Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η το αλλο θεμα ειναι οτι οκ διχνει στο task manager base συχνοτητες αλλα βλεπεις οτι κατεβαζει συχνωτητα 2.6 2.8 κτλ ενω στο hwmonitor δειχνει κολλημενο με μικρες διαφοροποιησεις στα 3.900....

Υγ.Οι διαφοροποιησεις ειναι να πεσει απο 3.902 να παει μεχρι 3.886....Παλι εδω τι πρεπει να κοιταω..Εχω μπερδευτει τωρα 2-3 μερες που τα παρακολουθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sothrhsgr είπε

Η το αλλο θεμα ειναι οτι οκ διχνει στο task manager base συχνοτητες αλλα βλεπεις οτι κατεβαζει συχνωτητα 2.6 2.8 κτλ ενω στο hwmonitor δειχνει κολλημενο με μικρες διαφοροποιησεις στα 3.900....

Υγ.Οι διαφοροποιησεις ειναι να πεσει απο 3.902 να παει μεχρι 3.886....Παλι εδω τι πρεπει να κοιταω..Εχω μπερδευτει τωρα 2-3 μερες που τα παρακολουθω...

Μην κοιτας απλα το task manager ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kατι για την PRIME X370 PRO ,οσοι ειχατε τις μνημες στα 3200Mhz και πλεον δεν ειστε stable με memtset με τα τελευταια bios βαλτε το procODT στα 48ohm ,απο οτι φενεται οι νεοι agesa ισως θελουν ενα κλικ κατω σε ohm.

Θεωρω χωρις να το εχω εξακριβωσει οτι το ιδιο θα ισχυει και για Hynix τσιπακια αν πχ πριν παιζατε στα 3066 και τωρα δεν δοκιμαστε λιγοτερα ohm στο procODT.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ναι ,αν θες να πεφτει αλλαξε power plan

Μωρε εχω βαλει ryzen balance σκετο balance ,τιποτα εκει ειναι κολλημενο...Τουλαχιστον οτι δειχνει το hwmonitor....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sothrhsgr είπε

Μωρε εχω βαλει ryzen balance σκετο balance ,τιποτα εκει ειναι κολλημενο...Τουλαχιστον οτι δειχνει το hwmonitor....

αλλαξες την κατασταση ελαχιστων απιδοσεων?

 

φσφσ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχω μια απορία. Έχω ανεβάσει τις μνήμες μ μέχρι 3000 αλλά το ρεύμα το έχω αφήσει στο auto (1.2v). Θα έχω κάποιο θέμα αργότερα; Πρώτη φορά ασχολούμενος με OC. 

Οι μνήμες μου είναι G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) σε μητρική gigabyte ab350 με ryzen 5 1600

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε Σωτήρη δε καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου. Το σύστημα δουλεύει όπως προβλέπεται. Όταν δώσεις καρφί τάση από το bios, αυτή παραμένει σταθερή στους ryzen. Τα ρολόγια ανεβοκατεβαίνουν όμως ανάλογα τα power states της cpu και την ρύθμιση στο power plan.

Έστω πχ ότι έχεις κάνει manual oc στα 3.8 στο bios.

Αν έχεις το minimum power state στο 5% πχ θα τα δεις να παίζουν στον task manager συνήθως μεταξύ 3.3=3.8 ανάλογα το load.

Αν το έχεις πχ στο 90% θα παίζουν μεταξύ 3.65-3.8 περίπου.

Αν έχεις ενεργοποιημένο και το AMD Cool and quiet (δε το προτείνουμε για λόγους stability σε oc καταστάσεις) θα πέφτουν και στα μισά.

Το hardware info δε κάθεται να διαβάσει τα power states των windows μάλλον δείχνει μόνο τα base και boost clocks για αυτό και τα βλέπεις κολλημένα ή σχεδόν κολλημένα στα 3.9 (λόγω llc/μητρικής οι όποιες αυξομειώσεις).

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη απο ορολογιες δεν τα παω τοσο καλα εχω πειραξει το ratio (χρονισμο) μετα τα vcore voltage , το cpu soc voltage... amd quiet κτλ τα εχω απενεργοποιησει..Αλλα τα power states τα ενεργοποιω απο bios μετα μεσα στα windows τα εχω παει 5% αλλα τιποτα καρφι εκει 3.900 στo hwmonitor και στο task πανω απο 3.25 δεν παει...

5 ώρες πριν, ilos είπε

Ρε Σωτήρη δε καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου. Το σύστημα δουλεύει όπως προβλέπεται. Όταν δώσεις καρφί τάση από το bios, αυτή παραμένει σταθερή στους ryzen. Τα ρολόγια ανεβοκατεβαίνουν όμως ανάλογα τα power states της cpu και την ρύθμιση στο power plan.

Έστω πχ ότι έχεις κάνει manual oc στα 3.8 στο bios.

Αν έχεις το minimum power state στο 5% πχ θα τα δεις να παίζουν στον task manager συνήθως μεταξύ 3.3=3.8 ανάλογα το load.

Αν το έχεις πχ στο 90% θα παίζουν μεταξύ 3.65-3.8 περίπου.

Αν έχεις ενεργοποιημένο και το AMD Cool and quiet (δε το προτείνουμε για λόγους stability σε oc καταστάσεις) θα πέφτουν και στα μισά.

Το hardware info δε κάθεται να διαβάσει τα power states των windows μάλλον δείχνει μόνο τα base και boost clocks για αυτό και τα βλέπεις κολλημένα ή σχεδόν κολλημένα στα 3.9 (λόγω llc/μητρικής οι όποιες αυξομειώσεις).

Και το προβλημα μου ειναι πως εφοσον φαινεται να ειναι στα 3.9 μονιμα δεν υπαρχει προβλημα καποια στιγμη να την "ακουσει" ο επεξεργαστης επειδη ειναι μονιμα χρονισμενος εκει πανω...;;;

Επεξ/σία από sothrhsgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu ratio 3.9

Dram 3200

Cpu core voltage 1.3750

Cpu soc voltage 1.15

Dram voltage 1.360

Ισως να μπορουν να πανε λιιγο πιο κατω τα voltage αλλα μεχρι εδω το βλεπω πολυ safe χωρις crashαρισματα κτλ με ωωωρες παιχνιδιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καρφωτό core voltage όπως το εχεις τώρα δε θα πέσει ποτέ το ρολόι. Πρέπει να το κάνεις με offset voltage, είναι στις επιλογές για το cpu core voltage. Offset σημαίνει ότι υπάρχει μία fix τιμή, πχ 1.25V, δεν ξέρω ακριβώς πόσο, παράδειγμα κάνω, και μετά προσθέτεις ή αφαιρείς το ανάλογο ώστε να πιάσεις την τιμή που θες. Για 1.375 ας πούμε θα πρόσθετες +0.125 ακόμα στο παράδειγμα που έκανα.

Για να δεις ποια είναι η fix τιμή, είτε θα τη λέει στο bios κάπου στις υποδείξεις για το offset voltage, είτε απλά βάλε offset και μην προσθέσεις τίποτα (δηλαδή άστο στο +0), κάνε ένα reboot και δες το στις τιμές για το core voltage reading στο bios ή και στα windows, το ίδιο είναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...