Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις απενεργοποιήσει core performance boost και amd cool and quiet στο bios όταν έκανες overclock? Αν του έχεις δώσει manual τάση και συνεχίζει να στα κάνει και μετά από optimize defaults κάτι παίζει με to power plan ή ακόμα και με το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, aris22gr είπε

Καλησπέρα παιδια.

Έχω ένα πρόβλημα που με παιδεύει εδώ και 4 μέρες περίπου, και δε μπορώ να το καταλάβω!! :huh:

Οτι και να κάνω στο BIOS, το αποθηκεύει η μητρική αλλά στα Windows ρίχνει το Multiplier στα 15.5 με αποτέλεσμα να έχει συχνότητα πεισματικά στα 1.37GHz!!
Έχει τον AMD Ryzen 1300X. Δοκίμασα overclock να κάνω με απενεργοποιημένα ολα τα C-States κτλ, και παρόλα αυτά τα Windows αναγνωρίζουν οτι ειναι στα 3.8GHz αλλά τρέχει πάλι στα 1375MHz... Εδω και 4 μέρες δε μπορώ να το λύσω, δοκίμασα ξανα 2 φορμάτ σε αλλες εκδόσεις Windows 10, κ εχω αναβαθμίσει το BIOS στο τελευταίο, έβαλα το AISUITE τελευταίο-προηγούμενο, έβαλα το Ryzen Master αλλά δε αλλάζει συχνότητα μέσα απο τα Windows το κάνει εικονικά, εγκατέστησα διάφορες εκδόσεις AMD Chipset κ τους τελευταίους, άλλαξα το Power Balancing στο High, έβαλα κ απο εναν driver το AMD Optimized Profile, παρόλα αυτά τίποτα!! Ακόμα και Registry Hacks έβαλα!!  Έκαψα τον εγκέφαλο μου! :o

Συνεχιζει να το διαβάζει στα 1.37GHz βέβαια ώρες ώρες μετα απο πολλές επανακκινήσεις για κάποιο λόγο το πιάνει το 3.8GHz και δε πέφτει μέχρι την επόμενη επανακκίνηση. Δεν ειναι εικονικό γιατί τα Games κολλάνε ενώ όταν ξεμπλοκάρει κ τρέχει στα 3.5GHz-3.8GHz δουλεύει πολύ γρήγορα, εχει συνδιαστεί με μια κάρτα γραφικών 1060! Επίσης τα έχω δοκιμάσει όλα Optimized στο BIOS και stock και πάλι 1.37GHz τα βγάζει χωρίς να δουλεύει το Turbo κτλ!!

Κ η μητρική ειναι η Asus B350Μ-Κ. Oι μνήμες τρέχουν στα 2666MHz και τις έχω βάλει και 2133MHz και σωστά timings απο το έτοιμο SPD Profile.

Πραγματικά τι παιζει? Υπάρχει κάτι κρυμμένο που δε το βρίσκω? Δώστε μου τα φώτα σας παιδια.

Ξανακάνω παράθεση για να το διαβάσουν και άλλοι στη νέα σελίδα.

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Έχεις απενεργοποιήσει core performance boost και amd cool and quiet στο bios όταν έκανες overclock? Αν του έχεις δώσει manual τάση και συνεχίζει να στα κάνει και μετά από optimize defaults κάτι παίζει με to power plan ή ακόμα και με το bios.

Τα εχω κάνει όλα. Δε απενεργοποιείται το Core Performance Boost. Έχει μονο Auto και Two Core Per Processor, κάπως έτσι.

Επεξ/σία από aris22gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aris22gr είπε

Ξανακάνω παράθεση για να το διαβάσουν και άλλοι στη νέα σελίδα.

Τα εχω κάνει όλα. Δε απενεργοποιείται το Core Performance Boost. Έχει μονο Auto και Two Core Per Processor, κάπως έτσι.

Αυτο που αναφερεις δεν ειναι το core performance boost ειναι το core levelling ,εχει το μενου amd cbs στην advanced καρτελα το bios της μητρικης σου?

