Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σωσε τις ρυθμισεις σου  σε ενα προφιλ. Αλλα δεν βλεπω  και τον λογο να το κανεις το update αυτο να σου πω την αληθεια. Εχεις κανενα θεμα με τα led; Ασε που η unify δεν εχει και led.

Τελικά έγινε η αναβάθμιση, όλα καλά. Απλά στο τέλος είχε οδηγία ότι έπρεπε να γίνει shutdown, να κλείσει το τροφοδοτικό στη θέση 0 και να βγει από τη πρίζα για 3 λεπτά. Φυσικά και δεν μπορούσα να περιμένω 3 ολόκληρα λεπτά :lol:. 1 λεπτό και τρία-τέσσερα πατήματα του power νομίζω ήταν αρκετά :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3933-timings.png.706bd0c6c93800201948cb60348e1a63.png

Δοκιμάζω εδώ. Με auto terminations και cad_bus έβγαζε errors γρήγορα (1ο ή 2ο κύκλο το πολύ). Άλλαξα κάποια πράγματα και έφτασα στον 4ο και βγάζει error 10 το οποίο είναι

Suspect tWR being too slow
mostly affects the first 5 main timings
- noticed it can be tRCDWR to RD, can be tRP too,
but it also can be the last two tRDWR & tWRRD
which don't play well with your main tRCDWR/RD

Δοκίμασα μερικά tRDWR/tWRRD χωρίς επιτυχία (το auto 8/2 φαίνεται να δουλεύει καλύτερα). Καμιά ιδέα; Όταν εννοεί too slow tWR φαντάζομαι εννοεί να το σφίξω, π.χ. tWR 12 ή 14 αλλά πρέπει να βάλω το tRTP 6 ή 7 αντίστοιχα; Ή απλά μπορεί να είναι το tRCDRD; οπότε είτε το βάζω 17 είτε αυξάνω τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μιας και επιτέλους είπα να πάρω τις F4-3600C16D-32GTZN γιατί πλέον τα 16gb δεν έφταναν.. Για να δούμε τι θα βγάλουμε με το 2022.. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και χωρίς άλλο covid.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

214760986_Screenshot2022-01-02123827.png.5484ee4ec89aedf203efc30cd5872a43.png

Έχω κολλήσει εδώ. Επιπλέον vsoc, procODT, +/- vdimm, συνδυασμοί από RTT και διάφορα cad_bus (20/20/20/20, 24/24/24/24, 40/20/20/24, 40/24/24/24, 30/20/20/24) που έχω δοκιμάσει είχαν ως αποτέλεσμα να πετάει error πιο γρήγορα. To 11 λέει ότι πιο πιθανό να είναι cad_bus. Υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες τιμές ή απλά κάθε μητρική θέλει τα δικά της και δοκιμάζεις στα τυφλά και ότι βγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, parsifal είπε

Δοκίμασε:

1. Λίγο παραπάνω (0.1-0.2V) Vdimm

2. Μεγαλύτερο ClkDrvStr, 30, 40 ή και 60Ω

Τα έκανα και τα δύο αυτά αλλά έβγαζε error πιο γρήγορα όπως λέω. Δεν έχω δοκιμάσει το 60Ω όμως, θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Devastor είπε

GDM On δοκίμασες ή πάς καπάκι στα σκληρά?

Καπάκι, άλλωστε για το fun του πράγματος γίνεται, στην πράξη δεν θα δω διαφορά στις επιδόσεις. Τουλάχιστον όχι με την 2060. Αν δεν δουλέψει τίποτα ναι, σαν έσχατη λύση θα κάνω GD ON.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ioannis__ said:

Καπάκι, άλλωστε για το fun του πράγματος γίνεται, στην πράξη δεν θα δω διαφορά στις επιδόσεις. Τουλάχιστον όχι με την 2060. Αν δεν δουλέψει τίποτα ναι, σαν έσχατη λύση θα κάνω GD ON.

Καλά μην ορκίζεσαι. Ορισμένα games είναι χάλια optimized και τρελά CPU bound ακόμα και σε ποιο low-end κάρτες

Εγώ προσωπικά πρώτα θα δοκίμαζα με GDM ΟΝ και μετά θα έβλεπα για off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Καλά μην ορκίζεσαι. Ορισμένα games είναι χάλια optimized και τρελά CPU bound ακόμα και σε ποιο low-end κάρτες

To standar προφίλ που δουλεύει από το πρώτο απόγευμα που πήρα τον cpu είναι 3800cl16. Γι' αυτό λέω ότι δεν θα δω τρελή διαφορά. Δεν θα είναι XMP vs 3933.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tRCDRD ίσως χρειαστεί να χαλαρώσεις σε 17, τα 3200C14 κιτάκια συνήθως δεν είναι αρκετά καλό bin για να παίζουν flat primaries σε τόσο υψηλά ρολόγια, ακόμη και με αυξημένο Vdimm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα το CPU και τις RAM μου (3700X / DR rev. E) σε μία Asus B550i και δεν παίζουν με τίποτα στα 3800 ούτε με GD on και μεγάλο vdimm/vsoc.

Χρησιμοποίησα διάφορα δοκιμασμένα settings, όχι μόνο αυτά που είχα επί μήνες στην X570 αλλά ακόμα και αυτά που είχα πριν στην B450 των 70 ευρώ....

Έχω δει πολύ καλά OC με b-die σε Asus B550i, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχει με τις Ram μου.

Με procODT 36.9 και 60 clock drive strength μπουτάρει και κολλάει μόλις μπει στα windows, με auto θέλει clear cmos....

Καμιά ιδέα;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...