Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση μέσω Airbnb μέσω εφορίας


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

 

Γνωρίζετε μήπως ποιο είναι το καθεστώς φορολόγησης (αν υπάρχει) για το airbnb?

 

Πρόσφατα πήγα διακοπές και ενοικίασα δωμάτιο μέσω airbnb, και εκ των υστέρων ο ενοικιαστής μου ζήτησε τον ΑΦΜ μου και τα στοιχεία για να δηλώσει τα χρήματα μου είπε στην εφορία. 

Εγώ όμως δεν του έδωσα χρήματα, πλήρωσα μέσω κάρτας στο airbnb. 

 

Ευχαριστώ για τυχόν πληροφορίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχει νοημα αυτο που μου είπε , να του δώσω το ΑΦΜ μου κτλ για να το δηλώσει στην εφορία?

Εγώ δεν έκανα συναλλαγή μαζι του τα χρήματα μπηκαν στο airbnb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ειμαι γνωστής νομίζω ότι αν τα χρειαστεί θα τ πάρει από την rbnb. Από την άλλη με πονηριά πάλι δεν το κόβω να τα ζήτησε. Δεν τον ρώτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα δηλωνει στο ταξις του και αν δεν κανω λαθος θα σ ρθει και σενα ειδοποιηση στο ταξις αν αποδεχεσαι την ενοικοιαση..

Η αποδειξη που σου ρθε ηταν μεσω αγγλιας ή ιρλανδιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα σας, 

 

Γνωρίζετε μήπως ποιο είναι το καθεστώς φορολόγησης (αν υπάρχει) για το airbnb?

 

Πρόσφατα πήγα διακοπές και ενοικίασα δωμάτιο μέσω airbnb, και εκ των υστέρων ο ενοικιαστής μου ζήτησε τον ΑΦΜ μου και τα στοιχεία για να δηλώσει τα χρήματα μου είπε στην εφορία. 

Εγώ όμως δεν του έδωσα χρήματα, πλήρωσα μέσω κάρτας στο airbnb. 

 

Ευχαριστώ για τυχόν πληροφορίες. 

 

 

έχει νοημα αυτο που μου είπε , να του δώσω το ΑΦΜ μου κτλ για να το δηλώσει στην εφορία?

Εγώ δεν έκανα συναλλαγή μαζι του τα χρήματα μπηκαν στο airbnb

 

 

Έχει απόλυτο νόημα και δεν συνεπάγεται κάποια επιβάρυνση για εσένα. 

Ως προς τη συναλλαγή, αναλογίσου ότι έμεινες στο σπίτι του, όχι στο σπίτι που ανήκει στην AirBnB. Απλώς έδωσες τα χρήματά σου στον ίδιο μέσω AirBnB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα δηλωνει στο ταξις του και αν δεν κανω λαθος θα σ ρθει και σενα ειδοποιηση στο ταξις αν αποδεχεσαι την ενοικοιαση..

Η αποδειξη που σου ρθε ηταν μεσω αγγλιας ή ιρλανδιας?

Απ την μια ισχυει αυτο που λες και οντως μπορει να γινει , αλλα απ την αλλη δεν θα ελεγε στον Manosbr μιλα με τον λογιστη σου να το κανεις αποδοχη? 

Δεν μου εχει τυχει καμια τετοια περιπτωση περι airbnb και δεν ξερω τον λογο που εκανε κατι τετοιο να ζητησει ΑΦΜ(βασικα ξερω για να το δηλωσει λογικα)  , ξερω μονο οτι ακομα να γινει η πλατφορμα στο Ταξις σχετικα με αυτο το θεμα και μεχρι τοτε  δεν μπορει  να γινει ελεγχος σ αυτα ,καθως χρειαζεται ενταλμα για να μπει καποιος μεσα σε ενα σπιτι και χωρις αποδειξεις ή κατι παρομοιο δεν το παιρνουν οι ελεγτες.

Μαλλον επεσες σε ηθικο ιδιοκτητη.

Επιπλεον εαν κανει μισθωτηριο Ακινητου ( οπου αυτο πρεπει να γινει για την ωρα ) , δεν θα πρεπει ο ManosBr να  δηλωσει οτι εδωσε ενοικια στο ε1 του για για του χρονου?

Έχει απόλυτο νόημα και δεν συνεπάγεται κάποια επιβάρυνση για εσένα. 

Ως προς τη συναλλαγή, αναλογίσου ότι έμεινες στο σπίτι του, όχι στο σπίτι που ανήκει στην AirBnB. Απλώς έδωσες τα χρήματά σου στον ίδιο μέσω AirBnB.

Σωστα , δεν εχει καμια επιβαρυνση σ αυτον. 

Εσυ εδωσες τα χρηματα στην AirBnb και η εταιρεια τα δινει στον ιδιοκτητη αφου παρει καποια προμηθεια.

Απλα ηθελε να το δηλωσει και να ειναι νομιμος, ασχετα που αυτες τις μερες το 90% δεν το κανει με τις βραχυπροθεσμες μισθωσεις ακινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ποιος με εξασφαλίζει εμένα αν δώσω τα στοιχεία μου, με το τι μπορεί να δηλώσει αυτός στην εφορία του?

Θεωρητικά μπορεί να δηλώσει ότι θέλει, ή να θέλει να καλύψει και για άλλα δωμάτια για άλλα διαστήματα κτλ. 

Αυτό με αγχώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ποιος με εξασφαλίζει εμένα αν δώσω τα στοιχεία μου, με το τι μπορεί να δηλώσει αυτός στην εφορία του?

Θεωρητικά μπορεί να δηλώσει ότι θέλει, ή να θέλει να καλύψει και για άλλα δωμάτια για άλλα διαστήματα κτλ. 

