Προς το περιεχόμενο

Κλειδιά αυτοκινήτου - Απορίες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/1/2019 στις 1:09 ΜΜ, mclein είπε

υπαρχουν 2-3 ποιοτητες στην αγορα. 

με κελυφος αντιγραφο επωνυμο (πχ silca = εταιρεια που φτιαχνει κλειδια γενικως) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με 20€-25€.

με no-name μπορεις να κανεις τη δουλειά σου με 10€~15€.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν είναι το πιο εύκολο για μένα να κανω την αντικατάσταση μόνος μου. Γνωρίζετε κάποιο μαγαζί που θα μπορούσε να το κάνει;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 16/07/2018 at 15:13, villasg said:

Παιδες για τα αμαξια /μηχανες με ακριβα συστηματα κλειδιου καντε μια ασφαλεια ( επιπλεον ορος στην ασφαλιστικη ) και αμα χαλασει δηλωνεις απωλεια/κλοπη και σου παιρνει καινουργιο .
Το εχω κανει για την μηχανη που εχει Keyless system , ειναι αστειο το ποσο 3€/ετος  .

NgbVGf8.png

dNXjUt4.png
Advevpa.png

+1 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Γνωρίζετε κάποιο μαγαζί που θα μπορούσε να το κάνει;

Θα βοηθούσε να έλεγες περιοχή  εαν εισαι αττικη κοιτα τον φιλο @mclein !

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως παιδιά έχω ένα κλειδί που θέλει προγράμματισμο και άλλο ένα που έχει χαλάσει το κουμπί κλειδώματος ΜΟΝΟ, σε Renault megane 2. Βγάλαμε κάποια άκρη με λυση φτηνή για Αθήνα; Κέντρο καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από Κων/νοςοMegas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2019 στις 3:17 ΜΜ, Κων/νοςοMegas είπε

Εγώ πάντως παιδιά έχω ένα κλειδί που θέλει προγράμματισμο και άλλο ένα που έχει χαλάσει το κουμπί κλειδώματος ΜΟΝΟ, σε Renault megane 2. Βγάλαμε κάποια άκρη με λυση φτηνή για Αθήνα; Κέντρο καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ.

νομιζω ο billy-safe μπορει να σε βοηθησει.

το οικονομικο κομματι να ξεκαθαρισετε μονο εξ'αρχης για να μην υπαρχει παρεξηγηση. (ειναι στην αριστοτελους, στο κεντρο)!

υγ - δεν ειναι το μαγαζι μου - δεν παιρνω ποσοστα - δεν ξερω λεπτομερειες για το κοστος - ειναι καλος στον τομεα αυτοκινητο.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

Θυμάστε περίπου κάθε πότε αλλάζετε μπαταρία στο κλειδί του αυτοκινήτου;

Δεν με 'φοβιζει' τοσο αυτο, το να αδειασει η μπαταρια του κλειδιου, γιατι στην τελικη ξεκλειδωνεις και οδηγεις και χρησιμοποιωντας το ως 'απλο' κλειδι.

Πιο πολυ με φοβιζει να αδειασει η μπαταρια απο το κοντρολακι του συναγερμου, και να μην μπορω να απασφαλισω το αμαξι, ή να το ξεκλειδωσω με το κλειδι και να χτυπα ο συναγερμος ασταματητα λογω μη απενεργοποιησης του συναγερμου!!!

Γι'αυτο σκεφτομαι αν ειναι καλη πρακτικη, ή εκ των προτερων-προκαταβολικη αλλαγη μπαταριων, πριν συμβει κατι τετοιο. Καλυτερα λιγο πριν, παρα λιγο μετα;;;;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

Θυμάστε περίπου κάθε πότε αλλάζετε μπαταρία στο κλειδί του αυτοκινήτου;

Δεν με 'φοβιζει' τοσο αυτο, το να αδειασει η μπαταρια του κλειδιου, γιατι στην τελικη ξεκλειδωνεις και οδηγεις και χρησιμοποιωντας το ως 'απλο' κλειδι.

Πιο πολυ με φοβιζει να αδειασει η μπαταρια απο το κοντρολακι του συναγερμου, και να μην μπορω να απασφαλισω το αμαξι, ή να το ξεκλειδωσω με το κλειδι και να χτυπα ο συναγερμος ασταματητα λογω μη απενεργοποιησης του συναγερμου!!!

