Προς το περιεχόμενο

Το δημοφιλέστερο smartphone για το 2ο τρίμηνο του 2017 ήταν το iPhone 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάς σαν θιγμένο/εκνευρισμένο fanboy της Apple που ενοχλήθηκε τόσο πολύ που μέσα στη βιασύνη του να απαντήσει, οδηγήθηκε στο να γράψει άλλα ντ'άλλων πράγματα, εντελώς άσχετα με το περιεχόμενο του σχόλιου μου. 

 

Δεν με ενδιαφέρει το optimization του κάθε κινητού και δεν ανέφερα τη RAM ως τεχνικό χαρακτηριστικό με προσανατολισμό τις επιδόσεις. Ανέφερα τη RAM ως χαρακτηριστικό για να δείξω την πλήρη ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ πολλών αγοραστών κινητών Apple. Όταν αγοράζεις ένα κινητό απλά και μόνο επειδή είναι Apple χωρίς να ξέρεις τι αγοράζεις, πχ τι οθόνη, τι RAM, τι επεξεργαστή, τι χωρητικότητα, αν είναι 3G ή 4G, τι αυτονομία μπαταρίας κτλ κτλ δείχνεις πόσο πρόβατο και πόσο αρμέξιμος καταναλωτής είσαι. 

 

Πρώτα απ'όλα εάν βάλω κάτω και μετρήσω πόσες συσκευές Android είχα συνολικά μέχρι τώρα σε σχέση με iPhones, μόνο fanboy της Apple δεν βγαίνω... Και επί του παρόντος, πάλι Android συσκευή έχω.

 

Επίσης, αυτά που γράφω μόνο "άλλα ντ' άλλων" δεν είναι. Περιγράφουν συγκεκριμένες αντιλήψεις που έχουμε δει πολλές φορές στο φόρουμ. Απλά χρησιμοποίησα τα λεγόμενα σου ως παράδειγμα. Καμία βιασύνη φίλε μου.

 

Έπειτα, η ασχετοσύνη, τα πρόβατα και το άρμεγμα που αναφέρεις, δεν περιορίζεται μόνο στους αγοραστές κινητών της Apple όπως λανθασμένα πιστεύεις. Όπως μερικοί αγοράζουν Apple απλά και μόνο "επειδή είναι Apple", άλλοι τόσοι αγοράζουν και την τάδε Android συσκευή επειδή "έχει 8 πυρήνες μέσα". 

 

Αυτό που δεν δέχεστε μερικοί, είναι ότι και οι δύο πλευρές έχουν πρόβατα και αρμέξιμους καταναλωτές. Πιστεύετε ότι αυτός που έχει Android είναι ψαγμένος και συνηδητοποιημένος καταναλωτής (άσχετα με το ποια συσκευή έχει και πόσο έκανε), και αυτός που έχει iPhone είναι άσχετος και θέλει απλώς να κάνει φιγούρα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε καμία περίπτωση η Apple δεν είναι value for money. Η αξία του τι προσφέρει με του τι ζητάει να πληρώσεις, είναι 200 ευρώ καπέλο τουλάχιστον. Δεν αντιλέγω για τα S8 ότι είναι το ίδιο ή ότι ο κάθε κλαρινογαμπρός αγοράζει μόνο Apple και όχι Samsung. Αλλά μη γελοιόμαστε, το Apple έχει καταντήσει όπως ήταν η BMW στην Ελλάδα του Πασοκ, που ο κάθε Ελληνάρας είχε στο σπίτι του πλαστικές καρέκλες αλλά στο γκαράζ "μπέμπα".

Δεν θα διαφωνήσω με το παράδειγμα σου για την Ελλάδα και τα iphone, αλλά είναι κάτι μεμονωμένο. Είμαστε μία μικρή χώρα και το στίγμα μας στις πωλήσεις εταιρειών κολοσσών είναι μηδαμινό. Και δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση την ποιότητα και την αξία των κορυφαίων μοντέλων, μεγάλων κατασκευαστών. 

