Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τώρα που είπες Noctua, σκέφτομαι να βάλω αυτό προσωρινά: http://www.e-shop.gr/noctua-nh-u12s-se-am4-cpu-cooler-p-PER.817653
 
Και να βάλω custom loop τέλη 17/αρχές 18 μαζί με GPU/CPU με monoblock στην C6H. Τα blocks βγαίνουν γύρω στα 240, άντε να βάλω ένα 420 rad, μαζί με όλα τα αλλα λέω να βγει καμια 500-550 συνολικά.

 

 

 

Tσαμπα λεφτα ρε συ αφου σκοπευεις να πας σε υδροψυξη 4-5 μηνες ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα,

λοιπον πηγα σημερα να πειραξω λιγο την Gaming 3 B350  παιδια και εκει που πειραξα τις μνημες απο 2400ΜΗΖ σε 2667 ( αλλα σε 2661 ηταν ) οταν τις ξανα εβαλα 2400 ΜΗΖ χαλασε η καρτα ηχου η  creative Z.

Δευτερον οταν εβαλε η μητρικη μετα το τουρμπο και πριν το βγαλω γιατι μεχρι 3.7 πηγαινε σε multi και 4 σε single ηταν καπως η καταναλωση. Παραθετω μια φωτογραφια :

TURBO.jpg

 

 

 

δηλαδη ποιαι θα επρεπε να να ειναι η καταναλωση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφια αυτη ειναι χωρις τουρμπο φιλε. Αρα επρεπε να λεει καπου 80W . Δεν ηξερα ποια μετρηση ειναι σωστη εκει βεβαια.

Με τουρμπο εχω καταλαβει επειδη βαζει 1.4 ή 1.5 V και παιζει στα 3.7 GHZ  καταναλωνει αρκετα.

Γενικα το θεμα ΖΕΝ καταναλωση efficiency ειναι αρκετα πολυπλοκο και θελει αρκετο ψαξιμο.

Θυμαμαι ενα review που η διαφορα με 1066 εως 1600 του infinity fabric ηταν 30 W .

Παλια το C1E ηταν 10 W θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφια αυτη ειναι χωρις τουρμπο φιλε. Αρα επρεπε να λεει καπου 80W . Δεν ηξερα ποια μετρηση ειναι σωστη εκει βεβαια.

Με τουρμπο εχω καταλαβει επειδη βαζει 1.4 ή 1.5 V και παιζει στα 3.7 GHZ  καταναλωνει αρκετα.

Γενικα το θεμα ΖΕΝ καταναλωση efficiency ειναι αρκετα πολυπλοκο και θελει αρκετο ψαξιμο.

Θυμαμαι ενα review που η διαφορα με 1066 εως 1600 του infinity fabric ηταν 30 W .

Παλια το C1E ηταν 10 W θυμαμαι.

Εχεις πειραξει κατι στο bios και αν τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω εδω και καιρο οτι αρκετες μητρικες εχουν παραπανω καταναλωση απο τους μπλε και προσπαθω να καταλαβω γιατι.

Καταλαβαινω οτι το τουρμπο αυξανει αρκετα τη ταση.

Αυτο που λεω ειναι αν εσεις εχετε παρατηρησει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω προσωπικα με τον 1700 ειμαι κομπλε ,η αληθεια ειναι ότι για το ρευμα που δειχνει (1.244v) ειναι υπερβολικα τα watt εκτος αν δεν τα διαβαζει σωστα από τη μηρικη.

 

Bάλτα όλα default στο bios και ξαναδοκίμασε μηπως κατι στραβωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφια αυτη ειναι χωρις τουρμπο φιλε. Αρα επρεπε να λεει καπου 80W . Δεν ηξερα ποια μετρηση ειναι σωστη εκει βεβαια.

Με τουρμπο εχω καταλαβει επειδη βαζει 1.4 ή 1.5 V και παιζει στα 3.7 GHZ  καταναλωνει αρκετα.

Γενικα το θεμα ΖΕΝ καταναλωση efficiency ειναι αρκετα πολυπλοκο και θελει αρκετο ψαξιμο.

Θυμαμαι ενα review που η διαφορα με 1066 εως 1600 του infinity fabric ηταν 30 W .

Παλια το C1E ηταν 10 W θυμαμαι.

 

το πιθανοτερο ειναι να μην μαθουμε ποτε την ακριβη σχεδιαστικη προσεγγιση της πρασινης και τον ορισμο που δινει στο tdp. χονδρικα παντως δεν γινεται ο 6900k να εχει 140w και να εχει περιπου την ιδια καταναλωση με τον 1800χ που εχει 95w, στα peak τους λεμε τωρα. αρα ο καθενας οριζει διαφορετικα το tdp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσαμπα λεφτα ρε συ αφου σκοπευεις να πας σε υδροψυξη 4-5 μηνες ειναι.

 

Βασικά θέλω να έχω ένα CPU air cooler στην άκρη καλού κακού και πάντα ήθελα να πάρω Noctua. Με το U12s φαντάζομαι μπορώ να τον έχω στα 3.9/4.0 για sustained heavy loads χωρίς θέματα. Καλή η Wraith Spire αλλα για πάνω από 1.3 τάση δεν είναι. Για short bursts όπως benchmark, games κτλ δεν έχει θέματα αλλα σε rendering και χρονοβόρο compile τα παίζει αρκετά εύκολα. Στα 3.8 με 1.3 δεν έχει κανένα θέμα, max 68-70 C βλέπω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δικό μου με air είμαι 

img_20170806_2141112zb4c.jpg

με έναν χοντρό 120 , 140 , 120 και έναν 120 από πάνω :-D

 

Κάποια στιγμή θα αλλάξω σε custom water cooling 360 από phobya  

https://www.nikktech.com/main/articles/pc-hardware/cpu-cooling/watercooling-kits/4331-phobya-360lt-pure-performance-watercooling-kit-review?showall=&start=2

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...