Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα με τα Σκρουτζομάγαζα είναι τα υπέρογκα μεταφορικά που χρεώνουν.Δεν γίνεται δέμα που εγώ σαν ιδιώτης πληρώνω 1.5 ΕΥΡΩ, οι επαγγελματίες να εχουν 3πλάσια τιμή.
Κίνα μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στην φωτογραφια εχω την ιδεα οτι βλεπω Κινεζους και οχι υπαλληλους των Ελτα.

 

Παντως σημερα που παρακολουθουσα ενα δεμα για να δω ποτε θα ειναι εδω μου ηρθε και μηνυμα στο κινητο οτι εχει ερθει για να παω να το παραλαβω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου κανει εντυπωση οι χαμηλες σχετικα τιμες εκτελωνισμου στα προιοντα+150 ευρω.

Μηπως μπαινει κ επιπλεων φπα σε αυτα?

 

Και εαν συνεχιζει να μην περνανε τα δεματα με αξια εως 22 ευρω?(το δικο μου bulk των παραγγελιων ειναι μεχρι 10ευρω->καλωδιακια/ανταπτορακια/κοκοψιψινια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

Να μπουν και λογικες τιμες και να αγορασουμε, οταν ο κινεζος σου δινει το κινητο 200 ευρω φθηνοτερα απο ποιον θα παρεις ? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους ρωτάνε για τι χρεώνονται τελικά: Αυτά που βλέπετε στο άρθρο αφορούν τα τελωνιακά τέλη τα οποία προσαρμόζονται στο συνολικό κόστος του προιόντος που πήρατε (αυτό που θεωρουν οι τελωνιακοί οτι  πληρώσατε να εξηγούμαστε όχι αυτό που γράφουν οι κινέζοι στο δέμα). Πάνω σε αυτή την τιμή θα κάτσει και ο ΦΠΑ  24% στην αξία του προιόντος. 

Αρα:

Τελική πληρωμή =

(Αξία αγοράς με μεταφορικά) +

(Αξία αγοράς με μεταφορικά)*0,24φπα  +

τελωνιακά τέλη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάει το κράτος να βάλει μυαλό και να βγάλει το 25% ΦΠΑ και ένα κάρο αλλά τέλη και να δείτε τι καλά θα πάρει ο κόσμος από Ελλάδα. Αλλά βέβαια φταίει ο μεροκαματιάρης που δεν έχει να πάρει μήλο δαγκωμενο και θέλει κάνα xiaomi μπας και μείνει κάνα ψηλό να πάρει και κάνα απαραίτητο. Αν γίνονταν και ντομάτες από Κίνα θα έπαιρνα για να μην δώσω ΦΠΑ σε αυτό το κράτος

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα Σκρουτζομάγαζα είναι τα υπέρογκα μεταφορικά που χρεώνουν.Δεν γίνεται δέμα που εγώ σαν ιδιώτης πληρώνω 1.5 ΕΥΡΩ, οι επαγγελματίες να εχουν 3πλάσια τιμή.

Κίνα μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Δεν σχολιάζω γιατι σε παρόμοιο ερώτημα στο φόρουμ κόντεψαν να με λιντσάρουν!

;)(Και εγω μαζι σου ειμαι)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καποιοι που θελουν να πουλανε 15 ευρω αυτο που βρισκω 3 και χαιρονται απλα θα πω..ειστε τοσο κακοι επιχειρηματιες που καποτε θα κλεισετε..αναρωτηθειτε μετα γιατι με τη νοοτροπια που εχετε. Απο κει και περα για αντικειμενα μικρης αξια πχ 3ευρω η ΕΕ βαζει καπελο 15??? Η παιζει χωρις τελος μεχρι ενα ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου στην Ελλαδα δεν έχει καν ποικιλία,, πχ δεν εχουν ακουστικά bone conduction ούτε ανταλλακτικά μικρά για διάφορα ηλεκτρονικά.

 

Ο κινέζος ναι μεν δεν εχει τόσο καλη ποιότητα προϊόντων αλλά τουλάχιστον καλύπτει τις ανάγκες σου χωρις να σου κοστίσει πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κίνα βάζουν πάντα gift οποτε συνήθως ΔΕΝ χρεώνεται τίποτα επιπλέον... Τώρα, αν ξεχαστεί ή δεν ψαρωσει ο εκτελωνιστης, γύρευε. Τα ίδια γίνονται και από Αμερική τόσα χρόνια και με μεγαλύτερο κόστος. Φανάρια από Αμερική 90 ευρώ με τα μεταφορικά, 120 επιπλεον μου ζήτησαν από ελ.βεν...

Το «κόλπο» με το gift είναι τόσο παλιό και γνωστό που αμφιβάλω αν το πιστεύει κανείς πλέον, απλά δεν ασχολούνταν, όχι ότι μας έσωζε το gift...:)

 

θεωρητικα τα εκτελωνίζουν όπως και να εχει για να τα πουλανε νομιμα...

 

εγω δε καταλαβαινω γιατι να βαλουν χερι στα τελωνειακώς ελευθερα...

Μάλλον είδαν ότι είναι πάρα πολλά τα πακέτα και είναι ένας τρόπος να πάρουν εύκολα λεφτά...

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...