Το λάθος αν θες που κάνουν/με πολλές φορές είναι να θεωρούμε ότι το κόστος μία συσκευής είναι απλά το κόστος των υλικών και αυτό σε λογική μπακάλικου.

- έλα μωρέ 2gb μνήμη το ένα 2gb και το άλλο, ίδια είναι.

Ξέρουμε όλοι ότι δεν είναι. Υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες και φυσικά μετράει και πως τα αξιοποιείς όχι μόνο με το κατάλληλο software αλλά και με τον σχεδιασμό του ανάλογου κυκλώματος hardware.

Οι μεγάλες εταιρείες έχουν χιλιάδες εργαζόμενους να απασχολούνται στο r&d, και αυτό στοιχίζει. Ο κάθε ένας μικρός κατασκευαστής που απασχολεί το 1/50 του προσωπικού και θα φροντίσει κυρίως να αντιγράψει ιδέες και να περιορίσει το κόστος κατασκευής με διάφορους τρόπους, λογικό είναι να παρουσιάσει μία φθηνότερη λύση, που θα φαίνεται η ίδια, Αλλά δεν θα είναι η ίδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι αντιπαραθέσεις είναι τόσο μα τόσο χαζές. Δεν υπάρχει καμία λογική στη σύγκριση τεχνικών χαρακτηριστικών συστήματος όπως επεξεργαστής και RAM όταν μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά. Η Apple έχει καταφέρει να μπορεί να προσφέρει με 2GB RAM καλύτερη εμπειρία χρήσης από τη συντριπτική πλειοψηφία των Android συσκευών. Σε υψηλή τιμή; Ναι. Αλλά η σύγκριση RAM π.χ. μεταξύ συσκευών με άλλο λειτουργικό, άλλους επεξεργαστές και άλλο app framework δεν έχει λογική.

 

Στα του θέματος, μπορώ να καταλάβω γιατί το iPhone 7 είναι πρώτο. Έχω ένα Nexus 5 εδώ και 3 χρόνια. Μου αρέσει απίστευτα το Android που τρέχει (βασικά που έτρεχε, μιας και δεν πήρε Nougat) καθώς το stock Android είναι ότι κοντινότερο σε iOS σαν φιλοσοφία: δεν περιέχει τίποτα από το bloatware που φορτώνουν ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι κατασκευαστές (γιατί άραγε ο κάθε Android κατασκευαστής νιώθει ότι πρέπει να βάλει την πινελιά του; Υποθέτω για να κάνει το δικό του να "θυμίζει" κάτι διαφορετικό ώστε ο πελάτης να ξαναπάρει μοντέλο του), είναι smooth ακόμα και τώρα, lag δεν υπάρχει, και γενικά κάνει ό,τι θέλω από ένα κινητό. Όμως, έχει χάλια μπαταρία (αν δεν το φορτίσω στη δουλειά δεν θα βγάλει τη μέρα) και η κάμερά του ήταν μέτρια όταν βγήκε, οπότε σήμερα είναι κάτω του μετρίου και όχι για σοβαρές λήψεις.

 

Ψάχνομαι να το αντικαταστήσω από την αρχή της χρονιάς. Ε, δεν βρίσκω τι να πάρω! Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω το Nexus 5X, αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω θέματα για bootloop. Η λογική συνέχεια είναι να πάω στο Pixel. Κορυφαία κάμερα, καλύτερη μπαταρία (και κυρίως διαχείριση), unlimited original quality photo backup, κομπλέ; Εχμ, όχι. Για αρχή, η τιμή του είναι στο θεό, αλλά ας πούμε ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα - γιατί όντως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι. Κατόπιν βλέπεις ότι δεν έχει επίσημο service Ελλάδα. Ωραία, πες αυτό είναι τοπικό πρόβλημα. Μετά κοιτάς ότι δεν είναι αδιάβροχο. Τέλος, η Google σου λέει ότι θα σε υποστηρίζει μόνο για 2 χρόνια με νέες εκδόσεις. Ε, πολλά "αλλά" μαζεύτηκαν και πλέον δεν νιώθεις άνετα να δώσεις τόσα χρήματα. Αν κράτησα το Nexus 5 μέχρι τώρα (3 χρόνια) δίνοντας €260, δίνοντας τα τριπλάσια προσδοκώ να το κρατήσω τουλάχιστον για παρόμοιο χρόνο.

