Προς το περιεχόμενο

Επί πληρωμή τα γεύματα των εργαζομένων στο Apple Campus, “καθ’ υπόδειξη” του Steve Jobs


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλες οι μεγάλες εταιρίες ξέρουν ότι αν δεν έχουν καφέ και φαγητό στις εγκαταστήσες τους οι υπάλληλοι θα βγαίνουν έξω για φαγητό και καφέ με αποτέλεσμα την πτώση της παραγωγικότητας κατά κάποιο έστω και μικρό ποσοστό . Επίσης το τσάμπα προωθεί προς την σπατάλη και κακοδιαχήρηση από την πλευρά των εργαζομένων. Όποτε το λογικότερο είναι κάποιο μικρό τίμημα των $4-$6 για γεύμα και τσάμπα για μηχανήματα καφέ με Coffee packs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλες οι μεγάλες εταιρίες ξέρουν ότι αν δεν έχουν καφέ και φαγητό στις εγκαταστήσες τους οι υπάλληλοι θα βγαίνουν έξω για φαγητό και καφέ με αποτέλεσμα την πτώση της παραγωγικότητας κατά κάποιο έστω και μικρό ποσοστό . Επίσης το τσάμπα προωθεί προς την σπατάλη και κακοδιαχήρηση από την πλευρά των εργαζομένων. Όποτε το λογικότερο είναι κάποιο μικρό τίμημα των $4-$6 για γεύμα και τσάμπα για μηχανήματα καφέ με Coffee packs.

Αυτό που οδηγεί σε σπάταλη είναι άκυρο επιχείρημα γιατί μπορείς πολύ απλά με την ηλεκτρονική κάρτα τους να παίρνουν μόνο μια μερίδα και από εκεί και πέρα χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι το δωρεαν καταλληγει στην σπαταλη. Σημερα με ρωτησε ο γιος μου τι σημαινει ΔΕΗ, αφου εξηγησα οτι ειναι Δημοσια Επιχειριση Ηλεκτρισμου με ρωτησε, αφου ειναι δημοσια γιατι δεν ειναι δωρεαν. Εξηγησα οτι εαν ηταν δωρεαν ολοι θα ειχαν ανοιχτα τα κλιματιστικα ολη την ημερα χωρις να τους νοιαζει για την ηλεκτρικη ενεργεια που σπαταλουσαν. Το αποτελεσμα θα ηταν να πληρωναμε ολοι μαζι αυτη την σπαταλη μεσω των φορων.

 

Λαθος τα εξηγησα;

 

Δεν ειμαι υπερ του δωρεαν, ειμαι υπερ της μεγαλυτερης επιδοτησης σε οσους δεν ειναι σε καλη οικονομικη κατασταση (και ας μην καρπωθω εγω ο ιδιος αυτη την μεγαλυτερη επιδοτηση).

 

Για την Apple τωρα νομιζω οτι οι υπαλληλοι εκει μεσα θα χαιρονται να πληρωνουν την εταιρια, ισως το συνδικατο τους ζητησει να αυξηθουν οι τιμες για να αυξηθει η κερδοφορια της εταιριας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι το δωρεαν καταλληγει στην σπαταλη. Σημερα με ρωτησε ο γιος μου τι σημαινει ΔΕΗ, αφου εξηγησα οτι ειναι Δημοσια Επιχειριση Ηλεκτρισμου με ρωτησε, αφου ειναι δημοσια γιατι δεν ειναι δωρεαν. Εξηγησα οτι εαν ηταν δωρεαν ολοι θα ειχαν ανοιχτα τα κλιματιστικα ολη την ημερα χωρις να τους νοιαζει για την ηλεκτρικη ενεργεια που σπαταλουσαν. Το αποτελεσμα θα ηταν να πληρωναμε ολοι μαζι αυτη την σπαταλη μεσω των φορων.

 

Λαθος τα εξηγησα;

 

Δεν ειμαι υπερ του δωρεαν, ειμαι υπερ της μεγαλυτερης επιδοτησης σε οσους δεν ειναι σε καλη οικονομικη κατασταση (και ας μην καρπωθω εγω ο ιδιος αυτη την μεγαλυτερη επιδοτηση).

 

Για την Apple τωρα νομιζω οτι οι υπαλληλοι εκει μεσα θα χαιρονται να πληρωνουν την εταιρια, ισως το συνδικατο τους ζητησει να αυξηθουν οι τιμες για να αυξηθει η κερδοφορια της εταιριας.

