Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονες


Mina2017

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum. Θα ήθελα να σας εκθέσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με έναν γείτονα. Εκεί όπου μένω υπάρχουν συνολικά τέσσερα σπίτια (δύο ισόγεια και δύο πρώτοι όροφοι αντίστοιχα).Εγώ μένω στο ισόγειο το οποίο έχει πόρτα στο μπαλκόνι μου - αυλή μου. Ο συγκεκριμένος γείτονας λοιπόν σταθμεύει το αυτοκίνητό του ακριβώς μπροστά απο την πόρτα της αυλής μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ καν να περάσω. Να σημειώσω πως ο συγκεκριμένος μαζεύει παλιά αυτοκίνητα που είναι για απόσυρση και τα επισκευάζει με διάφορα εργαλεία που έχει χώρις άδεια οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και όσες ώρες θέλει χωρίς να υπολογίζει τίποτα απολύτως και τα μεταποιεί έτσι στην μέση της κοινής αυλής των σπιτιών γεμίζοντας την αυκή κατσαβίδια, ρόδες, λάδια απο μηχανές κλπ. Έχει μαζέψει στην γειτονιά γύρω στα 8 αμάξια εγκαταλελειμμένα τα οποία δεν κινεί. Ακόμη βάζει τέρμα την μουσική το βράδυ χωρίς να τον ενδιαφέρει τίποτα απολύτως.. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτα μας βρίζουν και μας απειλούν.. Τί μπορώ να κάνω; Μπορεί να γίνει κάτι; Πώς μπορώ να κινηθώ και αν μπορώ θα βγάλω κάτι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων καθώς και για τον χρόνο που διαθέσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα? Καταγγελία στον Δήμο για να τα μαζέψει.

Θόρυβος σε ώρες κοινής ησυχίας? Καταγγελία στην αστυνομία.

Σας βρίζουν και σας απειλούν? Καταγγελία στην αστυνομία.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα? Καταγγελία στον Δήμο για να τα μαζέψει.

Θόρυβος σε ώρες κοινής ησυχίας? Καταγγελία στην αστυνομία.

Σας βρίζουν και σας απειλούν? Καταγγελία στην αστυνομία.

 

χλαπατσα εσυ?

post-149391-0-10790500-1502391582_thumb.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα δεν μπορεις να κανεις,γιατι ειναι ικανος να κανει το σπιτι σου συνεργειο η να χρειαζεσαι σκαλα για να βγεις εξω.απλα εμπλεξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε αυτό με τα λάδια στο έδαφος κ έλα σε επικοινωνία με το τμήμα περιβάλλοντος του Δήμου σου.

 

Σε περίπτωση ελέγχου κ αν διαπιστωθούν οι λειτουργίες που λες χωρίς συλλέκτη λαδιών έρχεται το περιπολικό κ πάει ένα ωραιότατο αυτόφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην καθίσεις να τους πεις τίποτα. Εφόσον είναι τέτοιος άνθρωπος επώνυμη μυνηση κ καταγγελία σε αστυνομία κ δήμο μπας κ μαζευτεί. Ακούς εκεί να καθίσει να τα βρει με τον τύπο που έχει κάνει συνεργείο τον κοινόχρηστο... Να πάει να νοικιάσει γκαράζ αν είναι ο τουρκογυφτος. Σε ποια πολη γίνεται αυτό που λες;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ποτε δε ξερετε ρε παιδια ποιος ειναι ο καθενας και τι περναει για να τη παλεψει

 

διαβαζοντας τα παραπανω μηνυματα αυτην ακριβως την εικονα εχω και γω , αλλα κριμα αν πεφτουμε σε εναν ανθρωπο " μαστορα" που τον εκαψαν οι τραπεζες και οι ελλειψη της γνωσης

 

δικηγορος του απορου αποψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ποτε δε ξερετε ρε παιδια ποιος ειναι ο καθενας και τι περναει για να τη παλεψει

