Προς το περιεχόμενο

Το δημοφιλέστερο smartphone για το 2ο τρίμηνο του 2017 ήταν το iPhone 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικο, γιατι ειναι ενα απο τα καλυτερα τηλεφωνα της αγορας αποτελωντας ουσιαστικα την μοναδικη επιλογη αν καποιος θελει iOs.

 

H λογικη λεει οτι αν βαλει amoled οθονη, μεγαλυτερης διαγωνιου, άλλης αναλογιας, με πολυ μικροτερα περιθωρια, στρογγυλεμενες ακρες, home button πανω στην οθονη για να μην πιανει χωρο, υψηλοτερη αναλυση, πραγματα που παρολο που θα εχουν αντικτυπο στο κοστος κατασκευης αρα και αγορας , θα κανει ακομα μεγαλυτερες πωλησεις.

 

Βλεπει τι θελει ο κοσμος και λογικα θα του το προσφερει κανοντας ενα εξαιετικο τηλεφωνο ακομα καλυτερο και ποιοτικοτερο και αυτο ειναι θετικο για εμας τους καταναλωτες.

 

Θεωρω οτι το επομενο iPhone θα μοιαζει περισσοτερο στο σχεδιασμο των mi mix, s8,essential phone, lg, g6 απο οτι στο τωρινο iPhone 7 και θα κανει ρεκορ πωλησεων!

 

7EhhHmafZoxC.JPG

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, δεν είσαι ο μόνος. Η ξαδέρφη μου, ο άντρας της και τα δυο τους πιτσιρίκια στη Γερμανία έχουν ΟΛΟΙ iphone, τα οποία αλλάζουν κάθε χρόνο με το καινούριο μοντέλο. (έχουν φράγκα, μην τη ψάχνεις). Και αν τους ρωτήσεις πόση RAM έχει, θα σε κοιτάνε λες και τους μιλάς κινέζικα.

 

Η πλειοψηφία αγοράζει Apple απλά για πουλήσει μούρη και εδώ φαίνεται πόσο καλό marketing έχει η εταιρεία.

 

ΥΓ. Για μια ακόμη φορά, τα appleboys κάνουν λες και η Apple είναι εταιρεία του μπαμπά τους και μοιράζονται τα κέρδη. Εδώ ξαναφαίνεται το άψογο marketing της.

 Δεν θέλω να πέσουμε από τα σύννεφα όλοι, αλλά το 90% τουλάχιστον όσων αγοράζουν smartphone, δεν ασχολούνται με την ανάλυση, την μνήμη, τον επεξεργαστή κλπ. Θέλουν ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτουν ένα τηλέφωνο που θα κάνει την δουλειά του απροβλημάτιστα και φυσικά θα τους αρέσει και στην εμφάνιση. Σε αυτό τον τομέα η Apple κυριαρχεί (δεν έχω iphone, για να σας προλάβω, έχω android και windows). 

Από την άλλη ναι υπάρχει μερίδα κοινού που θα αγοράσει με βάση την εμφάνιση. Και εκεί όπως υπάρχει ο κλαρινογαμπρός ή η bimbo που θα πάρει iphone υπάρχει ο/η αντιστοιχοσ/η που θα πάρει s8+ κ.ο.κ. Αυτό έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο του καθένα.

όπως και το γεγονός ότι για εμένα σημαντικό είναι να στέλνω email, ενώ για κάποιον άλλον το youtube και για κάποιον άλλον το messenger. Οι ανάγκες του καθένα διαφορετικές, απλά ανάλογα με τον προϋπολογισμό μας αγοράζουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν αρκετά μέλη το Ios (μακράν καλύτερο από το Android και ας τραγουδάνε μερικοί) και οι τρομεροί επεξεργαστές είναι το ζουμί στα Iphone.

Σιγα μην ειναι καλυτερο απο το android.Ηταν καποτε, οχι πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή S7 και S7 edge δεν πουλήθηκαν;

Και γιατί μόνο το τελευταίο τρίμηνο;

 

Να μας δείξει το τελευταίο εξάμηνο.

