Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ''Κάνεις τη δουλειά'' για κάποιους είναι 4.7Ghz + όμως..Και μόνο αν χτυπάει τέτοια συχνότητα θα αξίζει ο 8700K.

Ναι να αποφασίσουμε κάποια στιγμή όμως να γίνουμε συγκεκριμένοι σε ποια κατηγορία απευθυνομαστε?

Για mainstream πλατφόρμα μιλάμε.

 

Ο gamer προφανώς και θα κοιτάξει να γλυτώσει χρήματα για δυνατότερη κάρτα άρα ryzen 5 προς το παρόν.Από τις 800+αρς φτιάχνει με 500 ryzen 5 και τα ρέστα σε δυνατότερη κάρτα και καλημέρα.Ναι ο ιντελ πιθανώς να αποδίδει λίγο καλύτερα αλλά με χειρότερη κάρτα θα βγαίνει overall χειρότερος ,ειδικά σε 1440p και πάνω .

 

Ο επαγγελματιας στα χρήματα αυτά θα πάει σε r7 για την δουλειά του(ίσως και στον φθηνότερο threadr).

 

Ο overclocker και με τον 7700 χτυπάει άνετα το 5ρι στο oc.Άρα δεν κοιτάζει σε cpu με λιγότερα ρολόγια .

 

Άρα πέραν των διαφόρων που γράφονται στα forum,τελικά ποιος δίνει 350+ ευρώ για 6 πυρηνο πλεον?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

O gamer που λιώνει online δεν είναι απαραίτητο ότι θα σπρώξει για κάρτα, ενώ cpu δεν του περισσεύει ποτέ.

Να μην ξεχάσω και τα 4x.

 

 

 

Άρα πέραν των διαφόρων που γράφονται στα forum,τελικά ποιος δίνει 350+ ευρώ για 6 πυρηνο πλεον?

 

 

Γιατί δυσκολεύεσαι? Οι επιλογές θα είναι ο 1600Χ με 250 έναντι του 8700Κ με 350 (? υποθέτουμε)

 

Ο ένας έχει το price/performance και ο άλλος θα έχει το performance (? υποθέτουμε).

Αναλόγως budget, αναγκών και fanboyσμού θα ψωνίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τον r5 1600. Ο 1600x δεν αξίζει εκτός αν ο ενδιαφερόμενος δεν ασχοληθεί με το oc.Ο gamer που λιώνει online θα πάρει ένα καλό monitor με πολλά hz. Και μάντεψε από τι επωφελείται περισσότερο ειδικά αν πάει σε 1440p.

Άρα προφανώς και θα σπρώξει σε κάρτα γραφικών . Όσο για το performance προσωπικά περιμένω ο 7700k με oc να τους πατάει τους coffee γιαυτό και δεν θα αξίζει αν οι τιμές είναι τόσο πάνω.

Τέλος επειδή υποτίθεται έχουμε νοημοσύνη και δεν είμαστε ζόμπι όταν αγοράζουμε,το να βγάλει επεξεργαστή σε οικονομική κατηγορία που να κοστίζει όσο στην ακριβή δεν έχει λογική .Να θυμησω για ποιο λόγο έφαγαν κραξιμο ο i5 και 7740 στο x299 socket?

Και επειδή μαρεσει να μιλάω με παραδείγματα για να γίνομαι πιο συγκεκριμένος ποιο είναι καλύτερο combo για gaming.

 

Ryzrn 5 +μητρική+16gb ram+ gtx 1080ti

Ή

I7 8700k+μητρική+ 16gb ram+gtx1070

 

Φυσικά ο ryzen δεν χρειάζεται ούτε ακριβή ψύξη η μητρική όπως συνηθίζει αρκετός κόσμος να τα ακουμπάει στους intel.

