Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε ποια ακριβώς πολυνηματική εφαρμογή θα πηγαίνει ο R1800X ποιο γρήγορα από τον Ι7 8700Κ?

το λέω γιατί κοστολογικά ταιριάζουν και είναι οι 2 κορυφαίοι μεταξύ ΑΜ4 , 1151

ακούω στοιχήματα!

 

ΥΓ (από κάτω)

Put your money where your mouth is λένε οι Αμερικάνοι , πες μας την εφαρμογή και πόσα βάζεις.

Τα benchmarks των γνωστών youtuber αναφέρουν και άλλα προγραμματα πέραν των παιχνιδιών που υπάρχει πραγματική αξιοποίηση των πυρήνων και threads.

 

Προγράμματα που θα προτίμησει κάποιος να δώσει 100ευρω πάνω για τον 8 πυρηνος 7820 αντί για τον 8700κ(αν κοιτάει μόνο σε ιντελ) γιατί του εξοικονομούν πολύτιμο χρόνο.

 

Απλά η gaming χρήση είναι η μόνη μη επαγγελματική χρήση στην οποία είναι απαραίτητη η παραπάνω ισχύς επεξεργαστή με δευτέρα τα benchmarks και oc.

 

Γιατί ως γνωστό ένας g4560 η r 1200(η παρόμοιος amd)με 8gb ram και ένα 120ρι ssd είναι παραπάνω από ικανά για να καλύψουν τον μέσο χρήστη σε απλή χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akoinonitos   καταρχάς δεν θα είναι αυτές οι μετρήσεις σε 8700Κ στο cinebench και επίσης δεν ξέρω κανέναν να αγοράζει pc για να τρέχει cinebench αν και πλέον δεν είμαι σίγουρος με αυτά που λέτε!

 

adtakhs , ωραία η ανάλυση , βάλε και έναν ryzen με αντίστοιχες επιδόσεις να δούμε πόσο θα μας βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akoinonitos   καταρχάς δεν θα είναι αυτές οι μετρήσεις σε 8700Κ στο cinebench και επίσης δεν ξέρω κανέναν να αγοράζει pc για να τρέχει cinebench αν και πλέον δεν είμαι σίγουρος.

 

adtakhs , ωραία η ανάλυση , βάλε και έναν ryzen με αντίστοιχες επιδόσεις να δούμε πόσο θα μας βγει.

Oι μετρησεις εχουν γινει αν δεν θες εσυ να τις πιστεψεις οκ...

 

post-341170-0-28073100-1506869456_thumb.png

 

Μιλησες για εφαρμογες, σου εβαλα μια εφαρμογη ,αν δεν σου αρεσει αυτη δεν με ενδιαφερει ας εγραφες πιο προσεκτικα...

 

Να σου στειλω λογαριασμο τραπεζης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού το έβγαλαν οι κινέζοι , είναι δεδομένο! να μην συζητάμε!

πάντως εγώ θα ντρεπόμουν σε πρόκληση για 1 εφαρμογή/παιχνίδι να έλεγα τι γράφει ένα κινέζικο site για το cinebench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akoinonitos   καταρχάς δεν θα είναι αυτές οι μετρήσεις σε 8700Κ στο cinebench και επίσης δεν ξέρω κανέναν να αγοράζει pc για να τρέχει cinebench αν και πλέον δεν είμαι σίγουρος με αυτά που λέτε!

 

adtakhs , ωραία η ανάλυση , βάλε και έναν ryzen με αντίστοιχες επιδόσεις να δούμε πόσο θα μας βγει.

 

Ξαναδιάβασε αυτό σε παρακαλώ.

 

 

 

Μόνο εγώ βλέπω πως με βάση την τιμή που έχει ο επεξεργαστής/ πλατφόρμα και το κόστος ενός συστήματος στο οποίο θα αναδίδει τα θετικά του ο επεξεργαστής (GAMING) , κρύβοντας τα αρνητικά του (μειωμένο MT) , έχει ελάχιστο ποσοστό ενδιαφερόμενων στην αγορά ?

 

Και δεν νομίζω πως όταν κάποιος πάει σε τέτοια ποσά, θα γνοιαστεί για τα +100€ του 8700Κ ... 

 

Αν πάλι δεν έχει να διαθέσει τέτοια ποσά , το CPU αυτό δεν θα βγαίνει OFF από μια άλλη επιλογή φτηνότερης πλατφόρμας, που θα επιτρέπει μεγάλη κάρτα γραφικών επάνω και που ανά περίπτωση του δίνει και περισσότερο MT? (εδώ γράψει επεξεργαστική ισχύ που τα games δεν την αξιοποιούν)

 Οι 8400 και 8700K είναι αυτοί που θα πουλήσουν αρκετά, βάση του segment που καλούνται να υπερασπιστούν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης adtkh το έχω ξαναβάλει και πιο παλιά για την ανάλυση σου

https://m.youtube.com/watch?v=RqGCXAHa3g8

Όχι ότι είναι η καλύτερη δυνατή σύνθεση,αλλά δείχνει ότι δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπεράσματα για το τι συστήματα φτιάχνει ο καθένας.

Και διαφωνώ κάθετα με την ψυκτρα των 80ευρω.