Αλλά μάλλον εκεί δεν της βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είσαι ο μόνος. Η ξαδέρφη μου, ο άντρας της και τα δυο τους πιτσιρίκια στη Γερμανία έχουν ΟΛΟΙ iphone, τα οποία αλλάζουν κάθε χρόνο με το καινούριο μοντέλο. (έχουν φράγκα, μην τη ψάχνεις). Και αν τους ρωτήσεις πόση RAM έχει, θα σε κοιτάνε λες και τους μιλάς κινέζικα.

 

Η πλειοψηφία αγοράζει Apple απλά για πουλήσει μούρη και εδώ φαίνεται πόσο καλό marketing έχει η εταιρεία.

 

ΥΓ. Για μια ακόμη φορά, τα appleboys κάνουν λες και η Apple είναι εταιρεία του μπαμπά τους και μοιράζονται τα κέρδη. Εδώ ξαναφαίνεται το άψογο marketing της.

 

 

Δεν καταλαβαίνω την εμμονή που έχετε κάποιοι ότι μόνο με iPhone μπορεί να πουλήσει κανείς μούρη και όχι με ένα Galaxy ή κάποιο άλλο πανάκριβο Android. (Λες και το iPhone είναι το μόνο ακριβό τηλεφωνο).

 

Δηλαδή αν σας δει κάποιος με ένα LG G6 ή ένα HTC U11 πχ στο χέρι, θα σας πάρει για φτωχαδάκι?

 

Τώρα όσο αναφορά για τη RAM που ρωτάς την ξαδέρφη σου, έχεις ένα δίκιο. Αυτό είναι το βασικό μέτρο σύγκρισης μεταξύ Android χρηστών (βάλε και μπόλικους πυρήνες μέσα) για να πουλήσουν μούρη μεταξύ τους...

Εδώ φαίνεται και το καλό μάρκετιγκ που κάνουν οι εταιρίες όταν το πρώτο πράγμα που γράφουν στα specs είναι πόση RAM και πόσους πυρήνες έχει η συσκευή. Ξέρουν ότι ο "ψαγμένος" (εδώ γελάμε) μέσος χρήστης Android θα ψαρώσει κατευθείαν και θα νομίσει ότι το κινητό του φτάνει προδιαγραφές PC...

 

Οι κάτοχοι iPhone απλά δεν ασχολούνται γιατί έτσι κι αλλιώς η συσκευή πάει σφαίρα.

 

 

 

 

ΥΓ:

Για ακόμα μια φορά τα Androidboys κάνουν λες και η Google/Samsung/LG κλπ είναι εταιρίες του μπαμπά τους και χάνουν κέρδη από τις πωλήσεις iPhone. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή S7 και S7 edge δεν πουλήθηκαν;

 Και γιατί μόνο το τελευταίο τρίμηνο;


 Να μας δείξει το τελευταίο εξάμηνο.

 Αλλά μάλλον εκεί δεν της βγαίνει.

 

Σε ποιον δεν "Βγαίνει " κ τι ακριβώς ;;
Το άρθρο σου λέει ποιο κινητό πούλησε τα περισσότερα στο δεύτερο τρίμηνο του έτους .
Τι σχέσεις έχουν το S7 δεν μπορω να καταλάβω .Για να μην ειναι στην πεντάδα δεν θα πούλησαν ανάλογα οπως κ τα 6 - 6s -SE της Apple .

Δεν αναφέρετε σε σύνολο πωλήσεων αλλα στο ποιο μοντέλο έχει πουλήσει περισσότερο σε συγκεκριμένο 3 μηνο πωλήσεων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς σου φαίνεται; Πεταμένα λεφτά; :P

Βασικά πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. xD

Η μπαταρία τέρας, αρκετά καλή camera, δεν έχω δει το παραμικρό lag σε τόσους μήνες χρήσης και επιτέλους καλύτερο store :P (είχα και ένα 4S αλλά εντάξει τι να κάνει το καημένο πλέον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λογικη λεει οτι αν βαλει amoled οθονη, μεγαλυτερης διαγωνιου, με πολυ μικροτερα περιθωρια, στρογγυλεμενες ακρες, home button πανω στην οθονη για να μην πιανει χωρο, υψηλοτερη αναλυση, πραγματα που παρολο που θα εχουν αντικτυπο στο κοστος κατασκευης αρα και αγορας , θα κανει ακομα μεγαλυτερες πωλησεις.

