Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το θέμα είναι ότι κάνει και OC τον επεξεργαστή... Οπότε δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος τι κάνει η ram

 

Πάντως σε εμένα όποτε τον πάω στα 4.6ghz δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά στα 1440p.. Λογικό. Οπότε τον πάει στα default για να μην κάνει και θόρυβο η ψύκτρα :P

 

edit: paok4270 τι λες ακριβώς; δηλαδή εγώ με σαπάκι τετραπύρηνο πως το παίζω στα 70fps@1440p@very high και λίγο ultra? Παραισθήσεις έχω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το θέμα είναι ότι κάνει και OC τον επεξεργαστή... Οπότε δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος τι κάνει η ram

 

Φαίνεται από τη σύγκριση 7700Κ default με 6700K @ 4,5 και 3600 ram. Επιπλέον ξέρουμε ότι 4,8Ghz είναι 5-6% ταχύτερα στην πράξη από 4,5Ghz. Άρα η όποια διαφορά οφείλεται στη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες φιλε μου? πεταξες με κοτσανα εκει περα και αν πιασει επιασε.

Το AC origins δεν εχει σχεση με καρτες γραφικων και με αναλυσεις.

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

 

 

Μία χαρά βλέπω να το τρέχει και ίσα-ίσα που το βίντεο δείχνει ότι είναι παντελώς άχρηστος ο Coffee Lakeγια το παιχνίδι Όπως λες και εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μία χαρά βλέπω να το τρέχει και ίσα-ίσα που το βίντεο δείχνει ότι είναι παντελώς άχρηστος ο Coffee Lakeγια το παιχνίδι Όπως λες και εσύ

μια χαρα το τρεχει ειναι σχετικο...αμα βγαλεις πανω απο 20 frames με αυτη τη cpu 

(οχι στην ερημο...σε πολεις οπου υπαρχουν πολλοι NPC's) εγω θ'αλλαξω φυλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τα εχουμε γραψει απειρες φορες.

 

Οποιος εχει και θελει να μεινει για 20χρονια με ενα i5 2500k και 2600κ ας μεινει,κανεις δεν αναγκαζει κανενα να αναβαθμισει.

Βασικα ορισμενοι παιζουν και με πιο παλιους επεξεργαστες τυπου intel q,i5 760 κλπ.

 

To Origins αυτη την στιγμη κοστιζει σχεδον οσο ενας i5 2400(κοντα 100ευρω κοστιζει ο 8100 σφραγισμενος),και δεν νομιζω οποιος φτιαχνει καινουργιο gaming pc ανω των 500ευρω  να αγοραζει 1 παιχνιδι καθε χρονο.

 

Οταν λοιπον φτανεις σε σημειο να δινεις καθε χρονο για παιχνιδια πανω απο 100ευρω συνολικα(οτι δηλαδη ΔΕΝ γινεται στην Ελλαδα απο την πλειοψηφια και ας εχουν ακριβο hardware),τοτε το πιο πιθανο ειναι να αναβαθμιζεις που και που το hardware που εχεις(δεν λεω να αγοραζεις καθε 2χρονια την αντιστοιχη ti αλλα δεν θα εισαι με hardware 5ετιας).

 

Προφανως οποιος παιζει σε 1080p 60hz monitor δεν τον ενδιαφερουν τοσο οι δυνατοτεροι επεξεργαστες(αφου εν μερη και με τον φθηνοτερο i3 8100 μπορει να κανει δουλεια)οπως και γενικα το ακριβο hardware γιατι ουτως ή αλλως δεν χρειαζεται και τοσο ακριβες καρτες.

 

Τα παραπανω συγκριτικα εχουν περισσοτερο στοχο τα ατομα που αφιερωνουν τον περισσοτερο χρονο τους καθε χρονο σε λιγα online παιχνιδια τυπου Pubg,destiny 2,overwatch,star wars,call of duty,moba/mmo παιχνιδια και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ συμφωνώ με αυτό που λες

 

Απλώς ο φίλος από πάνω έγραψε ότι για να παίξεις το παιχνίδι πρέπει οπωσδήποτε να έχεις coffe lake 

 

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

 

και το βιντεάκι δείχνει ότι τρέχει και με άλλους επεξεργαστές .....απλά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, φαίνεται ξεκάθαρα από όλες τις σχετικές δοκιμές ότι ο overclocked 2600K οριακά κρατάει τα 50-60 καρέ στο Origins και κατά πάσα πιθανότητα στα ελαφρύτερα κομμάτια του game. Τη στιγμή που ακούς να λένε μέχρι και σήμερα ότι δυνατά/σύγχρονα cpu χρειάζονται μόνο για 144Hz+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ συμφωνώ με αυτό που λες

 

Απλώς ο φίλος από πάνω έγραψε ότι για να παίξεις το παιχνίδι πρέπει οπωσδήποτε να έχεις coffe lake 

 

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

 

και το βιντεάκι δείχνει ότι τρέχει και με άλλους επεξεργαστές .....απλά πράγματα

προφανως ειναι υπερβολες αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες φιλε μου? πεταξες με κοτσανα εκει περα και αν πιασει επιασε.

