Προς το περιεχόμενο

Τελευταία πανευρωπαϊκά η Ελλάδα στη γνώση των δικαιωμάτων των καταναλωτών στις ηλεκτρονικές αγορές


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πες τουλάχιστον μερικά παραδείγματα εργασίας 7 ημερών.. και αν μπορείς να είναι και κάποια από αυτά νόμιμα

 

γιατί με εξαίρεση όσους πάνε για σεζόν που παράτυπα εργάζονται 7 μερες και όσους έχουν ψιλικατζήδικα/περίπτερα ξερωγώ και τα ανοίγουν επειδή οι ίδιοι θέλουν 7 μερές δε νομίζω ότι η μισή ελλάδα εργάζεται 7 μέρες

 

εδώ η μισή ελλάδα πάει να γίνει part time αν δεν είναι άνεργη πού τις είδες τις 7 μέρες; 

 

όταν πας πάντως να δουλέψεις σε καφετέρια ξέρεις από την αρχή ότι το ρεπό σου θα είναι μες στη βδομάδα πολλές φορές και όχι κυριακή ή ότι θα δουλέψεις βράδυ με φασαρία κτλ (και φυσικά θα έχεις και παραπάνω απολαβές για όλα αυτά) , αλλά όταν πας να δουλέψεις πωλητής για να πάρεις έναν μισθό της πλάκας το να δουλεύεις κυριακή δεν είναι κάτι το οποίο είχες στο μυαλό σου και δεν είναι κάτι που αξίζει τη ταλαιπωρία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πόσο ξεδιάντροπο!

Δηλαδή αν οποιοσδήποτε δουλεύει σερί για πάντα και δεν είναι σε λιανική,

αυτός ας πούμε δεν είναι λογικό και επόμενο να τρελαθεί με την ίδια λογική.

Και χαζό τον λες τον άλλο, και σε χαζούς μάλλον νομίζεις απευθύνεσαι.

 

Καλά ρε φίλε τώρα με δουλεύεις; Καταλαβαίνεις τι γράφεις ή δεν καταλαβαίνεις τι γράφω;

Πάμε πάλι πιο κατανοητά:

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 6 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 7 ΧΩΡΙΣ ΡΕΠΟ, ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΧΑΖΕΨΕΙ" ΠΟΥ ΕΙΠΑ , ΠΡΩΤΩΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙΣ ΕΣΥ ΑΛΛΙΩΣ, ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΖΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ "ΘΑ ΤΑ ΚΛΑΣΕΙ" 'Η "ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΕΙ". ΤΗΝ ΛΙΑΝΙΚΗ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΘΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΛΙΑΝΙΚΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

 

Δηλαδή γιατί μου απαντάς άλλα από αυτά που λέω και μάλιστα προσπαθείς να με κατηγορήσεις ότι προσβάλω τους αναγνώστες; Έλεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ακου τωρα . ειμαι υπεργολαβος οικοδομων ανασφαλιστος απροστατευτος και μεσα στην κριση απο το 2008 που δεν ηξερε σχεδον κανεις τι ερχεται . Για να επιβιωσω διαλεξα να δουλευω φτηνα διαλεξα να δουλευω χωρις ικα και εκανα το σκατο μου παξιμαδι για να μην φυγω απο την πιατσα . Αναγκαστικά μονος μου δεν μπορουσα να βγαλω ολες τις δουλειες . οποτε επερνα τηλ τον Α μαστορα και του ελεγα θα ερθεις με τοσα? (λιγα δηλαδη ) η επιλογη ηταν δικη του αποκλειστικα ή συμφωνουσε ή διαφωνουσε . θελω να πω με αυτα οτι οι αγωνες οι απεργιες ΚΟΚ μονο κακο κανουν στον κοσμο και τιποτα αλλο . Απο την στιγμη που ο αλλος βρισκει υπαλληλο με ενα χ ποσο δεν θα ψαξει για ακριβοτερο , Αν ομως δεν βρισκει τι θα κανει? Ξερεις ποσες εταιριες πηγαν εξω γιατι οι λεγομενοι αγωνιστες τραβαγανε απεργιες και ζηταγανε παραπανω λεφτα ? Παρτε χαμπαρι το κεφαλαιο δεν εχει πατριδα και αναγκαστικα πρεπει να προσαρμοστουμε στις εποχες . εγω θελω και τους δημοσιους τις κυριακες . Γιατι ο κοσμος να χανει το μεροκαματο του ? ΑΥΤΑ ουφ ξεσπασα 