 

Νομίζω ότι η πλειοψηφεία των αυξημένων πωλήσεων θα γίνει κυρίως λόγω αλλαγής σχεδιασμού γενικά μετά από 3 συνεχή χρόνια παρά λόγω των επιμέρους χαρακτηριστικών που αναφέρεις.

 

Έτσι κι αλλιώς οι πωλήσεις του 7 το οποίο έχει χαμηλής ανάλυσης οθόνη ips με μεγάλα bezels, τετράγωνα περιθώρια και home button είναι ακόμα δυνατές ακόμα και φέτος. Αυτό λέει και το άρθρο.

 

Αντίστοιχα οι πωλήσεις S8, G6 και Μιμίχ, δεν έκαναν και κάποιο πάταγο σε σχέση με πέρισυ ώστε να αποδείξουν ότι ο κόσμος καίγεται πραγματικά γι αυτά τα χαρακτηριστικά. 

 

Ευπρόσδεκτα βέβαια, αλλά όχι βασικά κριτήρια αγοράς smartphone για την πλειοψηφεία. Αυτό δείχνουν οι πωλήσεις αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πλειοψηφεία των αυξημένων πωλήσεων θα γίνει κυρίως λόγω αλλαγής σχεδιασμού γενικά μετά από 3 συνεχή χρόνια παρά λόγω των επιμέρους χαρακτηριστικών που αναφέρεις.

 

Έτσι κι αλλιώς οι πωλήσεις του 7 το οποίο έχει χαμηλής ανάλυσης οθόνη ips με μεγάλα bezels, τετράγωνα περιθώρια και home button είναι ακόμα δυνατές ακόμα και φέτος. Αυτό λέει και το άρθρο.

 

Αντίστοιχα οι πωλήσεις S8, G6 και Μιμίχ, δεν έκαναν και κάποιο πάταγο σε σχέση με πέρισυ ώστε να αποδείξουν ότι ο κόσμος καίγεται πραγματικά γι αυτά τα χαρακτηριστικά. 

 

Ευπρόσδεκτα βέβαια, αλλά όχι βασικά κριτήρια αγοράς smartphone για την πλειοψηφεία. Αυτό δείχνουν οι πωλήσεις αυτή τη στιγμή.

Για να μπορεσει να υλοποιησει τα παραπανω χαρακτηριστικα(αν βεβαια το αποφασισει), τοτε θα πρεπει να αλλαξει σχεδιασμο και να βγαλει κινητο που θα μοιαζει λιγοτερο στο 1ο κινητο της εικονας και περισσοτερο 2ο, 3ο, 4ο,5ο κινητο της εικονας παραπανω.

 

Και ναι, το iphone 7 κανει δυνατες πωλησεις οπως ειπαμε, ειναι αλλωστε ενα απο τα καλυτερα κινητα της αγορας και ουσιαστικα η μοναδικη επιλογη αν καποιος θελει iOS.

Αλλα αν προσθεσει στο επομενο μοντελο τα παραπανω χαρακτηριστικα, τοτε θεωρω πως θα κανει ακομα μεγαλυτερες πωλησεις, παρολο το αναμενομενο υψηλοτερο κοστος, γιατι αυτα τα χαρακτηριστικα κοστιζουν αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω την εμμονή που έχετε κάποιοι ότι μόνο με iPhone μπορεί να πουλήσει κανείς μούρη και όχι με ένα Galaxy ή κάποιο άλλο πανάκριβο Android. (Λες και το iPhone είναι το μόνο ακριβό τηλεφωνο).

