Προς το περιεχόμενο

Το δημοφιλέστερο smartphone για το 2ο τρίμηνο του 2017 ήταν το iPhone 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το περιμενα φετος η αληθεια ειναι. Αν και δεν εχω παραπονα με το 7, πιστευα πως καποιο απο τα galaxy θα ηταν πρωτο, κυριως λογω τον μικρων αλλαγων σε σχεση με το 6s.

Άμα ακόμα και έτσι η samsung δεν την πέρασε με το s8 με το που βγει το 8άρι είναι checkmate, μονοπώλιο η κυρία Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ πιστεύω ότι το 80% των ιδιοκτητών i phone το επέλεξαν για τον απλούστατο λόγο ότι πλέον αποτελεί status symbol και προσδίδει "κύρος" στον ιδιοκτήτη του...

Υγ... Εχω ακούσει επίσης από "νοήμων ών"

Ότι το i phone είναι κόσμημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Hetfield είπε:
Ακομα κι ετσι, ειναι η δημοφιλεστερη συσκευη.

Που σημαινει οτι αυτα δεν ενδιαφερουν τον μεσο καταναλωτη, κοινος τον κοσμο.


Οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω, το iOS και τα τσιπακια της Apple κανουν τεραστια διαφορα.
Απεναντίας!
 
Μια γρήγορη ματιά στον πίνακα αποκαλύπτει ότι, τα S8 και S8+ καταλαμβάνουν τις αμέσως επόμενες θέσεις στον πίνακα, με διόλου ευκαταφρόνητα ποσοστά (παγκοσμίως). Κοινώς, αποτελούν προτίμηση τουλάχιστον ~20 εκατομμυρίων καταναλωτών, μέχρι στιγμής. Κατ' επέκταση, οι οθόνες και ο ιδιαίτερος σχεδιασμός της shammy, αποτελεί σημείο ενδιαφέροντος για το μέσο καταναλωτή, δηλαδή για τον κόσμο.
 
Τα custom SOC φυσικά δεν συμβάλουν στη διαμόρφωση της όποιας διαφοράς, αφού αποτελούν αντικείμενο ενδιαφέροντος για μια ασήμαντη μειοψηφία, δηλαδή όχι για το μέσο καταναλωτή. Μιλάμε πάντα επί του συνόλου.

 

Μιλάμε οτι η Apple πούλησε σχεδόν διπλάσια τηλέφωνα στο 3ο τρίμηνο της σε σχέση με το πρώτο της Samsung..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ πιστεύω ότι το 80% των ιδιοκτητών i phone το επέλεξαν για τον απλούστατο λόγο ότι πλέον αποτελεί status symbol και προσδίδει "κύρος" στον ιδιοκτήτη του...

Υγ... Εχω ακούσει επίσης από "νοήμων ών"

Ότι το i phone είναι κόσμημα

 Ναι. Μονο εσυ. Εσυ. Ο ενας και ο μοναδικος. Πρωτη φορα στην ζωη μου το ακουσα αυτό, δεν μου το χουν ξαναπει ποτε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειδικα το 7αρι με HD ips και μπαταρια 1960mah battery. στις 4,7 ιντσες στα 700 και ευρ τρελη ευκαιρια..

 

1) Δεν είναι 700 ευρω πλεον.

2) Για την διαρκεια της μπαταριας δουλεψε ένα για καμια μερα και θα εκπλαγεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ πιστεύω ότι το 80% των ιδιοκτητών i phone το επέλεξαν για τον απλούστατο λόγο ότι πλέον αποτελεί status symbol και προσδίδει "κύρος" στον ιδιοκτήτη του...

Υγ... Εχω ακούσει επίσης από "νοήμων ών"

Ότι το i phone είναι κόσμημα

 

Εγώ από την αλλη εχω ακουσει και παρα πολλους με S7/S8/S8+ να λενε ότι δεν βάζουν θηκη στο κινητό γιατί θα γίνει ασχημο. Αρκετοι από αυτους το αποκαλουσαν και στολίδι. Εγώ πχ στο Galaxy note 4 που εχω φοράω μια UAG (που εχει βγάλει τα λεφτά της 1000 φορες), δεν φανταζεσαι το κραξιμο που εχω ακουσει.

 

Προσωπικά είχα Iphone χωρίς jailbreak γιατί μπορούσα και εκανα ότι θεωρουσα σημαντικό χωρίς αυτό. Κυρίως το backup μου. Και αν ήθελα καποια στιγμή να παρω καποιο επόμενο μοντελο δεν χρειαζόταν να μαθω ξανα το κινητό από την αρχή. 

Το Note προφανως είναι αλλη κατηγορια και το πήρα για συγκεκριμένους λόγους αλλα χωρίς backup της προκοπής δεν λεει. Ο μοναδικός λόγος που εκανα root από την 1η μερα ήταν για να δουλευει το titanium. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν αρκετά μέλη το Ios (μακράν καλύτερο από το Android και ας τραγουδάνε μερικοί) και οι τρομεροί επεξεργαστές είναι το ζουμί στα Iphone.

 

Τα πιο γρήγορα κινητά της αγοράς αυτήν την στιγμή και με τα λιγότερα προβλήματα. Αυτός είναι ο λόγος που τα προτιμάει ο κόσμος.