 

Και ναι φίλοι κινητοmaniac, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν αλλάζουν κινητό κάθε έναν ή δύο χρόνια το πολύ. Που ίσως θέλουν να αγοράσουν και άλλα πράγματα, ή να πάνε κανα ταξίδι ξέρω 'γω. Το ότι βγάζεις αρκετά χρήματα που να μπορείς να παίρνεις κάθε χρόνο τοις μετρητοίς το κάθε iPhone ή Pixel δεν σημαίνει ότι είναι και συνετή επιλογή.

 

 

Μετά λες, να πάω σε Samsung; Χρησιμοποιείς το S8 του φίλου σου. Σιχαίνεσαι το touchviz. Για να μην τα πολυλογώ, παρομοίως σιχαίνεσαι όλα τα custom UIs που σώνει και ντε όλοι πρέπει να βάλουν app μηνυμάτων, e-mail, ημερολογίου, κάμερας, κτλ κτλ. Σου έχουν σπάσει τα νεύρα. Ακόμα και αν θες Android έναντι iOS - δουλεύω καθημερινά με iPhone στη δουλειά μου και ειλικρινά δεν μου αρέσει - και έχεις απεριόριστα χρήματα να διαθέσεις, δεν υπάρχει σαφής και ικανοποιητική επιλογή. Να πεις, θα τα δώσω αλλά ρε φίλε θα είμαι ικανοποιημένος από την αγορά μου.

 

Οπότε κάπου εκεί ακόμα και εγώ άρχισα να σκέφτομαι το iPhone. Ακριβό, ναι, αλλά σε καλύπτει (με καλύπτει) σε όλους τους τομείς που με ενδιαφέρουν. Στην παρούσα φάση περιμένω να δω το Pixel 2, αλλά απ' όσα διαβάζω ξέρω ότι θα απογοητευτώ και βλέπω να μένω με το Nexus 5 μέχρι να λιώσει το πλαστικό! Αν ήμουν διατεθειμένος να πάω σε μεγαλύτερη συσκευή ίσως να είχα πιο πολλές επιλογές, αλλά δεν θέλω - ωστόσο τα ίδια ισχύουν και σε αυτή την κατηγορία με το iPhone 7 Plus να κάνει θραύση και με την κάμερά του να μην συγκρίνεται (ακόμα και αν το Pixel/XL έχει γαμώ τις κάμερες, το fake bokeh που προσφέρει η διπλή κάμερα του iPhone 7 Plus το ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό).

 

Αυτά από κάποιον που σιχαίνεται τόσο το UI του iOS όσο και το πόσο κλειστό είναι το οικοσύστημα της Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω με το παράδειγμα σου για την Ελλάδα και τα iphone, αλλά είναι κάτι μεμονωμένο. Είμαστε μία μικρή χώρα και το στίγμα μας στις πωλήσεις εταιρειών κολοσσών είναι μηδαμινό.

 

 

Ακριβώς αυτό.

 

Και μόνο που μερικοί αναφέρουν την "φιγούρα" ως λόγο πωλήσεων iPhones, είναι το λιγότερο αστείο και δεν έχει καμία λογική βάση. Όχι, δεν έχει όλη η υπόλοιπη αγορά την επιδειξιομανία του Έλληνα και οι εταιρίες δεν στοχεύουν σε αυτήν. 

