Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι το παίζουν κατασκευαστες ιστοσελίδων?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε έναν προμηθευτή και φίλο στην δουλειά ο οποίος ανανέωσε την σελίδα του χτες . Του ειχε δώσει προσφορά και ένας φίλος επαγγελματίας αλλά τελικά πήγε αλλού

 

Είδα πριν λιγο την ανάρτηση του στο facebook και λέω κάτσε να δω το site.

 

Πέρα την καθυστέρηση η οποία είναι τραγική λέω κάτσε να δω στο pagespeed της google  

0/100 σε κινητά και 16/100 σε desktop. Λέω τυχαίο θα είναι γιατι μπορεί να μην έχουν τελειώσει ακόμα από την εταιρεία

 

Κάτσε λέω να μπω στο site τους να δω τι αλλο εχουν φτιάξει. Πέρα από το site τους το οποίο είναι λίγο παιδικό και αργό είδα ότι έχουν αναλάβει πολλά Projects Πάνω από 300 .Ειδα κάποια από αυτά τα οποια ήταν πάλι αργά και με χαμηλες βαθμολογίες

 

Εντάξει και εγώ λέω ότι φτιάχνω site. Έχω φτιάξει 2-3 αλλά σε φίλους και γνωστούς. Και γω παλιά δεν ήξερα τα pagespeed και ότι μπορει να ελεγξει ένα site για ταχύτητες πέρα από το σχεδιαστικό κομμάτι αλλά όταν είσαι εταιρεία ρε παιδί μου θα πρέπει να ξέρεις τα βήματα. 

Αυτό που βλέπω είναι ότι πολλές εταιρείες σε αυτο το κομμάτι πάνε μόνο για το χρήμα. Για να μην πω για το seo κομμάτι που έχουν βγει ένα σωρό φυντάνια 

 

Τονίζω ότι δεν ειμαι ο εξπέρ και δεν θα ανεβάσω μια σελίδα μόνο για τα χρήματα, αλλά δεν κάνεις online seo με copy paste από το pagespeed insights ουτε offline Με δημιουργια 10 blog σε blogspot

 

Ήδη στις σελίδες που έχω φτιάξει και έχω πάρει χρήματα κάνω δωρεάν ανακατασκευή για να είμαι εντάξει απέναντι στους φίλους και γνωστούς που με βοήθησαν με αυτο τον τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρώτας γιατί όλοι φτιάχνουν ιστοσελίδες και μέσα στους ολους είσαι και εσύ, τι νόημα έχει η ερώτηση σου, υπαρχουν και επαγγελματίες εκεί εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτας γιατί όλοι φτιάχνουν ιστοσελίδες και μέσα στους ολους είσαι και εσύ, τι νόημα έχει η ερώτηση σου, υπαρχουν και επαγγελματίες εκεί εξω.

 

Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν το κυνηγάω και στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι κάνω επιλεκτικά δουλειές για γνωστούς και φίλους αν έχω χρόνο. Μπορεί σε αυτές τις 3-4-5 σελίδες να έχω φάει την δουλειά από έναν επαγγελματία. Σωστό αυτό αλλά κοιμάμαι ήσυχος γιατί δεν το κυνηγάω, δεν έχω βγάλει κάρτες  , δεν έχω βάλει αγγελίες σε freelancing σελίδες. Και συμμετέχω ενεργά στην κοινότητα εδώ για να μπορέσω να στηρίξω σελίδες της εταιρείας που εργάζομαι και να δώσω λύσεις στους φίλους που με έχουν εμπιστευτει και για να μάθω και κάτι παραπάνω στην τελική

Για παράδειγμα κάνω ριζική ανακατασκευή αυτό το διάστημα σε 2 σελίδες τις οποίες τις είχα φτιάξει εχοντας λίγες γνώσεις γιατι απλά θέλω να ειμαι εντάξει. Κάνω και ένα υποτυπώδες seo και χωρίς να τους έχω ζητήσει έξτρα χρήματα. Ουτε καν τους εχω ενημερώσει και μπορεί να μην το κάνω και καθόλου

 

Είχα φτιάξει κάποτε το site της αδερφής μου , το site της εταιρείας που δουλευα πριν 10 χρόνια και αλλες 3 δουλειές σε φίλους.

