Αυτό με ανησυχεί πιο πολύ!

Σωσε τις ρυθμισεις σου  σε ενα προφιλ. Αλλα δεν βλεπω  και τον λογο να το κανεις το update αυτο να σου πω την αληθεια. Εχεις κανενα θεμα με τα led; Ασε που η unify δεν εχει και led.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...