 

Δηλαδή αν σας δει κάποιος με ένα LG G6 ή ένα HTC U11 πχ στο χέρι, θα σας πάρει για φτωχαδάκι?

 

Τώρα όσο αναφορά για τη RAM που ρωτάς την ξαδέρφη σου, έχεις ένα δίκιο. Αυτό είναι το βασικό μέτρο σύγκρισης μεταξύ Android χρηστών (βάλε και μπόλικους πυρήνες μέσα) για να πουλήσουν μούρη μεταξύ τους...

Εδώ φαίνεται και το καλό μάρκετιγκ που κάνουν οι εταιρίες όταν το πρώτο πράγμα που γράφουν στα specs είναι πόση RAM και πόσους πυρήνες έχει η συσκευή. Ξέρουν ότι ο "ψαγμένος" (εδώ γελάμε) μέσος χρήστης Android θα ψαρώσει κατευθείαν και θα νομίσει ότι το κινητό του φτάνει προδιαγραφές PC...

 

Οι κάτοχοι iPhone απλά δεν ασχολούνται γιατί έτσι κι αλλιώς η συσκευή πάει σφαίρα.

 

 

 

 

ΥΓ:

Για ακόμα μια φορά τα Androidboys κάνουν λες και η Google/Samsung/LG κλπ είναι εταιρίες του μπαμπά τους και χάνουν κέρδη από τις πωλήσεις iPhone. 

 

 

Μιλάς σαν θιγμένο/εκνευρισμένο fanboy της Apple που ενοχλήθηκε τόσο πολύ που μέσα στη βιασύνη του να απαντήσει, οδηγήθηκε στο να γράψει άλλα ντ'άλλων πράγματα, εντελώς άσχετα με το περιεχόμενο του σχόλιου μου. 

 

Δεν με ενδιαφέρει το optimization του κάθε κινητού και δεν ανέφερα τη RAM ως τεχνικό χαρακτηριστικό με προσανατολισμό τις επιδόσεις. Ανέφερα τη RAM ως χαρακτηριστικό για να δείξω την πλήρη ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ πολλών αγοραστών κινητών Apple. Όταν αγοράζεις ένα κινητό απλά και μόνο επειδή είναι Apple χωρίς να ξέρεις τι αγοράζεις, πχ τι οθόνη, τι RAM, τι επεξεργαστή, τι χωρητικότητα, αν είναι 3G ή 4G, τι αυτονομία μπαταρίας κτλ κτλ δείχνεις πόσο πρόβατο και πόσο αρμέξιμος καταναλωτής είσαι. Ειδικά όταν δίνεις 800 ευρώ για να αποκτήσεις ένα κινητό που σου καλύπτει τις ίδιες ανάγκες, με την ίδια (σχεδόν) επιτυχία με ένα smartphone των 500 ευρώ αλλά δίνεις τα 300 καπέλο για να μοστράρεις στο κύκλο σου το μηλαράκι.

 

Όσο για τα προβλήματα του Android, κανείς δεν είπε ότι είναι τέλειο. Είναι ωστόσο ένα λογισμικό που σου προσφέρει περισσότερες ελευθερίες από ένα iOS και κάθε εταιρία smartphone το παραμετροποιεί όπως εκείνη θέλει, με αποτέλεσμα να έχουμε άψογα λογισμικά android όπως πχ της Huawei και άθλιου optimization λογισμικά-φριτέζες που σου τρώνε τη μπαταρία μέσα σε ένα βράδυ. Από την άλλη, το iOS είναι πιο "κλειστό" και ελεγχόμενο λογισμικό που το εκμεταλλεύεται μόνο μια εταιρεία και είναι λογικό να είναι πιο καλοστημένο. Ας ήταν το iOS διαδεδομένο όσο το android και θα σου έλεγα πόσο optimized θα γινότανε σε λίγα χρόνια...