 

διαβαζοντας τα παραπανω μηνυματα αυτην ακριβως την εικονα εχω και γω , αλλα κριμα αν πεφτουμε σε εναν ανθρωπο " μαστορα" που τον εκαψαν οι τραπεζες και οι ελλειψη της γνωσης

 

δικηγορος του απορου αποψε

το να είσαι άπορος δεν σου δίνει το δικαίωμα να είσαι και κάφρος που δεν υπολογίζει τους γύρω του...
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ίδια περίπτωση στην περιοχή μου.Πράγματι ενοχλητική για τους τριγύρω και καταλαβαίνω το συμφουρμίτη.

 

Όχι στη γειτονιά μου αλλά λίγο πιο πέρα.Δυστυχώς όμως ξέρω και τον άνθρωπο που το κάνει.

Ταλαίπωρος,δυστυχής,χωρίς δουλειά,με πολλά οικογενειακά προβλήματα προσπαθεί με τον ίδιο τρόπο να βγάλει

χρήματα να επιζήσει.

Ξέρω ότι πολλοί πάνε τα αυτοκίνητά τους για μικροεπισκευές και στους περισσότερους δεν παίρνει χρήματα.

 

Σίγουρα ενοχλητικός αλλά και γείτονάς μου να ήταν ποτέ δεν θα έφτανα σε επίσημες καταγγελίες γιατί ξέρω ότι

δεν θα είχε να πληρώσει και θα ήταν ένα ακόμη χτύπημα.

Θα προσπαθούσα όσο μπορούσα πάντα με καλό τρόπο να τον κάνω να καταλάβει ότι είναι ενοχλητικός.

Στην ανάγκη θα του έλεγα π.χ. να αλλάξει και λάδια στο αυτοκίνητό μου, με πληρωμή βέβαια,να καταλάβει ότι

δεν έχω κάτι εναντίον του.

 

Δυστυχώς υπάρχει τόση δυστυχία γύρω μας. Ας μην την κάνουμε περισσότερη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε το να είσαι άπορος, σε δίνει το δικαίωμα να κάνεις πράγματα και να ζεις εις βάρος των άλλων;

Απο Ιανουάριο 2015.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ όλους που ψάχνουν να βρουν το καλό (την καλή πρόθεση, την ανάγκη, κλπ) στον άλλο.

 

Αφού πω ότι βρίσκω πολύ σωστό το σκεπτικό και πιστεύω ότι έτσι θα έπρεπε να ξεκινάμε όλοι, να παρατηρήσω ότι η περίπτωση του συγκεκριμένου νήματος δεν ανήκει σε αυτές τις περιπτώσεις.

Ήδη, αν πιστέψουμε τον ts, έχει αναφερθεί ότι κάνει φασαρία (μουσικές, κλπ), βρίζει και απειλεί (προφανώς σε σχετικές παρατηρήσεις). Άρα ακόμα και άπορος που παλεύει για "τα προς το ζην" να είναι, το δίκιο του (ή τουλάχιστον τη συμπάθεια) την έχασε με το πρώτο μπινελίκι ή απειλή που έριξε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ποιός άπορος και μαλακίες; Κι οι γύφτοι άποροι δηλώνουν και έχουν το πάκο στην τσέπη με τα 50 ευρά και βγάζουν γυναικόπαιδα για κλεψιές και ζητιανιά, αυτό σημαίνει ότι παύουν να είναι ενοχλητικοί; Έλεος ρε σεις και μετά θα παραπονιέστε όταν δε βγάζετε άκρη για τα δικαιώματά σας. Περιμένετε το κράτος και την κυβέρνηση να τα διορθώσει όλα μαγικά. Θα μπορούσε κάλιστα ο μαστοροκάφρος να μην ενοχλεί με φασαρία και να μαζεύει τη βρώμα του. Δε πιστεύω να ενοχλούσε κάποιον έτσι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...