Προς το περιεχόμενο

Η Intel “επιβεβαίωσε” τα χαρακτηριστικά των 8ης γενιάς επεξεργαστών Core (Coffee Lake)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι έμειναν στο 1151 δείχνει ότι δεν είναι πραγματικά καινούργια γενιά αλλά παραπάνω οι προηγούμενοι πυρήνες υπερχρονισμένοι.

Δια τον φόβο των Τεξανών...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο κορυφαίος επεξεργαστής του 8ης γενιάς lineup των επεξεργαστών Core θα είναι ο Core i7-8700K που διαθέτει οκτώ πυρήνες και HyperThreading για την ενεργοποίηση 12-threads συνολικά καθώς και 12MB L3 cache. Φυσικά, διαθέτει ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή.

 

Πιθανότατα έξι ήθελε να πει εκεί..

Καλά νέα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε τιμές i5 για τους i3,τιμές i7 για τους i5 και τιμές x99 chipset για τους i7. Θα γίνει χαμός. Μακάρι όπως ισχυρίζονται να έχουν μεγάλη single και multi core απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να κυκλοφορήσουν αυτά θα έχουν βγει τα rysen 2 με βελτιώσεις στην απόδοση ανά πυρήνα και παράλληλα θα ετοιμάζεται η 9η γενιά Intel με βελτιώσεις στην κατανάλωση και υψηλότερες αποδόσεις σε χαμηλότερη συχνότητα. Εκεί τους πάει ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε τιμές i5 για τους i3,τιμές i7 για τους i5 και τιμές x99 chipset για τους i7. Θα γίνει χαμός. Μακάρι όπως ισχυρίζονται να έχουν μεγάλη single και multi core απόδοση.

 

Ό, τι να 'ναι..Ο 7800x που είναι ο 6 core της X299 πλατφόρμας, έχει 380 ευρώ. Πόσο περιμένετε να έχει ο 8700K που είναι στην mainstream πλατφόρμα(Z370) ? Στα 400 ευρώ θα παίξει κι' αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει πολύ το bump στη τιμή...

 

Απο τα οριακά 350 ο αντίστοιχος 8700Κ θα πλησιάσει το 400 δηλαδή θα φτάσει τον 1700Χ-1800Χ. Και αντίστοιχα ένας i3 θα φτάσει να κοστίζει οσο ένας 1500Χ. 

 

 

Χωρίς να θέλω να είμαι προκατειλημμένος , ο i3 είναι ένας i5 6600-7600K με μπροστά άλλο όνομα. 

 

Θέλω και γνώμη άλλων πάνω σε αυτό,

 

αλλά ένας i3-8350K δεν είναι ακριβώς το ίδιο με έναν i5-7600K (αντίστοιχα και τους 8300-7600) ????

 

Μιλάμε δηλαδή για ΙΔΙΟ πακέτο στο socket , πειραγμένα ρολόγια ( πάνω ή κάτω με κλειστό boost) και έκπτωση 10-20 ευρώ. 

 

Για extra info δείτε τον 7300 στα 160-170 , που θα γίνει 8300 στα 180-190 , την ίδια στιγμή που ένας i5-7600 κοστίζει 210-220ευρώ.

 

Θα πουλάνε Cpu Package 2-3 ετών για καινούρια???

 

Δεν το έχω ελεγξει , αλλά λέτε να υπάρχει τέτοια ομοιότητα και για 8700Κ με 7800Χ ??? 

Ρίχνεις 1 σκαλί κάτω τη σειρά του προιόντας και χτυπάς με 5-10% αύξηση στην τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω διαβάσει ότι 2 μοντέλα Ι3 θα τρέχουν στο "παλιο" chipset

 

Δεν βρήκα πουθενά τέτοια πληροφορία. Link αν έχεις την καλοσύνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω κάποιον πίνακα είχα δει όπου ο Ι3 8100 έλεγε pch 200

τώρα που το ξαναψάχνω βλέπω μικτούς πίνακες με Ι5/Ι7  7th όπου αναγράφουν pch 200 , και τα νέα 8th λένε όλα 300

 

μάλλον δεν θα πρόσεξα καλά   ή με πείραξε η ζέστη και το wishfull thinking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καινούριο chipset σημαίνει για αρχή το λιγότερο κανένα 30-50 άνω αν και τα cpu έχουν αυξημένες τιμές, τότε η amd θα έχει χρόνο να τρέξει σε πωλήσεις μέχρι να ισορροπήσουν οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι σαν τους ΙΝτελ 7800Χ και AMD rysen που στα παιχνίδια θα είναι πιο αργοί από τον ιντελ 7700Κ ? ακόμα και στα ίδια clock σύμφωνα με bench ? Δλδ άλλη μια φορά cores cores cores ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...