Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

πιθανον  να παιξει εαν ειναι καλο κομματι  αλλα και σε τι συνθηκες  παιχτηκε το 4500 (ρευμα κλπ)  αλλα  θα σταθω στα 5.8++ σε ολα τα cores  μπραβο !!

Μιλαω για ram ετσι οχι για τον cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μιλαω για ram ετσι οχι για τον cpu.

ναι καταλαβα  οτι ειναι για ram !!  απλα  ειπα  για  τις συνθηκες  ποιες  ειναι ξερουμε πως βγηκε αυτο το νουμερο ;;

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βρηκα 

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-2700x-ryzen-5-2600x-5-88-ghz-ln2-oc/

Εχει κατεβασει το  2400g  στα 600mhz.παντως ειναι αρκετα ενθαρυντικο οτι bootαρε με 4500mhz  ,δεν νομιζω να ειχει χτυπησει κανενας πανω απο 3800+ στους πρωτους ryzen.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καλα σιγουρα κανει τρομερη δουλεια , αλλα με τοσα χρηματα δεν εφτιαχνες και πολυ καλο custom loop ? 

Το εξήγησα και πιο πίσω αλλα δεν έχω χρόνο. Και για να κάνω λούπα θα ήθελα να κάνω κάτι καλο, που θέλει χρόνο πέρα από χρήμα :P

Αυτό μέσα σε τρεις ώρες το έστησα και τελειωσε η υπόθεση. Το επόμενο build που θα κάνω θα είναι με custom σίγουρα, εκτος αν βαριέμαι.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια μια βοηθεια. Δεν ειμαι πολυ σχετικός με το θέμα του overclock.

Τα specs μου είναι: Ryzen 5 1600 (stock ψύξη) Asrock ab350 gaming k4 mobo, gtx 1060 6gb gigabyte oc, 2x4 hyperx RAM 

Ένω οι ram έγιναν OC απο 2400 σε 3000, ο επεξεργαστής παρουσιάζει μεταβολές στο core speed σύμφωνα με το CPU-Z παρόλο που έχουν αυξηθει τα MHZ στα 3.7. Ενω όταν είναι στο AUTO το core speed παραμένει σταθερό. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό ; Για να θεωρηθεί ένα OC , stable πρέπει οι τιμές στο core speed να είναι κολλημένες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kokinosx είπε

Καλησπέρα παιδια μια βοηθεια. Δεν ειμαι πολυ σχετικός με το θέμα του overclock.

Τα specs μου είναι: Ryzen 5 1600 (stock ψύξη) Asrock ab350 gaming k4 mobo, gtx 1060 6gb gigabyte oc, 2x4 hyperx RAM 

Ένω οι ram έγιναν OC απο 2400 σε 3000, ο επεξεργαστής παρουσιάζει μεταβολές στο core speed σύμφωνα με το CPU-Z παρόλο που έχουν αυξηθει τα MHZ στα 3.7. Ενω όταν είναι στο AUTO το core speed παραμένει σταθερό. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό ; Για να θεωρηθεί ένα OC , stable πρέπει οι τιμές στο core speed να είναι κολλημένες; 

Καλησπέρα

Εχεις κανει overclock στον επεξεργατση? Μηπως εχεις μπερδευτει με το turbo boost που ανεβαζει εναν πυρηνα στα 3.7 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καλησπέρα

Εχεις κανει overclock στον επεξεργατση? Μηπως εχεις μπερδευτει με το turbo boost που ανεβαζει εναν πυρηνα στα 3.7 ?

Μέσω BIOS όπως δείχνουν όλα τα tutorial που είδα, ουτε στα 3.7 ούτε στα 3.8 που προσπαθω με διαφορετικές τιμές ρεύματος που έχω διαβάσει δεν μου μένει stable 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kokinosx είπε

Μέσω BIOS όπως δείχνουν όλα τα tutorial που είδα, ουτε στα 3.7 ούτε στα 3.8 που προσπαθω με διαφορετικές τιμές ρεύματος που έχω διαβάσει δεν μου μένει stable 

Λογικα πεφτει η συχνοτητα λογω cool and quiet οταν δεν εχει Load ο επεξεργαστης, τρεξε το bench του cpuz και δες αν κρατιουνται τα ρολογια στα Mhz που εχεις βαλει.

Η αλλη λυση ειναι να πας στον πινακα ελεγχου και να τσεκαρεις στο power plan που χρησιμοποιεις ,την διαχειρηση ενεργεις επεξεργαστη , κατασταση ελαχιστων επιδοσεων ,αν δεν ειναι στο 100% ειναι φυσιολογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα πριν από λίγο το νέο 4008 bios για ASUS Prime X370 Pro και απ' ότι φαίνεται είναι πιο σταθερό από το προηγούμενο. Δε φαίνεται να άλλαξε κάτι για το OC στον πυρήνα, αλλά οι RAM τρέχουν πλέον στα 3133MHz 14-14-14-26-38 χωρίς errors σε HCI Memtest. Βέβαια, ίσα ίσα που ολοκλήρωσε μια λούπα, θα το αφήσω ολονύχτιο σήμερα και θα ενημερώσω ξανά αύριο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς unstable... Να ανεβάσω λίγο voltage; Για την ώρα δίνω στα DIMM 1.35v και στο soc 0.95v. Μήπως να δοκιμάσω να χαλαρώσω λίγο tRAS και tRC;

5ad820bcb4732_3133MHZunstable.JPG.141c9883510790ac07f42569f5818e28.JPGMemtest.JPG.6bf5d10e67b929150e9b0ba130884d4d.JPG5ad820c65a6bd_AIDA644008.JPG.775f215c56cd7a100d5c564a4dfd8d3b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...