Γι'αυτο σκεφτομαι αν ειναι καλη πρακτικη, ή εκ των προτερων-προκαταβολικη αλλαγη μπαταριων, πριν συμβει κατι τετοιο. Καλυτερα λιγο πριν, παρα λιγο μετα;;;;

Συνήθως η μπαταρία δεν αδειάζει μια και έξω, όταν η μπαταρία αρχίζει να πέφτει τότε δεν πιάνει κάθε φορά που πατάς το κουμπί, επίσης μειώνεται και η εμβέλεια, δλδ στην ουσία σε προειδοποιεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

Θυμάστε περίπου κάθε πότε αλλάζετε μπαταρία στο κλειδί του αυτοκινήτου;

Δεν με 'φοβιζει' τοσο αυτο, το να αδειασει η μπαταρια του κλειδιου, γιατι στην τελικη ξεκλειδωνεις και οδηγεις και χρησιμοποιωντας το ως 'απλο' κλειδι.

Πιο πολυ με φοβιζει να αδειασει η μπαταρια απο το κοντρολακι του συναγερμου, και να μην μπορω να απασφαλισω το αμαξι, ή να το ξεκλειδωσω με το κλειδι και να χτυπα ο συναγερμος ασταματητα λογω μη απενεργοποιησης του συναγερμου!!!

Γι'αυτο σκεφτομαι αν ειναι καλη πρακτικη, ή εκ των προτερων-προκαταβολικη αλλαγη μπαταριων, πριν συμβει κατι τετοιο. Καλυτερα λιγο πριν, παρα λιγο μετα;;;;

την 1η φορα, μετα απο 3-4 χρονια. (καποιοι ισχυριζονται οτι αλλαξαν μετα απο 6-8).

απο κει και μετα, εξαρταται απο την ποιοτητα. αν παιρνεις φθηνες αλλαζεις συχνα, αν παιρνεις καλυτερες/ακριβοτερες θα βγαζουν μεγαλυτερο διαστημα.

τελος, μπορεις να εχεις 1 ή 2, οσες χρειαζεται το κοντρολακι σου εφεδρικες επανω σου (πορτοφολι, τσαντακι, σκιερο μερος στο αμαξι) ωστε αν χρειαστει να τις αλλαξεις στο μπαμ.

υγ - αν χρησιμοποιεις μονιμα τον τηλεχειρισμο & σχεδον ποτε την κλειδαρια του αυτοκινητου, να ξεκινησεις να το κανεις + να λιπαινεις που και που με κανενα καθαριστικο γιατι οταν θα τη χρειαστεις 1 φορα στα 5 χρονια θα παρεις τον κλειδαρα πανικοβλητος.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

mclein οταν λες για λιπανση, που εννοεις; μες το κοντρολακι; Αν ειναι να τους πω στον γερμανο οταν παω για αλλαγη, να το ψεκασουν.

λιπανση να κανεις στο χερουλι/κλειδαρια. αν το χρησιμοποιεις λιγοτερο απο 1-2 φορες το 6μηνο δε μπορεις να φανταστεις τι μαζευει.

επισης, αν πας στο γερμανο (και εχεις τηλεχειρισμο-κλειδι) πες τους να προσεξουν να τα βαλουν ολα μεσα αφου το ανοιξουν. (γιατι συχνα χανουν τα τσιπακια του immobilizer).

φυσικα το παραπανω το προσπερνας αν εχεις αλλο κοντρολακι για το συναγερμο & αλλο κλειδι/τηλεχειρισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zourman1981 είπε

15 χρόνια στο προηγούμενο αμάξι και κράταγε ακομα, οκ είχε αρχίσει να δείχνει σημάδια κόπωσης 

15 χρονια μπαταρια τηλεχειρισμου ;;;;; 😮 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ooh yes

Και εμένα μου κάνει εντύπωση

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι 

Και σε ένα toyota και ένα nissan της οικογένειας, περίπου τόσο παίξανε 2 χρόνια πάνω κάτω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2019 στις 3:17 ΜΜ, Κων/νοςοMegas είπε

Εγώ πάντως παιδιά έχω ένα κλειδί που θέλει προγράμματισμο και άλλο ένα που έχει χαλάσει το κουμπί κλειδώματος ΜΟΝΟ, σε Renault megane 2. Βγάλαμε κάποια άκρη με λυση φτηνή για Αθήνα; Κέντρο καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ.

Εάν το κλειδί που θέλει προγραμματισμό είναι κατά τα αλλά οκ πιθανώς να μπορεί να στο σεταρει και κάποιος με κατάλληλο διαγνωστικό (πχ συνεργείο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...