 

Ούτε πχ η BMW φίλος Undertaker έχει ανάγκη τον φουκαρά με τις πλαστικές καρέκλες που περιγράφεις για να κάνει πωλήσεις και ούτε στήνει τα προιόντα της ανάλογα για να προσελκύσει αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω εγώ τι θα γίνει με το 8. Θα ανακοινωθεί Σεπτέμβρη και θα φτάσουμε στα Χριστούγεννα και ακόμη θα το ψάχνουμε...  :cry:

Το θεωρώ δεδομένο/αυτονόητο χαχαχα -> Υπομονή έχουμε?

 

Εδώ τα Airpods έψαχνα για κανένα 6μηνο μέχρι να βρω ένα μοναδικό κομμάτι σε ολόκληρη την Αττική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4άρια τα κρατάνε γιατί νομίζουν οτι λόγω apple ειναι καλύτερα από S8 . Kαι μή γελάσει κανεις , το έχω ακουσει ..."ειναι apple όμως ...."

 

Το 2020 παίζει τα μεταχειρισμένα 4άρια να πωλούνται ακριβότερα από το S8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι αντιπαραθέσεις είναι τόσο μα τόσο χαζές. Δεν υπάρχει καμία λογική στη σύγκριση τεχνικών χαρακτηριστικών συστήματος όπως επεξεργαστής και RAM όταν μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά. Η Apple έχει καταφέρει να μπορεί να προσφέρει με 2GB RAM καλύτερη εμπειρία χρήσης από τη συντριπτική πλειοψηφία των Android συσκευών. Σε υψηλή τιμή; Ναι. Αλλά η σύγκριση RAM π.χ. μεταξύ συσκευών με άλλο λειτουργικό, άλλους επεξεργαστές και άλλο app framework δεν έχει λογική.

 

Στα του θέματος, μπορώ να καταλάβω γιατί το iPhone 7 είναι πρώτο. Έχω ένα Nexus 5 εδώ και 3 χρόνια. Μου αρέσει απίστευτα το Android που τρέχει (βασικά που έτρεχε, μιας και δεν πήρε Nougat) καθώς το stock Android είναι ότι κοντινότερο σε iOS σαν φιλοσοφία: δεν περιέχει τίποτα από το bloatware που φορτώνουν ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι κατασκευαστές (γιατί άραγε ο κάθε Android κατασκευαστής νιώθει ότι πρέπει να βάλει την πινελιά του; Υποθέτω για να κάνει το δικό του να "θυμίζει" κάτι διαφορετικό ώστε ο πελάτης να ξαναπάρει μοντέλο του), είναι smooth ακόμα και τώρα, lag δεν υπάρχει, και γενικά κάνει ό,τι θέλω από ένα κινητό. Όμως, έχει χάλια μπαταρία (αν δεν το φορτίσω στη δουλειά δεν θα βγάλει τη μέρα) και η κάμερά του ήταν μέτρια όταν βγήκε, οπότε σήμερα είναι κάτω του μετρίου και όχι για σοβαρές λήψεις.

 

Ψάχνομαι να το αντικαταστήσω από την αρχή της χρονιάς. Ε, δεν βρίσκω τι να πάρω! Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω το Nexus 5X, αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω θέματα για bootloop. Η λογική συνέχεια είναι να πάω στο Pixel. Κορυφαία κάμερα, καλύτερη μπαταρία (και κυρίως διαχείριση), unlimited original quality photo backup, κομπλέ; Εχμ, όχι. Για αρχή, η τιμή του είναι στο θεό, αλλά ας πούμε ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα - γιατί όντως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι. Κατόπιν βλέπεις ότι δεν έχει επίσημο service Ελλάδα. Ωραία, πες αυτό είναι τοπικό πρόβλημα. Μετά κοιτάς ότι δεν είναι αδιάβροχο. Τέλος, η Google σου λέει ότι θα σε υποστηρίζει μόνο για 2 χρόνια με νέες εκδόσεις. Ε, πολλά "αλλά" μαζεύτηκαν και πλέον δεν νιώθεις άνετα να δώσεις τόσα χρήματα. Αν κράτησα το Nexus 5 μέχρι τώρα (3 χρόνια) δίνοντας €260, δίνοντας τα τριπλάσια προσδοκώ να το κρατήσω τουλάχιστον για παρόμοιο χρόνο.