 

Δεν ειναι μόνο τα χρήματα, είναι ο χρόνος που μπορεί να διαθέσει κάποιος και αν μπορεί να το υποστηρίξει με όλη την έννοια της λέξης

 

Αν ήταν θα είχα φτιάξει και εγώ μια εταιρεία , θα έριχνα τις τιμές όπως έχουν κανει αρκετοί επαγγελματίες ...eshop με 250 ευρώ πχ και δυναμική σελίδα με 80 ευρώ 

Και άντε να εξηγήσει μετά ο χ , ψ επαγγελματίας ο οποίος κάνει άριστα την δουλειά του γιατί το δικό του eshop ξεκινάει από 600 ευρώ και η δυναμική από 300

 

 

Υπάρχουν σίγουρα αρκετά άτομα τα οποία δουλευουν μαύρα και σε αυτους τους τομείς κάνουν παπάδες

Υπάρχουν άλλα που απλά πάνε για τα λεφτά. Κατεβαζουν ένα template , μπορεί να πειράξουν και λίγο κώδικα και να επεξεργαστουν καμια φώτο και σου λενε σου φτιάχνω site

Και υπάρχουν και επαγγελματίες οι οποίοι κάνουν το παραπάνω και είναι και νόμιμοι. Άρα μάλλον πιο πολύ νόμιμοι παρά επαγγελματίες

 

Σίγουρα οι εποχές ειναι δυσκολες και ο καθένας κοιτάει να πιαστεί απ'οπου μπορει. Δεν το κατακρίνω τελείως αλλά θα πρέπει να  υπάρχει και μια στοιχειώδη γνώση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι αυτοι που φτιαχνουν τις ιστοσελιδες.. αλλα αυτοι που επιλέγουν αυτούς για συνεργάτες τους.

 

 

 

Τι εννοείς; Πως θα έπρεπε να τους επιλέγουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Πως θα έπρεπε να τους επιλέγουν;

 

Παντως οχι αποκλειστικα βαση χρηματων και μονο. Αυτοι που δεν εκτιμουν την ιδια τους την επιχειρηση αυτο κανουν.

 

Η ερωτηση σου εχει αυτονοητη απαντηση: περνεις σαν κριτηρια επιλογης την ποιοτητα, την εξυπηρετηση, τον χρονο υλοποιησης, προυπηρεσια, αλλες δουλειες, γνωμες απο πελατες τους, κοστος σχεδιασμου, κοστος συντηρησης, κοστος hosting, και ποσα αλλα.

 

Τωρα αν ενας ειναι τοσο γκαου και δει φτιαξτε σελιδα με 100€ και δεν καταλαβει το γνωστο: οτι δινεις περνεις, τοτε κακο του κεφαλιου του, hence, αυτο που ειπα και εξαρχης "Το προβλημα δεν ειναι αυτοι που φτιαχνουν τις ιστοσελιδες.. αλλα αυτοι που επιλέγουν αυτούς για συνεργάτες τους."

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οχι αποκλειστικα βαση χρηματων και μονο. Αυτοι που δεν εκτιμουν την ιδια τους την επιχειρηση αυτο κανουν.

 

Η ερωτηση σου εχει αυτονοητη απαντηση: περνεις σαν κριτηρια επιλογης την ποιοτητα, την εξυπηρετηση, τον χρονο υλοποιησης, προυπηρεσια, αλλες δουλειες, γνωμες απο πελατες τους, κοστος σχεδιασμου, κοστος συντηρησης, κοστος hosting, και ποσα αλλα.

 

Τωρα αν ενας ειναι τοσο γκαου και δει φτιαξτε σελιδα με 100€ και δεν καταλαβει το γνωστο: οτι δινεις περνεις, τοτε κακο του κεφαλιου του, hence, αυτο που ειπα και εξαρχης "Το προβλημα δεν ειναι αυτοι που φτιαχνουν τις ιστοσελιδες.. αλλα αυτοι που επιλέγουν αυτούς για συνεργάτες τους."

