Προς το περιεχόμενο

Linksys EA6900 AC 1900 ρυθμισεις για 3ple play


Kupepe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

εχω το Linksys EA 6900 AC 1900

 

Το αγόρασα γιατι ήθελα να αντικαταστησω ενα παλιο μοντεμ που ειχε ξεμεινει απο οταν ημουν στην Cosmote, να εχω δυο κανάλια wifi και αυξημένη προστασία.

 

Το προβλημα ειναι οτι αν το αποσυνδέσω το ρουτερ της cosmote, και βάλω το καλωδιο του τοιχου στην θύρα Internet του Linksys δεν έχω ιντερνετ και πέφτει και η τηλεφωνικη γραμμη, με την εννοια οτι το καντραν του σταθερου σβηνει.

 

Αν κρατησω το ρουτερ το παλιο και το συνδεσω μεσω καλωδιου LAN τότε το Linksys μεταδίδει κανονικα.

 

Παρολα αυτα οπως μου ειπε ενας φίλος μου το Linksys δουλευει σαν repeater.

 

Αναρωτιεμαι αν κάποιος μπορει να με βοηθησει με οποιο σεταρισμα ισως πρέπει να κανω για να δουλευει αυτονομα το Linksys χωρις το παλιο router.

 

Ισως ενα screen shot με τις ρυθμισεις του Linksys.

 

Ευχαριστω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μας δουλεύεις;; αυτό που πήρες είναι ρουτερ σκέτο δεν έχει μόντεμ πάνω, πως θα δουλέψει μόνο του;;; θέλει από πίσω μόντεμ.

Πρώτα θα βάλεις του παροχου το μόντεμ σε bridge Mode και θα το συνδέσεις με καλώδιο utp στο linksys εκεί που λέει internet και στο linksys θα βάλεις τα user name - password που θα πάρεις από τον παροχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο δεν το βλεπω στα υποστηριζομενα του OpenWRT/LEDE.

 

Ασε που ειναι broadcom τα παντα ολα μεσα (proprietary) οποτε ακομα και να υποστηριχθει καποια στιγμη, το WiFi ή δεν θα δουλευει καθολου ή θα ειναι προβληματικο.

 

Υπαρχει dd-wrt image ομως, παρολο που προσωπικα θα προτιμουσα να το αφησω με το stock παρα να του περασω dd-wrt. Υπαρχει παντως σαν επιλογη.

 

Ή μπορει να το γυρισει πισω (αν το δεχτουν) και να παρει ενα modem-router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλια ευχαριστω.

 

Δεν εχω προβλημα να εχω το modem της εταιριας απο την στιγμη που ειναι απαραιτητο.

 

Ερωτηση ... το συγκεκριμενο ρουτερ δουλευει και με VDSL modem σε περιπτωση αναβάθμισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...