 

Και ναι φίλοι κινητοmaniac, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν αλλάζουν κινητό κάθε έναν ή δύο χρόνια το πολύ. Που ίσως θέλουν να αγοράσουν και άλλα πράγματα, ή να πάνε κανα ταξίδι ξέρω 'γω. Το ότι βγάζεις αρκετά χρήματα που να μπορείς να παίρνεις κάθε χρόνο τοις μετρητοίς το κάθε iPhone ή Pixel δεν σημαίνει ότι είναι και συνετή επιλογή.

 

 

Μετά λες, να πάω σε Samsung; Χρησιμοποιείς το S8 του φίλου σου. Σιχαίνεσαι το touchviz. Για να μην τα πολυλογώ, παρομοίως σιχαίνεσαι όλα τα custom UIs που σώνει και ντε όλοι πρέπει να βάλουν app μηνυμάτων, e-mail, ημερολογίου, κάμερας, κτλ κτλ. Σου έχουν σπάσει τα νεύρα. Ακόμα και αν θες Android έναντι iOS - δουλεύω καθημερινά με iPhone στη δουλειά μου και ειλικρινά δεν μου αρέσει - και έχεις απεριόριστα χρήματα να διαθέσεις, δεν υπάρχει σαφής και ικανοποιητική επιλογή. Να πεις, θα τα δώσω αλλά ρε φίλε θα είμαι ικανοποιημένος από την αγορά μου.

 

Οπότε κάπου εκεί ακόμα και εγώ άρχισα να σκέφτομαι το iPhone. Ακριβό, ναι, αλλά σε καλύπτει (με καλύπτει) σε όλους τους τομείς που με ενδιαφέρουν. Στην παρούσα φάση περιμένω να δω το Pixel 2, αλλά απ' όσα διαβάζω ξέρω ότι θα απογοητευτώ και βλέπω να μένω με το Nexus 5 μέχρι να λιώσει το πλαστικό! Αν ήμουν διατεθειμένος να πάω σε μεγαλύτερη συσκευή ίσως να είχα πιο πολλές επιλογές, αλλά δεν θέλω - ωστόσο τα ίδια ισχύουν και σε αυτή την κατηγορία με το iPhone 7 Plus να κάνει θραύση και με την κάμερά του να μην συγκρίνεται (ακόμα και αν το Pixel/XL έχει γαμώ τις κάμερες, το fake bokeh που προσφέρει η διπλή κάμερα του iPhone 7 Plus το ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό).

 

Αυτά από κάποιον που σιχαίνεται τόσο το UI του iOS όσο και το πόσο κλειστό είναι το οικοσύστημα της Apple.

το πιο ώριμο post στο συγκεκριμένο thread. Θα συμφωνήσω μέχρι κεραίας, μιας και αποπειράθηκα 1-2 φορές να σκεφτώ τη μετάβαση (1 φορά το έκανα γυρίζοντας τρέχοντας πίσω) αλλά όλα μου φαίνονται "λειψά". 

 

να προσθέσω πως το κλειστό οικοσύστημα, μόνο κλειστό δεν είναι (κατά την άποψή μου),  μιας και εκατοντάδες περιφερειακά (από smart home, πιεσόμετρα, ρολόγια, τηλεοράσεις, κτλ. κτλ.) παίζουν άψογα και άμεσα. Μάλλον λιγότερο παραμετροποιήσιμο θα το έλεγα. 

 

Τέλος, δεν θεωρώ δίκαιο να αποκαλούνται πρόβατα οι χρήστες που δεν γνωρίζουν specs: η τεχνολογία δεν ανήκει σε αυτούς που (πιστεύουν ότι) γνωρίζουν πώς δουλεύει κάθε τμήμα μιας συσκευής. 

