Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για όσους ρωτάνε για τι χρεώνονται τελικά: Αυτά που βλέπετε στο άρθρο αφορούν τα τελωνιακά τέλη τα οποία προσαρμόζονται στο συνολικό κόστος του προιόντος που πήρατε (αυτό που θεωρουν οι τελωνιακοί οτι  πληρώσατε να εξηγούμαστε όχι αυτό που γράφουν οι κινέζοι στο δέμα). Πάνω σε αυτή την τιμή θα κάτσει και ο ΦΠΑ  24% στην αξία του προιόντος. 

 

 

Πως βρίσκουν όμως οι τελωνιακοί την τιμή; Αποκλείεται να προλαβαίνουν να ανοίγουν όλα τα δέματα και να το ψάχνουν. Έχω ακούσει μέχρι και ότι το πάνε βάσει βάρους και όγκου, κάτι που λογικά δεν στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάθεμα εάν έχει Ιδεα κάποιος τι γίνεται σε αυτό το μπουρδελο.

Πριν 2 εβδομάδες μου έρχεται ειδοποίηση να παραλάβω από ελτα παπούτσια αξίας 80 ευρώ από Αμερική. Πάω και μετά από ψάξιμο 10 λεπτών μου λένε ξέρεις δεν μπορούμε να στο δώσουμε γιατί ο εκτελωνιστης δεν εγράψε πόσα πρέπει να πληρώσεις. Λόλ. Καλά λέω ποτε θα αξιωθώ να παραλάβω? Θα επικοινωνήσουμε με το τελωνειο και πάρτε μας σε 2 3 μέρες.

Τους περνώ σε 2 μέρες, ελάτε λέει μπορείτε να παραλάβετε. Το ποσό είναι 56 ευρώ.

Λέω πως προκύπτουν τα 56 ευρώ σε αντικείμενο που κόστισε 80 με μεταφορικά. Δεν ξέρουμε κύριε να επικοινώνησετε με το τελωνείο.

Όχι τους λέω δε θα επικοινωνήσω με κανένα τελωνείο, θα στείλετε πίσω το πακέτο κι ας το βάλουν εκεί που ξέρουν. Πήρα και τα λεφτά πίσω από PayPal και τέλος.

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβως ετσι... μου το ειπε ο ταχυδρομος της περιοχης και επαληθευτηκε απο μενα... η κατασταση εχει ως εξης : ολα πλεον θα περνανε απο τελωνειο και 1) ή θα επιβαρυνονται με τα 3€ οπου και θα υπαρχει μαι πρασινη σφραγιδα που λεει Τελωνειο Ελ Βενιζελος κλπκλπ (μου ηρθε τετοιο δεματακι ) και θα περνανε ελευθερα χωρις να ανοιχτουν δηλαδη 2) ή καποια απο αυτα τυχαια ή λογο αξιας , μεγεθους , ετικετας κλπκλπ θα κρατιουνται και θα ανοιγονται οποτε και εκει θα ισχυει ο τιμοκαταλογος....οποτε παμε στην καλυτερη για καθυστερηση 1 μηνα μεχρι το μεγιστο 2 μηνων ( μου ετυχε απο gearbest  οπου κρατηθηκε μεσα και βγηκε μετα απο 2 μηνες με 23 € καπελο !!!!!!!!!! 15€ τελωνιακα εξοδα + 8€ φπα  για εκτιμωμενη αξια 30€ ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια διαβάστε αυτο το άρθρο εκει που λέει --> 

Το νέο καθεστώς με το τελωνείο για κινέζικα κινητά και συσκευές. 

https://www.pcsteps.gr/85848-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-tablet-gadget-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B1/?utm_content=buffer6bf49&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

 

για να σας λυθούν απορείες στην τύχη την βάζουν την τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα Σκρουτζομάγαζα είναι τα υπέρογκα μεταφορικά που χρεώνουν.Δεν γίνεται δέμα που εγώ σαν ιδιώτης πληρώνω 1.5 ΕΥΡΩ, οι επαγγελματίες να εχουν 3πλάσια τιμή.

Κίνα μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

 

Πάει το 1.5 ευρώ φίλε. Τις προάλλες ανέβηκε ΚΑΙ αυτό!

20479733_10212391474614602_7516949277692

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας αν αυτό θα επηρεάσει και δέματα που έρχονται εκτός ΕΛΤΑ;

Όταν παραγγέλνω από Αμερική, μου στέλνουν τα δέματα με το Ebay Global Shipping. Όταν πληρώνω πληρώνω και για τον εκτελωνισμό και για την μεταφορά, νομίζω αυτά τα αναλαμβάνει η Pitney Bowes.

 

Έχει τύχει σε κάποιον που έχει παραγγείλει αντικείμενα που μέσω Global Shipping να του μπει επιπλέον το νέο τέλος εκτελωνισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να καταλάβω...Εαν παραγγείλω για παράδειγμα ενα φορτιστή αυτοκίνητου για κινητο(1,5 ευρω) ή πριν λιγες μερες εκανα παραγγελία εναν αισθητήρα σταθμης νερου που κανει 2,5 ευρω,θα πληρώσω και 15 ευρω καπελο?Απο κινα ειναι τα παραπανω 2.

Μέγεθος όσο 3 σπιρτόκουτα.

δεν κατάλαβες καλά! 15ε το κάθε ένα δηλαδή 30ε καπέλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω λογικες τιμες στην Ελλαδα να αγορασω απο εδω εννοειται.
Αλλα οχι να βλεπω x3 τιμη προϊντος στην Ελλαδα συγκριτικα με της Κινας.
Ειναι λιγο κοροϊδια...
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

 

Καλά θα κάνουν και τα ελληνικά καταστήματα να αγοράζουν τα ίδια κινέζικα Χ τιμή και να μην τα πουλάνε 3Χ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους φοβάμαι τους κινέζους. Θα τα δρομολογίσουν από Ευρώπη με κάποιο τρόπο. Φαντάζομαι σύντομα. Απλά είδαν πως χάνουν πολλά λεφτά και έβαλαν καπέλα!!

 

Έχουμε κανταντήσει να πέρνω από Amazon.de αντικείμενο και να μου έρχεται φτηνότερα από skroutzομάγαζο!!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...