Προς το περιεχόμενο

O AMD Ryzen Threadripper “χωρίς καπάκι” είναι… EPYC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι λετε για ξεκλειδωμα, wafers και λοιπα, αντιλαμβανεστε οτι απο το wafer βγαινει 1 (ενα) module 8core (ενα ορθογωνιο τσιπακι δηλαδη) και τα τα 4 τετοια ενωνονται πανω στο cpu pcb για να σχηματισουν τον epic ετσι ;
 
Τωρα εαν ειναι οντως λειτουργικα chip ή οχι ατα πανω στον Threadripper μενει να αποδειχτει, αλλα καμια σχεση δεν εχει με wafers.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της επίστρωση με χρυσό να την βλέπουν οι καράβλαχοι που μιλάνε για κόλληση μεταξύ cores των amd σε σχέση με τον ασβέστη των intel......

 

να τη πεις, αλλα να τη πεις σωστα.

οι "καραβλαχοι" μιλανε για κολληση διαφορετικων die πανω στο ιδιο pcb, πραγμα το οποιο ειναι αληθεια.

οπως αληθεια ειναι και η οδοντοκρεμα των intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τη πεις, αλλα να τη πεις σωστα.

οι "καραβλαχοι" μιλανε για κολληση διαφορετικων die πανω στο ιδιο pcb, πραγμα το οποιο ειναι αληθεια.

οπως αληθεια ειναι και η οδοντοκρεμα των intel.

δεν έχω κάτσει να το ψάξω ρε φίλε τι είχε παιχτεί με τα cores και τα die , εγώ κοιτάω τι κάνουν για τα λεφτά τους τέρμα ας τους κολλήσουν και με βενζινόκολα και με θερμικό μπιστολάκι σιλικόνης αμα μου κάνουν την δουλειά μου τι με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

O 1950x 16core και η μητρική της ashrock στην Γερμανία η την Γαλλία κοστίζουν 1395€ (1027€ + 368€) με τον ΦΠΑ στην Ελλάδα τα ίδια ακριβώς απλά 1650€ (1199 € +  451€) δηλαδή 255 € καπέλο.

 

Ομοίως μνημη, ssd και κάρτα γραφικών μπορούν να βρεθούν σε διαφορά τιμής αντίστοιχη. Πείτε μου για ποιο λόγο να πληρώσει κάποιος 20 με 25% παραπάνω για να τα αγοράσει από Ελλάδα όταν έχουν όλα εγγύηση ευρωπαϊκή και με 20€ κούριερ έρχονται όλα από εκεί.

 

Απλά ως ενημέρωση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 1950x 16core και η μητρική της ashrock στην Γερμανία η την Γαλλία κοστίζουν 1395€ (1027€ + 368€) με τον ΦΠΑ στην Ελλάδα τα ίδια ακριβώς απλά 1650€ (1199 € +  451€) δηλαδή 255 € καπέλο.

 

Ομοίως μνημη, ssd και κάρτα γραφικών μπορούν να βρεθούν σε διαφορά τιμής αντίστοιχη. Πείτε μου για ποιο λόγο να πληρώσει κάποιος 20 με 25% παραπάνω για να τα αγοράσει από Ελλάδα όταν έχουν όλα εγγύηση ευρωπαϊκή και με 20€ κούριερ έρχονται όλα από εκεί.

 

Απλά ως ενημέρωση ....

απλα μην κανεις αναβάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

τελικώς αποδείχθηκε πως ο threadripper είναι ένας epyc και τα πρόσθετα die δεν είναι για στήριξη της ψύκτρας μόνο όπως διατυμπάνιζε η amd. βέβαια τώρα που αποδείχθηκε το αντίθετο το αλλάζει η amd στο ότι δεν είναι ηλεκτρικώς συνδεδεμένα τα υπόλοιπα die. είναι από αρθρο στο tomshardware.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...