Προς το περιεχόμενο

Κλειδιά αυτοκινήτου - Απορίες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mclein είπε

δεν ειναι ιδια - ουτε καλυτερα απο τα γνησια.

μαρτυρες οσοι ηρθαν με το γνησιο & τη γνησια λαμα σπασμενη μετα απο 10 χρονια και οσοι ηρθαν με το μαιμουδενιο μετα απο 2.ειναι η εργασια μου, εχω διαγνωστικα για τα παντα γιατι οταν καποιος χανει ολα του τα κλειδια η διαδικασια ειναι αστεια μεσω της αντιπροσωπειας αλλα τα κλειδια δεν ειναι ιδια.

και μονο που ειναι προβληματικα σε παρεμβολες ή ο προγραμματισμος τους γινεται με φυσακι ειναι αστειο το να διαβαζω οτι ειναι καλυτερα απο τα γνησια.

εννοειται οτι δε θα μπω στη διαδικασια να σε πεισω & μπορεις να πιστευεις οτι θελεις ή να βγαζεις λεφτα απ'αυτο.

Το ιδιο ακριβως θα κανω και εγω

Απλα μια επιπλεον πληροφορία, τα φορουμς για αυτο το λογο γεννήθηκαν και αναπτύσσονται αλματωδώς, γιατι δίνουν λύσεις εκτός του προφανούς(αντιπροσωπιών κλπ)

...οποιος ξερει να τα διαβαζει ειναι κερδισμένος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 3 μήνες χάλασε το κλειδί – κάρτα στο Renault Megane και το κόστος αντικατάστασης με αυθεντικό ήταν 200 ευρώ.

 

Με ιμιτασιόν 100 (70+30) μαζί με τον προγραμματισμό από τους κλειδαράδες Αθήνας.

 

Στην κεντρική Ελλάδα υπάρχει μόνο ένας σοβαρός ηλεκτρονικός που είναι πραγματικά ηλεκτρονικός και όχι κλειδαράς που έμαθε να το κάνει και να βγάζει μεροκάματο.

 

Πηγαίνοντας την γνήσια χαλασμένη κάρτα ο ίδιος με απέτρεψε να αγοράσω ιμιτασιόν πλακέτα (όπου και ο ίδιος εμπορεύεται), δείχνοντας μου μια σακούλα με ιμιτασιόν πλακέτες, από διάφορα αυτοκίνητα,  που είχε στα τόσα χρόνια που ασχολείται και λέγοντας μου για τουλάχιστον 3-4 ατυχήματα (το ένα θανατηφόρο) με ευθύνη πιθανόν την ιμιτασιόν πλακέτα που σταμάτησε να λειτουργεί με το αυτοκίνητο εν κινήσει…

 

Τελικά επισκευάστηκε η γνήσια πλακέτα (Είχε ξεκολλήσει ο ένας ακροδέκτης από το πηνίο που λαμβάνει και στέλνει τον κώδικα του κλειδιού), με κόστος μόνο 20 ευρώ, όπου ο άνθρωπος με ειδικό θερμικό άνοιξε το κέλυφος προσεκτικά να μην το σπάσει και ξανά κόλλησε το ίδιο.

 

Δηλαδή ενώ εμπορεύεται ιμιτασιόν πλακέτες και κέλυφος, προτίμησε να χάσει χρήματα για να έχει την συνείδηση του ήσυχη…

 

Την ίδια στιγμή οι «γνωστοί» κλειδαράδες της Αθήνας που εδώ μέσα τους διάβασα, μου έλεγαν ότι δεν επισκευάζεται η γνήσια κάρτα με διάγνωση μέσα από το τηλέφωνο.

 

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Amagawd σου πήραν το αυτοκίνητο;! Τι γίνεται τώρα; Υπάρχει ελπίδα να το βρεις ή απλά θα πάρεις όσα δίνει η ασφάλεια; Πολύ κρίμα...

 

Επίσης, για μένα κάτι λέει αν ο mclein που η δουλειά του είναι αυτή λέει ότι τα aftermarket κλειδιά δεν είναι το ίδιο καλά, ενώ χάνει από αυτό.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες για τα αμαξια /μηχανες με ακριβα συστηματα κλειδιου καντε μια ασφαλεια ( επιπλεον ορος στην ασφαλιστικη ) και αμα χαλασει δηλωνεις απωλεια/κλοπη και σου παιρνει καινουργιο .
Το εχω κανει για την μηχανη που εχει Keyless system , ειναι αστειο το ποσο 3€/ετος  .

NgbVGf8.png

dNXjUt4.png
Advevpa.png

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Amagawd σου πήραν το αυτοκίνητο;! Τι γίνεται τώρα; Υπάρχει ελπίδα να το βρεις ή απλά θα πάρεις όσα δίνει η ασφάλεια; Πολύ κρίμα...

Επίσης, για μένα κάτι λέει αν ο mclein που η δουλειά του είναι αυτή λέει ότι τα aftermarket κλειδιά δεν είναι το ίδιο καλά, ενώ χάνει από αυτό.

Φίλου Όχι δικό μου , λισινγκ εινσι όποτε περιμένει να δει τι θα του δώσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/7/2018 στις 3:13 ΜΜ, villasg είπε

Παιδες για τα αμαξια /μηχανες με ακριβα συστηματα κλειδιου καντε μια ασφαλεια ( επιπλεον ορος στην ασφαλιστικη ) και αμα χαλασει δηλωνεις απωλεια/κλοπη και σου παιρνει καινουργιο .
Το εχω κανει για την μηχανη που εχει Keyless system , ειναι αστειο το ποσο 3€/ετος  .

