Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, babisvag είπε

με το docp profile η τιμή DRAM freq πήγε στο 1496.4 .Αυτό σημαίνει οτι τρέχουν σε 1496.4 Χ 2 οι ραμ ;

τσάμπα τρελένομαι απο χθες και ψαχνω να δω γιατι μου γράφει 2133 δίπλα απο τις ραμ ; :o

Ναι οποτε εισαι κομπλε ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Γίνετε να τρέξω αυτές τις μνήμες στα 3200? (G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)

βγάζει μπλε οθόνη όταν βάζω το profile με τα timmings που βάζει. 16-18-18-38-56

δίνω 1.1 soc και 1.4 ram αλλά τζίφος. καμιά ιδέα? 

έχω το σύστημα τις υπογραφής.

δε θα ασχολούμουν αλλά θέλω οσο δυνατόν περισσότερα fps στο pubg. 

ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Γίνετε να τρέξω αυτές τις μνήμες στα 3200? (G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)

βγάζει μπλε οθόνη όταν βάζω το profile με τα timmings που βάζει. 16-18-18-38-56

δίνω 1.1 soc και 1.4 ram αλλά τζίφος. καμιά ιδέα? 

έχω το σύστημα τις υπογραφής.

δε θα ασχολούμουν αλλά θέλω οσο δυνατόν περισσότερα fps στο pubg. 

ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει. 

Μπα δυσκολο... καλυτερα 3066- 3000 με σφιχτα timings

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Έχει κανένας εμπειρία απο micron ddr4 μνήμες σε ryzen ; Υπάρχει κάποιος στο reddit που πήγε τις 2400 του στα 3200.

Λες να παιζει ρολο το smt off γτ δεν εχω δει καποιον αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος εδώ στο βίντεο μου δημιούργησε μια απορία. 

 

1)Τι διαφορά έχουν οι ryzen theadripper από τους ryzen pro που θα βγουν στο τέλος του 2018; 

2)αυτοι οι επεξεργαστές που θα βγουν το 2018 θα είναι οι ryzen + η οι ryzen 2 τελικά;

Μπερδεμένα νομίζω τα λένε λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Οι threadripper προορίζονται για HEDT και Workstations. Έχουν μεγαλύτερο core count/cache (οι προηγούμενοι ήταν μέχρι 16 core 32 threads 32 MB L3 cache) από ότι οι Ryzen.Οι ryzen pro θα είναι αντίστοιχοι με τους zen + (Ryzen 2XXX) που θα βγουν τον Απρίλη, αλλά έχουν κάποια περισσότερα security/monitoring features και απευθύνονται σε επιχειρήσεις. Επίσης ΄θα έχουν και ελάχιστα πιο τσιμπημένη τιμή από τους αντίστοιχους Ryzen 2XXX.

2) Οι zen + (Ryzen 2xxx). Οι zen 2 (Ryzen 3XXX ?) θα βγουν το 2019 και θα είναι σε 7nm fab process.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AETOLOFITIS είπε

Εναν 8 core 16thread στα 4.5 για 24/7 ποτε θα βγαλουν να κανουμε αναβαθμηση?

Πολύ δυσκολα να το δεις αυτό με τους zen +. To 4.3 είναι πιο ρεαλιστικό νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AETOLOFITIS είπε

Αν το 4.3 μπορει να ειναι 24/7 με λογικες θερμοκρασιες και ρευμα τοτε ναι!

 

Το βασικό για τα ghz που θα πιάνουν είναι το ρευματάκι για daily κλόκια και να είναι μέχρι 1,35v για τα nm που είναι τα τσιπάκια.......από εκεί και πέρα soldered είναι ......οπότε θέμα με temps δεν υπάρχει.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια ! Αν και εχω τον ryzem απο το σεπτεμβρη τωρα ανακαλυψα αυτο το νημα
λοιπον τα specs ειναι τα παρακατω
CPU: AMD RYZEN 7 1800X 4.00GHZ 8-CORE
MOBO: ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO
RAM: G.SKILL F4-3200C14D-16GTZR 16GB DDR4 3200MHZ TRIDENT Z RGB.
VGA: ASUS ROG Strix Radeon RX 580 TOP edition 8GB
PSU : CORSAIR RMX SERIES RM850X
KEY/MOUSE:  COOLERMASTER SGB-3020-KKMF1-US OCTANE GAMING SET
SOUND: CREATIVE FATAL1TY HS 800 GAMING HEADSET
STORAGE 1: M.2 SAMSUNG MZ-V6E250BW 960 EVO
STORAGE 2: HDD WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE
MONITOR: LG E2260
Οι μνημες τρεχουν 3200 αλλα δεν εχω καταφερει να κανω οβερκλοκ στο CPU αν καποιος εχει το ιδιο συστημα και μπορει να βοηθησει ας στειλει πμ