 

Εχει κάθε δικαίωμα να αποφασίζει όπως θέλει κάθε  ηλικιωμένος, μαθητής, επιστήμονας, geek, fashion blogger, ψωνισμένος, μη-ψωνισμένος κτλ. ανάλογα με τι θέλει να κάνει και πώς θέλει να χρησιμοποιήσει τη συσκευή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί έχετε καταντήσει κουραστικοί με το θέμα Sar. Οι μετρήσεις που δίνουν οι εταιρίες αφορά μόνο την μέγιστη τιμή σε πλήρη ισχύ και όχι σε νορμαλ συνθήκες. Μπαίνω να διαβάσω κανα τοπικ που κ που και νομίζω ότι διαβάζω myphone.gr προ δεκαετιας. Δεν θέλω να φαντάζομαι πως θα είναι τα πράγματα τώρα εκεί Λολ.

https://www.quora.com/Why-do-Apple-iphones-have-high-SAR-value

 

Ορισμένοι μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι γίνεται, και το παίζετε και έξυπνοι (άσε δεν το πόσο κουραστικοί γίνεστε). 

ΟΚ, το SAR δείχνει τη μέγιστη μέτρηση, αλλά πέρα από αυτό το χάος...

 

Σε τηλέφωνα που έχουν παρόμοια μεγέθη SAR θα συμφωνήσω ότι δεν μπορεί να βγάλει κανείς συμπέρασμα. Ομως εκεί που υπάρχει τεράστια διαφορά στο SAR, αλλάζουν τα πράγματα. Αν συγκρίνουμε πχ ένα Α5 με 0.30 και Iphone με 1.3 (εντελώς ενδεικτικά), θέλετε να πιστέψουμε ότι το Iphone εκπέμπει σε νορμάλ συνθήκες λιγότερο από το μέγιστο του Α5 ? Καταρχήν τι σημαίνει "νορμάλ" συνθήκες, για πόσες μπάρες σήματος μιλάμε ? Επίσης, τέτοιες μετρήσεις δεν έχω δει (μετρήσεις μέσης χρήσης & εκπομπής) και πολύ θα ήθελα με παραπέμψετε σε κάτι τέτοιο αν εσείς έχετε δει.

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο, δηλαδή η νορμάλ εκπομπή του Iphone να είναι λιγότερο από το 25% του μάξιμούμ του (στις πόσες μπάρες σήματος δηλαδή το εκπέμπει αυτό ?) ενώ ταυτόχρονα το Α5 εκπέμπει σταθερά στο 0.3 (και λέω το "θεωρώ", γιατί ούτε από τη Samsung πχ έχω δει γραφήματα μέσης εκπομπής ακτινοβολίας). Αλλά θα εκπλαγόμουν αν το Iphone εξέπεμπε στο 1/100 της μέγιστης, ενώ το A5 στο πόσο, 1/10 ? Μην τρελαθούμε...

 

ΥΓ: το quora.com που έδωσες δεν λέει τίποτα σοβαρό. Αν βασίζεσαι σε τέτοιες απαντήσεις & site για να λες αυτά που λες, δεν μπορούμε να μιλάμε σοβαρά. Εχει πολλά links για να μας πείσει ότι το SAR είναι άχρηστο, ότι τα Iphone είναι ασφαλή, κλπ. Παρεπιπτόντως δεν έχω τίποτα με την Apple (κάτοχος Ipad Pro 12.9").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα εάν βάλω κάτω και μετρήσω πόσες συσκευές Android είχα συνολικά μέχρι τώρα σε σχέση με iPhones, μόνο fanboy της Apple δεν βγαίνω... Και επί του παρόντος, πάλι Android συσκευή έχω.

 

Επίσης, αυτά που γράφω μόνο "άλλα ντ' άλλων" δεν είναι. Περιγράφουν συγκεκριμένες αντιλήψεις που έχουμε δει πολλές φορές στο φόρουμ. Απλά χρησιμοποίησα τα λεγόμενα σου ως παράδειγμα. Καμία βιασύνη φίλε μου.