 

Φυσικά υπάρχει ένα τεράστιο μερίδιο (ανήλικα στην μεγαλύτερη πλειοψηφία) που αγοράζουν το Iphone για το μήλο. Αλλά ο περισσότερος κόσμος θέλει να έχει ένα σφαιράτο και απροβλημάτιστο κινητό και πάνω από όλα ένα κινητό που θα τον βγάλει χρόνια. Γιατί αν πάρεις ένα Iphone 3 χρόνια τα βγάζεις για πλάκα, το S8 παράδειγμα σε ένα χρόνο θα έχει γίνει ένα απλό τηλέφωνο, λίγο αργότερα θα το εγκαταλείψει εντελώς η Samsung και σε 2 χρόνια θα έχει μείνει πίσω σε αναβαθμίσεις και θα αρχίσει να πέφτει το Lag της αρκούδας. Όπως γίνεται σε όλα τα Android τηλέφωνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ πιστεύω ότι το 80% των ιδιοκτητών i phone το επέλεξαν για τον απλούστατο λόγο ότι πλέον αποτελεί status symbol και προσδίδει "κύρος" στον ιδιοκτήτη του...

Υγ... Εχω ακούσει επίσης από "νοήμων ών"

Ότι το i phone είναι κόσμημα

 

..Έχουμε 2017. Δεν το πιστεύεις μόνο εσύ, αλλά και πολλά ακόμα άτομα απο το 2010. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζουμι της υποθεσης ειναι οτι τελικα ο ξεπερασμενος σχεδιασμος και κυριως η αφαιρεση της θυρας ακουστικων δεν ενδιαφερουν τον κοσμο.

 

Στον ηχο παντως εγινε παρα πολυ καλη δουλεια με τα 2 ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεναντίας!

 

Μια γρήγορη ματιά στον πίνακα αποκαλύπτει ότι, τα S8 και S8+ καταλαμβάνουν τις αμέσως επόμενες θέσεις στον πίνακα, με διόλου ευκαταφρόνητα ποσοστά (παγκοσμίως). Κοινώς, αποτελούν προτίμηση τουλάχιστον ~20 εκατομμυρίων καταναλωτών, μέχρι στιγμής. Κατ' επέκταση, οι οθόνες και ο ιδιαίτερος σχεδιασμός της shammy, αποτελεί σημείο ενδιαφέροντος για το μέσο καταναλωτή, δηλαδή για τον κόσμο.

 

Τα custom SOC φυσικά δεν συμβάλουν στη διαμόρφωση της όποιας διαφοράς, αφού αποτελούν αντικείμενο ενδιαφέροντος για μια ασήμαντη μειοψηφία, δηλαδή όχι για το μέσο καταναλωτή. Μιλάμε πάντα επί του συνόλου.

Οι οθόνες και ο σχεδιασμός αποτελούν σημείο ενδιαφέροντος στα τριτοτέταρτα κινητά αλλά στα πρωτοδεύτερα δεν αποτελεί το SoC γιατί... Έτσι.

 

Δηλαδή αυτά που ενδιαφέρουν τον καταναλωτή βρίσκονται πιο χαμηλά από αυτά που δεν ενδιαφέρουν τον καταναλωτή κατ' εσέ. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν έχω διαβάσει πιο "μαγειρεμένη" ανάλυση στα 13 χρόνια που είμαι εδώ, αλλά δεν μπορώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης έχει και bezels αλλά και ποιότητα οθόνης που παραπέμπουν σε 2013. Ό κάθεις με τις προτεραιότητες του βέβαια, προτιμώ το κύρτο γυαλί και την super amoled οθόνη του s8 από οτιδήποτε έχει να δείξει το 7αρι. Εχει τυχει να το δω από φίλους, είναι σαν να συγκρίνω το κυρτο ultrawide ips monitor μου με ενα monitor της σειράς.

 

Ακομα κι ετσι, ειναι η δημοφιλεστερη συσκευη.
Που σημαινει οτι αυτα (δηλαδή κυρτές super amoled οθόνες, bezel-less design, κλπ) δεν ενδιαφερουν τον μεσο καταναλωτη, κοινος τον κοσμο.


Οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω, το iOS και τα τσιπακια της Apple κανουν τεραστια διαφορα.

 

Απεναντίας!

 

Μια γρήγορη ματιά στον πίνακα αποκαλύπτει ότι, τα S8 και S8+ καταλαμβάνουν τις αμέσως επόμενες θέσεις στον πίνακα, με διόλου ευκαταφρόνητα ποσοστά (παγκοσμίως). Κοινώς, αποτελούν προτίμηση τουλάχιστον ~20 εκατομμυρίων καταναλωτών, μέχρι στιγμής. Κατ' επέκταση, οι οθόνες και ο ιδιαίτερος σχεδιασμός της shammy, αποτελεί σημείο ενδιαφέροντος για το μέσο καταναλωτή, δηλαδή για τον κόσμο.

 

Τα custom SOC φυσικά δεν συμβάλουν στη διαμόρφωση της όποιας διαφοράς, αφού αποτελούν αντικείμενο ενδιαφέροντος για μια ασήμαντη μειοψηφία, δηλαδή όχι για το μέσο καταναλωτή. Μιλάμε πάντα επί του συνόλου.

 

 

 

Έχω επισημάνει ορισμένα σημεία ώστε να σε διευκολύνω στην κατανόηση.

 

Οι οθόνες και ο σχεδιασμός αποτελούν σημείο ενδιαφέροντος στα τριτοτέταρτα κινητά αλλά στα πρωτοδεύτερα δεν αποτελεί το SoC γιατί... Έτσι.

Δηλαδή αυτά που ενδιαφέρουν τον καταναλωτή βρίσκονται πιο χαμηλά από αυτά που δεν ενδιαφέρουν τον καταναλωτή κατ' εσέ. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αν έχω διαβάσει πιο "μαγειρεμένη" ανάλυση στα 13 χρόνια που είμαι εδώ, αλλά δεν μπορώ.

Όσο για το μαγείρεμα, απλά δε κατάλαβες αυτό που διάβασες, Coolio :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...