Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πότε βγαίνουν αυτοί;

Προσωπικά μετά το φιάσκο με τους 840 evo το σκέφτομαι 2 φορές πριν πάω σε samsung ssd...

 

Αρχές του '18 φαντάζομαι, θέλω και 'γω 500GB ακόμα για παιχνίδια και το σκέφτομαι για NVMe αλλά περιμένω γιατί οι νέοι είναι κοντά. Οι 840 Pro και 850 Evo που έχω τώρα δεν έχουν εμφανίσει κανένα πρόβλημα.

Γιατί θα είναι πιο ακριβοί.

 

Ίδιες τιμές θα έχουν πάνω-κάτω(Σύμφωνα με τις φήμες πάντα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD , MNHMEΣ θα έχουν πτωτική τάση ΟΛΟΚΛΗΡΟ το 2018 ξεκινώντας από τον Ιανουάριο γιατί αποκαθίσταται η ισορροπία σε προσφορά-ζήτηση.

σε λίγες εβδομάδες θα αρχίσει η πτώση , μην περιμένετε θαύματα ακόμη δεν ξέρουμε πόσο έντονη θα είναι η πτώση.

 

 

Προσωπικά νομίζω ότι θα πιάσουμε -40% έως το τέλος του Α' εξαμήνου στις μνήμες και -20% σε ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια κουράστηκα πολυ με την διαθεσιμότητα των coffee lake και των μητρικών z370.

 

Και μεσα σε ολο αυτο ενω πήγαινα για 8400 τελευταία στιγμή παίρνω τον 8600k με σκοπο να βάλω μια απλή ψύκτρα. Αλλα τσιμπάω Noctua U-14s επειδη μου αρεσε. Και σκεφτομαι τωρα να παρω τον 8700 (να δωσω πίσω τον 8600k- σφραγισμένος ακομη) και να βάλω τη Noctua έχοντάς τον κοντά στο 4,6/4.3 όλη την ωρα λόγω χαμηλής θερμοκρασίας. Κι ανεβαίνει το μπατζετ. Και το θεμα της μητρικής αιωρούμενο.

 

Απαπά καλα ειχα να ασχοληθώ 5 χρονια! Εχει κ την τρέλα του ομως. Αφήστε που νομιζω δεν θα δω και καμια αισθητή διαφορά! Ενα Photoshop κ ενα Lightroom δουλεύω πέρα απο όλα τα αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε ποτε θα βγουν καινουργια chip μητρικης γιατι ολες η z370 που εχω κοιταξει εχω την εντυποσει οτι δεν θα χωρανε στο κουτι μου?

επισεις με τις ραμ μου η μια ειναι 2400 και η αλλη 2600 ξερετε αν θα μπορω να τις δουλεψω στα 2600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές του '18 φαντάζομαι, θέλω και 'γω 500GB ακόμα για παιχνίδια και το σκέφτομαι για NVMe αλλά περιμένω γιατί οι νέοι είναι κοντά. Οι 840 Pro και 850 Evo που έχω τώρα δεν έχουν εμφανίσει κανένα πρόβλημα.

 

Ίδιες τιμές θα έχουν πάνω-κάτω(Σύμφωνα με τις φήμες πάντα).

 

Ουτως ή αλλως με τον 500αρη 840Evo δεν ειχα ποτε προβλημα αποδοσης και εγω, ειδικα μετα το fw update που διορθωνε το θεμα που ειχε προκυψει, ακομη και σε benches πιανει νουμερα μια χαρα.. Τον εχω σαν δευτερο ssd για games.

SSD , MNHMEΣ θα έχουν πτωτική τάση ΟΛΟΚΛΗΡΟ το 2018 ξεκινώντας από τον Ιανουάριο γιατί αποκαθίσταται η ισορροπία σε προσφορά-ζήτηση.

σε λίγες εβδομάδες θα αρχίσει η πτώση , μην περιμένετε θαύματα ακόμη δεν ξέρουμε πόσο έντονη θα είναι η πτώση.

 

 

Προσωπικά νομίζω ότι θα πιάσουμε -40% έως το τέλος του Α' εξαμήνου στις μνήμες και -20% σε ssd.

 

Για τις μνημες πιστευω και εγω θα εχουμε μεγαλη πτωτικη ταση, το 20% για τους SSD οταν βγει η νεα γενια λογικο μου ακουγεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD , MNHMEΣ θα έχουν πτωτική τάση ΟΛΟΚΛΗΡΟ το 2018 ξεκινώντας από τον Ιανουάριο γιατί αποκαθίσταται η ισορροπία σε προσφορά-ζήτηση.

σε λίγες εβδομάδες θα αρχίσει η πτώση , 

Γιατί να αρχίσει πτώση ; Μπήκε κανένας νέος κατασκευαστής στο παιχνίδι ;

Από την πλευρά τους, καλά κάνουν και ανεβαζουν τιμές. 

