Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε το lineup των επεξεργαστών Ryzen Threadripper και τη διαθεσιμότητα τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε πλακα μου κανετε ολοι με τα comments και υποδειξεις τυπου "us δεν εχει φπα".
Τι σχεση εχει αυτο? Γιατι 1000 το παιρνουν χονδρικη εδω περα αρα καπελωνουν? 1000 δολλαρια ειναι 850 ευρω πως φτανουμε ΜΙΝΙΜΟΥΜ τα 1200 ειναι αξιο αποριας. Αλλα αφου οι μισοι ειστε μαγαζατορες εδω μεσα παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ουσία είναι μια. Αν ήθελα να δώσω τόσα λεφτά για έναν επεξεργαστή, θα έδινα και 1500 ευρώ για να κάνω την δουλειά μου σωστά χωρίς να σκεφτώ πόσο κάνει στην Αμερική και πόσο εδώ.

 

Αν κάθομαι όμως να μαζεύω και το τελευταίο ευρώ για να πάρω τέτοιο πράμα, σημαίνει αυτομάτως ότι δεν το χρειάζομαι, γιατί υποτίθεται ότι αγοράζω τέτοια μηχανήματα για δουλειά και όχι για μαλάκινση, που σημαίνει ότι είναι υπερβολική η αγορά, που σημαίνει ότι είμαι γελοίος που δεν αγοράζω κάτι υποδεέστερο στα κυβικά μου.

 

Δυστυχώς για μένα δε ζω στην Αμερική, οπότε αντί να κάθομαι να ψάχνω γιατί είναι άδικο να υπάρχουν άλλες τιμές εκεί και άλλο εδώ, προτιμώ να κοιτάξω την πρακτικότητα του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

Θα μείνω μόνον στην πρώτη πρότασή σου και θα συνεχίσω μετά τις τρεις τελείες.

Σιγά σιγά το έφτασε και η AMD το 100ρικάκι... εκεί που η INTEL ζητάει σχεδόν τα διπλά.

Καλή συνέχεια.

... Άρα ανταλλάζουμε τη δικαιολογία μίσους: "η Intel πουλάει 1000€ επεξεργαστή και μας πίνει το αίμα" με την "η Intel πουλάει πάνω από την AMD". Κάθε φορά ότι βολεύει.

Το θέμα είναι ότι η AMD έβγαλε ένα πολύ καλό προϊόν και χωρίς να έχει καθιερωθεί ακόμα στην αγορά, σε διάστημα λίγων μηνών, έχει βγάλει ένα σωρό μοντέλα και πλατφόρμες με τιμές που φτάνουν τα 1000€+ και η Intel (ως πιο καθιερωμένη και σταθερή στην παραγωγή της) είναι πιο ακριβή. Λογικό το βρίσκω και αυτό έγραψα και εξαρχής: είναι θέμα θέσης, όχι εταιρείας. Σε λίγο καιρό , όταν καθιερωθεί καλύτερα στην αγορά η AMD θα δεις ποια από τις 2 θα είναι ακριβότερη. Το έκανε το 2005-2006 που ήταν πιο ακριβή από την Intel, θα το κάνει και τώρα. Ήταν για πολύ καιρό πολύ πίσω από την Intel και μέχρι να αλλάξει αυτό στο μυαλό του καταναλωτή δε μπορεί να πουλήσει ακριβότερα. Πουλάει όμως στη μέγιστη τιμή που μπορεί. Δεν είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Intel. Είναι ακριβώς το ίδιο: σου παίρνει τα περισσότερα χρήματα που μπορεί. Αυτό γράφω: ανταγωνισμός με 2 μόνο εταιρείες δεν υπάρχει, δεν υπήρξε ποτέ και δε θα υπάρξει. Τέλος, σύμφωνα με το διάγραμμα του άρθρου: ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑ. Φτάνει μέχρι 20% πάνω. Πράγμα λογικό, λαμβάνοντας υπόψη τη φήμη που έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια που η AMD κοιμόταν... Δε συμπαθώ καμία από τις 2. Θα ήθελα να υπάρχουν και 2-3 ακόμα αξιόλογες εταιρείες στο χώρο των επεξεργαστών για desktop. Τότε θα βλέπαμε κάποιον ανταγωνισμό. Τώρα αλλάζουμε τη μία με την άλλη. Τις έχω αι τις δύο "γραμμένες" γιατί είναι τα ίδια χάλια με τη μία να έχει ξοδέψει χρόνο και marketing για να πείσει τον κόσμο ότι είναι "καλή" και "αγαπάει τον καταναλωτή" και την άλλη να "κοιτάει αφ' υψηλού".

Καλημέρα και καλή εβδομάδα και σε σένα.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση προς Ολους εσας που πουλατε οπαδισμο ( απο οποιαδηποτε πλευρα ) : ποια εταιρεια πληρωνει καλυτερα τους κραχτες της ? Τι , τσαμπα το κανετε αυτο ?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

O 1950x 16core και η μητρική της ashrock στην Γερμανία η την Γαλλία κοστίζουν 1400€ (1027€ + 368€) με τον ΦΠΑ στην Ελλάδα τα ίδια ακριβώς απλά 1650€ .

 

Ομοίως μνημη, ssd και κάρτα γραφικών μπορούν να βρεθούν σε διαφορά τιμής αντίστοιχη. Πείτε μου για ποιο λόγο να πληρώσει κάποιος 20 με 25% παραπάνω για να τα αγοράσει από Ελλάδα όταν έχουν όλα εγγύηση ευρωπαϊκή και με 20€ κούριερ έρχονται όλα από εκεί.

 

Απλά ως ενημέρωση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 1950x 16core και η μητρική της ashrock στην Γερμανία η την Γαλλία κοστίζουν 1395€ (1027€ + 368€) με τον ΦΠΑ στην Ελλάδα τα ίδια ακριβώς απλά 1650€ (1199 € +  451€) δηλαδή 255 € καπέλο.

 

Ομοίως μνημη, ssd και κάρτα γραφικών μπορούν να βρεθούν σε διαφορά τιμής αντίστοιχη. Πείτε μου για ποιο λόγο να πληρώσει κάποιος 20 με 25% παραπάνω για να τα αγοράσει από Ελλάδα όταν έχουν όλα εγγύηση ευρωπαϊκή και με 20€ κούριερ έρχονται όλα από εκεί.

 

Απλά ως ενημέρωση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 1950x 16core και η μητρική της ashrock στην Γερμανία η την Γαλλία κοστίζουν 1395€ (1027€ + 368€) με τον ΦΠΑ στην Ελλάδα τα ίδια ακριβώς απλά 1650€ (1199 € +  451€) δηλαδή 255 € καπέλο.

 

Ομοίως μνημη, ssd και κάρτα γραφικών μπορούν να βρεθούν σε διαφορά τιμής αντίστοιχη. Πείτε μου για ποιο λόγο να πληρώσει κάποιος 20 με 25% παραπάνω για να τα αγοράσει από Ελλάδα όταν έχουν όλα εγγύηση ευρωπαϊκή και με 20€ κούριερ έρχονται όλα από εκεί.

 

Απλά ως ενημέρωση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...