Προς το περιεχόμενο

Z83II Mini PC Windows 10 64bit home @Gerabest 77€


dark_projection

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελωνείο με priority line (eu express)δεν έχει...

http://gearbestgreece.com/gearbest-guides/%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-gearbest-priority-line/

 

Τα έχει πει και ο Σωτήρης που έχει φέρει το σύμπαν από Κίνα αλλά μερικοί το χαβα τους...19:48...

https://youtu.be/ah2l3EAvPlE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dark_projection,

με τα updates στα windows τι γινεται?

Σε ζαλιζει συνεχεια να κατεβαζει?

 

μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα τα updates ανοιχτα ,δεν με ζαλιζε αλλα ρουφαγε το internet κανονικα καποιες ελαχιστες φορες, δεν τα καταλαβαινες παντως γενικοτερα

 

τωρα εχω κλεισει το service οπως κ το antivirus που δεν εχει νοημα σε μηχανακι που σερφαρει ελαχιστα 

πολύ καλό φαίνεται το mod!!! Το fan στηρίζεται κάπως πάνω στο heatsink? Με άλλα λόγια, αν αναποδογυρίσεις το tv box, το fan θα πέσει κάτω στο πάτωμα ή θα παραμείνει πάνω στο heatsink? Αν στηρίζεται, πώς το έχεις κάνει?

 

 

είναι λίγο ασχημόπαπο με το mod :P

 

 

ετυχε κ βρηκα ανεμιστηρα που εχει πατουρα που σφηνωνει αναμεσα στα λαμακια της ψυκτρας ,οποτε κ να το γυρισω δεν πεφτει κ το κυριοτερο δεν ακουγεται ουτε ακομα κ οταν εχω πολυ ησυχια στο σπιτι

Το Z83V Mini PC με κουπόνι  GBZ83V  στα 77,32€

 

ακομα καλυτερα απο αυτο που εχω ποσταρει τοτε

HEVC/4K παίζει απροβλημάτιστα;

 

δεν εχω δοκιμασει ,μονο streaming παιζω 1080p κ δεν εχω κ 4κ tv

 

δες το βιντεο που εχω ποσταρει στην αρχη ,ο τυπος εχει κανει διαφορα πειραματα με formats αρχειων ,αναλυσεις κωδικοποιησεις κλπ

 

υποτιθεται υποστηριζει 4κ hardware accelerated αλλα νομιζω οχι πληρως

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα τα updates ανοιχτα ,δεν με ζαλιζε αλλα ρουφαγε το internet κανονικα καποιες ελαχιστες φορες, δεν τα καταλαβαινες παντως γενικοτερα

 

τωρα εχω κλεισει το service οπως κ το antivirus που δεν εχει νοημα σε μηχανακι που σερφαρει ελαχιστα

 

 

ετυχε κ βρηκα ανεμιστηρα που εχει πατουρα που σφηνωνει αναμεσα στα λαμακια της ψυκτρας ,οποτε κ να το γυρισω δεν πεφτει κ το κυριοτερο δεν ακουγεται ουτε ακομα κ οταν εχω πολυ ησυχια στο σπιτι

 

 

ακομα καλυτερα απο αυτο που εχω ποσταρει τοτε

 

 

δεν εχω δοκιμασει ,μονο streaming παιζω 1080p κ δεν εχω κ 4κ tv

 

δες το βιντεο που εχω ποσταρει στην αρχη ,ο τυπος εχει κανει διαφορα πειραματα με formats αρχειων ,αναλυσεις κωδικοποιησεις κλπ

 

υποτιθεται υποστηριζει 4κ hardware accelerated αλλα νομιζω οχι πληρως

Στο δικό μου GT1, το άνοιξα από κάτω τρύπες, έβαλα διπλό usb fan και σε streaming αγώνων πιάνει γύρω στους 70°.σκέφτομαι να το βάλω μια τέτοια βάση από χαλκό να δω εάν έχει διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου GT1, το άνοιξα από κάτω τρύπες, έβαλα διπλό usb fan και σε streaming αγώνων πιάνει γύρω στους 70°.σκέφτομαι να το βάλω μια τέτοια βάση από χαλκό να δω εάν έχει διαφορά.

 

οπως ειπα παραπανω μουφα χαλκινη ειναι ,βασικα αλουμινενια βαμμενη στο χρωμα του χαλκου ειναι

 

κανε οτι εκανα κ εγω ,τον χειμωνα με την μοντα ειδα -20c διαφορα περιπου

 

αυτα τα chipaκια παντως μεχρι τους 90c υποτιθεται ειναι οκ ,παιζει βεβαια θροτλινγκ που δεν σε παιρνει με τπτ σε τετοια αδυναμα πισακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με τα κινεζο mini pc ειναι οτι ερχονται με καθαρα windows (στο 99% των περιπτώσεων) και πως είναι πολύ φθηνα για αυτο που προσφέρουν. 

