Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος / χτυπήματα σε ελαφρώς ανώμαλο δρόμο


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Έχω ένα ματιζ 800cc και ενώ σε ομαλό δρόμο είναι μια χαρά, όταν μπω σε ελαφρώς ανώμαλο δρόμο ακόμα και σε ελαφρώς τραχιά άσφαλτο ακούγεται θόρυβος / τρέμουλο σαν χτυπήματα από μπροστά και μεταφέρεται και στο τιμόνι κάποιες φορές..

 

Καλά σε χωματόδρομο το αμάξι το κάνει επί 10..

 

Τι μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούγεται ήχος κατά το στρίψιμο του τιμονιού.. μόνο σε πορεία σε τραχύ δρόμο..

 

Μου δίνει την αίσθηση ότι κάτι είναι χαλαρό και χτυπάει στο μπροστινό σημείο, έτσι ακούγεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το matiz έχει απο τα πιό άθλια μπροστινά συστήματα που έχω δεί ποτέ σε αυτοκίνητο. Λίγα μπόσικα που σε άλλο αυτοκίνητο δέν έχουν ιδιαίτερη σημασία, στο matiz αρκούν για να κουνιούνται τα πάντα και να έχεις κραδασμούς, τράβηγμα του τιμονιού κτλ.

 

Το θετικό όμως είναι οτι τα ανταλακτικά είναι φτηνά και αλλάζονται σε οποιοδήποτε συνεργείο ευκολα σε λίγα λεπτά.

 

Συνήθως το πρόβλημα εντοπίζεται στα ψαλίδια, στα οποία είνα ενσωματωμένα τα μπαλάκια και ενα απο τα σινεμπλόκ

 

Επίσης θα αλλάξεις όλα τα σινεμπλόκ της αντιστρεπτικής. Είναι δύο που πιάνουν την αντιστρεπτική στο κάθε ψαλίδι (συνολο τέσσερα) και δύο που στερεώνουν την αντιστρεπτική στο μπροστά μέρος του αυτοκινήτου.

 

Όλα αυτά τα ανταλλακτικά δέν θα ξεπεράσουν τα 80-100 ευρώ, οπότε τα αλλάζεις προληπτικά ακόμα και αν δέν έχουν εμφανές πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...