Αφού οι πωλήσεις δεν πέφτουν , γιατί να πουλάνε τα 8gb ddr4 30 ευρώ όπως το καλοκαίρι του 2016,

αφού τα αγοράζουν και στα 110 ευρώ (τα ίδια) ;;;

Εγώ αν ήμουν στη θέση τους, θα ανέβαζα 20% με 25% κάθε μήνα, για να δω τα όριο βλακείας των αγοραστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορα και ζητηση λεγεται.

 

Παρα πολλοι ειναι αυτοι που εχουν μεινει με ddr3 συστηματα και φετος(2017)τους δωθηκε κινητρο για να αναβαθμισουν αγορασουν με τα ρυζια και τους καφεδες(μιλώντας παντα για την mainstream αγορα).

 

Και δεν ειναι μονο οι τιμες σε ram που εχουν ανεβει αλλα γενικα στο pc hardware.Και στα κουτια επεσε παραπανω ζητηση και στις ψυξεις και στους ssd και σε ολα.

 

Και αυτα ολα δημιουργηθηκαν απο αυτο που αποθεωνουν ορισμενοι,δηλαδη τον ανταγωνισμο.Απο εκει που προηγουμενως δεν αναβαθμιζαν πολλοι λογω του μονοπωλειου σε νεο hardware απο intel με 4πυρηνους i5 και i7 με ελαχιστες εως καθολου διαφορες ανα χρονια,ξαφνικα επεσε τεραστια ζητηση λογω προσιτων 6πυρηνων αρα οι τιμες πηραν την πανω βολτα.

Και επρεπε να γινει αυτο φετος ή του χρονου γιατι απο 2020 μερια θα ξεκινησουν να βγαινουν οι ddr5.

 

Και για την κατασταση στις μητρικες οσον αφορα τους κλειδωμενους επεξεργαστες εννοειται οτι και τους ιδιους τους κατασκευαστες τους οφελησε αυτο το πραγμα.Πουλησαν σαπακια Z370 μητρικες σε τιμες ανω των 100-110ευρω που υπο αλλες συνθηκες θα τις βλαπαμε σαν B μητρικες μεχρι 70ευρω.

Αυτο εσπρωξε βεβαια και αρκετους στο να κοιτανε σε ξεκλειδωτους επεξεργαστες αφου αγοραζαν που αγοραζαν Zμητρικη με τοσα λεφτα,αρα μπορει αφου εκαναν την υπερβαση σε ακριβοτερο επεξεργαστη να επαιρναν και πιο ακριβη μητρικη.

 

Ολα αυτα λοιπον κυκλος ειναι και οπως βλεπετε ειναι πολλοι αυτοι που εχουν κομματι απο την πιτα,αμεσα ή εμμεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2020 είναι πολύ μακριά. Μέσα στο 2018 θα υπάρξει δεύτερη κονταρομαχία των ανταγωνιστών σε διάστημα ενός έτους. Μόλις κάτσει η σκόνη, μπορεί να προκύψουν εντυπωσιακές εξελίξεις.Οι πιο παλιοί , ας θυμηθούν τη voodoo3 ... το πολλά υποσχόμενο νέο σούπερ τσιπ της 3dfx που θα διέλυε τον ανταγωνισμό !!!! Τελικά βούλιαξε τους κατασκευαστές του και το μαγαζί τους. Μην ξεχνάμε και  τη σοφή λαϊκή ρήση που λέει "το μυρμήγκι όταν βγάλει φτερά, ψοφάει" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω ακόμα τον δίσκο, δουλεύει τέλεια και δεν έχει πέσει η απόδοση του μετρώντας τον.

 

Φιάσκο είναι όταν η nvidia πουλάει κάρτες γραφικών με χαμηλότερη ταχύτητα μνήμης από την αναγραφόμενη (GTX 970). Εκεί όμως δεν βλέπω να είμαστε τόσο αυστηροί. Μάλλον επειδή δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ε; :)

 

 

Εχω τον 840 evo και μπορώ να πω πως το πρόβλημα δεν λύθηκε 100% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένας SSD μεταβαίνει μετά από καιρό από FOB σε Steady-State μειώνεται ελάχιστα η απόδοσή του και είναι λογικό. Όταν τη φτάσει μένει εκεί. Γι' αυτό κοιτάμε reviews που πρώτα προσωμοιώνουν την steady-state κατάσταση και μετά αξιολογούν. Παρένθεση: εδώ διαπρέπουν οι 900Ρ τελευταίοι Optane της Intel (οκ, άλλη κατηγορία, άλλο είδος, άλλα χρήματα).

 

Για να υπάρξει δραστική μείωση της ταχύτητας ενός SSD θα πρέπει να αρχίσουμε να φτάνουμε στο TBW όριο, όπου τα cells αρχίζουν να μαρκάρονται bad και ο controller ψάχνει "καλά" cells για να γράψει. Στην περίπτωση του 840 EVO ο controller έγραφε στις ίδιες περιοχές συνέχεια. Επειδή τον είχα, με το ανανεωμένο firmware έβγαλε 6 χρόνια άριστα.

 

 

Τούτος εδώ, πως σου φαίνεται όμως ;;;

 

Με δείγμα 10ΜΒ μας παραθέτεις Benchmark ρε αδερφέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...