 

Δεν συμφωνώ... αν ειχαμε δωρεάν ΔΕΗ τότε θα είχαμε ανοιχτά τα κλιματιστικά όσο χρειαζόταν να τα είχαμε...και αν χρειαζόταν να τα είχαμε ολη μέρα, ναι, θα τα είχαμε όλη μέρα.
Οταν μιλάμε για Δωρεάν, μιλάμε για Δωρεάν.... Δωρεάν δεν είναι κάτι που το πληρώνεις με φόρους.
Φυσικά μιλάω για άλλο Σύστημα, και όχι για το υπάρχον.
Απλά τονίζω οτι άλλο πράγμα σπαταλώ και άλλο χρησιμοποιώ όσο ειναι ανάγκη να χρησιμοποιήσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σχολιασω τις παροχες στους εργαζομενους της καθε εταιρειας ,δικη τους ειναι οτι θελουν την κανουν

 

στην θεση τους ισως θα εκανα τα ιδια

 

ομως η αιτιολογηση ειναι γελοια ,δεν λες τπτ κ τελειωσε ,δεν νομιζω οτι θα σου ζηταγε κανεις τα ρεστα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορόιδο εδώ είναι η Apple; Ρωτάω για να βγάλω καινούργιο ορισμό για τον σουρεαλισμό...

 

Δεν καταλαβαίνω να μην είναι, επειδή μιλάμε για έναν επικερδή οργανισμό; Καταρχήν δεν είναι ίδρυμα είναι εταιρεία αγαπητέ μου.

Δεν χρειάζεται να παιδεύεις τον εαυτό σου ψάχνοντας φιλοσοφικούς χαρακτηρισμούς γι αυτό που λέω, λίγα οικονομικά να γνωρίζεις νομίζω θα καταλάβαινες σε τι αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να'ναι Ελληναρά

 

Ορίστε και ένα παράδειγμα λαμπρό.

Το ότι έκανες παράθεση όλο το κειμενό μου για να γράψεις μόνο αυτό, πόσο δίκιο μου δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να 8υμίσω κάτι.

Επειδή αναφέρθηκε η ΔΕΗ, νομίζω ότι είναι ένα τέλειο παράδειγμα. Αν θυμάστε/ξέρετε οι εργαζόμενοι στην ΔΕΗ κοστίζουν στον οργανισμό (δηλ. στα χρήματα των φορολογουμένων) 2,8 εκατομμύρια ευρό τον μήνα (6 ευρώ/ μέρα ή 150 ευρώ/μήνα ανα εργαζόμενο) ή αν προτιμάτε 33 εκατομύρια τον χρόνο, αν αυτά δεν είναι λεφτά τότε τί είναι;

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν δώσει τσάμπα ρεύμα η ΔΕΗ θα πτωχεύσει απο την κατάχρηση, άρα γιατί να δώσει δωρεάν γεύματα η Apple; Για να γίνει κατάχρηση απ τους εργαζόμενους και να πτωχεύσει κι αυτή; Δίκιο!!

 

Στο επόμενο μάθημα παιδιά θα μιλήσουμε για τα ποσοστα, πηγαίνετε να παίξετε στο προαύλιο τώρα.

Φερμιιιν Φερμιιιν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια γιατί να δώσει τσαμπα γεύμα. Αλλωστε αφού θα φύγουν από αυτό τν μάταιο κόσμο οι υπάλληλοι ας αφήσουν κ κάτι... Δεν θα φύγουν βέβαια τόσο γρήγορα όπως στην Foxconn https://www.theguardian.com/technology/2017/jun/18/foxconn-life-death-forbidden-city-longhua-suicide-apple-iphone-brian-merchant-one-device-extract αλλά το iPhone 8 να βγει κ να μην χάσει κάνα φράγκακι η μαμά εταιρεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αλλη μια φορα διαβαζω "αποψεις" ανθρωπων που εμφανως δεν εχουν δουλεψει στην ζωη τους κ νομιζουν οτι τα οποια λεφτα του μπαμπα η οι μεγαλες δοσεις ψωνιου τους καθιστουν επιχειρηματιες

 

ειναι κοινη πρακτικη στα μη χρεοκοπημενα κρατη οι ευρωστες επιχειρησεις να κανουν διαφορων ειδων παροχες στις εργαζομενους τους

 

γιατι

 

ενισχυεται ο κοινωνικος τους χαρακτηρας κ η εικονα τους στην κοινωνια

 

πετυχαινουν φοροαπαλαγες

 

προσελκυουν ποιοτικους εργαζομενους 

 

