Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου gamer μου εσύ.

Από πότε ακριβώς είναι κανόνας σε κάποιον να σχολιάσει ένα προϊόν μόνο αν τον αφορά η αγορά;

Για κάνε μία αναθεώρηση λίγο.

Επίσης οι κωλοτουμπες σου είναι επικές όπως και η προσπάθεια αποπροσανατολισμού της συζήτησης ;)

 

Ο gamer που λες εσύ παίζει το παιχνίδι του και τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζει τι μηχάνημα έχει.

Από την άλλη εμείς ή μη gamers σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια έχουμε αλλάξει μια ντουζίνα CPU GPU (προσωπικά και των τριών εταιρειών) και εκφέρουμε γνώμη.

Εσύ που γράφεις τι από αυτά έχεις κάνει;

Απάντηση δεν χρειάζεται τα έχεις απάντηση μόνος σου σε παλαιότερα ποστ σου.

Αλλά όπως λες και εσύ δεν σε ενδιαφέρει,ασχέτως αν τα 9 στα 10 σχόλια είναι γύρω από το τι γράφω εγώ :).

 

Μαρεσει πάντως που είναι χαζή εξυπνάδα το σχόλιο μου πάνω στα benchmarks,αλλά τα προηγούμενα σχόλια περί αδύναμων i5 λόγω HT πριν βγουν τα benchies ήταν μια χαρά. Τα περί εμπαθειας που έλεγα πιο παλιά :)

Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου.

Απαντάω στους "έξυπνους" μόνο εάν δεν το κατάλαβες μέχρι τώρα.

Αυτό περιλαμβάνει και τους κόκκινους και τους μπλε και τους πράσινους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παράξενο στο συγκεκριμένο "leak" είναι οτί οι Ryzen στο Metro LL έχουν καλύτερα min από τους Intel. Ενώ οι Intel έχουν καλύτερα avg.

Δεν ξέρω πως προκύπτουν αυτά, γι'αυτό λέω ότι δεν με πείθουν τα νούμερα. Και όσο τραγικό κι αν είναι το bench του MLL, 20% διαφορά δεν είναι rounding error. Άρα ή κάτι δεν μας λέει καλά το "leak" ή κάτι κάνει λάθος σαν μεθοδολογία. Πχ άλλοι reviewers όταν συναντήσουν κάποιο περίεργο αποτέλεσμα, τρέχουν 2-3 ακόμα να δουν αν είναι όντως έτσι. Εδώ σου πετάει 2 διαγράμματα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου.

Απαντάω στους "έξυπνους" μόνο εάν δεν το κατάλαβες μέχρι τώρα.

 

Πέραν του ότι αναιρει αυτό που γράφεις στην επόμενη πρόταση έχεις δίκιο.

Ας μην σχολιάσει τα gaming benchmarks αυτός που τον ενδιαφέρει περισσότερο δηλαδή αυτός που παίζει παιχνίδια,αλλά αυτός που δεν παιζει.Το πετυχες :D

 

Από πότε ακριβώς είναι κανόνας σε κάποιον να σχολιάσει ένα προϊόν

 

Απαντάω στους "έξυπνους" μόνο εάν δεν το κατάλαβες μέχρι τώρα.

Τέλος άλλο το μπαίνω σε ένα θέμα για να πω την γνώμη μου για τον επεξεργαστη(είναι γρήγορος,είναι ακριβός,είναι δυνατός στο oc,δεν θέλει ακριβή ψύξη κλπ)και άλλο το μπαίνω σε ένα θέμα για να πετάω ειρωνίες στους άλλους.

 

Κοινώς άλλο πράγμα το ''σχολιαζω το προιον''και άλλο το "σχολιάζω τι γράφουν οι άλλοι".

Αλλά σου είπα και πιο παλιά ,1-2 εβδομάδες υπομονή να γυρίσει ο καθένας στη δικη του ενότητα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες περιμένετε κανένα σοβαρό review. 

 

Κοίταξα ένα του tomshardware για τους skylake extreme γιατί θυμόμουν πως το είχε κάνει με GTX 1080 , και τα αποτελέσματα για τα υπάρχοντα cpu απέχουν αρκετά από αυτού εδώ που πάλι χρησιμοποιεί 1080.

 

 

Υπομονή μια εβδομάδα έμεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες περιμένετε κανένα σοβαρό review.

 

Κοίταξα ένα του tomshardware για τους skylake extreme γιατί θυμόμουν πως το είχε κάνει με GTX 1080 , και τα αποτελέσματα για τα υπάρχοντα cpu απέχουν αρκετά από αυτού εδώ που πάλι χρησιμοποιεί 1080.

 

 

Υπομονή μια εβδομάδα έμεινε.