Aν ναι εκει θα βρεις το core performance boost ,εχει τρεις επιλογες auto /enable/disable

 

Το προβλημα σου εχει να κανει με multi bug, μπορει να φταινε 3 πραγματα οπως σου ειπαν και πιο πανω, η ο τροπος που δινεις ταση (offset/manual) η το performance boost η το cstate. 

Αν δωσεις ταση manual απενεργοποιησεις το performance boost πιστευω θα φτιαξει και ας εχεις το cstate στο auto.

Το aisuit απεγκατεστησετο εχει πολλα bugs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο που αναφερεις δεν ειναι το core performance boost ειναι το core levelling ,εχει το μενου amd cbs στην advanced καρτελα το bios της μητρικης σου?

Aν ναι εκει θα βρεις το core performance boost ,εχει τρεις επιλογες auto /enable/disable

Το προβλημα σου εχει να κανει με multi bug, μπορει να φταινε 3 πραγματα οπως σου ειπαν και πιο πανω, η ο τροπος που δινεις ταση (offset/manual) η το performance boost η το cstate. 

Αν δωσεις ταση manual απενεργοποιησεις το performance boost πιστευω θα φτιαξει και ας εχεις το cstate στο auto.

Το aisuit απεγκατεστησετο εχει πολλα bugs

Το Core Performance Boost το έχω βάλει Disabled. Δοκιμασα κ enabled, αλλα τπτ..

Η τάση ειναι 1.35V το ειχα βάλει μήπως και καταφέρει να ξεκολλήσει, αλλά στα Windows το CPU-z μου λέει 1.06-1.09V.
Cstate το βάζω enable - disable - auto και οτι υπάρχει με διαφορους συνδιασμούς και το πρόβλημα συνεχίζει.. :( Καποια αλλη λύση?

Ακόμα και Overclock στα 3.92GHz δοκιμασα τώρα μήπως ξεκολλήσουν τα PowerSaving Modes αν υπάρχουν αλλά τίποτα! Εκει 1.37GHz!! Μπας και έστειλε η AMD κανεναν Beta CPU απο λαθος?! :D πραγματικά εχω εξαντλήσει κάθε λύση, δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο! Αν εχει καποιος, καποια ιδέα ας μου την πει.

Επεξ/σία από aris22gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, aris22gr είπε

Το Core Performance Boost το έχω βάλει Disabled. Δοκιμασα κ enabled, αλλα τπτ..

Η τάση ειναι 1.35V το ειχα βάλει μήπως και καταφέρει να ξεκολλήσει, αλλά στα Windows το CPU-z μου λέει 1.06-1.09V.
Cstate το βάζω enable - disable - auto και οτι υπάρχει με διαφορους συνδιασμούς και το πρόβλημα συνεχίζει.. :( Καποια αλλη λύση?

Ακόμα και Overclock στα 3.92GHz δοκιμασα τώρα μήπως ξεκολλήσουν τα PowerSaving Modes αν υπάρχουν αλλά τίποτα! Εκει 1.37GHz!! Μπας και έστειλε η AMD κανεναν Beta CPU απο λαθος?! :D πραγματικά εχω εξαντλήσει κάθε λύση, δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο! Αν εχει καποιος, καποια ιδέα ας μου την πει.

Β350 plus ειπαμε εχεις ε?

Δοκιμασε τα εξης :

multi 38

Cpu vcore auto 

Core performance boost auto

Επισης θελω να δοκιμασεις μετα multi 37 

Core perf. Boost disanled

Cpu v core 1.25v manual

 

Ps: δεν φταιει ο επεξεργαστης φταιει η μητρικη σου ,για μενα αυτη η μητρικη δεν θα επρεπε να πωλειται ειναι οτι χειροτερο υπαρχει.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Power plan στα Windows πιο έχεις ? Γιατί εμένα το Ryzen balanced έχει θεματακι μάλλον και μου κλειδώνει την ταχύτητα στα 2250 , δοκίμασε το performance ή βάλε το Ryzen balanced στο μίνιμουμ του CPU 100% ... 