Από πότε για να κάνεις oc(σε φθηνή μητρική κιόλας) χρειάζεσαι ψυκτρα τουλάχιστον των 80ευρω ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου κάνω το χατήρι παρόλο που μας κοροϊδεύεις και δεν μας δείχνεις καμία real life εφαρμογή

βάλε και τον 1800Χ στα default ρολόγια όπως μας δείχνεις τον Ι7 8700Κ σε deafult.

post-341170-0-47054600-1506869813_thumb.png

 

http://www.trustedreviews.com/reviews/amd-ryzen-7-1800x-performance-gaming-and-overclocking-page-2

 

Eγω δεν κοροιδευω κανεναν ,ανα υπαρχει εφαρμογη μετρημενη με τον i7 8700k να μου δειξεις δειξε μου...

 

παρε και εναν 8700k στα 5ghz

post-341170-0-21853200-1506869989_thumb.png

 

Mαλλον καπου εχεις μπερδευτει περα απο την πλακα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετρήσεις στο cinebench, το οποίο προέρχεται από πρόγραμμα 3d γραφικών(maxon cinema 4d), έγιναν σε στοκ κλοκς που πέφτουν πολύ χαμηλά(για τους 8700). Με oc να περιμένετε κοντά στα 1550.

 

Σε hevc encoding ο 8700Κ θα περνάει μπροστά, λόγω AVX. Το ξέρουμε από δοκιμές που έτρεξαν σε άλλο φόρουμ όπου ένας 6700Κ στα 4,7 έβγαζε το ίδιο με έναν στοκ 1700. Ο 8700K δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε cores, άρα πιθανόν να προηγείται.

 

Στα υπόλοιπα productivity προγράμματα(photoshop, προγράμματα μηχανικών κτλ.) θα μετρήσει περισσότερο το υψηλότερο single core του 8700Κ γιατί τα περισσότερα σταδιά/module τους δεν στρεσσάρουν πάνω από 4-6 cores.

 

Βέβαια ξέρω ότι για τους οπαδούς της AMD productivity έιναι μόνο ότι κάνει scale σε 100 και πάνω cores. Rendering και τα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης adtkh το έχω ξαναβάλει και πιο παλιά για την ανάλυση σου

https://m.youtube.com/watch?v=RqGCXAHa3g8

Όχι ότι είναι η καλύτερη δυνατή σύνθεση,αλλά δείχνει ότι δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπεράσματα για το τι συστήματα φτιάχνει ο καθένας.

Επίσης διαφωνώ κάθετα με την ψυκτρα των 80ευρω.

Από πότε για να κάνεις oc χρειάζεσαι ψυκτρα τουλάχιστον των 80ευρω ???????

 

Διάβασα ποστ προηγουμένος που αναφέρουν πως ο 8600Κ θα είναι το απολυτο CPU για gaming τραβώντας πάνω από τα 5Ghz. 

Για να το πετύχεις αυτό , κατά πάσα πιθανότητα θες ψύκτρα 80+€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετρήσεις στο cinebench, το οποίο προέρχεται από πρόγραμμα 3d γραφικών(maxon cinema 4d), έγιναν σε στοκ κλοκς που πέφτουν πολύ χαμηλά(για τους 8700). Με oc να περιμένετε κοντά στα 1550.

 

Σε hevc encoding ο 8700Κ θα περνάει μπροστά, λόγω AVX. Το ξέρουμε από δοκιμές που έτρεξαν σε άλλο φόρουμ όπου ένας 6700Κ στα 4,7 έβγαζε το ίδιο με έναν στοκ 1700. Ο 8700K δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε cores, άρα πιθανόν να προηγείται.

 

Στα υπόλοιπα productivity προγράμματα(photoshop, προγράμματα μηχανικών κτλ.) θα μετρήσει περισσότερο το υψηλότερο single core του 8700Κ γιατί τα περισσότερα σταδιά/module τους δεν στρεσσάρουν πάνω από 4-6 cores.

 

Βέβαια ξέρω ότι για τους οπαδούς της AMD productivity έιναι μόνο ότι κάνει scale σε 100 και πάνω cores. Rendering και τα σχετικά.

Τα ο ενας overclocked και ο αλλος στοκ δεν μου κανει ,αυτα ειναι παπατζες οι τους κλοκαρεις και τους δυο η τους αφηνεις στοκ ,δεν ειπε κανενας ο τι ο 8700k δεν ειναι δυνατο cpu αλλα μην ακουω και παπατζες του τυπου πιο γρηγορος στα mutli απο 1800x σε ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pirmen56

 

ενδεχομένως γιατί δεν είναι real-life εφαρμογή και τρέχει ιδανικά σενάρια που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα για να αξιοποιήσει τα παραπάνω threads.

 

Ακόμη και σε αυτές τις εξωπραγματικές συνθήκες που δεν αφορούν κανένα έχω αμφιβολίες ότι καλοσεταρισμένο Ι7 8700Κ δεν θα καταφέρει να βγει μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wasd.ro/hardware-reviews/mobo-cpu/intel-core-i7-8700k-review/

 

Ανέβηκε αυτό εδώ το review για τον 8700κ σε μητρική gigabyte gaming 7(από τις ακριβότερες της εταιρείας)και corsair h115 των 150ευρω(αν είναι με stock fans).

 

Στο τέλος λοιπόν κάνει μια αναφορά για 8600κ στα 5.3 χωρίς να γίνεται συγκεκριμένος.

 

Εγώ προσωπικά αν δεν δω benchmarks την Πέμπτη δεν πιστεύω του και ας λέει ο καθένας ότι θέλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...