Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν υπάρχει νήμα για τους coffeelake, ας γράφουμε εδώ τα νεότερα της αναμενόμενης κυκλοφορίας

των intel 6 core σε mainstream πλατφόρμα.

Επίσης είναι μια καλή ευκαιρία να ενώσουμε τις προσευχές μας για backwards compatibility

με Ζ270 και ω θεοί Ζ170!!

 

τα πιο πρόσφατα νέα από το βεσεtech

http://wccftech.com/intel-coffee-lake-core-i7-8700k-core-i5-8600k-6-core-cpu-leak/

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το single core turbo είναι στα 4,7 μιλάμε για king of the hill.

Αν ισχύει το 4,3 που κυκλοφόρησε πριν μερικές μέρες δεν θα είναι και τόσο γαλαζοαίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι για το ipc gain. Πειράζει που θέλω 5 σε όλα τα cores? και συμβατότητα με z170?

Θα πάω να κλάψω στα σκαλοπάτια τους στο palo alto.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά συμβατότητα με Z170 δεν παίζει για κανένα λόγο, Z270 και αν..Επίσης τα 5Ghz πολύ χλωμό από την στιγμή που θα έχει οδοντόπαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οδοντόπαστα τη βγάζουμε. Ούτε εργαλείο δεν χρειάζεται.

Με φαλτσέτα για χλιδοκατάσταση ή ξυραφάκι για τους κάλους για οικονομία.

 

Γιατί το λες αυτό για το z170?

Το canard pc στο twiter έγραψε ότι θα υπάρχει συμβατότητα με κάποια z170.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε benchmark 7700k 4200 stock και 5000oc τα gains στα παιχνίδια είναι πολύ μικρά σε γενικές γραμμές σε σχέση με ryzen που ναι εκεί το oc ψιλό επιβάλλεται αφού οι επιδόσεις ανεβαίνουν αισθητά . έχω μεγάλη περιέργεια προσωπικά να δω τις τιμές γιατί αν ο ακριβότερος 6 πυρηνος ξεπερνά τα 300-3200 τους κλαφρα χαραλαμπε.Και αυτό γιατί υποτίθεται ότι γενικά οι coffee θα είναι σε mainstream τιμές όχι μόνο 1 6 πυρηνος σε mainstream τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε benchmark 7700k 4200 stock και 5000oc τα gains στα παιχνίδια είναι πολύ μικρά

ούτε για αστείο.

 

Δεν ξέρω τι λέει ποιος, επειδή πρόσφατα είχα ένα θέμα και πέρασα αρκετές ώρες stock,

ματώνανε τα ματάκια μου. Καταλαβαίνω τη διαφορα στο 3ο δευτερόλεπτο.

Φυσικά αναφέρομαι σε mp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε για αστείο.

 

Δεν ξέρω τι λέει ποιος, επειδή πρόσφατα είχα ένα θέμα και πέρασα αρκετές ώρες stock,

ματώνανε τα ματάκια μου. Καταλαβαίνω τη διαφορα στο 3ο δευτερόλεπτο.

Φυσικά αναφέρομαι σε mp.

Για τσεκαρε

https://m.youtube.com/watch?v=PKX9Bcxnd7U

Υπάρχουν παιχνίδια φυσικά που υπάρχει διαφορά μέχρι 10 fps αλλά είναι ελάχιστα.

Επίσης όταν μιλάμε για τέτοιο oc συνήθως μπαίνει στην μέση και ακριβή ψυκτρα/υδροψυξη των 100+ευρώ που μόνο λίγα δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350-400 ευρώ θα έχει ο 8700K, εκεί που παίζει ο 7700K τώρα. Δεν χαρίζει κανείς επιδόσεις, τα 'χουμε πει αυτά. Συνολικά η πλατφόρμα θα πηγαίνει στο 800άρι(CPU/Mobo/RAM) όπως το κόβω, βάλε και μια καλή ψύκτρα άλλα 100 ευρώ και φτάνουμε το 900άρι. Αν μιλάμε για το sweet spot του gaming, θα αξίζει, αλλιώς και ο 1700 καλός είναι.


ούτε για αστείο.

 

Δεν ξέρω τι λέει ποιος, επειδή πρόσφατα είχα ένα θέμα και πέρασα αρκετές ώρες stock,

ματώνανε τα ματάκια μου. Καταλαβαίνω τη διαφορα στο 3ο δευτερόλεπτο.

Φυσικά αναφέρομαι σε mp.

 

Μήπως μειώνονται αρκετά τα frametimes και καταλαβαίνεις τέτοια διαφορά ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάνε για +15% στο IPC πάντως..Αν ισχύει το ποσοστό και μπορείς να πιάσεις τα 4.5Ghz σε όλα τα cores θα είναι ο απόλυτος.

καθε νεα γενια της Intel ειναι +15 στα χαρτια.. στην πραγματικοτητα το jump απο skylake σε kabylake ηταν 1%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350-400 ευρώ θα έχει ο 8700K, εκεί που παίζει ο 7700K τώρα. Δεν χαρίζει κανείς επιδόσεις, τα 'χουμε πει αυτά. Συνολικά η πλατφόρμα θα πηγαίνει στο 800άρι(CPU/Mobo/RAM) όπως το κόβω, βάλε και μια καλή ψύκτρα άλλα 100 ευρώ και φτάνουμε το 900άρι. Αν μιλάμε για το sweet spot του gaming, θα αξίζει, αλλιώς και ο 1700 καλός είναι.

 

 

Μήπως μειώνονται αρκετά τα frametimes και καταλαβαίνεις τέτοια διαφορά ;

Εάν βγει στην τιμή που λες θα χτυπήσει την δική της αγορά, πόσο θα χρεώσει τα 4/8 και πόσο τα 4/4?

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα 4 core της 299!!!

 

Γνώμη μου πως άδικα περιμένεις, η τιμή τους θα παίξει στα επίπεδα τα 6 core του 299 που είναι και λογικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται ο mainstream 6core να παίζει στα ίδια με τους 6core της HEDT(Αλλά έτσι και αλλιώς είπα 400 ευρώ που τόσο έχει ο 7800x). Επίσης και ο i5 πλέον θα έχει 6c/6t.


καθε νεα γενια της Intel ειναι +15 στα χαρτια.. στην πραγματικοτητα το jump απο skylake σε kabylake ηταν 1%...

 

Συνήθως αναφέρουν 15% λόγω ρολογιών, τώρα μιλάνε για IPC improvement. Χλωμό το κόβω προσωπικά αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο ειναι οι τιμες να μοιαζουνε με x299,αλλα να σου πει ξερω γω οτι θα πληρωνεις λιγοτερα για μητρικη οποτε να και η mainstream πλατφορμα.

 

To oτι παιζει ομως στα επομενα χρονια να απαξιωθουν τιμολογικα  οι 4c/4t,4c/8t ειναι πολυ πιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...