Σε ένα ιδανικό κράτος τώρα ή θα ήσουν φυλακή, ή θα είχες να πλερώνεις πρόστιμα για όλη σου τη ζωή. Αυτό που κάνεις είναι ο ορισμός της εκμετάλλευσης. Με την δικαιολογία "μνημόνια" και "κρίση", γνωρίζεις ότι ο άλλος έχει τεράστια ανάγκη και του πετάς ένα ξεροκόμματο εντελώς παραβατικά, κατά το τι θεωρεί η κούτρα σου σωστό, ασχέτως εάν παρανομείς. Συν τοις άλλης έχεις και το θράσος να ισχυρίζεσαι ότι είναι επιβλαβές το δικαίωμα να διεκδικεί κάποιος καλύτερες συνθήκες εργασίας ενώ παράλληλα είσαι ο ίδιος ζημιογόνος για τον κλάδο σου. Να σου πω λοιπόν, αφού εύχεσαι να ψοφησει η κατσίκα του γείτονα, ότι χαίρομαι που πληρώνω μνημόνια γιατί πληρώνεις και εσύ μνημόνια.

 

Ενημερωτικά να σου πω ότι, εταιρείες κολοσσοί, την έχουν κάνει στο εξωτερικό για 0.1 % του τζίρου τους ενώ το κράτος εξακολουθεί να τους επιτρέπει να απομυζούν την τοπική οικονομία. Ένα σοβαρό κράτος δεν θα ανεχόταν τέτοιου είδους νταβαντζιλίκια, θα οχύρωνε την οικονομία του και θα απέτρεπε σε ολιγάρχες να καταντήσουν τους πολίτες του δουλάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αφού σου λέει ήταν επιλογή του μάστορα αν θα δούλευε ή όχι 

 

όπως και το θύμα βιασμού είναι επιλογή του αν θα πεθάνει ή θα κάτσει να το βιάσουν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημά σου έχει μια λογική που έπρεπε να την απευθύνεις ως εξής:

 

Πώς γίνεται να κάθεται η μισή Ελλάδα την οποία εγώ την κράζω για να πληρώνει μνημόνιο η άλλη μισή που δουλεύει;

Εσύ που μου κάνεις το ερώτημα, πώς δέχεσαι να είναι προνόμιο της μισής Ελλάδας η κυριακάτικη αργία;

 

ΥΓ:

Και μη μου χρεώνεις λόγια που δεν είπα.

Τα μνημόνια που ψηφίστηκαν ως συνήθως τα εξόφλησε η μισή Ελλάδα.

 

Καααλα οτι θες καταλαβαινεις ετσι;

Αστο καλυτερα.

 

 

Πόσο ξεδιάντροπο!

Δηλαδή αν οποιοσδήποτε δουλεύει σερί για πάντα και δεν είναι σε λιανική,

αυτός ας πούμε δεν είναι λογικό και επόμενο να τρελαθεί με την ίδια λογική.

Και χαζό τον λες τον άλλο, και σε χαζούς μάλλον νομίζεις απευθύνεσαι.

 

 

 

Πόσο κυνικό να απαιτείς κιόλας να εργάζονται εκεί που δε δουλεύεις εσύ!

Όχι απλά να ζητάς την κυριακάτικη αργία για πάρτη σου,

αλλά να απαιτείς κιόλας την κυριακάτικη εργασία των άλλων.

Να κουνάς κιόλας το δάκτυλο

σε αυτούς που εργάζονται για σένα και κάθεσαι.

Λες και τα εργασιακά δικαιώματα των άλλων δεν καταπατώνται παντού.