Αυτό με αγχώνει

Λοιπον , ας παρουμε τα πραγματα απ την αρχη και δεν χρειαζεται ουτε να αγχωνεσαι ουτε τιποτα.

 

Εσυ σαν πελατης ηθελες να νοικιασεις ενα σπιτι για 5-6 μερες μεσω της Airbnb και καλα εκανες. Εσυ πληρωσες την εταιρεια οπως σου ειπαν πιο πανω και αυτη μετα εδωσε ενα ποσο στον ιδιοκτητη , μπορει να πηρε και +100 ευρω αλλα μπορει και -100 απ αυτην. Δικη τους δουλεια. Εσυ απλα ειδες το σπιτι , σε αρεσε , το εκλεισες απο τοτε μεχρι τοτε . 

Δηλαδη η πληρωμη γινεται 

Εσυ ---> Airbnb ---> ιδιοκτητης.  

Τωρα παμε στο θεμα εφορια γιατι ειναι 2 διαφορετικα πραγματα.  ( Στα λεω αυτα γιατι ο τιτλος σου προκαλει μια συγχυση καθως δεν μπορεις να ενοικιασεις ενα σπιτι μεσω εφοριας)

Εσυ δεν θα φορολογηθεις απ αυτην την ενεργεια που εκανες! ειτε εμεινες εκει για 5 μερες ειτε για 20.

Φορολογια εχει αυτοτελως ο ιδιοκτητης απο ακινητη περουσια 15% μεχρι το ποσο των 12.000  ( και ουτε αυτο σε νοιαζει στο κατω κατω), εσυ δεν πληρωνεις τιποτα καθως δεν υπαρχει φορολογια για σενα .

Θεωρητικα οπως λες μπορει να σου στειλει να κανεις αποδοχη 10 διαφορετικα μισθοτηρια με οτι να ναι στοιχεια...εσυ ο ιδιος τα ελεγχεις ή ο λογιστης σου και εαν συμφωνεις τοτε το αποδεχεσαι , αλλιως οχι . 

Τωρα στο τελευταιο σου μηνυμα γραφεις "ποιος σε εξασφαλιζει εσενα αν δωσεις τα στοιχεια σου "   η απαντηση ειναι ΚΑΝΕΝΑΣ 

Το τι μπορει να κανει ο καθενας με τα στοιχεια του καθενας ειναι αγνωστο (ειναι δεν ειναι παρανομο) 

Μπορει πχ να εχει την γυναικα του εφοριακο(παραδειγμα) , να ηθελε το αφμ σου  εαν δεν το γνωριζε , να το πηρε και να ελεγξει εσυ εαν εισαι καθαρος στην εφορια και δεν χρωστας δεξια αριστερα  (πχ και εχεις πληρωσεις τους φορους που σε αναλογουν για φετος) (ασχετο εντελως με την περιπτωση σου) ή καποιος αλλος σου  εχει βαλει ανεισπρακτα ενοικια υπερ δημοσιου (δηλαδη νοιακιαζεις  στην πολη σου , δεν πληρωσες 1-2 νοικια και ο ιδιοκτητης στα χρεωσε σε σενα αλλα τα εχασε και αυτος ) (ασχετο και αυτο βεβαια)  και σου εχουν χρεωθει στο ΑΦΜ σου.

Με λιγα λογια  , δεν ξερεις τι μπορει να εχει  κανει με το ΑΦΜ σου...

Λογικα ο ανθρωπος το ηθελε για να σου κανει ενα μισθωτηριο ωστε να ειναι νομικα και φορολογικα αυτος καλυμμενος  και να φορολογηθει σε περιπτωση που βαλει το σπιτι του στο ε2 του ,μπορει βεβαια και να μην το εστειλε και ουτε να το εβαλε στο ε2 του και να μην γινει τιποτα (ετσι δεν θα πληρωσει φορο το 15% του ποσου) , απλα στο ζητησε ετσι για να υπαρχει

Εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις εαν σου εχει σταλθει μισθωτηριο και να το κανεις αποδοχη ή οχι .

Στο κομματι που λες οτι ισως να θελει να καλυψει αλλα δωματια με το αφμ σου ή κατι αλλο το οποιο δεν ειναι αληθες και εσυ το καταλαβεις του χρονου( πχ σε καλεσουν για ελεγχο στην εφορια  (χτυπα ξυλο) )  και δουν οτι το αφμ σου εχει δηλωθει απ αυτον για το ταδε χρονικο διαστημα (γινει δηλαδη καποια διασταυρωση στοιχειων) , εσυ θα δειξεις την αποδειξη απ το Airbnb και θα αποδειξεις μονο τις πραγματικες μερες που εμεινες στο σπιτι του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ αν θέλω να το αποφύγω και να μην δώσω τα στοιχεία μου?

ή πρέπει να τα δώσω?

Δεν σε αναγκάζει κάνεις στην παρούσα φάση. Ο ιδιοκτήτης θέλει απλά να είναι νόμιμος και καλό θα ήταν να τον διευκολύνεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι κανονική μίσθωση κατοικίας. εκεί πρέπει να γίνει μισθωτήριο συμβόλαιο τριετούς διάρκειας, να γράφει τα ΑΦΜ όλων των συμβαλλόμενων μερών κλπ. Είνσι υπηρεσία. τώρσ αν η ελληνική εφορία μέσα στην γραφειοκρατική παράνοια θεωρεί κανονικές μισθώσεις και τις βραχυχρόνιες τότε κλάφτα...

Είναι σαν να ζητάνε στο εστιατόριο το ΑΦΜ σου για να φας. Κανονικό φακέλλωμα δηλαδή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...