Μετα το τελευταιο bios update καταφερα να τρεξω τις μνημες 3666 16-15-15-15-36 αλλα οχι stable απλα παλιοτερα δεν ανοιγε καν με τιποτα πανω απο 3200.
5a8791cdb6b68_bandicam2018-02-1704-19-24-985.jpg.29d842e26394687897ae95d5e5139c19.jpg

Το μονο προβλημα που εχω με την συγκεκριμενη μητρικη ειναι οτι το chipset ζεσταίνεται παρα πολυ παει πανω απο 70 βαθμους
To Pc κανει 40+ δευτερολεπτα να ανοιξει , ειναι φυσιολογικο ? γιατι ενας Ι5 τεταρτης γενιας που ειχα ανοιγε σε 7 :P

Παντως σε βαρια δουλεια ειναι τρεις φορες ποιο γρηγορος  απο τον i5-4670k

Επεξ/σία από xeiristeis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κανεις overclock στους ryzen δεν ειναι δυσκολο. Τσεκαρε τις πρωτες σελιδες το παιδι που τις εχει γραψει εχει την ιδια μητρικη με εσενα και αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις ρωτας παλι. 40 δευτερα ειναι πολλα καποιο θεμα θα υπαρχει ,τη θερμοκρασια του chipset με ποιο προγραμμα την βλεπεις? Γενικα παιζουν σε ολους σχετικα ψηλα οι θερμοκρασιες του chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια.

Έχω ένα πρόβλημα που με παιδεύει εδώ και 4 μέρες περίπου, και δε μπορώ να το καταλάβω!! :huh:

Οτι και να κάνω στο BIOS, το αποθηκεύει η μητρική αλλά στα Windows ρίχνει το Multiplier στα 15.5 με αποτέλεσμα να έχει συχνότητα πεισματικά στα 1.37GHz!!
Έχει τον AMD Ryzen 1300X. Δοκίμασα overclock να κάνω με απενεργοποιημένα ολα τα C-States κτλ, και παρόλα αυτά τα Windows αναγνωρίζουν οτι ειναι στα 3.8GHz αλλά τρέχει πάλι στα 1375MHz... Εδω και 4 μέρες δε μπορώ να το λύσω, δοκίμασα ξανα 2 φορμάτ σε αλλες εκδόσεις Windows 10, κ εχω αναβαθμίσει το BIOS στο τελευταίο, έβαλα το AISUITE τελευταίο-προηγούμενο, έβαλα το Ryzen Master αλλά δε αλλάζει συχνότητα μέσα απο τα Windows το κάνει εικονικά, εγκατέστησα διάφορες εκδόσεις AMD Chipset κ τους τελευταίους, άλλαξα το Power Balancing στο High, έβαλα κ απο εναν driver το AMD Optimized Profile, παρόλα αυτά τίποτα!! Ακόμα και Registry Hacks έβαλα!!  Έκαψα τον εγκέφαλο μου! :o

Συνεχιζει να το διαβάζει στα 1.37GHz βέβαια ώρες ώρες μετα απο πολλές επανακκινήσεις για κάποιο λόγο το πιάνει το 3.8GHz και δε πέφτει μέχρι την επόμενη επανακκίνηση. Δεν ειναι εικονικό γιατί τα Games κολλάνε ενώ όταν ξεμπλοκάρει κ τρέχει στα 3.5GHz-3.8GHz δουλεύει πολύ γρήγορα, εχει συνδιαστεί με μια κάρτα γραφικών 1060! Επίσης τα έχω δοκιμάσει όλα Optimized στο BIOS και stock και πάλι 1.37GHz τα βγάζει χωρίς να δουλεύει το Turbo κτλ!!

Κ η μητρική ειναι η Asus B350Μ-Κ. Oι μνήμες τρέχουν στα 2666MHz και τις έχω βάλει και 2133MHz και σωστά timings απο το έτοιμο SPD Profile.

Πραγματικά τι παιζει? Υπάρχει κάτι κρυμμένο που δε το βρίσκω? Δώστε μου τα φώτα σας παιδια.

Επεξ/σία από aris22gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...