Προς το περιεχόμενο

Επί πληρωμή τα γεύματα των εργαζομένων στο Apple Campus, “καθ’ υπόδειξη” του Steve Jobs


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι υπέρ στην λογική ότι πραγματικά αν κάτι στο χαρίζουν δεν το εκτιμάς.

Ένα παράδειγμα ήταν τα nexus. Είχαν μερικά απο τα κορυφαία χαρακτηριστικά της εποχής τους + είχαν πρώτα όλες τις αναβαθμίσεις της google πρώτα, κι όμως κανείς δεν τα εκτιμούσε. Θυμάμαι σε αγγελίες για να ανταλλάξεις σου δίναν κινητά των 150€ με 1GB Ram επειδή ήταν στην ίδια κατηγορία τιμής!! Τώρα που το άλλαξε η google και η τιμή είναι για λίγους, έχει γίνει πολύ ποιο επιθημητό.

Σχετικά με το θέμα, η κάθε εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, αν εσύ θες να μπουκώνεσαι και να πίνεις το καφεδάκι σου ντζαμπαντάν στην υγειά τους. Μια ετιαρεία όπως η apple έχει εκαντοντάδες - χιλιάδες εργαζομένων και το 1 ευρώ την ημέρα ο καφές είναι αντίστοιχα χιλιάδες δολλάρια αν το σκεφτείτε.

Αλλά κλασικοί Ελληναράδες, να τα παίρνουν όλα τζάμπα για να έχουν να λένε ότι πίνουν στην υγειά του κοροϊδου.

Οτι να'ναι Ελληναρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά κλασικοί Ελληναράδες, να τα παίρνουν όλα τζάμπα για να έχουν να λένε ότι πίνουν στην υγειά του κοροϊδου.

 

Το κορόιδο εδώ είναι η Apple; Ρωτάω για να βγάλω καινούργιο ορισμό για τον σουρεαλισμό...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τωρα αυτο τεχνολογικη ειδηση;

 

Το επομενο τι ειναι;

 

Μπηκαν μπαμιες στο μενου της apple.

 

Ειναι γνωστο οτι ο Steve Jobs ηταν λατρης αυτου του εναλλακτικου υγιεινου γκουρμε γευματος και απο τους λιγους σε παγκοσμια κλιμακα που δηλωσε δημοσια ''Μου αρεσουν οι μπαμιες, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο κοσμος δεν τρωει μπαμιες, μια μερα πρεπει να το αλλαξουμε αυτο''.

 

Με την σειρα τους οι εργαζομενοι απαντησαν "Δεν πληρωνουμε για να φαμε μπαμιες, ουτε τσαμπα δεν τις τρωμε''

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο Jobs πούλαγε 800 Ευρω το νεο iPhone με το επαναστατικό χαρακτηριστικο του copy/paste που την προηγουμενη χρονια μας ελεγε δεν το χρειαζομαστε. Οποτε το να αναστηθηκε για να πουλήσει φαγητο δεν μου κανει εντυπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτοί δεν είχαν ανακοινώσει πριν χρόνια ότι έχουμε τόσα κέρδη που δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε.. Τώρα άλλαξε το τροπάριο... Αστείοι μην πω γελοιοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως οι ανθρωποι (με παιδεια η χωρις) τεινουν στο να δινουν μεγαλυτερη αξια σε κάτι το οποιο πληρώνουν ακριβα... 

Για αυτούς με παιδεία δεν ξέρω ... Για τους χωρίς καθόλου (παιδεία) πάντως, είναι πασιφανές από τις φωτογραφίες στη Μύκονο ότι  όσο πιο ακριβά πληρώνουν ένα πιάτο με ένα σπαράγγι , ένα μπούτι γαρίδας και 0,33cm μακαρόνι , τόσο πιο γκλαμουριά είναι . Αν κάνει (πολύ) πάνω από 50 ευρώ , είναι όνειρο ζωής !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνετε έτσι πρέπει οι περισσότεροι να δουλεύετε στην Apple.... εγω πάλι χεστηκα αν χρεώνει και τριπλάσια το φαγητό ....

 

Εδώ χέστηκες που χρεώνει 3πλάσια για τα τηλέφωνα και πάλι πας και τα αγοράζεις :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ χέστηκες που χρεώνει 3πλάσια για τα τηλέφωνα και πάλι πας και τα αγοράζεις :P

Νομιζω οτι ο καθενας κανει κουμαντο στα λεφτα του οπως θελει.

Τι? Οχι?

Παντως να πω τη μαυρη αληθεια δεν θα μπορουσε να με νοιαζει λιγοτεροο ποσο χρεωνει η apple το φαγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρακτική αυτή είναι συνήθης. Δεν είναι "πρωτοτυπία" της Apple, ξεκολλήστε μερικοί. Αν δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που υποχρεώνει τον εργοδότη να παρέχει γεύματα στους εργαζόμενους, ακόμα και το φτηνό γεύμα στο εστιατόριο είναι παροχή.

 

Σε επίσκεψή μου σε ένα από τα γραφεία παλαιότερου εργοδότη μου στο Παρίσι, με €8 μέσο όρο στο εστιατόριο της δουλειάς, τρώγαμε ορεκτικό, κυρίως πιάτο και γλυκό. Για κάποιον που μένει στο Παρίσι και ακόμα και μία μπαγκέτα από το Pomme de Pain θα την πλήρωνε €8 αυτό είναι παροχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκάσανε μύτη οι τσαμπατζήδες πάλι που νομίζουν ότι η εταιρία που δουλεύουν είναι η μάνα τους, να τους ταΐζει και να τους βάζει για ύπνο ????

 

Όχι, είμαστε αυτοί που νομίζουν ότι υψηλά καταρτισμένοι άνθρωποι, στην πιο πλούσια εταιρεία του κόσμου, που την κάνουν και βγάζει δις, δεν θα έπρεπε να πληρώνουν φαγητό. Είναι υποτιμητικό να τους λες ότι δεν θα με εκτιμούσατε αλλιώς... Ειδικά δε όταν τους κοροϊδεύεις μέσα στα μούτρα τους, γιατί όλοι καταλαβαίνουν (ειδικά οι εργαζόμενοι της Apple) ότι δεν είναι αυτός ο πραγματικός λόγος.

Αν είναι να πληρώνουν, τουλάχιστον πες τον πραγματικό λόγο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...