Επίσης με το τελευταίο bios της Asus είτε έχω τα c states enabled είτε disabled είναι το ίδιο ... Πάλι τα windows περνούν έλεγχο της συχνότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ChrisAttart είπε

Power plan στα Windows πιο έχεις ? Γιατί εμένα το Ryzen balanced έχει θεματακι μάλλον και μου κλειδώνει την ταχύτητα στα 2250 , δοκίμασε το performance ή βάλε το Ryzen balanced στο μίνιμουμ του CPU 100% ... 

Επίσης με το τελευταίο bios της Asus είτε έχω τα c states enabled είτε disabled είναι το ίδιο ... Πάλι τα windows περνούν έλεγχο της συχνότητας 

Ειναι θεμα καποιων  asus  plus αυτο με το multibug, δοκιμασε ειπε και high performance αλλα τπτ. 

Το εχω συναντησει και σε αλλους με asus plus μητρικη ωστοσο δεν ξερω αν συμβαινει σε ολες και αν η asus την αναγνωριζει σαν προβλητικη και στην αλλαζει.

Απο αυτους που ξερω παρολα τα updates δεν λυθηκε ποτε το προβλημα και ο φιλος εδω ειναι ενας ακομα που προστειθεται στην λιστα δυστυχως.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ειναι θεμα καποιων  asus  plus αυτο με το multibug, δοκιμασε ειπε και high performance αλλα τπτ. 

Το εχω συναντησει και σε αλλους με asus plus μητρικη ωστοσο δεν ξερω συμβαινει σε ολες και αν η asus την αναγνωριζει σαν προβλητικη και στην αλλαζει.

Απο αυτους που ξερω παρολα τα updates δεν λυθηκε ποτε το προβλημα.

Μακάρι να ήταν μόνο η Asus plus , εδώ εμένα μου τα κάνει η strix μετά το τελευταίο bios.... 

Επειδή είδα πιο πάνω ότι το aisuite βγάζει θεματακια , αν ρυθμίσω φανακια από bios έχω τις ίδιες επιλογές ? Να το βγάλω λες ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChrisAttart είπε

Μακάρι να ήταν μόνο η Asus plus , εδώ εμένα μου τα κάνει η strix μετά το τελευταίο bios.... 

Επειδή είδα πιο πάνω ότι το aisuite βγάζει θεματακια , αν ρυθμίσω φανακια από bios έχω τις ίδιες επιλογές ? Να το βγάλω λες ? 

Ναι ρε συ οτι δυνατοτητες εχεις στο ai suit εχει και στο bios βγαλτο το παλιοπραμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Β350 plus ειπαμε εχεις ε?

Δοκιμασε τα εξης :

multi 38

Cpu vcore auto 

Core performance boost auto

Επισης θελω να δοκιμασεις μετα multi 37 

Core perf. Boost disanled

Cpu v core 1.25v manual

Ps: δεν φταιει ο επεξεργαστης φταιει η μητρικη σου ,για μενα αυτη η μητρικη δεν θα επρεπε να πωλειται ειναι οτι χειροτερο υπαρχει.

Εχω καεί λέμε, δε κάνει τίποτα, τα δοκιμασα όπως ακριβώς τα είπες. Αρχικά με x38 και αυτο και μετά Disabled και με multi x37 και disabled μετά το core perf. boost, με Vcore 1.28 (δε μου δινει για 1.25 ακριβώς για κάποιο λογο) αλλά τίποτα πάλι 1.37GHz.. 


Προσπαθώ να κάνω εδώ και ώρα Downgrade το BIOS, αλλά δε τα καταφέρνω. Όσο για τα Windows o φιλος έχει δικιο οτι κατι παιζει με τα PowerPlan των Windows για αυτο έβαλα την  έκδοση των Windows προχθες την 1607 και οχι την 1709 που έχει αναβαθμίσει τα Plans, βέβαια τώρα αφου έκανα ξανά φορματ φοράει την 1709 που ειναι κ η τελευταία, διότι ειδα ότι δε έκανε κάποια διαφορά η προηγούμενη.

Τώρα αφου δε λύνεται το μονο που ήθελα να δοκιμάσω ειναι να βάλω κάποιο First Release Bios Update αλλά μου λέει Bios wrong.. Και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί, δοκιμασα με EZ Bios Updater και μέσα απο τα Windows και μέσα απο το Utility της ASUS (BIOS) και τίποτα πάλι. Δε κάνει το Downgrade!  Κανενα bios δε μου βάζει που ειναι παλιότερο!