 

 

 

Μπορεί να είναι κάποιος που ξεκινάει τώρα να παρέχει υπηρεσίες και να θέλει να προσελκύσει πελάτες. Και μπορεί να είναι και καλός, δεν ισχύει πάντα το ότι πληρώνεις παίρνεις. Με τα άλλα που είπες συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι καποιος καλος στο χωρο το γνωριζει και ο ιδιος. Δε μπορεις να εισαι ταυτοχρονα και νεος και καλος. Η δουλεια αυτη οπως γνωριζεις απαιτει μια προυπηρεσια. Αλλα ακομα και να το δεχτω, αν εισαι καλος γιατι να ριξεις την τιμη; Η αιτια του "θελω να προσελκυσω πελατες" ειναι ακυρη οταν θελεις να το πετυχεις με την τιμη. Θα πρεπει να σε διαλεξουν γιατι εισαι ποιοτικος, και οχι επειδη εισαι φτηνος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ έχω 10 sites portofolio και είμαι το ίδιο καλός με κάποιον που έχει 300 sites στην πλάτη του και κοστολογούμε με ακριβώς ίδια τιμή τα sites πιστεύεις ότι εσύ θα ερχόσουν σε εμένα ή στον άλλο για να δώσεις μια δουλειά; Είμαι 1000% πως θα πήγαινες στον άλλο και δε νομίζω ότι ένα άτομο με μικρό portofolio δεν μπορεί να έχει ίδιες ή και παραπάνω γνώσεις από κάποιον άλλο με μεγαλύτερο. Άρα, δεν πάει έτσι όπως το λες ακριβώς το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστολογώ το ίδιο με το κοστολογώ 10 φορές λιγότερο έχει τεράστια διαφορά. Αν θέλει κάποιος να χτυπήσει την αγορά (κάνοντας φυσικά δουλειά της προκοπής) μπορεί να ρίξει τις τιμές του 15-20%, όχι 80%+

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ έχω 10 sites portofolio και είμαι το ίδιο καλός με κάποιον που έχει 300 sites στην πλάτη του και κοστολογούμε με ακριβώς ίδια τιμή τα sites πιστεύεις ότι εσύ θα ερχόσουν σε εμένα ή στον άλλο για να δώσεις μια δουλειά; Είμαι 1000% πως θα πήγαινες στον άλλο και δε νομίζω ότι ένα άτομο με μικρό portofolio δεν μπορεί να έχει ίδιες ή και παραπάνω γνώσεις από κάποιον άλλο με μεγαλύτερο. Άρα, δεν πάει έτσι όπως το λες ακριβώς το πράγμα. 

 

Μπορει να εχεις και μονο 2 σελιδες και να με κερδισεις και να μην παω σε καποιον που εχει 300. Οπως ειπα και πριν, η σωστη αποφαση ΔΕΝ εξαρταται απο ενα μονο factor. Ειτε αυτο ειναι τιμη, ειτε ειναι "το ποσα sites εφτιαξες". Παντα περνουμε σα γνωμονα πολλα πραγματα. Σε καποια ο ενας θα υστερει - σε καποια αλλα θα υπερτερει. Τα ζυγιζουμε και διαλεγουμε συνεργατη.

 

Επισης, αν εσυ εχεις κανει 10 σελιδες και ειναι πολυ καλες και μια εταιρεια εχει κανει 300 στο ιδιο επιπεδο ποιοτητας φυσικα και δε θα διαλεξω εσενα. Αλλα οχι γιατι εχεις 10 και οι αλλοι 300, αλλα γιατι η αλλη ειναι εταιρεια, με προσωπικο, με εδρα, με υπευθυνο, και το κυριοτερο ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ που θα εργαστει για το project μου. Οχι one-man company. Οσο καλος και να εισαι, δε μπορεις να κανεις δουλεια 5 ατομων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γιατί όλοι το παίζουν κατασκευαστες ιστοσελίδων?"

 

 

Για τον ίδιο λόγο που το παίζεις και εσύ. Είναι της μόδας.

 

Με την διαφορά οτι εγώ δεν το παίζω κατασκευαστής ιστοσελίδων. Μάλλον δεν διάβασες τα γραφόμενα μου.

Εγώ στην κατασκευή ιστοσελίδων έχω μια εμπειρία μικρή. 

 

Μπορώ να σου κάνω δουλειά για παράδειγμα αλλά η οποία θα βασιστεί πιο πολύ στο φιλότιμο μου παρά στις γνώσεις μου. Μπορεί να μην ξέρω τι κάνει το css μπορεί να μην ξέρω να γράφω php H html μόνος μου , μπορεί να μην θυμάμαι απέξω πως θα σου αλλάξω τα fonts να μην φαίνονται μόνο κεφαλαία

Αλλά θα ψάξω , θα ρωτήσω και θα δοκιμάσω καθετί πριν το βάλω σε μια σελίδα . Από ένα Plugin μέχρι ένα video , ενα iframe , οτιδήποτε.