(Και δεν είναι προσωπικός ο τόνος.)

 

Μνημόνια αγάπη μου που τα πληρώνουν οι αθώοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καποιοι οτι ναναι καταλαβαινουν δε παλευονται.

απλά αναρωτιέμαι τι διαφορά έχει να βγω έξω εγώ που είμαι ντουλάπα και να πάρω τα λεφτά της γιαγιάς επειδή μπορώ να την τελειώσω με ένα χτύπημα με κάποιον που σου λέει "τόσα, έτσι κι αν σου αρέσει αλλιώς ψόφα" 

 

ειδικά μάλιστα αν τα τόσα έτσι κι αν σου αρέσει απέχουν πολύ από το νόμιμο 

 

άλλο τι γίνεται και άλλο τι πρέπει να γίνεται, όπως και άλλο τι κάνει το κράτος και άλλο τι θα έπρεπε να κάνει 

 

και επειδή τελοσπάντων ακόμα και στις δύσκολες καταστάσεις που ζούμε υπάρχουν πολλοί σωστοί άνθρωποι δεν υπάρχει κανένας λόγος να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω μονο το δικαιωμα μου στην υποχρεωτικη παιδεια. Εξαλου αν δεν μπορεις να ενωσεις αλουμινιο με αζωτο πως θα φτιαξεις bitcoins να θρεψεις την οικογενεια σου; Πως θα γινεις ο Elon Musk της Μεσογειου αν δεν ξερεις τι χρωμα εσωρουχα φορουσε η Βικτωρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα μαγαζιά τις Κυριακές..

Είμαι υπέρ να είναι ανοιχτά τις Κυριακές.
Είμαι αντίθετος στο 6-ήμερο 7-ήμερο εργασίας.

Αυτά τα δύο, είναι δύο διαφορετικά πράγματα και καλό είναι να μην τα μπερδεύουμε.

Ας μην επεκταθούμε περισσότερο και μην αρχίσουμε τα παραδείγματα.... ο άλλος μόνος του το δουλεύει, δεν βγαίνει να πάρει υπάλληλο κτλ..γιατί υπάρχει πολύς αντίλογος σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι ειστε πιο γραφικοι απο το ηλιοβασιλεμα στην Σαντορινη. Καταφερατε (γιατι περι αθλου προκειται) να μετατρεψετε ενα αρθρο σχετικα με τις ηλεκτρονικες συναλλαγες και το που ειναι η Ελλαδα στην Ευρωπαικη καταταξη ενημερωσης περι δικαιωματων, σε ταξικο "πολεμο" με πολιτικα σχολια για καθε πικραμενο, μνημονια κτλ, εργασιακα και ασχετες παραπομπες και σχολιασμους για το καθεστως λειτουργιας των φυσικων καταστηματων!!! (συγχωρεστε με αν ξεχασα να αναφερω καποιο αλλο ΑΣΧΕΤΟ με το αρθρο θεμα που θιχτηκε).

 

Στην Ελλαδα πρεπει να μαθετε οταν μιλατε για ενα ευλογημενο θεμα, να μιλατε για αυτο το θεμα μονο και οχι να βγαζει ο καθενας τα εσωψυχα του!

 

Μονο σχολια για Apple/Samsung love/hate δεν διαβασα (ακομα)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μαγκες πολυσπουδαγμενοι, εγω ειμαι αμορφωτος Ελληναρας κ δε ξερω τα δικαιωματα μου για ηλ. αγορες. Μηπως εχετε καποιο link-ακι να τα διαβασω η πρεπει να παω πανεπιστημιο σαν κ εσας τους γραμματιζουμενους για να τα μαθω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μαγκες πολυσπουδαγμενοι, εγω ειμαι αμορφωτος Ελληναρας κ δε ξερω τα δικαιωματα μου για ηλ. αγορες. Μηπως εχετε καποιο link-ακι να τα διαβασω η πρεπει να παω πανεπιστημιο σαν κ εσας τους γραμματιζουμενους για να τα μαθω???

http://bfy.tw/DBSl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...