Το "κακο" είναι πως οντως πολλές υλοποιήσεις εχουν θέμα με την ψυξη και χρειάζεται μια ευκολή (συνηθως) μοντα και το μηχανημα μεταμορφώνεται και γινεται ακρως αξιοπιστο στη λειτουργία του.

 

Το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό, αν και υπάρχουν πλεον και καλύτερα με 4gb ram οπως το Vorke V1 (που παιρνει και εξτρα δίσκο) και το Minix Z83-4 που ειναι απο πιο "αξιοπιστη" εταιρεία.

 

Τα αντιστοιχα low end Nuc με μνημη και δισκο πάνε σχεδόν 2 φορές επάνω στην τιμή (και μερικές φουρνιές τους εχουν ακομα θεματάκια και αυτές).

 

Οτι πληρώνεις, παιρνεις. Αρκει να ξερεις τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το minix πανακριβο θα ελεγα ,μονο του πλεονεκτημα τα 4gb ram 

 

το vorke ναι ειναι καλυτερο κ αν δεν εχει καποιο κουσουρι ειναι πολυ καλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4Κ μόνο ότι είναι σε Η264. 

 

Τα υπόλοιπα ξέχασέ τα....

Τα android tv boxes του 100-ευρου γιατι δηλωνουν HEVC 4K ανετα (εχω ενα δικο μου, αλλα δε το εχω τεσταρει....ακομα)

και τα x86 δε τα σηκωνουν?

Τι κομπινα ειναι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα android tv boxes του 100-ευρου γιατι δηλωνουν HEVC 4K ανετα (εχω ενα δικο μου, αλλα δε το εχω τεσταρει....ακομα)

και τα x86 δε τα σηκωνουν?

Τι κομπινα ειναι αυτη?

 

κ τα android h264 4k παιζουν οπως κ τα ακριβοτερα κουτακια χ86 που αναφερθηκαν παραπανω ,οπως κ αυτο που ποσταρα εγω καθως κ 8 bit H.265 4κ

 

10 bit H.265 codec δεν εχω δει καποιο να κουτακι να το υποστηριζει hardware κ σιγουρα αυτες οι cpu δεν αντεχουν να το υποστηριξουν χωρις hardware επιταχυνση

 

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ τα android h264 4k παιζουν οπως κ τα ακριβοτερα κουτακια χ86 που αναφερθηκαν παραπανω ,οπως κ αυτο που ποσταρα εγω καθως κ 8 bit H.265 4κ

 

10 bit H.265 codec δεν εχω δει καποιο να κουτακι να το υποστηριζει hardware κ σιγουρα αυτες οι cpu δεν αντεχουν να το υποστηριξουν χωρις hardware επιταχυνση

Yποστηριζει (στα χαρτια) ενα των 100 ευρω.... το δικο μου με arm κι android. 

Ειναι το ποστ νουμερο 25

 

Προσοχη : Μονο με τον δικο του player! Εχει σημασια

 

Συνεπως κι αυτα με τον x86 με ενα player που υποστηριζει την επιταχυνση ειναι ικανα να αποδωσουν.

Απλα δεν εχουν τον player ακομα

Εγω αυτο καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποστηριζει (στα χαρτια) ενα των 100 ευρω.... το δικο μου με arm κι android. 

Ειναι το ποστ νουμερο 25

 

Προσοχη : Μονο με τον δικο του player! Εχει σημασια

 

οκ ,εγω αλλο 10bit δεν εχω δει αλλα δεν ειμαι κ 100% σιγουρος οτι δεν υπαρχουν κ αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για windows αναφέρεσαι γιατί τα android δηλώνουν όλα ότι παίζουν h265.

 

μολις εφτιαξα ενα pc με windows και xeon μετα απο πολλα χρονια και μπορω να πω οτι ειναι ωραια.

Απο την αλλη το να καιω 100w σς σχέση με τα 15 του android box μου φαινετε καπως..

 

Σκεφτομαι να παρω ενα android αυτο με τα "παραθυρα" remix os το εχει κανεις?

Αν θυμαμαι έπαιζε και σε box των 70ε και στην σελιδα τους αλλά και στα κινεζομαγαζα αλλα τωρα δεν τα βρίσκω..

Αν τα βρει κανεις ας τα ποσταρει να τα εχουμε.

 

http://www.jide.com/mini

 

https://www.kickstarter.com/projects/jidetech/remix-io-a-4k-nougat-powered-all-in-one-device?utm_campaign=remixos_product&utm_medium=wesbite&utm_source=jide_com_banner_click

 

https://www.pcsteps.gr/105123-android-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-remix-os/

 

Το μόνο κόλλημα για εμένα είναι να βάλεις στοιχεία καρτών κλπ account σε αυτά τα κουτιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλεω hardware επιταχυνση h265 8bit εχουν σχεδον ολα, 10bit ελαχιστα απο οσο ξερω,ειτε μιλαμε για android ειτε win ειτε linux

 

το remix os ηταν ασταθες οταν το ειχα δοκιμασει πριν ενα χρονο περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...