Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει καποιος να με βοηθησει ασχετος με oc εχω παει τον 1600 3,8 αλλα οταν παω να ανεβασω τις μνημες απο 2100 σε 2800 τρωω ακυρο..πρεπει χειροκινητα να τις ανεβασω η να αλλαξω καποιες ρυθμισεις?εχω corsair vegeance 3000 cas15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να με βοηθησει ασχετος με oc εχω παει τον 1600 3,8 αλλα οταν παω να ανεβασω τις μνημες απο 2100 σε 2800 τρωω ακυρο..πρεπει χειροκινητα να τις ανεβασω η να αλλαξω καποιες ρυθμισεις?εχω corsair vegeance 3000 cas15

 

Σε 2666 πρέπει να παίζουν χωρίς να τρως άκυρο. Για δοκίμασε. 

Τι μητρική έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2666 πρέπει να παίζουν χωρίς να τρως άκυρο. Για δοκίμασε. 

Τι μητρική έχεις; 

asrock killer x370 sli στα 2400 παιζουν 2666 οχι και μου ριχνει και τον cpu απο 3,8 σε 3,2 αν ανεβω πανω απο 2400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που παρατήρησα στο δικό μου bios και θέλει προσοχή.

Αν βάλεις ρεύμα με οffset οταν ξαναμπεις στο bios σου εχει σαν stock ρευμα το συνολικο ρευμα που εχεις δώσει και από κατω + το offset που ειχε δηλωσει με αποτέλεσμα αν κανεις save and exit και όχι discard changes exit να προσθέσει το offset στο υπαρχον ρευμα.

 

Δλδ

cpu core voltage 1.178

                             offset + 0.130 =  1.308 αν ξανα μπω στο bios θα ειναι

 

cpu core voltage 1.308

και θα ειναι ενεργοποιημενο το offset απο κατω

                            οffset + 0.130 (οπως το ειχα ορισει πριν)

 

Αν θελω να κανω το οτιδηποτε στο bios ασχετο και δεν το προσεξω και πατησω save θα εχω σαν αποτελεσμα 1.308 + 0.130 = 1.438v core...

 

 

καλά που Κοινωνικοποιήθηκες & το επικοινώνησες  Akoinonitos..

γιατί είναι τρελό θέμα αυτο.. επικίνδυνο.

Παίρνεις και mobo στα χέρια με το offset..

 

κι έχουμε πανομοιότυπο σχεδόν setup.. το στήνω αισίως απο βδομάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ryzen με X στο τέλος έχουν VID 1.35, οι Ryzen χωρίς έχουν 1.18. Το offset είναι + ή - από το VID πάντα. Άμα βάλεις σε X Ryzen το ίδιο offset με non-X Ryzen τότε του δίνεις + 0.17 voltage.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις;

Εγώ με 1600χ στα 4 δεν βλέπω και μεγάλες διαφορές σε forza horizon 3, tekken 7, total war warhammer που ασχολούμαι τώρα, απ' ότι σε στοκ με perf boost. Μεγάλη διαφορά είδα όταν έφτιαξα τις μνήμες από τα στοκ 2133 στα σωστά 3200. +200 ή 300 Mh πάντως τον πας εύκολα, χωρίς πρόβλημα για 24/7, οπότε γιατί όχι. Αν θέλεις βέβαια για απόδοση σε multithread τότε αξίζει να το ψάξεις αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...