NgbVGf8.png

dNXjUt4.png
Advevpa.png

Αδικα χαρηκα, με την ελπιδα που μου ειχε δωσει το post σου.

Σημερα πηγα να για κανω/παρω το ανανεωμενο ασφαλιστηριο μου για την επομενη περιοδο. Η ασφαλιστικη μου ειναι η Ergo, και δεν χρειαζεται συστασεις. Λοιπον, το ζητησα, εψαξε ο ασφαλιστης, και δεν εχει η Ergo τετοια καλυψη! Οποτε δεν ειχα αυτη τη δυνατοτητα καν...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Πανε πολλα χρονια που χρειαστηκε να αλλαξω μπαταριουλα σε κλειδι, και δεν θυμαμαι πια....

Σκεφτομαι καποια στιγμη λοιπον, να παω να αλλαξω προληπτικα τις μπαταριες, σε κλειδι, αλλα και τηλεχειριστηριο συναγερμου, στον Γερμανο, πριν ξεμεινουν και τυχει και ειμαι σε κανενα ασχετο μερος και άκυρη ώρα. Υπαρχει κανενα ενδεχομενο προβληματος στη λειτουργια του κυριως κλειδιου και control συναγερμου, μετά την αντικατασταση των μπαταριων τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Honda CRV  του 2008 που εχω αλλαξει κανενα προβλημα .Το κουμπι του συναγερμου πανω στο κλειδι του αυτοκινητου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ford Fiesta 2018 με keyless start/stop engine, τα κουμπιά lock/unlock των θυρών στο τηλεχειριστήριο,παράλληλα ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τον συναγερμό.

Και 2 ίδια κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mindreader είπε

Πανε πολλα χρονια που χρειαστηκε να αλλαξω μπαταριουλα σε κλειδι, και δεν θυμαμαι πια....

Σκεφτομαι καποια στιγμη λοιπον, να παω να αλλαξω προληπτικα τις μπαταριες, σε κλειδι, αλλα και τηλεχειριστηριο συναγερμου, στον Γερμανο, πριν ξεμεινουν και τυχει και ειμαι σε κανενα ασχετο μερος και άκυρη ώρα. Υπαρχει κανενα ενδεχομενο προβληματος στη λειτουργια του κυριως κλειδιου και control συναγερμου, μετά την αντικατασταση των μπαταριων τους;

Όχι δεν έχεις θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω ένα κλειδί από peugeot 207 cc του οποίου τα πλαστικά είναι φθαρμένα σε βαθμό που έχουν τρυπήσει με αποτέλεσμα να μην μπορώ σχεδόν να πατήσω τα κουμπιά. Πήγα σε ένα κλειδαρά και μου είπε ότι μπορεί να μου βγάλει ίδιο με 40 ευρώ. Όταν ρώτησα γιατί να μη μεταφέρουμε το εσωτερικό του κλειδιού και τη λάμα που είναι μια χαρά απλά σε νέο κέλυφος μου απάντησε ότι καλύτερα να φτιάξουμε νέο με νέα λάμα και μεταφορά μόνο της πλακέτας.

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές να βγάλω τέτοιο κλειδί και αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτηκα,  δηλαδή να μεταφέρω εσωτερικό και λάμα απλά σε νέο κέλυφος.

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές να βγάλω τέτοιο κλειδί και αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτηκα,  δηλαδή να μεταφέρω εσωτερικό και λάμα απλά σε νέο κέλυφος.

Συνήθως έτσι γίνετε, εκτός και αν το κλειδί έχει φθορά και χρήζει και αυτό αντικατάστασης….

https://www.skroutz.gr/c/1834/Kleidia_Autokinitou.html?keyphrase=κελυφος+κλειδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειχα θεμα με τα πλαστκα μερη στο κλειδι του hyundai i30 πηρα απο aliexpress 3 ανταλλακτικα με 5€   και αλλαξα μονο το πλαστικο ( προσοχη στο λύσιμο το ελατηριο που εχει ) μεταφεροντας το τσιπακι του imo οπως ειδα σε σχετικα video στο youtube px

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα κλειδί από peugeot 207 cc του οποίου τα πλαστικά είναι φθαρμένα σε βαθμό που έχουν τρυπήσει με αποτέλεσμα να μην μπορώ σχεδόν να πατήσω τα κουμπιά. Πήγα σε ένα κλειδαρά και μου είπε ότι μπορεί να μου βγάλει ίδιο με 40 ευρώ. Όταν ρώτησα γιατί να μη μεταφέρουμε το εσωτερικό του κλειδιού και τη λάμα που είναι μια χαρά απλά σε νέο κέλυφος μου απάντησε ότι καλύτερα να φτιάξουμε νέο με νέα λάμα και μεταφορά μόνο της πλακέτας.

 Ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές να βγάλω τέτοιο κλειδί και αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτηκα,  δηλαδή να μεταφέρω εσωτερικό και λάμα απλά σε νέο κέλυφος.

υπαρχουν 2-3 ποιοτητες στην αγορα. 

με κελυφος αντιγραφο επωνυμο (πχ silca = εταιρεια που φτιαχνει κλειδια γενικως) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με 20€-25€.

με no-name μπορεις να κανεις τη δουλειά σου με 10€~15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...