Πριν λίγους μήνες προς αρχές καλοκαιριού από τα τότε leaks που μάθαμε πόσοι πυρήνες θα υπάρχουν στην κάθε κατηγορία,είχαν τότε γίνει από μερικούς οι πρώτες προβλέψεις ότι οι 6πυρηνοι i5 θα υστερούν λόγω 6threads ,και εγώ(ο"έξυπνος")είχα πει,υπομονή για benchmarks.

 

Εκεί πήγαινε και το σχόλιο μου(που έγινε όλως τυχαίως τώρα).

Προφανώς και τα leaks δεν είναι 100%αξιοπιστα,αλλά μια γενική εικόνα την δείχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τα hz/1080p κτλπ που αναφέρονται συχνα.

 

Εγω πηρα 1080p/240hz(αυτη της υπογραφης) και τελικα την εστειλα πισω στο amazon, ναι διαφορά βλεπω οποια στιγμη και να μου τις βαλεις διπλα διπλα θα σου πω ποια ειναι 240hz αλλα imo αν δεν είσαι pro player(η θελεις να γινεις) δεν αξιζει κατι παραπάνω απο 144/165hz ουτε να θυσιάσεις ανάλυση/iq για αυτο το minimal advantage. Εξάλλου αν δεν πάρεις εστω με gsync(μονο η asus βγαζει μια)/freesync τα παιχνιδια που θα τη χρησιμοποιησεις ειναι πρακτικα cs/ow αντε και qc αν και εχω ακουσει οτι εκει θέλεις gsync και απο την εμπειρία μου δεν κραταει και πολυ σταθερό frame rate και βλεπεις stuttering, καλα για pubg που ειναι κλειδωμένο στα 144 και πεφτει και στα 70 δεν το συζητάω αν αξιζει η οχι.

 

Βεβαια η επιστροφη στην παλια 144hz benq ειναι λιγο επώδυνη ειδικα σε θεμα ghosting/tearing. :P

 

Οποτε λεω να παω σε μια 2k η ultrawide η w/e τουμπανο monitor με gsync υπαρχει(μαλλον καποιο της asus/samsung/lg) για να αξιοποιήσω και την 1080ti. Για εμενα παντως θελεις minimum 144hz οποιος παιζει με 60hz το 2017 δεν αξιζει να ασχολείται καν με αναβαθμίσεις κτλπ, εκτος αν εχει 4k monitor και ειναι 10% gaming 90% productivity. Αλλα νομιζω εδω μιλαμε για gamers.

 

Ασχετο λιγο με την κουβεντα απλα ειπα τη γνωμη μου επειδη βλεπω να αναφέρεται αρκετα.

 

Παντως το κοστος της αναβαθμισης σε 8700k ειναι μεγαλο, θελω τη hero x, 3200 ram και καλο cooler οποτε μιλαμε για 1000αρικο τουλαχιστον. Δεν ξερω αν αξιζει ειδικα αν ανεβω σε αναλυση και τραβαει το περισσοτερο ζορι η gpu.

 

ΥΓ: Κάποιος απο εδω μου έστειλε pm κατι για τον 4790k αλλα ημουν διακοπές το ΣΚ δεν μπορούσα να απαντήσω και μετα το ξεχασα sry.  :fear:  (το θυμήθηκα τωρα που μπηκα στο θεμα) :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι γνωστό ότι το HyperThreading δεν δίνει τίποτα στα games, γιατί τσακώνεστε για αυτό το θέμα;

 

Εξαρτάται το παιχνίδι, στα πολυνηματικά(Forza Horizon 3, BF1 κλπ) μια χαρά δίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADHD μια χαρά είναι η corsair ψυκτρα που έχεις.Πως και αναφέρεσαι σε νέα ψύξη?

 

Η Asus hero πάντως είναι απαγορευτική αν ισχύει η τιμή και δεν αξίζει στα 300+ευρώ.

Για g sync 144 hz υπάρχουν και πιο παλιά μοντέλα αλλά είναι πανάκριβα δεν αξιζουν,ισχύει.Και με τα uw υπάρχει θέμα πλήρους υποστήριξης τους σε αρκετά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADHD, για μένα κάτσε στα αβγά σου. Ο CPU σου OC'ed(Αν και 4 core σαπάκι :P) κόβει τόπο. Χτύπα ένα τούμπανο monitor και enjoy με την 1080Ti. Εσύ φαίνεται ότι είσαι gamer και δεν έχεις rig για posts στο insomnia :D


Περίμενε να κυκλοφορήσει κανένα review για να είσαι σίγουρος. Όταν κοίταζα την αντίστοιχη z170 , είχε μειονεκτήματα σε ρεύματα και σε υψηλούς χρονισμους ράμ. Δεν ξέρω αν βελτιώθηκε αλλά αν στοχευεις να πάρεις το 100% του cpu σου ,ίσως από asus μεριά να σε καλύψει καλύτερα.