Επεξ/σία από aris22gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aris22gr είπε

Εχω καεί λέμε, δε κάνει τίποτα, τα δοκιμασα όπως ακριβώς τα είπες. Αρχικά με x38 και αυτο και μετά Disabled και με multi x37 και disabled μετά το core perf. boost, αλλά τίποτα πάλι 1.37GHz..   Όμως πάλι 1.37GHz..


Προσπαθώ να κάνω εδώ και ώρα Downgrade το BIOS, αλλά δε τα καταφέρνω. Όσο για τα Windows o φιλος έχει δικιο οτι κατι παιζει με τα PowerPlan των Windows για αυτο έβαλα την  έκδοση των Windows προχθες την 1607 και οχι την 1709 που έχει αναβαθμίσει τα Plans, βέβαια τώρα αφου έκανα ξανά φορματ φοράει την 1709 που ειναι κ η τελευταία, διότι ειδα ότι δε έκανε κάποια διαφορά η προηγούμενη.

Τώρα αφου δε λύνεται το μονο που ήθελα να δοκιμάσω ειναι να βάλω κάποιο First Release Bios Update αλλά μου λέει Bios wrong.. Και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί, δοκιμασα με EZ Bios Updater και μέσα απο τα Windows και μέσα απο το Utility της ASUS (BIOS) και τίποτα πάλι. Δε κάνει το Downgrade!  Κανενα bios δε μου βάζει που ειναι παλιότερο!

Δεν μπορεις να περασεις bios με παλαιοτερο agesa με το ez flash της asus ,μονο με afudos μπορεις.

Μια ερωτηση ,εχει επιλογη tpu η μητρικη σου? 

Θα ειναι αν υπαρχει στην καρτελα aitweak 

Επιλογες ΤPU I και TPUII.

Αν υπαρχει δοκιμασε τες να δουμε. Ειναι auto overclock της μητρικης.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει επιλογές TPU I και TPU II μάλλον για αυτό ειναι κ οικονομική σειρά.
Το θέμα ειναι ότι το Afudos δείχνει ότι εχει ασυμβατότητα με την μητρική, και κάτι μου λέει αν την κάνω BIOS Downgrade θα κάνω ενα καλό brick την μητρική.

 

****** SOLVED

Το έφτιαξα όμως. :D Αν το βρείτε κερδίζετε δώρο εναν Downgraded 1300X στην κυριολεξία χαχαχα.

H λύση ειναι η εξής! (EDITED)
Underclock το Voltage στα 1.15V και Multi στο x35 (το CPUz αναφέρει ότι τρέχει στα 1.12V στα 3.5GHz. :D) Λύθηκε το θέμα.

Ελπίζω να βοηθήσει άλλους η ιστορία μου. :D K ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους!

Επεξ/σία από aris22gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aris22gr είπε

Δεν έχει επιλογές TPU I και TPU II μάλλον για αυτό ειναι κ οικονομική σειρά.
Το θέμα ειναι ότι το Afudos δείχνει ότι εχει ασυμβατότητα με την μητρική, και κάτι μου λέει αν την κάνω BIOS Downgrade θα κάνω ενα καλό brick την μητρική.

****** SOLVED

Το έφτιαξα όμως. :D Αν το βρείτε κερδίζετε δώρο εναν Downgraded 1300X στην κυριολεξία.

H λύση ειναι η εξής!
Underclock τα Voltages και Multi στο x30 (το CPUz αναφέρει ότι τρέχει στα 0.8V στα 3GHz. :D) τουλάχιστον δουλευει πολύ γρηγορότερα όμως!! Οπότε λύθηκε το θέμα. Ελπίζω να βοηθήσει άλλους η ιστορία μου. :D K ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους!

Ακομα και στοκ σου επαιζε στα 1.3750mhz νομιζα μονο οταν κλοκαρες. Αληθεια φιλε δεν ειναι λυση το underclock, αν βλεπεις οτι δεν γινεται τπτ στειλε την μητρικη εκει που την πηρες για rma.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...