Προς το περιεχόμενο

Paypal limited account , απαιτείται διαβατήριο/ταυτότητα και λογαριασμός


shadowlike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ήρθε προχθές ένα email απο paypal που λέει πως ο λογαριασμός μου που τον έχω απο το 2007 γύρισε σε limited (δε μπορώ να πάρω η να στείλω λεφτα) και πως απαιτείται να τους στείλω διαβατήριο/ταυτότητα και ενα λογαριασμό. Σας ήρθε κάτι αντίστοιχο ..και γιατί τώρα μετα από τόσα χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς σπαμ...αφού μπήκα στο λογαριασμό μου και όντως υπάρχει notification που λέει πως πρέπει πρώτα να κάνω resolve αυτά τα 2 actions για να μου το γυρίσει σε κανονικό λογαριασμό πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να στο ζητάει, είναι με οδηγία Ε.Ε. αυτό.

Τα έχω κάνει όλα τα βήματα (ταυτότητα, λογαριασμό δεη, βιβλιάριο τράπεζας κλπ). 3 χρόνια πριν. Πλέον έχω απόθεμα συναλλαγών μέχρι 15k € / χρόνο, αν δεν κάνω λάθος.

Επίσης, το όνομα στο paypal πρέπει να είναι ίδιο με τη ταυτότητά σου. Τράπεζα είναι, λογικό να στα ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε προχθές ένα email απο paypal που λέει πως ο λογαριασμός μου που τον έχω απο το 2007 γύρισε σε limited (δε μπορώ να πάρω η να στείλω λεφτα) και πως απαιτείται να τους στείλω διαβατήριο/ταυτότητα και ενα λογαριασμό. Σας ήρθε κάτι αντίστοιχο ..και γιατί τώρα μετα από τόσα χρόνια;

Μπηκες μεσα στο account σου στο paypal να επιβεβαιωσεις οτι ο λογαριασμος σου ειναι οντως limited?

 

Το λεω γιατι παιζει πολυ phising τελευταια και το email που ελαβες μπορει να μην ειναι καν απο το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν είναι phising μπήκα όπως είπα (όχι απο το link στο mail) και όντως θέλει αυτά τα 2 πραγματα. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί με θυμηθήκανε μετά απο 10 χρόνια χρήσης του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκες και στο resolution center και όντως είδες να αναγράφει πως δεν μπορείς να στείλεις-πάρεις χρήματα;

Γιατί σε πολύ κόσμο που είναι απλά θέμα ταυτοποίησης (και όχι κάποιας 'πατάτας' που έκαναν, π.χ. να ξεπεράσουν το όριο), το limited είναι απλά τυπικό και μπορούν να συνεχίζουν κανονική χρήση του λογαριασμού εκτός από το να τον σβήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λεέι αυτό(παρακάτω) και ποιο κάτω έχει τα 2 actions για να τα κάνω resolve ανεβάζωντας τα σχετικά αρχεία. Επίσης λέει πως το account μου έγινε limited 12 αυγούστου.

 

What can't I do while my account is limited?

 

send money

withdraw money from your account

receive or request money

close your account

remove a card

remove a bank account

send refunds

 

 

Η αλήθεια είναι πως είχα επιχειρήσει πρόσφατα (1 εβδομάδα πριν) να αγοράσω κάτι απο ένα store αλλά ενώ ολοκλήρωνα τη πληρωμη απο paypal με πέταγε στο site του store για να δωσω/κάνω confirm adress. Γενικά είχε καποιο θέμα καθώς φαινόταν ότι το adress ενώ είχε μεταφερθεί απο το paypal σωστά σε όλα του τα πεδία, το store μου έβγαζε οταν έκανα το τελικο submit πως μου λείπουν πεδία .. με αποτέσμα να μη μπορώ να ολοκληρώσω τη παραγγελιά κάνοντας την cancel (αυτό το ξαναέκανα και 2η φορά). Μήπως εκεί στράβωσε; αλλά και πάλι γιατί να τη πληρώσω εγώ αν αυτοί στο store έχουν bug στο paypal payment :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικά αφού δεν έχεις κάνει κάτι άλλο και τόσα χρόνια δεν σε ενόχλησαν, από αυτό τους χτύπησε κόκκινο καμπανάκι. Στο γιατί να την πληρώσεις εσύ -εκτός από το ότι δεν ξέρεις αν και το ακάουντ του store πήρε ειδοποίηση-, η απάντηση είναι πως ουσιαστικά είναι για την προστασία σου, όταν βλέπουν κάτι σε 'unusual activity", παίζει το ενδεχόμενο κάποιος να σου έχει χακάρει το ακάουντ κι οπότε γι' αυτό μπλοκάρησαν και τις κινήσεις σου και δεν είναι θέμα απλής ταυτοποίησης (στην οποία περίπτωση όπως σου είπα δεν μπλοκάρουν την βασική χρήση του λογαριασμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έχεις δίκιο.Το θέμα είναι τώρα αν θα δεχθούνε τα έγγραφα που ζητάνε στα ελληνικα ... θα στείλω δίπλωμα γιατι δεν γουστάρω να στείλω δο διαβατήριο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησέ τους πρώτα με μέιλ για να είσαι σίγουρος, μην τυχόν δημιουργηθούν επιπλέον προβλήματα:

 

  1. log in
  2. κάτω αριστερά > contact us
  3. μπλε πλακάκι, κέντρο > message us
  4. πάνω δεξιά > compose
  5. Αριστερά, επιλέγεις το topic και subtopic που σε αφορά
  6. Γράφεις κείμενο και το στέλνεις. ΜΗΝ ασχοληθείς καν με πραγματικό κείμενο, αυτό δεν θα το διαβάσει υπάλληλος. ΑΛΛΑ,
  7. θα σου έρθει αυτοματοποιημένη απάντηση (σχετική με το topic που διάλεξες) στο μέιλ σου.
  8. Σε αυτό το αυτομ/νο μέιλ που θα σου έρθει, θα κάνεις κανονικά reply και θα γράψεις πλέον αναλυτικά το θέμα σου. Αυτό, θα το διαβάσει υπάλληλος και θα σου απαντήσουν το πολύ μεσα σε 24h.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα πράγματα σήμερα δεν έχουν καμιά σχέση με πριν 5-10 χρόνια. Πλέον ζητάνε επιβεβαίωση (ταυτότητα) παντού για την ασφάλειά μας. Το Paypal το κάνει σταδιακά αυτό... και σε όσους δεν έχει ζητήσει είναι επειδή είναι σχεδόν ανενεργοί. Κάποια στιγμή όμως όλοι θα κληθούν να δώσουν.

 

Δεν είναι κάτι κακό. Βγάλε φωτογραφία την ταυτότητα, άνοιξε την ζωγραφική και σβήσε οτιδήποτε πολύ προσωπικό όπως Αριθμός Ταυτότητας, Εκδούσα Αρχή, όνομα πατέρα/μητέρας. Το Paypal θέλει μόνο το όνομα, ημ γεννησης και διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απροειδοποιητα; Εμενα μου εστειλαν πρωτα ιμειλ οτι σε χ μερες θα κλεισει ο λογαριασμος μου αν δε δωσω στοιχεια. Στο μεταξυ ομως μπορουσα να κανω αναληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...