 

Έπειτα, η ασχετοσύνη, τα πρόβατα και το άρμεγμα που αναφέρεις, δεν περιορίζεται μόνο στους αγοραστές κινητών της Apple όπως λανθασμένα πιστεύεις. Όπως μερικοί αγοράζουν Apple απλά και μόνο "επειδή είναι Apple", άλλοι τόσοι αγοράζουν και την τάδε Android συσκευή επειδή "έχει 8 πυρήνες μέσα". 

 

Αυτό που δεν δέχεστε μερικοί, είναι ότι και οι δύο πλευρές έχουν πρόβατα και αρμέξιμους καταναλωτές. Πιστεύετε ότι αυτός που έχει Android είναι ψαγμένος και συνηδητοποιημένος καταναλωτής (άσχετα με το ποια συσκευή έχει και πόσο έκανε), και αυτός που έχει iPhone είναι άσχετος και θέλει απλώς να κάνει φιγούρα.

 

1) Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλώς αυτός που αγοράζει ένα κινητό απλά επειδή είναι 8πύρηνο δεν είναι πρόβατο, είναι άσχετος. Εκείνος που αγοράζει ένα προιόν Apple μόνο και μόνο επειδή είναι Apple είναι καταναλωτικό πρόβατο.

 

2) Δεν είπα ποτέ ότι όποιος έχει android είναι συνειδητοποιημένος. Ο κολλητός μου έχει ένα zopo 8πύρηνο με 3GB Ram (ή 2, δε θυμάμαι ακριβώς) το οποίο είναι της πλάκας. Γιατί το πήρε? Επειδή είδε τα χαρακτηριστικά. Το κινητό βράζει με το παραμικρό και κολλάει σα να μη πω τι. Απλά όμως ο αγοραστής android θα το ψάξει λίγο περισσότερο να βρει ένα VFM προιόν σε σχέση με τον αγοραστή Apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλώς αυτός που αγοράζει ένα κινητό απλά επειδή είναι 8πύρηνο δεν είναι πρόβατο, είναι άσχετος. Εκείνος που αγοράζει ένα προιόν Apple μόνο και μόνο επειδή είναι Apple είναι καταναλωτικό πρόβατο.

 

2) Δεν είπα ποτέ ότι όποιος έχει android είναι συνειδητοποιημένος. Ο κολλητός μου έχει ένα zopo 8πύρηνο με 3GB Ram (ή 2, δε θυμάμαι ακριβώς) το οποίο είναι της πλάκας. Γιατί το πήρε? Επειδή είδε τα χαρακτηριστικά. Το κινητό βράζει με το παραμικρό και κολλάει σα να μη πω τι. Απλά όμως ο αγοραστής android θα το ψάξει λίγο περισσότερο να βρει ένα VFM προιόν σε σχέση με τον αγοραστή Apple.

Η ευκολη λυση στην επιλογη του κινητου και γενικα οι ευκολες λυσεις ειναι χαρακτηριστικό των προβατων. Δεν φταιει η Apple για αυτο , ουτε το iphone. Πριν βγει το iphone αμφιβαλω αν υπηρχε διαφορα στην επιλογη κινητου, απλα με την εμφανιση του iphone αρχισε να ασχολειται περισσοτερος κοσμος με την τεχνολογια.

Και τοτε προβατα ηταν οπως και τωρα. Απλα τωρα εχουμε περισσοτερους που νομιζουν οτι ανακάλυψαν την Αμερική....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

jmirko15, σήμερα, 12:58

Jophiel, on 18 Aug 2017 - 10:46 AM, said:

Πώς σου φαίνεται; Πεταμένα λεφτά; :P

Βασικά πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. xD

Η μπαταρία τέρας, αρκετά καλή camera, δεν έχω δει το παραμικρό lag σε τόσους μήνες χρήσης και επιτέλους καλύτερο store :P (είχα και ένα 4S αλλά εντάξει τι να κάνει το καημένο πλέον)

 

 

Ποσο ιδια περιπτωση ειμαστε!!