κρατανε τους υπαλληλους τους ευχαριστημενους κ αρα πιο αποδοτικους

 

ενισχυουν το αισθημα συμμετοχης στην εταιρεια

 

κρατανε περισσοτερο χρονο τους εργαζομενους στις εγκαταστασεις τους κ περιοριζουν την απωλεια εργατοωρων

 

κλπ

 

 

δεν πληρωνουν τσαμπατζηδες ουτε κανουν χαρη σε κανεναν ,τα συμφεροντα τους εξυπηρετουν απλα με πιο εξυπνο τροπο απο αυτον που αντιλαμβανεται ο μεσος κοντοφθαλμος ελληναρας

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν συμφωνώ... αν ειχαμε δωρεάν ΔΕΗ τότε θα είχαμε ανοιχτά τα κλιματιστικά όσο χρειαζόταν να τα είχαμε...και αν χρειαζόταν να τα είχαμε ολη μέρα, ναι, θα τα είχαμε όλη μέρα.
Οταν μιλάμε για Δωρεάν, μιλάμε για Δωρεάν.... Δωρεάν δεν είναι κάτι που το πληρώνεις με φόρους.
Φυσικά μιλάω για άλλο Σύστημα, και όχι για το υπάρχον.
Απλά τονίζω οτι άλλο πράγμα σπαταλώ και άλλο χρησιμοποιώ όσο ειναι ανάγκη να χρησιμοποιήσω.

 

 

Για να γίνουν αυτά που λες πρέπει να μην είχαμε ανάμεσά μας λαμόγια, κάγκουρες , ελληναράδες, και καιροσκόπους. Αυτά θα γινόντουσαν μόνο σε πληθυσμό που έχει παιδεία, όχι σε παρτάκηδες. Όταν η ΛΑΡΚΟ έδινε δωρεάν ρεύμα στις εργατικές κατοικίες, οι εργάτες άφηναν το θερμοσίφωνο ανοικτό μέχρι να τρυπήσει ο θερμοσίφωνας(μετά απο μερικά χρόνια δηλαδή). Τα φώτα τα είχαν ΟΛΑ μα ΟΛΑ ΑΝΑΜΜΕΝΑ στο οικισμό, τα κλιματιστικά επίσης με ΑΝΟΙΚΤΑ παράθυρα για να "ανανεώνεται ο αέρας". Η δικαιολογία ήταν ότι κ να τα άφηναν όλα αναμμένα ήταν μηδαμηνό το κόστος σε σύγκριση με τα ηλεκτρόδια που ξεκινούσαν το καμίνι. Αυτό δείχνει πόσο ασύδοτοι και χωρίς παιδεία είναι κάποιοι άνθρωποι. 

για αλλη μια φορα διαβαζω "αποψεις" ανθρωπων που εμφανως δεν εχουν δουλεψει στην ζωη τους κ νομιζουν οτι τα οποια λεφτα του μπαμπα η οι μεγαλες δοσεις ψωνιου τους καθιστουν επιχειρηματιες

 

ειναι κοινη πρακτικη στα μη χρεοκοπημενα κρατη οι ευρωστες επιχειρησεις να κανουν διαφορων ειδων παροχες στις εργαζομενους τους

 

γιατι

 

ενισχυεται ο κοινωνικος τους χαρακτηρας κ η εικονα τους στην κοινωνια

 

πετυχαινουν φοροαπαλαγες

 

προσελκυουν ποιοτικους εργαζομενους 

 

κρατανε τους υπαλληλους τους ευχαριστημενους κ αρα πιο αποδοτικους

 

ενισχυουν το αισθημα συμμετοχης στην εταιρεια

 

κρατανε περισσοτερο χρονο τους εργαζομενους στις εγκαταστασεις τους κ περιοριζουν την απωλεια εργατοωρων

 

κλπ

 

 

δεν πληρωνουν τσαμπατζηδες ουτε κανουν χαρη σε κανεναν ,τα συμφεροντα τους εξυπηρετουν απλα με πιο εξυπνο τροπο απο αυτον που αντιλαμβανεται ο μεσος κοντοφθαλμος ελληναρας

 

 

Επιτέλους συμφωνώ 100%. 

 

 

Επίσης ο θάνατος του Steve Jobs ήταν ένα δώρο για την ανθρωπότητα. Τέτοια άτομα πρέπει να ψοφάνε με τον ίδιο τρόπο που πέθανε. Ο μόνος θάνατος που αρμόζει στους παρτάκηδες. Δε θα έλεγα τα ίδια για τον Bill Gates ή τον Elon Musk.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...