Το AC origins δεν εχει σχεση με καρτες γραφικων και με αναλυσεις.

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

τι λες φιλε μου? πεταξες με κοτσανα εκει περα και αν πιασει επιασε.

Το AC origins δεν εχει σχεση με καρτες γραφικων και με αναλυσεις.

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

 

δεν εχει σχεση το origins με καρτες γραφικων, εχει σχεση με τις μνημες δηλαδη. ε τοτε παρε τον 7900χε, μνημες 4000+ και καρτα την 1030 να δουμε πως θα παιζει. αμα εισαι καθυστερημενος αυτα θα γραφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες φιλε μου? πεταξες με κοτσανα εκει περα και αν πιασει επιασε.

Το AC origins δεν εχει σχεση με καρτες γραφικων και με αναλυσεις.

Μονο με cpu...και την Nvidia Titan να εχεις αμα δεν καρφωσεις πανω Cofee Lake ...δεν τρεχει απλα

Nαι μονο που και 2 nvidia titan να εχεις αμα πας σε φυσιολογικη αναλυση τρως μπουκαλι απο την καρτα γραφικων πολυ πριν τα 120 frames....αυτο ειναι το point του, αρα σαφως και παιζει ρολο η αναλυση, εκτος και αν εχεις καρτα γραφικων απτο μελλον

μια χαρα το τρεχει ειναι σχετικο...αμα βγαλεις πανω απο 20 frames με αυτη τη cpu 

(οχι στην ερημο...σε πολεις οπου υπαρχουν πολλοι NPC's) εγω θ'αλλαξω φυλλο.

Ξεκινα τις διαδικασιες για την αλλαγη, γιατι μεσα στην πολη με πολλους NPC's το τρεχει. Το βλεπεις αλλωστε , πανω αριστερα σου δειχνει το run που εκανε...

Εν τω μεταξύ, φαίνεται ξεκάθαρα από όλες τις σχετικές δοκιμές ότι ο overclocked 2600K οριακά κρατάει τα 50-60 καρέ στο Origins και κατά πάσα πιθανότητα στα ελαφρύτερα κομμάτια του game. Τη στιγμή που ακούς να λένε μέχρι και σήμερα ότι δυνατά/σύγχρονα cpu χρειάζονται μόνο για 144Hz+. 

Κουζουλο εισαι και εσυ? Με High settings βγαζει 88 average, τι οριακα 60 λες εσυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4 cores το παιχνιδι ειναι unplayable.

Μονο οι 8 γενιας Intel cpu (και οι αντιστοιχοι AMD) μπορουν να τρξουν το παιχνιδι με 50-55 καρε.

1)Παρακαλω πολυ κοψτε τους προσωπικους χαρακτηρισμους αφου και δεν επιτρεπονται απο τους κανονες του forum και βαζετε σε κινδυνο να κλειδωθει το παρον θεμα.

 

2)Ο i3 8100 και i3 8350k ποσους πυρηνες εχουν?

 

3)Αν το παιχνιδι ειναι unplayable και δεν το φτιαξει η εταιρεια κυριολεκτικα τοτε εχεις δικαιωμα επιστροφης χρηματων.

Επισης μου κανει εντυπωση να ισχυει το παραπανω γιατι 4πυρηνοι ειναι οι επεξεργαστες που εχει η πλειοψηφια με απιστευτα μεγαλο ποσοστο.

Μιλαμε για το 97% του κοσμου που εχει μεχρι 4πυρηνο

http://store.steampowered.com/hwsurvey/?platform=pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το παιχνίδι δεν παίζει στο δικό μου PC της υπογραφής μου?????

 

πρέπει να δώσω 500 ευρώ για να παίξω το παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το παιχνίδι δεν παίζει στο δικό μου PC της υπογραφής μου?????

 

πρέπει να δώσω 500 ευρώ για να παίξω το παιχνίδι

Οχι δεν παιζει με 50-60 καρε λογω επεξεργαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από 80 fps/1440p, δεν πέφτει στο pc της υπογραφής μου,όλα τέρμα,μην λέτε ασυναρτησίες ,θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

 

Έχετε παρανοήσει ορισμένοι βλέποντας μεγάλο usage στο cpu σε 1080p . Μια χαρά τρέχει και με 2-3 γενιάς i7,με προυπόθεση να υπάρχει και μια δυνατή gpu.

 

Αυτονόητο είναι οτι με Χ κάρτα,όσο καλύτερο επεξεργαστή έχεις ,τόσο καλύτερα θα πηγαίνει το game,και ο καλύτερος αυτή τη στιγμή είναι ο 8700k.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...