Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα για αλλαγή του 3770Κ πιστεύω, απ' το Νοέμβριο 2012 καλά κράτησε..

 

Να υπολογίζω σε ένα χιλιάρικο για 8700K, 16GB, micro-ATX ASUS ROG και καποιον M2 960 EVO ;;;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που σκέφτονται για αναβάθμιση να περιμένουν τους Coffee Lake ή όχι όμως;

 

Οι coffee θα βγούν μερικούς μήνες μετά τους 12-18 core Skylake-X, άρα περίπου τέλη 17, αρχές 18. Οι τιμές στους Ryzen δεν νομίζω να αλλάξουν αρκετά, αυτό που θα γίνει είναι ότι από αρχές 18 και μετά θα στρώσουν σιγά-σιγά οι τιμές στις μνήμες, άρα το συνολικό budget θα πέσει σε πιο λογικά όρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που σκέφτονται για αναβάθμιση να περιμένουν τους Coffee Lake ή όχι όμως;

Αν καποιος δεν βιαζεται καλυτερα να περιμένει να δει χειροπιαστες επιδοσεις... Από χρηματικής άποψης θεωρω ότι ο "μεγαλος" 6/12 θα  κοστιζει οσο ο 7800χ και κανα 50αρι κατω ο πιο μικρος... Παντως με ολες αυτες τις πλατφορμες και τους επεξεργαστες  νομιζω ειναι δυσκολο και για την intel να τους τιμολογησει :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις και πόσα δίνεις :-D.

 

Αν χρειαζόμουν pc άμεσα θα έπαιρνα ryzen τώρα.

6c/12t με 200-250 ευρώ.

 

Οι cl δεν αναμένεται να φέρουν καμιά επανάσταση.

Θα είναι πιο γρήγοροι και ακριβότεροι, εικάζω και με χειρότερη σχέση τιμής απόδοσης από τους r5.

Αν χρειάζεσαι παραπάνω performance περιμένεις, αν καλύπτεσαι από τους r5 ψωνίζεις άμεσα.

Δεν αναμένεται κάτι συνταρακτικό...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι ο μονος που ενθουσιαστηκα δηλαδη απο τα 6 cores του i5? Τα extra cores ηταν αυτο ακριβως που του ελειπε. Εγω προβλεπω o i5 ο k να χτυπαει ευκολα τον 7700k σε gaming, και αν η τιμη μεινει στα ~250€ θα κανει χαβαλει και τους R5. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οι coffee lake θα είναι πιο εντυπωσιακοί στα laptop. Μιλάμε για πρώτη φορά τετραπύρηνο cpu ulv. Ένα τετραπύρηνο 13αρι macbook pro ή dell xps 13 θα έκανε μεγάλη διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι να πας με το σκεπτικό ''Θα περιμένω'', δεν θα αγοράσεις ποτέ HW..Γιατί θα βγουν οι Coffee Lake ας πούμε και μετά θα λες, ''Κάτσε να βγουν και οι Zen+'' και δεν θα τελειώσει ποτέ το ''Περίμενε''. Αγοράζεις νέο HW όταν νιώθεις ότι το έχεις ανάγκη το καλύτερο HW.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι ο μονος που ενθουσιαστηκα δηλαδη απο τα 6 cores του i5? Τα extra cores ηταν αυτο ακριβως που του ελειπε. 

Αν δεν έβγαινε 6πύρηνος ή έστω με 8 threads (να αλλάξει κάτι τελος πάντων) θα τον έφτανε και ο pentium σιγα σιγά  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δεν έχει λογική το πιο πίσω 800ευρω κοστίζει αυτή την στιγμή μητρική x299,7800x και 16gb ram.

Δεν γίνεται το φθηνότερο mainstream να κοστίζει τα ίδια και ακριβότερα.

 

Επίσης καλή ψύξη βρίσκεις και με τα μισά χρήματα. Τα 100+ ευρώ για ψύξη καλύτερες επιδόσεις θα δώσουν σε κάποιον από την νέα κάρτα γραφικών του χρόνου με volta η με vega και το ίδιο ισχύει για τις μητρικές.

 

Δεν λέω αν έχεις λεφτά για πέταμα πάρε ότι ακριβοτερο υπάρχει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και το σωστό. Το ίδιο πάει και σε ακριβή μητρική 200+ευρώ.

Μόνο η Asus mark αξίζει τα παραπάνω φράγκα για την 5ετη εγγύηση.

Αυτά όλα σε gaming χρήση φυσικά.

 

Το ίδιο εν μέρη και στις μνήμες ram.180+ευρώ για ram rgb είναι πεταμενα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...