 

Και άλλη μία πρόταση τροφή για σκέψη

 

Ryzen 5 combo + gtx 1070 + 1440p 165 hz gsync monitor

Ή

I7 8700k combo+ gtx 1070+ 1080p 144hz monitor(χωρίς gsync)

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω καθαρά για να τονίσω πως έχει αλλάξει πλέον η αγορά.Και ειδική στην Ελλαδα με τους μισθούς πείνας αυτά που αναφέρω έπρεπε να τα γραφανε οι περισσότεροι εκτός αν ο κόσμος στο forum έχει λεφτά για πέταμα(και αργότερα καίγεται για την κρίση)...

Άρα τα 330+ ευρώ για 6c/12thread cpu με την ύπαρξη του r5 αλλά και την μεγάλη πατάτα του 7800 σε απόδοση δεν είναι μία λογική τιμή.

 

Επίσης και οι υδροψυξεις των 100+ ευρώ για gaming συστήματα δεν αξίζουν σε γενικές γραμμές όταν με τα μισά χρήματα βρίσκεις γομαρο ψυκτρες από be quiet,noctua,cryorig που αποδίδουν άψογα και σηκώνουν και oc φυσικά.

 

Το ίδιο και για τις rgb μνήμες και μητρικές τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε ανάλογα την έκδοση.

Γιατί να δώσει κάποιος 200ευρω για 16gb μνήμες 3200 με καλά timings όταν βρίσκει 3000 με 50 και 60 ευρώ φθηνότερα?

Το ίδιο και σε μητρικές άνω των 200+ευρώ σε σχέση με φθηνότερες των 150-160. 50ευρω από δω 50 από εκεί να πως μαζεύεται η διάφορα για καλύτερη κάρτα γραφικών,μεγαλύτερο ssd η καλύτερο monitor.

 

Φυσικά οποίος γουσταρει θα δώσει τα παραπάνω χρήματα να πάρει και την ακριβή μητρική η ram.

 

Αρα βλέπετε πως αν βάλεις κάτω το μυαλό σου η 1080ti,2080ti και τα ακριβά monitor των 750-800 ευρώ δεν είναι τόσο απρόσιτα όσο νομίζουν οι περισσότεροι,ακόμα και για δεδομένα Ελλαδας.

Στο εξωτερικό ας είναι όσο enthusiast θέλουν γιατί τους παίρνει χρηματικά λόγω οικονομίας.

 

Και μία ερώτηση προς τον συμφορουμιτη παραπάνω .whitefang ενδιαφέρεται για coffeelake με 7700κ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που έχει προκύψει αυτό περί ανάγκης ΑΙΟ των 100+ ευρώ.

 

Εγώ για τον 7800x το ανέφερα, αυτούς με απλό aircooling δεν μπορείς να τους κουμαντάρεις. Μην ξεχνάς ότι είναι 10 core die με 4 πυρήνες απενεργοποιημένους, δεν έχει καμια σχέση με 7700k σε μέγεθος die και κατανάλωση/θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε για τον r5 1600. Ο 1600x δεν αξίζει εκτός αν ο ενδιαφερόμενος δεν ασχοληθεί με το oc.Ο gamer που λιώνει online θα πάρει ένα καλό monitor με πολλά hz. Και μάντεψε από τι επωφελείται περισσότερο ειδικά αν πάει σε 1440p.

 

[.......]

Και μία ερώτηση προς τον συμφορουμιτη παραπάνω .whitefang ενδιαφέρεται για coffeelake με 7700κ?

 

Εννοείται ότι με ένα r5 και όσο καλύτερη gpu καλύπτονται τα περισσότερα σενάρια.

Από την άλλη βέβαια εμένα για τη πλειοψηφία των online δραστηριοτήτων μου,

μου περισσέυει και μια 1060 πόσω μάλλον μια πιο γρήγορη, αλλά από cpu δεν περισσεύει ποτέ.

Αφού σε αυτές τις δραστηριότητες δεν είμαι μόνος μου :-D υποθέτω ότι το σενάριο του

λίγο καλύτερου επεξεργαστή σε βάρος της κάρτας γραφικών αφορά κι άλλους (λίγους ενδεχομένως).  

 

Αν επαληθευτεί το σενάριο του +15% ipc και 4.7ghz, δηλαδή single thread performance σαν 5,4Ghz kabylake

και δυο πυρήνες παραπάνω και συμβατότητα με παλαιότερα chipsets (z170, z270) κι όλα αυτά με 400

πάνω κάτω, θα πάρω δύο.