 

 

 

 Δεν θέλω να πέσουμε από τα σύννεφα όλοι, αλλά το 90% τουλάχιστον όσων αγοράζουν smartphone, δεν ασχολούνται με την ανάλυση, την μνήμη, τον επεξεργαστή κλπ. Θέλουν ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτουν ένα τηλέφωνο που θα κάνει την δουλειά του απροβλημάτιστα και φυσικά θα τους αρέσει και στην εμφάνιση. Σε αυτό τον τομέα η Apple κυριαρχεί (δεν έχω iphone, για να σας προλάβω, έχω android και windows). 

Από την άλλη ναι υπάρχει μερίδα κοινού που θα αγοράσει με βάση την εμφάνιση. Και εκεί όπως υπάρχει ο κλαρινογαμπρός ή η bimbo που θα πάρει iphone υπάρχει ο/η αντιστοιχοσ/η που θα πάρει s8+ κ.ο.κ. Αυτό έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο του καθένα.

όπως και το γεγονός ότι για εμένα σημαντικό είναι να στέλνω email, ενώ για κάποιον άλλον το youtube και για κάποιον άλλον το messenger. Οι ανάγκες του καθένα διαφορετικές, απλά ανάλογα με τον προϋπολογισμό μας αγοράζουμε. 

 

Σε καμία περίπτωση η Apple δεν είναι value for money. Η αξία του τι προσφέρει με του τι ζητάει να πληρώσεις, είναι 200 ευρώ καπέλο τουλάχιστον. Δεν αντιλέγω για τα S8 ότι είναι το ίδιο ή ότι ο κάθε κλαρινογαμπρός αγοράζει μόνο Apple και όχι Samsung. Αλλά μη γελοιόμαστε, το Apple έχει καταντήσει όπως ήταν η BMW στην Ελλάδα του Πασοκ, που ο κάθε Ελληνάρας είχε στο σπίτι του πλαστικές καρέκλες αλλά στο γκαράζ "μπέμπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή, δεν κλείνει;;;

 

Του χρόνου σίγουρα. Υπομονή, έρχεται το τέλος τους. Είπαμε ότι ο κόσμος "ξυπνάει" επιτέλους.  :P

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρατηρώ ότι με ένα μοντέλο που όταν κυκλοφόρησε δεν προσέφερε τίποτα ριζοσπαστικό (όπως ίσως άλλα παλαιότερα μοντέλα με touch id, 3d touch κλπ) καταφέρνει και κυριαρχεί στις πωλήσεις για μία ακόμη φορά.

Και επίσης αρκετοί, fanboys και μη, συγκρατήθηκαν και δεν αναβάθμισαν από τα 6/6s τους λόγω του ότι δεν είχε μεγάλες διαφορές και ίσως να μην άξιζε το Upgrade.

Και η ερώτηση είναι...με το 8 που έρχεται...τι θα γίνει?? πόσο πάνω θα πάνε αυτές οι πωλήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ παρατηρώ ότι με ένα μοντέλο που όταν κυκλοφόρησε δεν προσέφερε τίποτα ριζοσπαστικό (όπως ίσως άλλα παλαιότερα μοντέλα με touch id, 3d touch κλπ) καταφέρνει και κυριαρχεί στις πωλήσεις για μία ακόμη φορά.

 

Και επίσης αρκετοί, fanboys και μη, συγκρατήθηκαν και δεν αναβάθμισαν από τα 6/6s τους λόγω του ότι δεν είχε μεγάλες διαφορές και ίσως να μην άξιζε το Upgrade.

 

Και η ερώτηση είναι...με το 8 που έρχεται...τι θα γίνει?? πόσο πάνω θα πάνε αυτές οι πωλήσεις? 

 

Θα σου πω εγώ τι θα γίνει με το 8. Θα ανακοινωθεί Σεπτέμβρη και θα φτάσουμε στα Χριστούγεννα και ακόμη θα το ψάχνουμε...  :cry:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλέπω κάτι άλλο απο τον πίνακα. Οτι οι συσκεύες με το καλύτερο μάρκετινγκ και γενικά μεγαλύτερη προβολή, κάνουν και τις καλύτερες πωλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...