Απλα εγω δεν το χω παρει...ακομα ελπιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι αντιπαραθέσεις είναι τόσο μα τόσο χαζές. Δεν υπάρχει καμία λογική στη σύγκριση τεχνικών χαρακτηριστικών συστήματος όπως επεξεργαστής και RAM όταν μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά. Η Apple έχει καταφέρει να μπορεί να προσφέρει με 2GB RAM καλύτερη εμπειρία χρήσης από τη συντριπτική πλειοψηφία των Android συσκευών. Σε υψηλή τιμή; Ναι. Αλλά η σύγκριση RAM π.χ. μεταξύ συσκευών με άλλο λειτουργικό, άλλους επεξεργαστές και άλλο app framework δεν έχει λογική.

Πολύ σωστός. Φυσικά και δεν έχει λογική, αφού αυτοί που κάνουν τέτοια σχόλια και πιάνονται απο πυρήνες και μέγεθος Ram είναι απλά άσχετοι.

 

Έχω πάψει να τους απαντάω πια, ειδικά όταν ακους να σου λένε ότι με 200€ παίρνεις οκταπύρηνο κινητό ενώ τα πρόβατα της Apple αγοράζουν διπύρηνο πραγματικά καραφλιάζω.

 

Το λειτουργικό είναι το παν, από την στιγμή που το Ios είναι κορυφή μπορεί να προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρία με πολύ λιγότερα Specs, μπαταρία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι τα apple fanboys το θεωρουν αυτο νικη. Σκληρη ΗΤΤΑ ειναι για την apple. Το iphone ειναι το μονο κινητο με ios τα s8/s8+ προφανως δεν ειναι τα μονα με android. Εγω βλεπω 30 εκατομμυρια να επιλεγουν ios και 330 android. Οταν σε android υπαρχουν τοσες επιλογες να διαλεξει ο καταναλωτης, προφανως μια μεμενομενη εταιρεια που το προσφερει δεν θα εχει περισσοτερες πωλησεις απο μια αλλη που προσφερει κατι μονο εκεινη. Αυτο δεν σημαινει οτι αυτη με της περισσοτερες πωλησεις ηταν καλυτερη διοτι ηταν η μοναδικη επιλογη. Πιστευει κανεις οτι αν android ειχαν μονο 2-3 εταιρειες η apple δεν θα ηταν τελευταια σε πωλησεις συνεχεια? Η μειοψηφια ειστε και ψαχνεται χαρα σε τετοια στατιστικα που ουτε να ερμηνευσετε σωστα δεν μπορειτε.

 

Όχι αγάπη μου, 30 εκατομμύρια παίρνουν iPhone, 40 εκατομμύρια παίρνουν ναυαρχίδες android και οι υπόλοιποι 290 παίρνουν πιο χαμηλά price range κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ακόμα και έτσι η samsung δεν την πέρασε με το s8 με το που βγει το 8άρι είναι checkmate, μονοπώλιο η κυρία Apple.

Είναι ήδη checkmate...Android manufacturers are already working out how to copy the iPhone 8’s best feature

 

 

Strategy Analytics πάλι. Μάλιστα. lol

Προτιμώ αυτά παρά τα Insomnia analytics!

 

 

... Απλά όμως ο αγοραστής android θα το ψάξει λίγο περισσότερο να βρει ένα VFM προιόν σε σχέση με τον αγοραστή Apple.

Τι σημαίνει Value For Money? Δεν είναι (μόνο) τα φτηνά προϊόντά.

Θα αναφέρω ένα (χαρακτηριστικό) παράδειγμα: Το iPhone 6S (64GB) που έχω στην κατοχή μου κλείνει σύντομα 2 χρόνια χρήσης. Το αγόρασα (καινούργιο) 650€, σύντομα θα πουληθεί (τουλάχιστον) 300€, (μπορεί και παραπάνω).

Τι σημαίνει αυτό? Ότι είχα το iPhone, το τηλέφωνο που ήθελα για 150-170€ τον χρόνο, το θεωρώ λοιπόν VFM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...