 

Αν το ipc gain είναι 5% ή 0% :-D  και πάει με κάτω από 4,5ghz και δεν έχει και backwards compatibility

νομίζω ότι η Intel θα τα βάλει στο ίδιο σημείο που βάζει και τους γιώταπέντε του x299.

 

Αν η μπίλια κάτσει κάπου ανάμεσα από τις δύο παραπάνω εκδοχές, βλέπουμε....

Επεξ/σία από Whitefanged
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα δεις διαφορά, αν βέβαια επαληθευτεί ο fulgore:

 Όσο για το performance προσωπικά περιμένω ο 7700k με oc να τους πατάει τους coffee γιαυτό και δεν θα αξίζει αν οι τιμές είναι τόσο πάνω.

θα είναι προτιμότερη η αγορά r5/r7 αναλόγως budget φυσικά.

 

Εγώ ως fanboyς ελπίζω να διαψευστεί και η Intel να μας δώσει τον απόλυτο cpu

με 4.7ghz+ και ipc gain και συμβατότητα με z170 και μέχρι 400 (τα ξαναφράφω μπας και γίνουν :-D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανοτερο ειναι το ipc να μην αυξηθει καθολου ή να παρει το επετειακο 5%,το 15% ειναι αυξηση αποδοσης,το οποιο επισης εδινε στους kabylake και ηταν υψηλοτερα stock clock.

 

Για μενα ενδιαφερον θα εχουν οι απλοι κλειδωμενοι 6c ι5,αυτους που θεωρητικα θα βαζεις την stock ψυκτρα και μια φτηνη μητρικη του 50αρικου και θα κανεις την δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σε πλάνο αλά Psycho_Warhead (με [email protected] / GTX 1070 είμαι τώρα ) σκέφτομαι.

AIO έχω μια Arctic Liquid Freezer 120 στα 60 ευρώ που την ειχα πάρει , σαν τελική απόδοση είναι καλύτερη απο την Η100 που ειχα χρησοπληρωσει το καλοκαίρι του 12.

 

Αν έχει support για 8700Κ το Ζ270 προσωπικά θα τσιμπήσω κάποια μεταχειρο μητρική 100 ευρώ ή κάποια Ζ370 εκεί στα 140-150 και μια χαρά.

 

Το μεγαλύτερο κακό βέβαια παραμένει με τις μνήμες να κοστίζουν σαν χρυσός

Το σκέφτομαι και για R5 1600 βέβαια αλλά θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H115i ή τίποτα :devil:

Πανω απο 100 ευρώ για ΑΙΟ ΔΕΝ δίνω ξανά.

 

Arctic Liquid 240 (79 ευρώ). Είναι διπλού πάχους. Ήθελα αυτήν να αγόραζα αρχικά αλλά δε χωράει και με τα 4 φανακια στο S340. Πρέπει να βγάλεις την cable Management bar που έχει και δεν ήθελα να χαλάσω το αισθητικό κομμάτι του κουτιού.

Πάντως για τα χρήματα της είναι τρελό vfm .

Βαζεις αν θες και τα 4 φανακια και εισαι άρχοντας με μόλις 79 ευρω και ασε τους άλλους να δίνουν για rgb και φίρμα.

 

 

Αν το τσεκαρεις ολες οι ΑΙΟ Asetek ειναι . Ιδια backplate, χειροβιδες κλπ

Μονο οι σαχλαμαριτσες λεπτομέρειες όπως τα rgb, κανα φανακι αντε και κανα σωλήνα να αλλάξουν

 

Off topic

 

Πάντως άντε να δούμε τι θα γίνει με τον 8700Κ, με κράτησε πολλά χρόνια ο 2600, παράπονο δεν εχω.

Κάρτα δεν παίζει να αλλάξω φέτος. Ισως το 19. Φέτος ειναι η ώρα για νεο cpu/mobo/ram και ενα καλό τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...