Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το cool and quiet που βρισκεται στην asus prime b350 plus ρε παιδια? τις προαλες ηθελα να ανεβάσω λίγο τον 1600 και δεν το έβρισκα και το παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ακομα και στοκ σου επαιζε στα 1.3750mhz νομιζα μονο οταν κλοκαρες. Αληθεια φιλε δεν ειναι λυση το underclock, αν βλεπεις οτι δεν γινεται τπτ στειλε την μητρικη εκει που την πηρες για rma.

Σε stock όλες οι ρυθμισεις και έπαιζε στα 1.37GHz, και για αυτο το έκανα τοσο θέμα, αλλά τώρα τον κλοκάρω όσο γίνεται με όσο πιο χαμηλό Vcore μπορώ. :)  Εκει εχει το πρόβλημα τελικά. Απλά πρέπει να ειναι κάτω απο 1.25V περίπου για να δουλέψει σωστά.

Επεξ/σία από aris22gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aris22gr είπε

Σε stock όλες οι ρυθμισεις και έπαιζε στα 1.37GHz, και για αυτο το έκανα τοσο θέμα, αλλά τώρα τον κλοκάρω όσο γίνεται με όσο πιο χαμηλό Vcore μπορώ. :)  Εκει εχει γινει το λάθος τελικά. Απλά πρέπει να ειναι κάτω απο 1.25V περίπου για να δουλέψει σωστά.

Εγω θα εστελνα ενα mail στην asus παντως γτ ειναι μλκια να πληρωνεις και να εχεις τετοια θεματα. Σε αλλο παιδι με την ιδια το ιδιο θεμα ειχε αλλα αυτουνου με το ρευμα στο auto επαιζε κανονικα.

11 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Το cool and quiet που βρισκεται στην asus prime b350 plus ρε παιδια? τις προαλες ηθελα να ανεβάσω λίγο τον 1600 και δεν το έβρισκα και το παράτησα.

C state θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται κάθε νέα bios  (ειδικά τα agesa > 1.0.6.0) σε συνδυασμό με updated power plans /chipset drivers και οι ryzen κάνουν τα δικά τους...

Εμένα σε stock πχ συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά ο 1600 από ότι στο παρελθόν. Παλιά ανεβοκατέβαινε πιο "τακτικά" ρολόγια και vcore και είχε συχνά spikes ακόμα και στα 1.5v !!! Τώρα δεν έχει καθόλου τέτοια δολοφονικά spikes αλλά το vcore παίζει 99% μεταξύ 1.3=1.35v (βέβαια το power plan είναι ρυθμισμένο στο 90% minimum processor state).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε λογικο ειναι ρε συ με 90% ,εγω που το δουλευω στο 5% ειμαι κομπλε παντως.Σε καποιους με την ιδια μητρικη με εμενα τους δημιουργουσε crashes ,βεβαια δεν ξερω αν επηρεαζε και το overclock που ειχαν κανει.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ εκανα Undervolt τον CPU στα 1.21V το CPU-z βέβαια μου λέει 1.232-1.243V,
είπα να το κάνω O/C και το πήγα στα 40.00 το Multi, δηλαδή στα 4GHz ενώ λένε πως θέλει 1.35V για να τα πιάσει πήγε ανετα!! :o Περίεργοι ειναι οι Ryzen. Τρέχω Prime95, υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που κανει καλύτερο Stress Test ειδικά για τους Ryzen? Θερμοκρασίες ειναι Max 80C.

Overclock.jpg

Και ενα Validation https://valid.x86.fr/2x6s6m 

Επεξ/σία από aris22gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Σου κάτσε καλό κομμάτι αν είναι stable εκεί. Οι περισσότεροι μέχρι 3.9 πάμε.

Δεν ειναι δικο μου το PC, ειναι φίλου, και επειδη δε του δούλευε σωστά μου το έδωσε για το Π/Σ/Κ να το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2018 στις 10:57 ΠΜ, akoinonitos είπε

Β350 plus ειπαμε εχεις ε?

...

 

23 ώρες πριν, ChrisAttart είπε

Μακάρι να ήταν μόνο η Asus plus , εδώ εμένα μου τα κάνει η strix μετά το τελευταίο bios.... 

...

 

Στις 18/2/2018 στις 9:51 ΠΜ, aris22gr είπε

Καλησπέρα παιδια.

...

Κ η μητρική ειναι η Asus B350Μ-Κ.

...

@akoinonitos

Αν και ετεροχρονισμένα, ο aris22gr έχει Asus B350M-K.

Απο τα γραφόμενά σας πάντως κατάλαβα πως η Asus δίνει "ρεσιτάλ" στις μητρικές για Ryzen! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να κάνω μια μετάβαση σε καλύτερη ψύξη πριν τους Zen+

loopfzuj6.png

Baby's first loop φάση (στο μέλλον ίσως σκεφτώ για full open loop). Ελπίζω ένα 360 rad να κάνει δουλειά για CPU + GPU blocks. Ίσως βάλω ακόμη ένα 280. Θα σας πω εντυπώσεις από cooling perf :D

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Είπα να κάνω μια μετάβαση σε καλύτερη ψύξη πριν τους Zen+

loopfzuj6.png

Baby's first loop φάση (στο μέλλον ίσως σκεφτώ για full open loop). Ελπίζω ένα 360 rad να κάνει δουλειά για CPU + GPU blocks. Ίσως βάλω ακόμη ένα 280. Θα σας πω εντυπώσεις από cooling perf :D

Πως και δεν πηγες σε custom ,θα ειχες περισσοτερες δυνατοτητες σε customization. Το ερωτηματικο θα ειναι το αν το παχος του ψυγειου θα σε καλυψει πληρως. Περιμενουμε εντυπωσεις. Οπως και να εχει καλοδουλευτο !

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πως και δεν πηγες σε custom ,θα ειχες περισσοτερες δυνατοτητες σε customization. Οπως και να εχει καλοδουλευτο !

Δεν έχω πολύ χρόνο δυστυχώς (μεταπτυχιακό + δουλειά) και δεν ήθελα να χάσω χρόνο στο στήσιμο λούπας. Στο μέλλον θα το σκεφτώ σίγουρα, κυρίως λόγο monoblock για mobo/cpu.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Έχω το Phobya Pure Performance Kit 360 με https://www.amazon.de/Phobya-UC-1-UC-2-CPU-Cooler-Halterung/dp/B00LLQYY5E αγοράζεις και ένα GPU block και είσαι έτυμος :)

To ιδιο εχω και εγω με cpu block απο EK και αλλους ανεμιστηρες, το ειχα κανει ανταλλαγη καινουριο σφραγισμενο με την evga clc 280 (δεν το ειπα ουτε του παπα)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω και το ότι τα parts από την ΕΚ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και με κανονικό loop αν θες στο μέλλον, δεν είναι closed, απλά είναι λιγότερο μπελαλίδικα στο να τα κανεις εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...