Προς το περιεχόμενο

Η Intel “επιβεβαίωσε” τα χαρακτηριστικά των 8ης γενιάς επεξεργαστών Core (Coffee Lake)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε αν κατάλαβα καλά απο δυναμη σε κάθε core για άλλη μια χρονιά τίποτα από AMD και Intel . Και σαν να μην εφτανε αυτο βγαζει στα καπακια νεο socket ?

Τουλάχιστον θα είναι σαν τους RyZen σε θερμοκρασίες η θα είναι με πάστα Φλώρα πάλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τόσους αριθμούς και cores σαν πάρτι με ούζα μοιάζει η αναβάθμιση της Intel. (δεν έχω κάτι με την εταιρεία).

 

Και νταξει καλά όλα αυτά. Είναι όμως αρκετά ισχυρή η απάντηση της Intel? Δεν βλέπω και τόσο μεγάλη απειλή για την AMD. Η μήπως κάνω λάθος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον εβγαλαμε. Διαβαζουμε θα ψηνονται, θα ειναι χειροτεροι απο τους ryzen θα θα . Αραξτε ρε παιδια θα δουμε με το καλο τα reviews οταν βγουνε και θα βγαλουμε συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι σαν τους ΙΝτελ 7800Χ και AMD rysen που στα παιχνίδια θα είναι πιο αργοί από τον ιντελ 7700Κ ? ακόμα και στα ίδια clock σύμφωνα με bench ? Δλδ άλλη μια φορά cores cores cores ?

 

Όχι, οι i9 έχουν θέμα με την cache και είναι πιο αργοί από τον 7700K. Ο 8700K δεν θα 'χει τέτοιο θέμα και λογικά θα είναι ο απόλυτος CPU για gamer.

Το μέλλον κρύβεται στους threadrippers της AMD και στους X της Intel , τα υπόλοιπα μικρή σημασία.

 

Για κάνα Cinebench, μπορεί. Τα games θέλουν συχνότητα και θα θέλουν μέχρι να βγουν οι επόμενες κονσόλες που λογικά θα φοράνε Ryzen(Και κάπου εκεί θα δούμε πραγματική χρήση πολλών πυρήνων στα παιχνίδια).

Με τόσους αριθμούς και cores σαν πάρτι με ούζα μοιάζει η αναβάθμιση της Intel. (δεν έχω κάτι με την εταιρεία).

 

Και νταξει καλά όλα αυτά. Είναι όμως αρκετά ισχυρή η απάντηση της Intel? Δεν βλέπω και τόσο μεγάλη απειλή για την AMD. Η μήπως κάνω λάθος?

 

Ο 8700K τουλάχιστον προορίζεται για gamers, η Intel έχει ήδη το performance crown με τον 7700K(Στα παιχνίδια) και σκοπεύει να το κρατήσει με τον 8700K.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσους αριθμούς και cores σαν πάρτι με ούζα μοιάζει η αναβάθμιση της Intel. (δεν έχω κάτι με την εταιρεία).

Και νταξει καλά όλα αυτά. Είναι όμως αρκετά ισχυρή η απάντηση της Intel? Δεν βλέπω και τόσο μεγάλη απειλή για την AMD. Η μήπως κάνω λάθος?

φίλε μου και εγώ το ίδιο σκέφτομαι εγώ έχω 2 επιλογές ή ryzen 5 1600 ή core i5 8500 πιθανόν θα πάω Intel επειδή ήμουν and athlon 860k οπότε Intel αν είναι ποιο κάτω η τιμή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DirectX 12 "πεινάει" για υψηλά χρονισμένους 6+ Cores. Ένα παιχνίδι μάχης τύπου AoE Link.png Site: θέλει Cores και Threads. Εγώ προσωπικά έτρεξα σε i9 7900X 3D Mark και Cinebench και έβγαλε μεγαλύτερο score από το προσωπικό μου pc(same gpus at both). Τα παιχνίδια όσο περνάνε τα χρονια θα ζητάνε και περισσότερα.

 

Αλλά τι κάθομαι και μοιράζομαι την εμπειρία μου...; Πάντα όλοι θα λένε για τον χρονισμό και μόνο, και το πως 4 cores είναι αρκετά... Δίκιο δε θα βρω ποτέ και ούτε άκρη θα βγει... εγώ θα εχω "άδικο" πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλλος πιο πανω, συγκρινει το 50-60% πανω σε ipc που εδωσε η AMD, με το 5% που δινει η intel απο socket σε socket, και λεει οτι η κοκκινη εδωσε παλι μια απο τα ιδια.. Το ιδιο τσιπακι,με ενα πιν παραπανω και 100mhz boost η μπλε απο γενια σε γενια, αργοπορημενη μεν ανανεωση απο την κοκκινη με εκ νεου αρχιτεκτονικη και αλμα στις επιδοσεις δε. Τα μια απο τα ιδια που τα ειδες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως μου φαινεται πολυ λογικο ενας i-3 8ης γενιας να ειναι "ανωτερος" απο ενας i-5 6ης γενιας ή ακομη και 7ης. Δηλαδη πρεπει να μεινει η σειρα i-3 μονιμα στους 2 πυρηνες ; Οι τιμες θα ειναι ιδιες οπως καθε χρονο... i-3 εως 200€ i-5 εως 350€ και i7 i9 απο 400€ και πανω..! Αν τωρα θες να αγορασεις εναν i-5 6ης γενιας στα 220€ αντι για εναν i-3 8ης γενιας στα 180€ δικο σου προβλημα????. Παντα η αξιοπιστια της intel (κατα την γνωμη μου) θα ειναι μεγαλυτερη της AMD.


Και οτι παρεμειναν στα socket 1151 πιστευω οτι θα βοηθησει πολλους χρηστες να αναβαθμισουν ενα σχετικα παλιο συστημα σε ενα αξιοπρεπεστατο για τα σημερινα δεδομενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...