Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

Και τα ελληνικά μαγαζιά απο Κίνα αγοράζουν και τα πουλάνε σε τιμές Ελλάδας τα ΙΔΙΑ ακριβώς πράγματα. Ανταπτοράκι απο DSLR αξίας 3€ το πουλάνε 15 στην Ελλάδα.

Προφανώς και θα προτιμήσω ελληνική αγορά αλλά αν απο μια αγορά εξοικομήσω 50-100€ αγοράζοντας μέσω κίνας προφανώς και θα το κάνω.

Εδώ ολόκληλα πανεπιστήμια ελληνικά αγόρασαν υλικα για τον εξοπλισμό εργαστηρίου ηλεκτρινικής και εργαστηρίου ΙΟΤ απο Κίνα και μάλιστα δεν ντρέπονται να το πουν

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και επειδή ο Κινέζος είναι πάντα μπροστά από τα βούρλα που έχουμε στη βουλή ήδη υπάρχει τρόπος παρακάμπτει το τελώνιο. Λέγεται priority line και υπάρχει και στο gearbest αλλά και στο bangood.

Απλώς στέλνουν την παραγγελία σου σε υποκατάστημα-αποθηκη μέσα στην Ευρώπη!

Τα προβλήματα είναι 2.

Το πρώτο ότι κοστίζει 20-22€. Άρα για μικρής αξίας δεν συμφέρει εκτός και αν αγοράσεις διαφορά και μοιραστεί το ποσό.

Ο δεύτερος ότι θα αργήσει 5-10 μέρες παραπάνω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ας μην βιαζόμαστε διαβάζω σε διάφορα site ε καιρός ήταν και έχουν κάνει ζημιά στα ελληνικά μαγαζιά και διάφορα κύριοι ρίξτε τις σε λογικά πλαίσια για να πάρει ο κόσμος και αφήστε την παραπληροφόρηση !!!!!!!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καταλαβα καλα εαν παρω ενα αντικειμενο με αξια εως 150 ευρω(τιμη απο που βρισκουν κινα η Ελλαδα?) θα πληρωσω καπελο 15 ευρω.Κ αντιστοιχα 25 εαν ειναι πανω απο 500?Αν ειναι ετσι σιγα τα ωα ρε παιδες,αν βρεις κατι με μεγαλη διαφορα και τι εγινε για τα 25 ευρω? Αν εχεις πχ αγορασει με 100 ευρω κατω...Προς το παρων παντως δεν μου εχει τυχη να περασει κατι τελωνειο εκτος απο μια φορα που μου εβαλαν τρια ευρω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράλληλα με την εφαρμογή των τελών, τα ΕΛΤΑ έχουν ξεκινήσει να περνούν από το τελωνείο για εκτελωνισμό όλα τα δέματα που έρχονται από το εξωτερικό.

το όλα είναι πολύ σχετικό, πριν μια εβδομάδα ρολόι από αμερική 100ευρω και μπουκάλι 1Lt από κίνα κανένα τελωνείο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω...Εαν παραγγείλω για παράδειγμα ενα φορτιστή αυτοκίνητου για κινητο(1,5 ευρω) ή πριν λιγες μερες εκανα παραγγελία εναν αισθητήρα σταθμης νερου που κανει 2,5 ευρω,θα πληρώσω και 15 ευρω καπελο?Απο κινα ειναι τα παραπανω 2.

Μέγεθος όσο 3 σπιρτόκουτα.

Την ιδια απορια εχω και εγω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σχολιάσω την φωτογραφία σχετικά με την οργάνωση που έχουν; :)

 

Και γι αυτόν τον λόγο που φαίνεται στην φωτογραφία πάντα ζητάω στα σχόλια τις παραγγελίας να βάλουν λίγο παραπάνω αεροπλαστ. Γιατί ξέρω τι θα πει ελτα

 

Δεν ξέρω αν είδατε την φωτογραφία αλλά αν κρίνω από τους ανθρώπους μάλλον δεν είναι στα ΕΛΤΑ :)

 

 

Οι τιμές δεν είναι άσχημες μιας και για κινητό ~150€ πλήρωσα 50€ έξτρα πριν δυο μήνες. Το μόνο αρνητικό είναι τα μικροπράγματα < 20 € που περνούσαν δωρεάν.

Βέβαια το άρθρο δεν το ξεκαθαρίζει μιας και βλέποντας αυτήν εδώ την ανάλυση http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/?p=5183500

ο κανονισμος ειναι της ΕΕ και όχι των ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω δεματα αξιας μεχρι 22 ευρω δεν περνανε απο τελωνειο

 

ok Κ λεω εγω στον κινεζο να μου στειλει το redmi note 4 και να βαλει 20€, θα ψαρωσουν; μπα...

 

πολύ απλά θα παίζει α) ευρωπαική αποθήκη β) τριγωνική. Εγω νταβατζιλικια  15 ή 3€, για πραγματα 1-2-3€ που παραγγελνω δεν πληρώνω, να τα βαλουν στον πάτο τους τα δεματα και να στελνουν επιστροφες τσουβαλια σαν τρελοι...

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έως τώρα είχαμε...μικρά δέματα μικρής αξίας- χρέωση 3€.ολα τα άλλα...+24% της τιμής+12€ εκτελωνιστικα εξοδα.ολα αυτά με πιθανότητα πληρωμής σπάνια έως 50%... τώρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, αφού κι αυτοί θα πληρώνουν παραπάνω πλέον! :)

 

Γενικά μπορεί να μη μας βολεύει αλλά σωστό είναι το μέτρο...

θεωρητικα τα εκτελωνίζουν όπως και να εχει για να τα πουλανε νομιμα...

 

εγω δε καταλαβαινω γιατι να βαλουν χερι στα τελωνειακώς ελευθερα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...