 

Μπορεί ο τίτλος του thread να μην ειναι κατατοπιστικός σε σχέση με αυτά που ήθελα να πω αλλά ρε παιδί μου βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί καλοί επαγγελματίες στην αγορά, άτομα που ξέρουν seo , άτομα που πραγματικά παίρνουν μια δουλεια και την απογειώνουν και από την άλλη υπάρχουν άλλοι οι οποίοι δεν ξερω και γω τι.

Θα μου πεις οτι πληρώνεις παίρνεις. Σωστό αυτό . Αλλά όταν βλέπεις ιστοσελίδες επιχειρήσεων με logo κατασκευασμένο στο word με την χρήση clipart , με 0/100 score στην google και στο καπάκι βλέπεις ότι όλη αυτή την δουλειά την έχει κάνει επαγγελματίας πραγματικά απορείς.

 

Απο κει και πέρα...το ξαναλέω . Αν το έπαιζα κατασκευαστής ιστοσελίδων θα είχα γεμίσει το ιντερνετ με αγγελίες . Αυτά που ρωτάω και εδώ μέσα αφορούν την κανονική μου δουλειά στην οποία διαχειρίζομαι 2 site σε wordpress και Opencart και τις δουλειες που έχω κάνει στο παρελθόν και οι οποίες είπαμε ότι είναι 5 μαζί με το site της αδερφής μου και της πρώτης μου εταιρείας.

 

Πολλές φορές δυστυχώς η ευτυχώς βάζω το φιλότιμο μου μπροστά στις συζητήσεις που ανοίγω είτε ηλεκτρονικά είτε στην κανονική μου ζωή. Και φυσικά την ηθική. 

 

Και για αυτό ίσως να παρερμηνεύουν αρκετοί αυτά που θέλω να πω.

 

Αυτός που θέλει να φτιάξει σελίδα για την εταιρεία του θα δει τις τιμές, θα δει το portfolio του επαγγελματία και θα αποφασίσει. Δεν θα κάτσει να δει τι pagescore έχει η καθε σελίδα του Portfolio και δεν θα κάτσει να ψάξει αν το logo έχει γίνει σε mspaint η Photoshop. 

 

Απλά επειδή ο συγκεκριμένος προμηθευτής είναι και φίλος ψιλονευρίασα λίγο γιατί με τις λίγες γνώσεις που έχω πάνω στο κομμάτι διαπίστωσα ότι η σελίδα δεν είναι σωστά δομημένη.

 

Δεν θα κάτσω να του πω τίποτα γιατι απλά δεν θέλω να μειώσω την δουλειά του επαγγελματία. Είναι πιο πιθανό να στείλω ένα mail στον επαγγελματία και να του πω

Ρε φίλε προχώρα σε διορθώσεις στις σελίδες σου γιατί θα έχεις πρόβλημα. Δεν ειναι δυνατόν να  κάνει 5 δευτερολεπτα μια δυναμική σελίδα να φορτώσει. Μπορεί στα μάτια του επιχειρηματια να φαίνεται κάτι σουπερ γουαου αλλά αργά η γρήγορα μπορεί κάποιος που ξέρει να το δει και να έχεις θέμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να απολογεισαι για καθε *** που σου λενε :D

 

Αλλά όταν βλέπεις ιστοσελίδες επιχειρήσεων με logo κατασκευασμένο στο word με την χρήση clipart , με 0/100 score στην google και στο καπάκι βλέπεις ότι όλη αυτή την δουλειά την έχει κάνει επαγγελματίας πραγματικά απορείς.

 

Δε χρειαζεται να απορεις - το παραπανω συμβαινει στους περισσοτερους κλαδους. Απο μηχανικους αυτοκινητων μεχρι γιατρους. Ειναι λογικο να υπαρχει ο Α που κανει κατι καλα και πληρωνεται καλα (απο καποιον που αναγνωριζει την αξια που του παρεχουν) και ειναι και ο Β που κανει κατι μη ποιοτικο και πληρωνεται καλα (απο καποιον που δεν αναγνωριζει την αξια της υπηρεσιας του).

 

Και οι 2 "καλα" πληρωνονται. Αυτος που κανει την χαζομαρα ειναι ο τελικος πελατης που δε μπορει να αναγνωρισει βασικα πραγματα οπως αυτο με το logo στο Word οπως ειπες. Εσυ δε θα εκμεταλλευτεις την ασχετοσυνη του για να τον "κλεψεις" και μπραβο σου. Δεν ισχυει για ολους αυτο ομως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...