 

Θα δούμε, δεν θα βιαστώ. Σίγουρα θα πάρω mobo που δεν θα με κόβει στο O/C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADHD μια χαρά είναι η corsair ψυκτρα που έχεις.Πως και αναφέρεσαι σε νέα ψύξη?

 

Η Asus hero πάντως είναι απαγορευτική αν ισχύει η τιμή και δεν αξίζει στα 300+ευρώ.

Για g sync 144 hz υπάρχουν και πιο παλιά μοντέλα αλλά είναι πανάκριβα δεν αξιζουν,ισχύει.Και με τα uw υπάρχει θέμα πλήρους υποστήριξης τους σε αρκετά παιχνίδια.

Θα το εδινα πακετο σε ενα φιλο που δεν ασχολείται και ιδιαίτερα(του εδωσα και τον 8350 :P), κουτι/mobo/cpu/cooler και δεν ξερω και αν το bracket ταιριάζει. Η hero που εχω τωρα ειναι η καλυτερη mobo που ειχα ποτε και σκεφτόμουν να παρω την ιδια αφου με βολεψε το bios το stable oc ολα ειναι gg. Τα ultrawide τα σκεφτομαι γιατι ειναι κατι διαφορετικο, εχω περασει απο 1440p/1600p ε δεν ειχα ποτε κατι παρομοιο με curved/uw και με ψήνει να δω πως ειναι να πω την αλήθεια. Αλλοι λενε οτι ειναι game changer αλλους δεν τους βολευει, dunno τι να πω..

ADHD, για μένα κάτσε στα αβγά σου. Ο CPU σου OC'ed(Αν και 4 core σαπάκι :P) κόβει τόπο. Χτύπα ένα τούμπανο monitor και enjoy με την 1080Ti. Εσύ φαίνεται ότι είσαι gamer και δεν έχεις rig για posts στο insomnia :D

Να κάτσω σκέφτομαι και εγω και σιγουρα δεν φτιαχνω ποτε rig για post στο insomnia.  :-D  :P  Απλα η αναβάθμιση πρεπει να γινει καποια στιγμη και ισως ειναι καλη ευκαιρία τωρα. Για monitor περιμενω τα νεα asus/samsung/lg η οτι αλλο ανακοινωθεί οπως διαβαζω, θελω minimum 2k/144hz/gsync και ισως curved/uw τωρα στο VA/TN την παλευω με ΤΝ να πω την αλήθεια ποτε δεν με ενοχλησαν τα viewing angles και εχω συνηθίσει και στο response time τους. Απλα τα χρωματα ειναι λιγο ξεπλυμενα αλλα οκ δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν θέματα ασυμβατότητας με την ψυκτρα στους ιντελ.Ακομα και στους ryzen που παίζει,αν μιλήσεις με corsair σου στέλνουν δωρεάν το bracket.

Άσε που αν την κρατήσεις θα γλυτωσεις και χρήματα και είναι και ικανότατη :P

 

Για τα περι uw αν και δεν είναι εδώ το θέμα τους στα γρήγορα να σου πω ότι είναι game changer αλλά μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια που αξιοποιούνται πλήρως όπως strategy,moba,ραλακια,3ου προσώπου shooter /rpg και όχι μονο,αλλά στα πρώτου προσωπου shooter όχι και τόσο.Επισης παίζει και το θέμα υποστήριξης(πχ dark souls 3 και mgs v έπαιξα με μαύρες μπάρες,τρελή ξενερα)που δεν είναι ότι το καλύτερο αν δίνεις μια περιουσία.

 

Όσο για τις hero αν δεν κανω λαθος προ skylake εποχών οι hero τότε έφταναν μέχρι 190 ευρώ περίπου άρα όντως άξιζαν πάρα πολύ.

Τώρα ειδικά για κυρίως gaming pc είναι overpriced.Τι 300+ευρώ,κοροιδευομαστε?

 

Σκέψου πχ ότι το 1000ρικο που υπολογίζεις μπορεί να μειωθεί αισθητά αν κρατήσεις ψυκτρα,πας σε μητρική γύρω στα 180-200)και όχι πολύ ακριβές 3200αρες μνημες-βεβαια τα parts που θα δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά, 300-350+€ για μητρική ...

Πάρτε 2066 SOCKET τότε , να έχετε όλα τα καλούδια, βάλτε και έναν 7820X και είστε κομπλε....

Και gaming και ότι άλλο θέτε ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...